Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Family law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Rozważania na temat źródeł obowiązku gwaranta zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
From 22.09.2011 through 24.09.2011 the XV annual conference and assembly of Historians of the State and Law was held in Jugowice. Alongside academics and doctoral students of the Institute of the History of the State and Law, participants included guests from around the country. (fragment of text)
3
75%
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie podstawowych determinant i obszarów działania przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce, umożliwiających ocenę wpływu tej formy aktywności zawodowej zasobów pracy na możliwość zmian sytuacji na rynku pracy, jak również charakterystyka głównych determinant samozatrudnienia i przesłanek, wpływających na konieczność tworzenia firm społecznych. Dość szeroko sformułowany cel opracowania powinien pozwolić na lepsze poznanie różnych możliwości aktywizowania zasobów pracy, stanowiących równocześnie z jednej strony przejaw przedsiębiorczości, a z drugiej - świadczących o procesach wpływających na kształtowanie spójności polskiej gospodarki z gospodarkami państw Unii Europejskiej.(fragment tekstu)
4
75%
Ustawa z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zachowała zasadę samodzielności małżonków w zarządzaniu majątkiem wspólnym, która jednak nie wyklucza obowiązku współdziałania. Zasada autonomii została wyłączona co do zasady w trzech sytuacjach. Po pierwsze, w odniesieniu do przedmiotów majątku wspólnego służących jednemu tylko małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej, którymi może zarządzać on samodzielnie. Współmałżonek uzyskał jedynie możliwość dokonywania niezbędnych bieżących czynności w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pierwszego małżonka. Druga sytuacja dotyczy zamkniętego katalogu czynności zarządu majątkiem wspólnym, do ważności których niezbędne jest wyrażenie zgody przez małżonka niebędącego stroną dokonywanej czynności prawnej. Nowością jest instytucja sprzeciwu, który małżonek może wyrazić co do czynności zarządu majątkiem wspólnym, zamierzonej przez drugiego małżonka. (abstrakt oryginalny)
Od ponad pół wieku Europa doświadcza zasadniczych zmian demograficznych. Wiele z tych zmian dotyczy rodziny, w tym sposobu jej formowania. Wśród przyczyn stopniowego odchodzenia od małżeństwa na rzecz związków partnerskich demografowie wskazują m.in. zmiany kulturowe zachodzące w społeczeństwach europejskich. Rzadko natomiast jako czynnik wpływający na zachowania jednostki traktuje się kontekst instytucjonalny, w tym stopień rozwoju uregulowań prawnych w zakresie związków innych niż małżeńskie. W artykule opisano ewolucję zmian w prawie rodzinnym w odniesieniu do związków partnerskich oraz porównanie rozwiązań w państwach, w których regulacje dotyczące takich związków są najpełniejsze (tj. w Holandii i Francji). W ostatniej części artykułu omówiono również regulacje obowiązujące obecnie w Polsce (stan prawny na 30 czerwca 2014 r.).(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej w wyrokach rozwodowych w porównaniu z wyrokami orzekającymi separację. Przeanalizowano również, czy sąd zarówno w sprawach rozwodowych, jak i w sprawach o separację w sposób należyty (dokładnie i wyczerpująco) prowadzi postępowanie dowodowe, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych i adekwatnych w danej sprawie środków dowodowych. W niniejszym artykule zawarte zostały rozważania teoretyczne dotyczące władzy rodzicielskiej w polskim prawie rodzinnym. Ponadto w artykule dokonano analizy badań własnych aktowych dotyczących spraw, w których Sąd rozstrzygał o władzy rodzicielskiej rozwiedzionych rodziców oraz małżonków pozostających w separacji.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie o powody, które zadecydowały o wprowadzeniu poszczególnych przeszkód małżeńskich w prawie kanonicznym i polskim prawie rodzinnym. W pracy przedstawiono 12 przeszkód małżeńskich wynikających z prawa kanonicznego (przeszkoda wieku, przeszkoda impotencji, przeszkoda węzła małżeńskiego, przeszkoda różnej religii, przeszkoda święceń, przeszkoda ślubów, przeszkoda uprowadzenia, przeszkoda występku, przeszkoda pokrewieństwa, przeszkoda powinowactwa, przeszkoda przyzwoitości publicznej, przeszkoda pokrewieństwa prawnego) oraz 7 przeszkód zapisanych w prawie rodzinnym (brak wymaganego prawem wieku, ubezwłasnowolnienie całkowite, choroba umysłowa lub niedorozwój umysłowy, przeszkoda istniejącego węzła małżeńskiego, przeszkoda pokrewieństwa, przeszkoda powinowactwa, przeszkoda adopcji).
