Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial instruments of management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wartość nie wszystkich opcji jest ustalana za pomocą formuły analitycznej, tj. bezpośrednio ze wzoru. W przypadku opcji wymagających cyklicznego sprawdzianu dochowania warunków realizacji konieczne staje się zastosowanie kontekstu numerycznego do obliczeń. Jednym ze sposobów zastosowania metod numerycznych w wycenie opcji jest adaptacja procesów dwumianowych. W oparciu o zdefiniowany proces dynamiki tworzą one zestaw węzłów układających się w dyskretne trajektorie kursu instrumentu bazowego. Tak sformułowany kurs znajduje zastosowanie w weryfikacji warunków opłacalności przedterminowej realizacji opcji i może być argumentem funkcji wypłaty z opcji. W pracy wyprowadzono zestaw algorytmów składających się na podejście techniczne ustalania wartości opcji o abstrakcyjnych własnościach, tj. podejście umożliwiające automatyzację zagadnienia. Uzupełnieniem opisu algebraicznego zagadnienia jest zamieszczony na końcu pracy zestaw kodów zaimplementowanych w technologii JAVA. (fragment tekstu)
Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej omówiono pojęcie ekonomiczno-finansowych instrumentów zarządzania, w drugiej przedstawiono typologię tych instrumentów, ostatnia zaś zawiera uwagi dotyczące istotności instrumentów ekonomiczno-finansowych w spełnianiu poszczególnych funkcji zarządzania. (fragment tekstu)
3
Content available remote Metody pomiaru efektywności zabezpieczenia w rachunkowości
100%
Celem nadrzędnym pracy jest zaprezentowanie różnic, zarówno metodologicznych, jak i kwantytatywnych, wynikających z zastosowania różnych metod pomiaru efektywności zabezpieczenia. Wyjaśnieniu tego problemu służą następujące cele szczegółowe - określenie istoty i podstawy prawnej stosowania rachunkowości zabezpieczeń oraz przegląd powszechnie stosowanych metod pomiaru efektywności. (fragment tekstu)
Faktoring w Polsce wraz z rozwojem gospodarki rynkowej staje się widoczny jako jedna z form krótkoterminowego finansowania, szczególnie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Artykuł przedstawia genezę faktoringu i perspektywy jego rozwoju w Polsce i na świecie. Zdaniem autorów rynek usług faktoringowych w najbliższym czasie będzie się rozwijał.
Pochodne instrumenty finansowe oparte na ogłoszeniach makroekonomicznych zostały wprowadzone przez banki Goldman Sachs i Deutsche Bank w 2002 roku w celu udostępnienia dodatkowej możliwości zarządzania ryzykiem. Niejako przy okazji pojawiły się ich dodatkowe funkcje, jako: narzędzia służące spekulacji, odzwierciedlenie oczekiwań rynkowych i wskaźniki przyszłej wartości ogłaszanej zmiennej ekonomicznej. Są to instrumenty stosunkowo młode, jednak po kilku latach funkcjonowania można podjąć próbę ich wstępnej oceny. Wydaje się, że podstawowy ich cel, jakim było poprawienie zarządzania ryzykiem, nie został do końca spełniony. Najważniejszą przesłanką przemawiającą za powyższym stwierdzeniem są niewielkie obroty opisywanymi instrumentami. Niskie obroty powodują również, że trudno spekulować na tym rynku, a to dodatkowo zmniejsza jego popularność. Instrumenty te dobrze sprawdzają się jako wskaźnik przyszłej wartości ogłoszenia ekonomicznego, są one jednak w niewielkim stopniu lepsze, niż bardziej popularne metody (np. ankiety dotyczące oczekiwań analityków). Z drugiej strony znakomicie się sprawdzają jako instrumenty w dużym stopniu odzwierciedlające oczekiwania rynkowe. Za ich pomocą można wyznaczyć cały rozkład oczekiwań wszystkich graczy biorących udział w aukcji.(fragment tekstu)
Przedstawiono definicję factoringu, jego funkcje i rodzaje oraz omówiono rynek usług finansowych w Polsce. Scharakteryzowano zagadnienie obsługi factoringu oraz jego opłacalności, czyli korzyści i koszty.
