Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Farming potential
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem opracowania było przedstawienie towarowej produkcji rolniczej jako kryterium wykorzystania potencjału polskiego rolnictwa w różnych regionach Polski. Analizę przeprowadzono z uwzględnieniem wybranych wskaźników charakteryzujących warunki przyrodnicze, agrotechniczne i organizacyjno-ekonomiczne rolnictwa w poszczególnych województwach. Jako podstawę porównań przyjęto średnie dla Polski. Podstawowe źródła informacji stanowiły dane statystyczne GUS, wyniki badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz rezultaty badań prezentowane w literaturze. Przyjęto hipotezę, że uwarunkowania przyrodnicze i agrotechniczne oraz organizacyjno-ekonomiczne decydują o poziomie i strukturze towarowej produkcji rolniczej w Polsce, jako kryterium wykorzystania potencjału rolnictwa w regionach. Z dotychczasowych badań wynika, że siła oddziaływania poszczególnych grup uwarunkowań jest wyraźnie zróżnicowana, a ich wpływ uwidacznia się w specjalizacji produkcji i ich udziale w towarowej produkcji rolniczej Polski. Regionalne zróżnicowanie produkcji towarowej polskiego rolnictwa powinno być przesłanką kierunków badań naukowych i ukierunkowania działalności doradczej. Odzwierciedla ono również regionalne zróżnicowanie efektów wspólnej polityki rolnej UE. (abstrakt oryginalny)
Potencjał ekonomiczny gospodarstwa rolnego jest określany przez wiele czynników. Obszar uprawianych gruntów jest jednym z najczęściej wymienianych elementów wyznaczających wielkości i relacje ekonomiczne w gospodarstwach indywidualnych. Artykuł zawiera charakterystykę tych czynników. Można poznać także mierniki pozwalające określić i ocenić posiadany przez poszczególne jednostki potencjał ekonomiczny. Opisane są czynniki, które dostarczają informacji o rozmiarach produkcji towarowej. Ostatnim aspektem poruszonym w artykule są inwestycje gospodarstw jako czynniki pozwalające wnioskować o potencjale ekonomicznym.
Rolnictwo jest historycznie jednym z głównych sektorów ukraińskiej gospodarki, a kraj ten często określany jest jako zagłębie żywnościowe Europy. W ostatnich latach ukraińskie rolnictwo stale się rozwija i jest jedyną częścią gospodarki, która oparła się recesji. Jednak Ukraina jest nadal krajem o stosunkowo dużym niewykorzystanym potencjale rolniczym. Analizowano dane dotyczące produkcji głównych roślin uprawnych w Ukrainie w latach 1992-2020, wraz z krótkookresową prognozą do roku 2027. Analizie poddano następujące zmienne: powierzchnia upraw, udział w gruntach ornych, plon i produkcja. Z badań wynika, że produkcja roślinna w Ukrainie w latach 1992-2020 cechowała się znaczną dynamiką wzrostu. Dotyczyło to przede wszystkim plonów pszenicy i ziemniaków oraz powierzchni uprawy, plonów i produkcji kukurydzy na ziarno, rzepaku, słonecznika i soi. Natomiast zmniejszeniu uległy powierzchnia uprawy i produkcja buraka cukrowego, jęczmienia, gryki oraz żyta i owsa. Ponadto, tendencje zmian zachodzących w latach 1992-2020 pozwalały wnioskować, że znaczenie Ukrainy w tym zakresie będzie się zwiększało. Natomiast działania wojenne na obszarze kraju wpłyną na obniżenie produkcji omawianych gatunków.(abstrakt oryginalny)
Badanie polegało na ocenie przez wiejskie gospodarstwa domowe w stanie Oye potencjału ekonomicznego uprawy jatrofy. Próby badawczej wybrano spośród populacji wiejskich gospodarstw domowych zarejestrowanych plantatorów jatrofy w stanie Oye. Wszystkie wylosowane próbki, tj. siedemdziesiąt pięć (75), stanowiły gospodarstwa domowe będące zarejestrowanymi członkami Stowarzyszenia Plantatorów Jatrofy. Jako instrument badawczy wykorzystano kwestionariusz ankiety. Do analizy zebranych danych użyto zarówno opisowych, jak i inferencyjnych narzędzi statystycznych. Wyniki badań ujawniły, że większość respondentów uważa, że możliwe jest generowanie kapitału z wykorzystania jatrofy