Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial investment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 248
150-160
Podstawą konstrukcji portfela inwestycji finansowych jest określenie udziałów poszczególnych aktywów (instrumentów inwestycyjnych). Z matematycznego punktu widzenia zagadnienie to sprowadza się do optymalizacji struktury aktywów portfela w warunkach ryzyka. Jest to problem optymalizacyjny typowo rozwiązywany za pomocą metody Markowitza, która maksymalizuje średnią stopę zwrotu przy minimalizacji miary ryzyka. Praca przedstawia koncepcję rozkładu najgorszego przypadku stóp zwrotu aktywów finansowych, który wykorzystany w modelu Markowitza pozwala poza próbą otrzymać wyniki nie gorsze niż w próbie w sensie rozważanych wskaźników jakości. Rozkład najgorszego przypadku jest definiowany w oparciu o relację dominacji stochastycznej pierwszego rzędu. W pracy posłużono się metodą kopuł. Proponowane podejście zostanie zilustrowane wynikami analizy eksperymentalnej dla wybranych akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 60
133-141
Każda jednostka posiadająca wolne środki może je zainwestować w różnego rodzaju lokaty. Jeśli inwestuje w papiery wartościowe stanowiące udziały w obcych podmiotach to w zależności od wielkości tej inwestycji pozwala ona na wywieranie wpływu na ich działalność. Artykuł prezentuje różne sposoby wyceny takich lokat w zależności od wielkości posiadanych przez inwestora udziałów. W dalszej części zaprezentowano dodatkowe wymogi jakim podlega inwestowanie w zakładach ubezpieczeń (abstrakt oryginalny)
Jednym z powodów finansowania projektów na zasadach project finance jest możliwość lepszego wyodrębnienia i przypisania ryzyka uczestnikom projektu. Trzeba jednak mieć świadomość, że metoda ta stwarza więcej trudności w porównaniu z konwencjonalnym finansowaniem. Wśród teoretyków i praktyków panuje ogólna zgodność co do tego, że najtrudniejszym obszarem w inwestycjach finansowanych na zasadach project finance jest zarządzanie ryzykiem. Na wstępie należy zidentyfikować rodzaje ryzyka właściwe danemu projektowi, a następnie zastosować instrumenty prawne i finansowe w celu ich złagodzenia. Jeżeli dany rodzaj ryzyka nie może być przypisany w sposób klarowny jakiejś pozycji w cash flow lub nie można określić formy zabezpieczenia, to jego przydatność jako kategoria zarządzania jest wątpliwa. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje kilka podstawowych kwestii związanych z dokonywaniem inwestycji na rynkach walutowych przez małe podmioty gospodarcze, które nie zajmują się profesjonalnie inwestowaniem na rynku finansowym. Szczególny nacisk położono na wskazanie podstawowych kwestii niezbędnych do przygotowania się do efektywnego prowadzenia transakcji na rynku walutowym przez nieprofesjonalistów(tekst z oryginału)
5
Content available remote Wybrane problemy dotyczące optymalizacji funkcji użyteczności
100%
W artykule ukazano niektóre aspekty optymalizacji warunkowej funkcji użyteczności dwóch zmiennych, przy założeniu, że warunki ograniczające mają charakter liniowy. Wybór warunkowego ekstremum funkcji użyteczności związany jest z faktem, że zasoby zawsze są ograniczone. Ponadto zinterpretowano optymalną wartość mnożnika Lagrange'a. Wykazano, że aby zoptymalizować swoją funkcję użyteczności, inwestor musi sprawić, by nachylenie jego linii budżetu było takie samo, jak nachylenie warstwicy jego funkcji użyteczności w pewnym punkcie, co - jak sprawdzono - zachodzi w takim punkcie krzywej użyteczności, w którym krzywa ta jest ściśle wypukła ku dołowi. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólne zasady funkcjonowania i przebiegu ubezpieczeń na życie związanych z funduszem kapitałowym. Wskazano różnice w efektywności inwestycji alokowanej części składki w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia oraz wskazanych przez ubezpieczającego ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, różniących się przyjętą strategią inwestycyjną.