Cel - Zidentyfikowanie oraz wykorzystanie systemu instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych stymulujących rozwój przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji strategicznej. Metodologia badań - Do określenia sytuacji strategicznej przedsiębiorstw i identyfikacji instrumentów wykorzystano metodę analizy. W badaniach empirycznych wpływu zidentyfikowanych instrumentów na sytuację strategiczną przedsiębiorstw - metodę ekspercką, a do budowy działań rozwojowych - metodę scenariuszy. Wynik - Zdiagnozowano i opracowano model sytuacji rynkowej przedsiębiorstw mających trudną pozycję rynkową. Zidentyfikowano 50 instrumentów ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych. W wyniku przeprowadzonych badań empirycznych stworzono system instrumentów, na podstawie którego zbudowano scenariusz możliwych działań zmieniających trudną sytuację przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Oryginalność podejścia do identyfikacji instrumentów determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstw na podstawie strategicznych sfer funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nowatorskie, niespotykane w literaturze stworzenie systemu instrumentów dających podstawę wykreowania efektywnych działań zmieniających trudną sytuację strategiczną firmy. Modelowe ujęcie trudnej sytuacji strategicznej, w którą można wkomponować obecnie funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość instrumentów finansowych stanowi jeden z najbardziej złożonych obszarów regulacji rachunkowości. W świetle MSR/MSSF instrumenty finansowe stanowią przedmiot regulacji od ponad 25 lat. W ostatnich latach nabierają coraz większego tempa prace nad przygotowaniem jednego, kompleksowego standardu, który – z jednej strony obejmowałby wszystkie zagadnienia dotyczące rachunkowości instrumentów finansowych, a z drugiej – był zdecydowanie mniej skomplikowany od regulacji aktualnie obowiązujących. W artykule przedstawiono skróconą historię ewolucji regulacji rachunkowości instrumentów finansowych na gruncie MSR/MSSF, jakie miały miejsce od lat 80. XX w. aż do dnia dzisiejszego. Zaprezentowano także najnowsze zmiany zaproponowane w projektach standardów związanych z implementacją projektu uproszczenia zasad rachunkowości instrumentów finansowych. Artykuł kończy się syntetycznym podsumowaniem kierunku wprowadzanych zmian oraz próbą oceny ich wpływu na stopień i zakres wykorzystywania instrumentów finansowych przez przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę zdefiniowania podstawowych instrumentów zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym oraz wybranych instrumentów oddziaływania gmin na rozwój lokalny. (skróc. oryg. streszcz.)
Burzliwe przemiany, jakie występują w ostatnich latach w gospodarce narodowej eliminują niektóre środki stosowane w kierowaniu podmiotami gospodarczymi by innym nadać nowy sens i znaczenie. Odnosić to można w szczególności do przywrócenia należnego miejsca przepływom pieniężnym w gospodarce. Wydaje się, że podniesienie rangi pieniądza jest jednym z podstawowych warunków powodzenia reformy gospodarczej w naszym kraju. Tytuł opracowania składający się z trzech członów określa jednocześnie przedmiot podjętych rozważań, które dotyczyć będą zagadnień związanych ze sterowaniem przedsiębiorstwem handlowym z instrumentami finansowymi. Zasadniczym jednak celem opracowania jest próba inwentaryzacji instrumentów finansowych nakierowanych na przedsiębiorstwo handlowe z jednoczesnym przypisaniem im charakterystycznych cech. Zastępowanie innych instrumentów przez instrumenty finansowe winno przyczynić się do efektywniejszej działalności tych podmiotów. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metody wyceny kontraktów Forward Rate Agreement (FRA) i mechanizmy zawierania tych transakcji. Omówiono także perspektywy rozwoju rynku kontraktów FRA w Polsce.
W artykule omówiono następujące instrumenty służące zarządzaniu ryzykiem stopy procentowej w banku komercyjnym: FRA (Forward Rate Agreement), kontrakty terminowe futures, opcje i transakcje swap.
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie źródeł funkcjonowania instru- mentów zwrotnych jako sposobu finansowania małych i średnich przedsiębiorstw oraz analiza ich wdrażania w Polsce z perspektywy inicjatywy Jeremie. Głównym problemem badawczym było znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wdrażane są instrumenty zwrotne w Polsce i w jakim zakresie jest to realizowane na poziomie regionalnym w ramach inicjatywy Jeremie? Zaprezentowana analiza miała na celu przedstawienie aktualnego obrazu (różnego poziomu implementacji), który pozwoli na prowadzenie dalszych badań dotyczących oceny skuteczności funkcjonowania zwrotnych instrumentów finansowych wspierających rozwój MŚP. Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią fundament rozwoju gospodarczego Unii Europejskiejn. Zapewniają miejsca pracy i wytwarzają blisko 60% uijnego produktu krajowego brutto . Z tych względów Unia zapewnia im pomoc w postaci dotacji oraz instrumentów zwrotnych. Obecnie dominującą formą są dotacje, niemniej jednak przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują finansowanie zwrotne, którego szczegółowa analiza wdrażania zaprezentowana została w niniejszym artykule. Są to preferen- cyjne pożyczki, kredyty lub poręczenia oferowane na korzystniejszych niż rynkowe warunkach . Głównym założeniem instrumentów zwrotnych jest ich odnawialny charakter, czyli możliwość wielokrotnego wykorzystywania tych samych środków zapewniających ciągłość finansowania . Instrumenty te implementowane mogą być na dwóch poziomach: centralnym (krajowym) lub regionalnym (wojewódzkim). W Polsce na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa Jeremie, która wdrażana jest na poziomie regionalnym . Jak dotąd do programu tego włączyło się 7 województw. (abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje rozważania na temat możliwości wykorzystania instrumentów finansowych w zarządzaniu ochroną zdrowia w aspekcie jej komercjalizacji.