jako żywopłotów (84,0%), pożytecznych ze względu na zagrożenie środowiska (88,0%). Ponadto ustalono, że około 38,7% respondentów uważa, że wysoki dochód może być generować sprzedaży nasion tej rośliny. Większość respondentów (86,7%) postrzegała uprawę jatrofy za kapitał naturalny umożliwiający łagodzenie i redukcję erozję gleby. W odniesieniu do kapitału ludzkiego, wynik pokazał, że około 73,3% respondentów uważa, że jatrofa jest przydatna w leczeniu chorób skóry. Test hipotezy przez korelację Pearsona wykazał, że istniał znaczący związek między postrzeganiem generowania aktywów i wykorzystania jatrofy wśród wiejskich gospodarstw domowych (r = 0,432, p = 0,012). Jatrofa jest bardzo istotna dla wytwarzania aktywów, które wprost proporcjonalnie przyczyniają się do poprawy dobrobytu wiejskich gospodarstw domowych w stanie Oyo, Nigeria.(fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie wykorzystania potencjału produkcyjnego rolnictwa w województwie lubelskim na tle kraju. Okres badań obejmował lata 2010-2013. Stwierdzono, że województwo lubelskie jest jednym z głównych ośrodków produkcji rolniczej w Polsce, zaś potencjał produkcyjny w regionie jest słabo wykorzystywany. Wynikało to głównie z faktu dużego rozdrobnienia gospodarstw rolniczych, niewłaściwej struktury produkcji rolnej oraz poziomu agrotechniki. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ranking województw ze względu na potencjał rolnictwa
100%
Celem badań było porównanie potencjału rolnictwa w województwach oraz ocena jego zmian w latach 2006 i 2014. Podstawą oceny były rankingi opracowane z wykorzystaniem wybranych metod porządkowania liniowego sporządzone ze względu na skuteczność i możliwości prowadzenia produkcji rolniczej, a nie na jej wielkość. Wykorzystując miarę podobieństwa rankingów wybrano dla obydwu lat najlepsze rankingi. Zmienne syntetyczne, na podstawie których je utworzono, wykorzystano następnie do wyodrębnienia klas typologicznych. Zaproponowano podział na pięć grup bazujący na średniej i odchyleniu standardowym. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie potencjału ekonomicznego dolnośląskich gospodarstw rolnych uczestniczących w realizacji programu rolnośrodowiskowego. Wyniki badań przedstawiono w odniesieniu do gospodarstw z terenu badanego województwa i Polski, które nie były beneficjentami programu rolnośrodowiskowego (działanie osi 2. "Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich' Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2007-2013). Potencjał ekonomiczny wyznaczany jest przez wiele parametrów, które niejednokrotnie są trudno mierzalne. W procesie badawczym wzięto pod uwagę następujące parametry charakteryzujące badane podmioty: wielkość ekonomiczna gospodarstw rolnych, powierzchnia gospodarstw, wartość kapitału gospodarstw, wartość aktywów ogółem na 1 ha UR. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Miary wielkości gospodarstw i przedsiębiorstw rolniczych
100%
W artykule omówiono różne sposoby pomiaru wielkości gospodarstw i przedsiębiorstw rolniczych. Rozróżniono pojęcie gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolniczego i je odpowiednio zdefiniowano. Omówiono tradycyjne miary wielkości tych podmiotów oparte na potencjale produkcyjnym. Zaprezentowano jednocześnie ekonomiczne miary wielkości gospodarstw i przedsiębiorstw oparte na ich sile ekonomicznej wyrażonej w ESU i w wielkości produkcji. Mianem przedsiębiorstw rolniczych objęto te jednostki, które prowadzą produkcję towarową. Z ogólnej liczby gospodarstw indywidualnych w 2007 roku wynoszącej 2579,1 tys. działalność rolniczą prowadziło 2387,2 tys., to jest 92,7%, natomiast liczba gospodarstw towarowych, które należy uznać za przedsiębiorstwa wynosiła w tym roku 753,2 tys., to jest zaledwie 31,5% liczby gospodarstw prowadzących działalność rolniczą. (abstrakt oryginalny)
