Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial deposit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Powraca zainteresowanie lokatami. BRE Bank uzależnia oprocentowanie depozytu od cen ropy, a Citibank stawia na metale szlachetne. Koniunktura giełdowa sprzyja, oprocentowanie tradycyjnych lokat spada, chętnych do efektywnego oszczędzania przybywa. Bankowcy starają się więc urozmaicić ofertę skierowaną do klientów private banking, proponując im lokaty inwestycyjne.
Przedmiotem opracowania są wybrane innowacje na rynku produktów depozytowych banków w Polsce. Dokonano identyfikacji i analizy innowacyjności banków w zakresie oferty depozytowej, biorąc pod uwagę nowe specyficzne konstrukcje produktów oraz sposoby dystrybucji. Nowymi produktami depozytowymi banków w Polsce są umożliwiające gromadzenie depozytów bieżących na porównywalny z lokatami terminowymi procent rachunki oszczędnościowe, dające znacząco wyższe korzyści ekonomiczne produkty depozytowe bez podatku Belki oraz depozyty z terminem wypłaty odsetek z góry. Ponadto banki oferują na korzystniejszych warunkach produkty internetowe, a także organizują aukcje lokat terminowych. Zalety innowacyjnych produktów depozytowych dla klientów oraz banków przyczynią się do ich upowszechniania, a tym samym zwiększania skali gromadzonych przez Polaków oszczędności. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Deposit Guarantee Systems in Russia and the USA
75%
The purpose of the article/hypothesis: The purpose of the article is to indicate the results of operations of deposit guarantee systems in Russia and the USA. The research hypothesis was that the deposit guarantee system in Russia during the 2004-2018 research period was more heavily burdened with guarantee activities. Methodology: The article is largely based on a review, analysis and synthesis of selected publications and available statistical data. Additionally, it is expanded by the authors' conclusions and the results of their research. Results of the research: They clearly indicate a high burden on the institution guaranteeing deposits in Russia (DIS). This is primarily the result of actions aimed at stabilizing the Russian banking sector.(original abstract)
Polskie tradycje w zakresie inwestowania kapitału ubezpieczeń społecznych sięgają schyłku XIX w. i początku XX w. Autorka przytacza poglądy prekursora polskiej myśli lokacyjno-ubezpieczeniowej po I wojnie światowej S. Czarneckiego, przedstawia zagadnienie lokat w okresie Polski Ludowej i rangę lokat w okresie gospodarki rynkowej.
Działalność lokacyjna jest jedyną dozwoloną formą działalności poza działalnością stricte ubezpieczeniową. Stanowi ona zarazem jedną z podstawowych funkcji finansowych ubezpieczeń gospodarczych. Jej przedmiotem są przede wszystkim rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, kapitały własne i inne czasowo wolne środki finansowe zakładu ubezpieczeń(abstrakt oryginalny)
Private banking to tzw. oferta dla zamożnych. Na świecie oznacza to próg wejścia na poziomie miliona dolarów. W Polsce prawdziwy private banking zaczyna się w okolicach 400-500 tysięcy złotych, choć funkcjonują na rynku oferty i o dużo niższym progu (na skorzystanie z nich pozwala już miesięczny dochód netto w wysokości 5 tys. zł). Takie obniżenie progów jest niewątpliwie pochodną polskich realiów. Po pierwsze rynek usług private banking jest w Polsce stosunkowo młody. Po drugie klient w Polsce nie jest tak zamożny, jak klient w krajach Europy Zachodniej. Bez obniżenia progu wejścia oferty tego typu nie miałyby więc racji bytu. (abstrakt oryginalny)
Coraz częściej klient dostaje do wyboru zamiast tradycyjnej lokaty, lokatę mieszaną. Część wkładu pozostaje tym sposobem na lepiej oprocentowanej lokacie, a część w funduszu. O zaletach takiego sposobu na oszczędzanie można dokładniej dowiedzieć się z artykułu. Znaleźć tam można również prognozy co do dalszego losu lokat w polskich bankach.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest weryfikacja alternatywnych sposobów zagospodarowania wolnych środków pieniężnych przez podmiot. Podjęta w nim została ocena spadku wielkości lokat bankowych klientów niefinansowych i jej relacja do wzrostu zakupów obligacji.
