Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fees as a financial instrument
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono rolę opłat jako instrumentu finansowego, podkreślając ich znaczenie fiskalne. Przedstawiono klasyfikację wszelkiego rodzaju opłat wg różnych kryteriów: podmiotu, przedmiotu, podstawy wymiaru oraz stawki lub kwoty opłaty.
W miastach - zarówno w Polsce, jak i na świecie - wdrażane są systemy poboru opłat za usługi miejskiego transportu zbiorowego, wykorzystujące karty elektroniczne. Część wprowadzanych systemów umożliwia również płacenie za inne usługi miejskie (parkowanie, opłaty wnoszone w instytucjach miejskich), opłacanie podatku lub też dokonywanie płatności w podmiotach przyjmujących zapłaty kartami płatniczymi za dobra, które nie są dostarczane przez sektor publiczny. Jednak mimo poszerzania zakresu funkcji i usług, za które można dokonywać płatności, wśród usług publicznych największy przepływ środków związany jest z płatnościami za usługi miejskiego transportu zbiorowego . Systemy elektronicznego poboru płatności za usługi miejskie wdrażane są przez sektor publiczny. Są to przedsięwzięcia charakteryzujące się stosunkowo wysokimi nakładami podczas wdrażania, a także wysokimi kosztami związanymi z ich bieżącą eksploatacją .(fragment tekstu)
Streszczenie: W artykule zaprezentowano teoretyczne aspekty instytucji opłaty, jako jednej z danin publicznych. Ponadto podkreślono skutki braku ustawowej definicji opłaty. (oryginalne streszczenie)
Zaprezentowano wpływ opłat manipulacyjnych na wyniki osiągane przez polskie fundusze inwestycyjne w latach 1998-2005. Analizą zostało objętych 101 funduszy (akcyjnych, zrównoważonych, stabilnego wzrostu oraz papierów dłużnych i rynku pieniężnego). Wykazano, że opłaty manipulacyjne mają bardzo istotny wpływ na wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusze.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z możliwością opłaty pracy własnej przez różne typy gospodarstw rolnych. Zwrócono uwagę na trudności metodyczne, dotyczące określenia rzeczywistej wysokości opłaty pracy w kontekście szczególnej roli rolnictwa w wysokorozwiniętych gospodarkach oraz specyfiki gospodarstw rolnych, uzyskujących dochody zarówno z produkcji rolniczej i nierolniczej, jak i ze wsparcia ze źródeł publicznych. Przedstawione też zostały badania przeprowadzone na próbie gospodarstw prowadzących rachunkowość w systemie FADN, z których wynika duże zróżnicowanie w zakresie możliwości opłaty pracy własnej bez szkody dla ich szans rozwojowych. Tylko bowiem gospodarstwa duże pod względem ekonomicznym są w stanie generować dochody pozwalające na opłatę wszystkich czynników produkcji, w tym pracy, oraz zapewnienie co najmniej reprodukcji prostej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.