Istnieje powszechne przekonanie, że inwestycja w złoto przynosi dochody przede wszystkim w długim czasie. Lokata w ten metal szlachetny, występujący na rynku np. w postaci sztabek czy tzw. monet bulionowych, uważana jest za szczególnie bezpieczną w okresach kryzysów gospodarczych, politycznych czy nawet konfliktów zbrojnych. Po-wstaje jednak pytanie, czy i na ile inwestycja w złoto fizyczne może być dochodowa w krótkim terminie? Niniejszy artykuł można uznać za próbę odpowiedzi na to pytanie. Jego celem jest zbadanie, czy cena złota "poddaje się" narzędziom analizy technicznej. W artyku-le zastosowano popularną w analizie technicznej metodę zasięgu przebicia (TRB, Trading Range Break). Umożliwiło to wyznaczenie rozkładów warunkowych stóp zwrotu z inwesty-cji w złoto. Z kolei zastosowanie odpowiednich testów statystycznych i przeprowadzenie badań symulacyjnych metodą bootstrapową pozwoliło na zbadanie efektywności strategii wykorzystujących inwestowanie cykliczne.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono oddziaływanie przepisów na podmioty zajmujące się działalnością inwestycyjną. Autorzy przytaczają FACTA jako regulacje zmieniające amerykański kodeks podatkowy. Wyjaśniają o czym mówią ww. przepisy i kogo dotyczą.
9
Content available remote Efekt kapitalizacji w Polsce
100%
|
|
nr 51
255-263
W artykule przedstawiono badania efektu kapitalizacji w Polsce w latach 1998-2010 oparte na grupowaniu spółek w portfele i zastosowanie regresji przekrojowej Famy-McBetha. Wyniki potwierdzają ekonomicznie istotny, lecz nieistotny statystycznie efekt kapitalizacji w całym badanym okresie, oraz ekonomicznie i statystycznie istotny efekt kapitalizacji w podokresie 2003-2010. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie znaczenia inwestycji finansowej na przykładzie instrumentu finansowego obligacji komunalnych w Ostrowie Wielkopolskim. Oferowane wsparcie budżetowe w postaci emisji obligacji daje możliwości nieporównywalnie większe niż te, które istnieją bez emisji papierów wartościowych. Po wielu latach obligacje stały się jednym z głównych instrumentów na rynku kapitałowym. Od lat 90. emisja obligacji rosła w wielu gminach (Łódź, Ostrów Wielkopolski, Kraków, Warszawa i wielu, wielu innych). Niestety, nie wszystkie te gminy chętnie realizują swoje plany, a więc ich rozwój odbywa się wolniej. Wszelkie zamierzone inwestycje i przychody do budżetów samorządów opierają się na instrumentach finansowych, papierach wartościowych, którymi są obligacje komunalne.(abstrakt oryginalny)
|
|
XIV
179-196
Inwestycje materialne, inwestycje w wartości niematerialne i prawne oraz inwestycje finansowe są realizowane w sferze zarządzania finansami przedsiębiorstw. W obszarze tego zarządzania każde przedsiębiorstwo funkcjonujące na rynku powinno określić swój główny cel. Celem może być maksymalizacja wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Istnieją determinanty wpływu inwestycji finansowych na maksymalizację wartości rynkowej przedsiębiorstwa jako jego główny cel. Można je podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje na rynkach finansowych w ostatnich kilku dziesięcioleciach przeszły ogromną ewolucję i obecnie istnieje wiele możliwości lokowania kapitału, głównie w zależności od ryzyka, jakie skłonny jest ponieść inwestor. Jednym z dynamicznie rozwijających się segmentów rynku finansowego jest rynek instrumentów pochodnych, który umożliwia przeprowadzenie inwestycji ze znaczną kontrolą ponoszonego ryzyka. Instrument pochodny to instrument finansowy mający postać kontraktu, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego (np. akcji czy waluty) lub