Celem artykułu jest przybliżenie tematyki systemu wymiany informacji podatkowych, wprowadzonego przez kraje członkowskie Unii Europejskiej za sprawą tzw. Dyrektywy o Oszczędnościach, regulującej zasady efektywnego opodatkowania dochodów odsetkowych osób fizycznych. Zaprojektowane w Dyrektywie o Oszczędnościach rozwiązanie, oparte na automatycznym transferze danych finansowych pomiędzy krajami członkowskimi, miało stanowić skuteczny środek walczący z unikaniem opodatkowania przez obywateli UE - pozwalając na uzyskanie wiedzy o zagranicznych oszczędnościach i późniejsze ich opodatkowanie przez władze podatkowe miejsca rezydencji. W artykule przeanalizowano skutki wprowadzonych regulacji prawnych wpływających na klimat inwestycyjny dla mieszkańców Wspólnoty, przedstawiono zmiany dostosowawcze, a także dokonano próby oceny perspektyw dalszego unijnego rozwoju systemu wymiany informacji podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje formy lokowania pieniędzy pod kątem zysków. Najbezpieczniejszą formą są papiery wartościowe emitowane przez skarb państwa i miasta oraz lokaty w bankach.
Private banking, czyli kompleksowa obsługa klientów zamożnych przez bank, jest obecnie integralną częścią oferty współczesnego rynku bankowego. Wprowadzenie oferty dla tego segmentu klientów jest konsekwencją postępującej konkurencji w polskim sektorze bankowym, który w ogólnym zarysie jest zbliżony do standardów zachodnich. Pierwszym bankiem, który w 1993 roku wprowadził usługi private banking do swojej oferty był Bank Handlowy, następnie w 1995 i 1996 roku usługi te wprowadziły odpowiednio BRE Bank i Citibank. Obecnie odpowiednie oferty z pogranicza private banking i personal banking mają już niemal wszystkie banki liczące się w polskim sektorze bankowym. Począwszy od wprowadzenia oferty private banking na polski rynek bankowy zakres usług i produktów z tej oferty polegały procesowi rozwoju od klasycznych produktów bankowych, takich jak lokaty i kredyty, przez stopniowe wprowadzanie bardziej nowoczesnych produktów, między innymi prestiżowych kart kredytowych, funduszy inwestycyjnych, a także usług brokerskich i usług zarządzania aktywami oraz produktów rynku międzybankowego i walutowego. Dodatkowo, wraz z rozwojem oferty private banking, zaczęto stosować otwartą architekturę produktową, tzw. open product, oferując klientom produkty inwestycyjne i ubezpieczeniowe innych firm. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest problematyka podatku od dochodu z tytułu oszczędności gospodarstw domowych, zgromadzonych w bankach w formie wkładów bieżących i terminowych. Podatek ten wprowadzono w Polsce 1 marca 2002 roku mocą ustawy z 21 listopada 2001 roku. Jego następstwa i zakres oddziaływania zależą od wielu okoliczności. Badając to zagadnienie specjalny nacisk zostanie położony na określenie wpływu tego podatku na kształtowanie się tych oszczędności. Kwestia ta jest szczególnie ważna w Polsce, zwłaszcza ze względu na niski poziom stopy oszczędności gospodarstw domowych, będących głównymi podatnikami tego podatku. Zbadane zostanie również, czy i w jakim stopniu udało się zrealizować cele nowo wprowadzonego podatku. W kontekście tych zagadnień zostaną przedstawione przesłanki wprowadzenia tego podatku, zasady jego pobierania oraz uwzględnione główne opinie przedstawicieli banków w tej sprawie. Zważywszy, że nowo wprowadzony podatek nie stanowi novum dodatkowo zostaną uwzględnione, w ogólnym zarysie, zaobserwowane następstwa wprowadzonego wcześniej tego rodzaju podatku w USA i RFN. Zostaną też uwzględnione zasady opodatkowania dochodów z oszczędności w krajach Unii Europejskiej, aby przedstawić badany problem na tle porównawczym. Podstawę analizy stanowi literatura, przepisy prawne, dane liczbowe publikowane przez NBP oraz obserwacje własne z praktyki bankowej. (fragment tekstu)
Prawo wspólnotowe dokonało harmonizacji podstawowych zasad mających zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa inwestycji zagranicznych, np. w zakresie zasad przenoszenia prawa własności papierów wartościowych, reguł dotyczących przechowywania tych walorów przez firmę inwestycyjną oraz wzajemnych stosunków pomiędzy firmą inwestycyjną a inwestorem. Ograniczone zostało także ryzyko oszustw finansowych. Ale w przypadku dokonywania lokat na rynkach zorganizowanych poza UE i OECD nieodzowne jest precyzyjne przeanalizowanie wszelkich czynników, które mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka podczas takich operacji.