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące opieki prawnej nad małoletnim. W opracowaniu zwrócono uwagę na szczególny charakter opieki oraz cel, ze względu na który jest ustanawiana. Opieka prawna wynika ze zobowiązującego do tego tytułu prawnego i polega na sprawowaniu pieczy nad osobą, dla której została ustanowiona. Swym zakresem obejmuje pieczę nad osobą, zarząd majątkiem oraz reprezentację podopiecznego. Od ustanowienia opieki należy odróżnić ustanowienie opiekuna, będące powołaniem oznaczonej osoby do sprawowania pieczy. Przy wyborze przez sąd opiekuńczy osoby opiekuna decydujące znaczenie ma dobro dziecka. Jest to kryterium nadrzędne i wysuwa się na pierwszy plan toczącego się postępowania. Zasada dobra dziecka ma zastosowanie również w przypadku innych wydawanych przez sąd opiekuńczy rozstrzygnięć w toku trwania opieki. W artykule w szczególności omówiono zagadnienia, których rozstrzygnięcie może nasuwać wątpliwości interpretacyjne. Należą do nich m.in. wspólne sprawowanie opieki przez małżonków, katalog negatywnych przesłanek wyłączających możliwość sprawowania pieczy nad małoletnim oraz obowiązek uzyskiwania zezwolenia przez opiekuna we wszystkich ważniejszych sprawach dotyczących podopiecznego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ingerencja sądu opiekuńczego we władzę rodzicielską
75%
W polskim systemie prawa rodzinnego, ingerencja sądu we władzę rodzicielską jest przeważnie utożsamiana z pozbawieniem, ograniczeniem lub zawieszeniem praw jednego lub obojga rodziców. W świetle regulacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można również postawić pytanie o możliwość pozytywnego wymiaru interwencji. Za wyjątkiem tych dwóch skrajnych przejawów sądowej interwencji, jest jeszcze trzeci jej rodzaj, który można określić mianem neutralnej interwencji. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Polskie prawo rodzinne nie przewiduje małżeństw osób jednej płci ani też związków partnerskich. Mimo to rosnąca liczba podmiotów, które są objęte polskim systemem rejestracji stanu cywilnego (głównie obywateli polskich), zawiera takie związki za granicą. Artykuł jest poświęcony przedstawieniu argumentów przemawiających za ujawnianiem informacji o małżeństwach jednopłciowych i związkach partnerskich w polskim rejestrze stanu cywilnego. Mechanizmem prawnym, który - zdaniem autora - powinien być w tym zakresie wykorzystany, jest przypisek umieszczany na podstawie art. 25 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego z 2014 r. przy akcie urodzenia osoby pozostającej w określonym związku. Ponadto autor wywodzi, że zakaz bigamii przewidziany w art. 13 §1 polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego winien być stosowany w drodze analogii także w odniesieniu do instytucjonalnych związków prawnorodzinnych nieznanych prawu polskiemu zawsze wtedy, gdy zakaz taki wynika z prawa właściwego dla danego związku.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Niegodność dziedziczenia
75%
Artykuł dotyczy instytucji prawa spadkowego, która pozwala wyłączyć od dziedziczenia osoby, które dopuściły się wobec spadkodawcy jednego z enumeratywnie wyliczonych przewinień. W oparciu o regulację kodeksową, poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, omówiono istotę i funkcję instytucji niegodności dziedziczenia, poszczególne przesłanki orzeczenia niegodności oraz skutki prawne uznania spadkobiercy za niegodnego. Ponadto w artykule dokonano analizy zagadnienia związanego z przebaczeniem przez spadkodawcę niegodnemu spadkobiercy oraz wybranych aspektów procesowych związanych z charakteryzowaną instytucją. (abstrakt oryginalny)