towaru, zwanego instrumentem podstawowym. Innymi słowy, instrument pochodny "pochodzi" od instrumentu podstawowego. Mówi się również, że instrument pochodny jest wystawiony na instrument podstawowy. Instrumenty pochodne na szerszą skalę na rynkach finansowych pojawiły się w latach 70. XX w. Przyczyną ich wprowadzenia był wzrost zmienności kursów walutowych, stóp procentowych, cen akcji i cen towarów, jaki można było obserwować na rynkach światowych w tym okresie. Wzrost zmienności cen instrumentów finansowych oznacza zwiększenie ryzyka inwestowania i właśnie w celu ograniczenia ryzyka wprowadzono m.in. instrumenty pochodne. Skorzystano tu z istniejących wzorców, ponieważ instrumenty pochodne wystawione na towary funkcjonowały wcześniej w obrocie na giełdach towarowych - ich zadaniem było zmniejszanie ryzyka związanego ze znacznymi zmianami cen towarów. (fragment tekstu)
Buckley i Calzi zaproponowali reprezentowanie wartości przyszłych inwestycji finansowych za pomocą liczb rozmytych. Prowadzi to bezpośrednio do przedstawienia stopy zwrotu jako liczby rozmytej. Wielu badaczy wskazywało na przydatność takiego obrazu stopy zwrotu w finansach behawioralnych. Taki model oczekiwanej stopy zwrotu jest interpretowany jako nieprecyzyjny obraz przyszłych korzyści osiąganych przez inwestora. Pierwszy z tych parametrów, dany jako podzbiór rozmyty w przestrzeni liczb rzeczywistych, był uogólnieniem pojęcia oczekiwanej stopy zwrotu. Drugi z tych parametrów, dany jako nieujemna liczba rzeczywista, był uogólnieniem pojęcia wariancji stopy zwrotu. Szczególnym przypadkiem takiego instrumentu finansowego może być portfel złożony ze składników będących instrumentami finansowymi o nieprecyzyjnie określonej stopie zwrotu. W ten sposób można uzyskać uogólnienie pojęcia przestrzeni Markowitza portfeli dopuszczalnych do przestrzeni portfeli dopuszczalnych z nieprecyzyjnie określoną stopą zwrotu. Takie uogólnienie stwarza problem braku precyzji w określeniach dalszych pojęć związanych z teorią Markowitza. W niniejszej pracy zajmiemy się problemem określenia pojęcia portfela efektywnego w sposób nieprecyzyjny.(fragment tekstu)
W krajach starej Unii Europejskiej produkty strukturyzowane są popularne. W zależności od kraju, ich emisje mają różne parametry preferencji. Daje się zauważyć pewną zależność, im kraj bardziej zamożny, tym okres inwestycji w strukturyzowane papiery wartościowe jest dłuższy.W Polsce rynek ten jest w trakcie rozwoju, trudno jest też jednoznacznie stwierdzić, kto tak naprawdę go zapoczątkował. Na początku 2000 roku dwa banki: WBK i BPH równocześnie rozpoczęły emisje lokat inwestycyjnych, później dołączały inne instytucje. Emisje tych papierów na początku kierowane były tylko i wyłącznie w postaci Private Placement (do ściśle wybranych grup klientów), dlatego też trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka skala emisji została przeprowadzona. Jednak można uznać, że bankami, które dominują w tego typu publicznych emisjach dla wszystkich inwestorów detalicznych są Bank BPH, KBC, DB oraz Bank Milenium.(fragment tekstu)
Przez większą część życia człowiek dąży do zaspokojenia swoich potrzeb zarabiając, a następnie wydając pieniądze. Jednak nie zawsze zachodzi taka równowaga między przychodami a wydatkami. Odstępstwem mogą być dwa warianty. Jeden z nich występuje wówczas, gdy bieżące przychody przewyższają bieżące potrzeby konsumpcyjne, a drugi polega na odejściu od bieżącej konsumpcji na rzecz osiągnięcia przyszłej konsumpcji. Celem inwestycji może, zatem być uzyskanie strumienia przepływów pieniężnych, który mógłby osiągnąć najatrakcyjniejszy poziom dla inwestora. Z wielu instrumentów finansowych umożliwiających pomnażanie pieniędzy na szczególną uwagę zasługuje inwestowanie na rynku kapitałowym w otwarte fundusze inwestycyjne, które dla większości inwestorów są alternatywną formą lokowania okresowo wolnych środków pieniężnych. (fragment tekstu)