Ryzyko stopy procentowej prowadzi m.in. do zmiany wartości rynkowej głównie aktywów o stałym oprocentowaniu (obligacji). W tej sytuacji inwestor podejmuje ryzyko cenowe, przed którym zabezpiecza się stosując różne instrumenty finansowe, w tym procentowe kontrakty futures. Rozważania autora dotyczą strategii zabezpieczających (hedgingowych) realizowanych na średnio- i długoterminowych segmentach rynku, obejmujących kontrakty zawierane na obligacje. Obligacje są bazą (underlying) dla tych kontraktów.
Wśród wielu "ułomności" naszej gospodarki w literaturze przedmiotu, jak i w dyskusjach poświęconych zjawiskom destabilizacji gospodarki, wymienia się złe rozwiązania systemowe jej funkcjonowania, które nie mogły uchronić jej od niepowodzeń. Wyrazem tego był i jest dość mocno odczuwany przez społeczeństwo brak równowagi gospodarczej. Z przyczyn, które wywołały taką sytuację wiele miejsca poświęca się sprawom rozwoju, gdyż uważa się, że nadmierne - i niedostosowane do potrzeb społeczno-gospodarczych - przeinwestowanie gospodarki stanowiły przyczynę niepowodzeń ekonomicznych. Nawet dość pobieżne zaprezentowanie podstawowych danych charakteryzujących skalę inwestowania na tle dochodu narodowego wytworzonego w gospodarce narodowej potwierdzają tezę o przeinwestowaniu gospodarki. Lata siedemdziesiąte bowiem dowodzą o większej dynamice inwestycji niż dynamika dochodu narodowego, aż do momentu mniej lub bardziej wyraźnego załamania się równowagi gospodarczej. (fragment tekstu)
Badanie rynku (ang. market sounding) jest instytucją prawną przewidzianą przez rozporządzenie MAR, która umożliwia przekazanie informacji poufnych potencjalnym inwestorom w ramach oceny ich zainteresowania ewentualną transakcją dotyczącą instrumentów finansowych i jej warunkami, jednocześnie umożliwiając uniknięcie odpowiedzialności z tytułu bezprawnego ujawnienia informacji poufnej. Możliwość skorzystania z tej formuły jest ograniczona zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo. Krąg podmiotów, które mogą uczestniczyć w badaniu rynku, został ograniczony przez przepisy prawa, a przedmiotem badania mogą być jedynie określone instrumenty finansowe. Ponadto moment końcowy wyznacza spełnienie się przesłanki w postaci ogłoszenia transakcji. W artykule omówiono ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe w zakresie przeprowadzania badania rynku, zwracając szczególną uwagę na zakres obowiązków każdego z podmiotów uczestniczących w tym procesie w kontekście przesłanki możliwości przeprowadzenia badania rynku przed ogłoszeniem transakcji. Przedstawiono również interpretacje i stanowiska w odniesieniu do wątpliwości, które mogą pojawić się na gruncie stosowania przepisów w zakresie badania rynku, jak też w odniesieniu do konsekwencji ich niezastosowania lub niewłaściwego zastosowania, mając na względzie fakultatywny charakter tej instytucji prawnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł rozpatruje kwestię projektowania celów strategicznych firmy, które nie zawsze są zgodne z z krótkoterminowymi przedsięwzięciami. Te cele tworzą pewnego rodzaju pakiet ustanawiający wytyczne dla różnych sfer zarządzania.
Artykuł jest poświęcony problematyce rezerw na zobowiązania rozpatrywanych w kontekście ryzyka gospodarczego. Celem artykułu jest przedstawienie funkcji, jaką pełnią rezerwy na zobowiązania w procesie zarządzania ryzykiem. Zastosowaną metodą badawczą są studia literaturowe oraz analiza regulacji prawnych rachunkowości. Rezerwy na zobowiązania są instrumentem rachunkowości wykorzystywanym w zarządzaniu ryzykiem. Ich tworzenie służy przede wszystkim zabezpieczeniu się jednostki przed skutkami ryzyka gospodarczego związanego z możliwością wystąpienia w przyszłości obciążeń o charakterze kosztów, strat, zobowiązań, pozwala na ograniczenie bądź wyeliminowanie ujemnych skutków ryzyka gospodarczego, jak również łagodzi negatywne oddziaływanie ryzyka na rezultaty działalności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poruszono kwestie związane z jurydycznym ukształtowaniem przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi, na które niebagatelny wpływ miały regulacje prawa Unii Europejskiej. Autorzy dokonują kompleksowej analizy przedmiotowego czynu zabronionego, wraz z uwzględnieniem problematyki kolizji prawa krajowego z prawem UE oraz z omówieniem konstytucyjności wskazanych regulacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.