Publikacja poświęcona została problematyce przysposobienia osoby pełnoletniej. Na gruncie obowiązującego prawa polskiego dopuszczalne jest przysposobienie jedynie małoletniego. W opracowaniu rozważono zasadność wprowadzenia do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulacji dopuszczających adopcję osób pełnoletnich. Zwrócono uwagę, że tego rodzaju rozwiązania obowiązywały we wcześniejszym polskim prawodawstwie. Przybliżono zgłoszone w tym zakresie propozycje Rzecznika Praw Obywatelskich. Próbując opowiedzieć się za zasadnością postulatu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego norm prawnych dopuszczających możliwość przysposobienia pełnoletniego, odniesiono się również do wybranych obcych systemów prawnych, gwarantujących tego rodzaju możliwość. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem studium jest ukazanie planistycznej aktywności administracji publicznej w sferze ochrony rodziny i opieki nad nią. Aktywność tę kształtują zadania nakładane przez prawodawcę na podmioty administracji publicznej. W opracowaniu położono nacisk na wyeksponowanie zarówno szerokiego wachlarza zaangażowanych podmiotów, jak i różnorodności form aktów planowania. Zwrócono także uwagę na charakter prawny aktów planowania. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzona w niniejszym opracowaniu analiza ochrony adopcji w polskim prawie karnym ma na celu, obok przedstawienia istoty i problematyki przestępstwa nielegalnej adopcji, wskazanie budzących szereg niejasności interpretacyjnych sformułowań zawartych w omawianym przepisie. Ze względu na fakt, że wprowadzone w wyniku nowelizacji kodeksu karnego z 20 maja 2010 r. zmiany w zakresie organizowania adopcji wbrew przepisom ustawy miały wyłącznie charakter aksjologiczny, podjęto próbę przedstawienia postulatów de lege ferenda mogących w znacznym stopniu przyczynić się do zapewnienia pełnej karnoprawnej ochrony przed nielegalnym przysposobieniem. (abstrakt oryginalny)
The aim of the present paper is to contribute to the on-going discussion, both in legal theory and in comparative law, concerning the status of Central Europe and its delimitation from other legal regions in Europe, notably Romano-Germanic Western Europe but also Eastern Europe and Eurasia. The paper adopts the methodological perspective of critical legal geography, understood as a strand of critical jurisprudence laying at the interstices of spatial justice studies, critical geography, comparative law, sociology of law and legal history. The paper proceeds by identifying the notion of Central Europe with reference to a specific list of countries, then proposes a number of objective criteria for delimitng Central Europe and applies them in order to highlight the difference between Central Europe and other adjacent legal regions. Following that, the paper enquires as to whether Central Europe should be deemed to be a 'legal family', a 'legal union' or simply a 'legal space' or 'space of legal culture'. (original abstract)
16
Content available remote Wykonywanie kontaktów z dzieckiem w postępowaniu zabezpieczającym
75%
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2008 roku, zmieniająca całkowicie brzmienie art. 113 k.r.o., dotyczącego kontaktów z dzieckiem, spowodowała wprowadzenie do Kodeksu postępowania cywilnego przepisu art. 582, mającego na celu zabezpieczenie wykonania postanowień sądu, dotyczących kontaktów z dziećmi. Przepis ten zawiera przykładowy katalog zabezpieczeń, jakie w celu zapewnienia skutecznego wykonywania kontaktów może zastosować sąd. (fragment tekstu)
17
Content available remote Egzekucja z majątku małżonków
75%