Transformacja ustrojowa pozwoliła na otwarcie polskiej gospodarki na świat i przyczyniła się do poszerzenia rynku usług finansowych. Pojawiło się wiele nowych, nieznanych do tej pory w Polsce form finansowania inwestycji, w tym leasing operacyjny środków trwałych. Jego charakter i sposób rozliczania stworzyły podmiotom gospodarczym możliwość uzyskania wielu korzyści ekonomicznych i finansowych. Stosunkowo krótki okres występowania tej formy zasilania w Polsce jest jednak powodem występowania pewnych ograniczeń, których przyczyna tkwi głównie w niedopasowaniu przepisów prawa do realiów gospodarczych. W niektórych przypadkach istnieje nawet wyraźna rozbieżność między przepisami a teorią leasingu operacyjnego. (fragment tekstu)
17
84%
Celem badania jest ocena wpływu zaproponowanej metody rozszerzenia próbki na dokładność prognozy produktów finansowych. Badanie oparto na wybranych produktach finansowych, tj. na produktach strukturyzowanych. Szczegółowym celem badania jest prognoza produktów strukturyzowanych poprzez precyzyjną prognozę ich wskaźników. Badania oparto na aplikacji zaproponowanej metody rozszerzenia współczynników falkowych do predykcji wskaźnika produktów strukturyzowanych. Prognozę wskaźnika wykonano na podstawie modelu opartego na transformacie falkowej. Przed przystąpieniem do aplikacji rozszerzenia szeregu, wejściowy szereg danych podzielono na próbki o parzystej liczbie obserwacji celem wyznaczenia dokładniejszych prognoz. W artykule skoncentrowano się tylko na dodatkowym rozszerzeniu próbki przy wyznaczaniu współczynników, omijając proces predykcji. Nie opisano zatem szczegółowo modelu zastosowanego do predykcji, ponieważ nie jest celem artykułu ocena zdolności predykcyjnych modelu, a jedynie wpływ na końcowy wynik prognozy metody rozszerzenia szeregu przy wyznaczaniu współczynników.(abstrakt oryginalny)
Inwestowanie jest naturalnym elementem działalności na rynku kapitałowym. Aby poprawnie podejmować decyzje inwestycyjne, inwestor powinien dysponować rzetelnymi informacjami o przedmiocie inwestycji. W analizach papierów wartościowych szczególną rolę odgrywają wskaźniki rynkowe, zwłaszcza na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Do najważniejszych miar w tej grupie zalicza się wskaźniki P/E i P/BV.(fragment tekstu)
Prezentowane rozważania są kontynuacją treści przedstawionych w artykule Analiza działalności banków giełdowych w Polsce. Przedmiotem artykułu jest pogłębiona analiza efektywności dokonana pod kątem jednej z trzech grup kryteriów służących ocenie banków notowanych na rynku giełdowym1 - atrakcyjności akcji banków i ich portfeli inwestycyjnych.(fragment tekstu)
|
|
nr 7
291-303
Artykuł przedstawia wpływ czynników psychologicznych na zjawiska związane z postrzeganiem pieniędzy, zysków oraz strat. Wskazuje, jak iluzja pieniądza, postrzeganie ryzyka czy teoria perspektywy wpływają na postawę wobec różnych sposobów oszczędzania lub inwestowania. Okazuje się, że ludzie chętnie korzystaliby z okazji zarobku, jakie stwarza rynek akcji, lecz wykazują bardzo dużą awersję w stosunku do strat. Produkty strukturyzowane to właśnie takie konstrukcje, które z jednej strony zabezpieczają przed stratami, z drugiej zaś - pozwalają na uczestnictwo w zyskach np. na rynku akcji. (oryginalne streszczenie)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.