Włączenie Polski do struktur gospodarczych Unii Europejskiej doprowadziło do likwidacji większości barier ochronnych, które ograniczały bezpośrednią konfrontację ekonomiczną naszych gospodarstw rolnych z gospodarstwami pozostałych członków. Jednak zewnętrzna ochrona w ramach Unii nie wyeliminowała konieczności konkurowania z producentami spoza Unii Europejskiej. Stąd też celem niniejszego opracowania jest określenie potencjału konkurencyjnego w zakresie czynników wytwórczych polskiego rolnictwa w porównaniu nie tylko z krajami członkowskimi, ale również z pozostałymi krajami Europy. (fragment tekstu)
Rolnictwo jest bardzo specyficznym sektorem gospodarki, znacznie różniącym się od innych rodzajów działalności gospodarczej. Jedną z głównych cech wyróżniających produkcję rolną jest jej charakter i silne uzależnienie od warunków środowiskowych (pogodowych). Warunki te określają w dużym stopniu charakter produkcji rolnej oraz jej strukturę (roślinną lub zwierzęcą). Akcesja Polski do UE w 2004 roku oraz dostęp do unijnych środków finansowych (dopłat dla rolników w ramach różnych programów unijnych) często powodowały zmianę aktualnego profilu działalności gospodarstwa rolnego. W związku z tym podjęto próbę oceny zmian specjalizacji produkcji rolnej w Polsce po 2004 roku. Celem opracowania była próba odpowiedzi na pytania, czy istnieje i jak silne jest natężenie głównych rodzajów produkcji rolnej w Polsce oraz jaki jest charakter tej produkcji w wybranych jednostkach przestrzennych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z GUS, a specjalizację określono przy użyciu współczynnika lokalizacji LQ. (abstrakt oryginalny)
11
100%
Współczesne podmioty gospodarcze przykładają dużą wagę do racjonalnego wykorzystania swoich zasobów do zdobycia przewagi konkurencyjnej oraz maksymalizacji zysku. W tym celu wdraża się innowacyjne modernizacje przedsiębiorstw, które usprawnią firmę w zbadanym wcześniej obszarze działalności stanowiącym potencjalną szasnę rozwoju. Wzrost zmienności i niepewności środowiska przedsiębiorstw zaczęło uwidaczniać się w latach 50. XX wieku. Przełożyło się to na rezygnację z mechanistycznego modelu zarządzania i spowodowało wszczęcie poszukiwań rozwiązań, które umożliwią przetrwanie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Rezultatem badań było zaprojektowanie nurtu zarządzania strategicznego. Przewodzącym przedsiębiorstwem w tej dziedzinie okazał się Boston Consulting Group, który opracował metodę opartą na macierzy analizującej portfel produktów firmy.(abstrakt autora)
Poddano analizie potencjał produkcyjny rolnictwa 5 województw Polski Wschodniej, tj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świetokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Są to regiony o niskim poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego, gdzie PKB per capita nie przekracza 76% poziomu krajowego. Zwrócono uwagę na zasoby ziemi, pracy i kapitału pozostające w dyspozycji rolnictwa. Wykazano, że regiony te zagospodarowują prawie 1/3 całkowitej powierzchni użytków rolnych kraju, jednak rozproszenie potencjału wytwórczego nie wpływa korzystnie na efektywność jego wykorzystania. Świadczy o tym zwłaszcza niska produktywność pracy w regionach o dużym rozdrobnieniu agrarnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wnioski z badań empirycznych, przeprowadzonych wśród młodych właścicieli gospodarstw rozwojowych, zamieszkałych na obszarze województw północnej i środkowej Polski. Celem badań było poznanie roli, jaką można wyznaczyć gospodarstwom prowadzonym przez młodych rolników w procesie restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Najważniejsze problemy badawcze dotyczyły oceny: siły i dynamiki rozwoju gospodarstw młodych rolników, postaw i skłonności do poszerzania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji, stosunku do integracji z UE oraz oceny stanu i zakresu procesów innowacyjnych w gospodarstwach rozwojowych, jak i określenie barier i czynników stymulujących te procesy.