Światowy kryzys gospodarczy przyczynił się do znacznego ograniczenia akcji kredytowej banków, a także obniżenia wartości złotego w stosunku do walut obcych. Bezpośrednim skutkiem tego zjawiska jest brak należytej staranności niektórych podmiotów gospodarczych jak również osób fizycznych w wykonywaniu zobowiązań. W związku z tym wzrosło znaczenie egzekucji sądowej jako podstawowego instrumentu procesowego demokratycznego państwa prawa mającego za cel ochronę praw podmiotowych a także interesów ekonomicznych jego obywateli. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki egzekucji sądowej i jej istotnych funkcji ze szczególnym uwzględnieniem egzekucji kierowanej do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską. Podstawowymi źródłami prawa regulującymi zagadnienie egzekucji z majątku wspólnego są kodeks postępowania cywilnego oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy. Autor prezentuje podstawowe zagadnienia dotyczące egzekucji z majątku małżeńskiego. Omawia przy tym funkcje egzekucji sądowej i podstawowe pojęcia takie jak małżeńskie ustroje majątkowe czy też klauzula wykonalności. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wysokość alimentów
75%
Zagadnienia podstawowe, które są związane z obowiązkiem alimentacyjnym są uregulowane w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Obowiązek alimentacyjny to nie tylko obowiązek dotyczący osób małoletnich, ale dotyczy także innym osób bliskich (krewnych), które nie mogą się utrzymać samodzielnie. Wysokość alimentów zależy od dwóch czynników tj. z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a z drugiej od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 k.r.o.) i ma charakter zawsze indywidualny. Alimenty nie muszą być ustalone tylko raz. Potrzeby uprawnionego oraz możliwości osoby zobowiązanej ulegają zmianie i tym samym może również ulegać zmianie wysokość alimentów (art. 138 k.r.o.). (abstrakt oryginalny)
Instytucja dziedziczenia sięga czasów starożytnego Rzymu. Na przestrzeni wieków rola oraz zakres sukcesji zmieniały się, a jednocześnie kształtowały się relacje międzyludzkie, w tym małżeńskie. Każdy porządek europejski inaczej reguluje dziedziczenie po sobie małżonków. Często w wypadku śmierci jednego z nich ten pozostający przy życiu zostaje narażony na dziedziczenie w zbiegu z innymi członkami rodziny. Prawo spadkowe kształtowało przez wieki regulacje dotyczące takiej sytuacji. Podstawowym celem dziedziczenia po sobie małżonków jest zapewnienie zabezpieczenia wspólnie wypracowanego majątku. Ważne jest, aby w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, pozostający przy życiu małżonek otrzymał sprawiedliwą część masy spadkowej, a także aby został uchroniony przed utratą majątku spowodowaną podziałem pomiędzy małżonka i innych krewnych. Współcześnie obowiązujące zasady są wynikiem ewaluacji prawa i relacji małżeńskich. W każdym europejskim kraju dziedziczenie zostało uregulowane w inny sposób, w konsekwencji czego pozycja małżonka jest zróżnicowana. W Polsce problematyka dziedziczenia została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Zatem czy ustanowiony w Kodeksie cywilnym porządek dziedziczenia jest korzystny dla małżonka? Czy w innych państwach Europy przyjęto bardziej sprawiedliwy porządek dziedziczenia małżonka w zbiegu z innymi spadkobiercami? (abstrakt oryginalny)
Fundacja rodzinna jest nową instytucją polskiego prawa. Jej celem jest zapewnienie sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych, a rozwiązania legislacyjne w większym stopniu bazują na przepisach Kodeksu spółek handlowych aniżeli ustawy o fundacjach. Jednocześnie istniejące rozbieżności pomiędzy istniejącymi regulacjami prawa spółek a ustawy o fundacjach rodzinnych powodują, że niekiedy nawet przepisy o zbliżonej, lecz nieidentycznej treści będą miały odmienne znaczenie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.