W artykule omówiono metody oceny funduszy inwestycyjnych, na przykładzie 15 agresywnych funduszy inwestycyjnych lokujących swoje aktywa w przeważającej części na GPW SA w Warszawie w roku 2000.
Po głośnej sprawie upadku Amber Gold autor artykułu podejmuje próbę przedstawienia poziomu zaufania Polaków do sektora bankowego. Z przeprowadzonych badań sondażowych wynika, że Polacy niemal całkowicie utracili zaufanie do parabanków - tego typu instytucjom swoje oszczędności powierzyłoby zaledwie 4 proc. ankietowanych. W wyniku pogarszającej się sytuacji gospodarczej w strefie euro Polacy (39 proc.) ostrożniej ufają także bankom, ale - co ciekawe - jest to najniższy w Unii Europejskiej spadek zaufania do sektora bankowego. Autor artykułu przedstawia także inne przyczyny spadku zaufania do sektora bankowego, preferowane przez Polaków formy oszczędzania oraz inne konsekwencje upadku Amber Gold.
Rozwój rynku kapitałowego w Polsce powoduje wzrost zapotrzebowania na techniki porównywania odpowiednich cech ewentualnych ofert inwestycji kapitałowych. W artykule omówiono metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych, ich wartość bieżącą netto i wewnętrzną stopę zwrotu.
Polski system finansowy podlega nieustannym zmianom, wynikającym z istoty transformacji ustrojowej. Obok tradycyjnych metod lokowania środków pieniężnych w lokaty bankowe pojawiają się coraz nowsze formy Jedną z nich jest zarządzanie aktywami finansowymi poprzez Otwarte Fundusze Inwestycyjne (OFI). W celu przechowywania środków pieniężnych i przeprowadzania rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą otwierane i prowadzone są w bankach rachunki bieżące, pomocnicze i rachunki lokat terminowych. Od gromadzonych przez bank środków pieniężnych naliczane i wypłacane są odsetki. W praktyce bankowej spotyka się zazwyczaj dwa podstawowe rozwiązania: - depozyty z kapitalizacją odsetek w okresie umownym, - depozyty, od których naliczane są odsetki po okresie umownym. Kapitalizacja odsetek polega na dopisywaniu co pewien czas (miesiąc, kwartał, rok) odsetek i naliczaniu ich w następnym okresie od powiększonej kwoty. Z reguły lokaty terminowe na okres do 1 miesiąca włącznie są oprocentowane według stałej stopy oprocentowania, a lokaty na okresy dłuższe objęte są zmiennymi stawkami oprocentowania. W niektórych bankach rachunki lokat terminowych mogą być odnawiane na jeden taki sam okres lub na kolejne takie same okresy. Na rachunek lokaty nie są przyjmowane wpłaty uzupełniające (dopłaty). Zadysponowanie kwotą lokaty w trakcie trwania zadeklarowanego okresu stanowi naruszenie warunków prowadzenia rachunku lokaty. (fragment tekstu)
Autorzy scharakteryzowali fundusze powiernicze, fundusze inwestycyjne w Polsce, przeanalizowali działalność PFP "Pioneer", dochodowość lokat w tym funduszu, a także atrakcyjność funduszu na tle innych możliwości inwestycyjnych i charakterystykę uczestników funduszy i motywy ich decyzji.
Autorka przedstawia relacje zachodzące pomiędzy zmianami systemowymi podatków a rynkiem finansowym. Koncentruje się na aspekcie podatkowym lokat finansowych - opodatkowanie dochodów odsetkowych osób fizycznych od lokat typu dłużnego, dochodów odsetkowych osób prawnych od wierzytelności papierów wartościowych, dywidend realizowanych przez osoby fizyczne i prawne, z lokat w fundusze powiernicze.
W artykule zwrócono uwagę na zmiany w strukturze oszczędności społeczeństwa polskiego. Lokaty bankowe zaczynają coraz wyraźniej przegrywać z jednostkami uczestnictwa towarzystw funduszy inwestycyjnych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.