Celem badań przedstawionych w artykule było sporządzenie, z wykorzystaniem metod porządkowania liniowego, rankingu państw ze względu na potencjalne możliwości zaspokojenia zapotrzebowania na produkty rolnicze. Celem dodatkowym, o charakterze metodyczny, było porównanie dwóch procedur wspomagających wybór metody porządkowania liniowego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie potencjału produkcyjnego rolnictwa w Polsce
100%
W opracowaniu dokonano oceny zróżnicowania potencjału produkcyjnego rolnictwa pomiędzy województwami Polski. Analiza dotyczyła średnich wyników z lat 2011-2013. Wykorzystano metody statystyki opisowej oraz metodę Warda. Z przeprowadzonej analizy wynika, że największe dysproporcje dotyczą produktywności pracy oraz wyposażenia pracy w pozostałe zasoby produkcyjne, tj. ziemię i kapitał. Można przypuszczać, że właśnie te czynniki w największym stopniu decydują o potencjale i pozycji konkurencyjnej rolnictwa. Największym potencjałem rolnictwa wyróżniały się województwa warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie, a najmniejszym województwa południowej i wschodniej Polski: małopolskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie i śląskie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wykazanie regionalnego zróżnicowania konkurencyjności polskiego rolnictwa na tle różnic struktury obszarowej gospodarstw i związanej z tym struktury produkcji. (fragment tekstu)
Produktywność jest miarą efektu osiągniętego z poszczególnych czynników produkcji2,3. Konkurencyjność gospodarstw tylko wtedy jest możliwa, jeżeli dysponują one odpowiednią ilością zasobów z właściwymi proporcjami pomiędzy nimi oraz efektywnie je wykorzystują4,5. Efektywność jest tym wyż-sza, im większy efekt przypada na jednostkę nakładu6. W warunkach silnej konkurencji dla wielu gospodarstw wyzwaniem stał się wzrost efektywności produkcji. Potencjał produkcyjny gospodarstw rolniczych i sprawność gospodarowania (efektywność użytych w procesie produkcji zasobów) są elementami rozstrzygającymi o poziomie dochodów w dłuższym okresie7. Na podstawie wypracowanego dochodu rolniczego można dokonać oceny opłaty czynników produkcji rolniczej, w tym wydajności pracy w gospodarstwie rolnym8. Celem pracy była ocena potencjału oraz efektywności (produktywności i dochodowości) czynników produkcji polskich gospodarstw rolniczych na tle gospodarstw Unii Europejskiej. Analizowano także intensywność produkcji, wartość produkcji, oraz udział dopłat w dochodzie z rodzinnego gospodarstwa rolnego. Badaniami objęto lata 2010-2011.(fragment tekstu)
18
Content available remote Obszary o znaczącym endogenicznym potencjale rozwojowym
84%
Podstawowym celem opracowania jest identyfikacja obszarów odznaczających się wysokimi wartościami endogenicznego potencjału rozwojowego. Potencjał endogeniczny na obszarach wiejskich wynika z różnego rodzaju uwarunkowań rozwojowych. Stąd też zidentyfikowano i oceniono obszary wiejskie cechujące się: wysokim poziomem wyposażenia infrastrukturalnego, potencjałem do rozwoju funkcji turystycznych, wysokim poziomem kapitału ludzkiego mieszkańców i władz samorządowych, wysokim poziomem kapitału społecznego (lokalnej aktywności społecznej) oraz potencjałem rozwoju sektora rolnego. Oceniono przy tym zależność pomiędzy endogenicznym potencjałem rozwojowym, a rentą położenia w kontinuum miasto-wieś i konkurencyjnością gospodarki rolnej. Podjęto też próbę nadania rang różnym czynnikom endogenicznym w zależności od lokalizacji obszarów wiejskich. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na dyskusji na temat aksjologicznej percepcji kwestii organizacji potencjału obszarów wiejskich w dobie pogłębiającej się konkurencji i zróżnicowania rozwoju w skali lokalnej, jak i regionalnej. Poruszono zagadnienia dotyczące japońskiej metody organizacji 5S. Zaprezentowano również możliwości dostosowania procesu wdrażania metody 5S dla potrzeb obszarów wiejskich, uwzględniając zarówno ich potencjał, jak i produkt finalny. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę oceny potencjału produkcyjnego rolnictwa w miastach wojewódzkich Polski oraz ich strefach podmiejskich. Badania prowadzono z wykorzystaniem m.in. metody analizy czynnikowej. Wyniki badań wskazują, że potencjał produkcyjny rolnictwa gmin miejskich i podmiejskich był tylko nieznacznie niższy niż średnio w kraju i średnio w gminach wiejskich. Ponadto zidentyfikowano bardzo wyraźną polaryzację potencjału produkcyjnego rolnictwa miejskiego (i podmiejskiego) przejawiającą się w jednoczesnym dużym udziale upraw intensywnych i bardzo ekstensywnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.