Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial liquidity of capital groups
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest poświęcony problematyce płynności, czyli zdolności do spłacania bieżących zobowiązań w spółkach polskich ugrupowań holdingowych, w szczególności w kontekście małych grup kapitałowych. Przedstawia wyniki badań w obszarze płynności finansowej spółek w kontekście historycznych uwarunkowań powstawania ugrupowań o strukturze holdingowej. Analiza składa się z dwóch częśi. W pierwszej wskaźniki płynności analizowane są w układzie statycznym, gdzie poszczególne pozycje majątku obrotowego i zadłużenia są sumami dla wszystkich spółek z badanego zbioru. W części drugiej wykonana została analiza ilościowa podmiotów, spełniających określone kryteria płynności.
W artykule podjęto próbę oceny płynności finansowej budowlanych spółek kapitałowych północno--wschodniej Polski na podstawie danych sprawozdawczych za lata 2004-2006. Wskazano najczęstsze przyczyny utraty oraz możliwości poprawy płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Cash pooling w grupie kapitałowej - wybrane aspekty podatkowe
100%
Cash pooling umożliwia efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi w ramach grupy powiązanych ekonomicznie podmiotów i uzyskiwanie wymiernych korzyści ekonomicznych. Stosowanie umów cash poolingu w praktyce może stanowić źródło ryzyka podatkowego na gruncie ustaw podatkowych. W artykule zaprezentowano istotę i rodzaje umów cash pooligowych, jak również przedstawiono podatkowe implikacje tych umów w odniesieniu do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.(abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest ocena zmian płynności polskich przedsiębiorstw w przekroju wielkościowym (wg liczby zatrudnionych) w latach 2003-2012. Przyczyną tych zmian, są przekształcenia struktury majątkowo-kapitałowej przedsiębiorstw co znajduje swoje odzwierciedlenie w kierunkach strategii finansowych. Podstawowym źródłem informacji do tej oceny są dostępne publikacje GUS, w których wyróżniono grupy przedsiębiorstw małych, średnich i dużych. Dane o przedsiębiorstwach zbierane są w różnych badaniach statystycznych obejmujących odmienne grupy podmiotów, wybierane wg określonych kryteriów, a wyniki tych badań publikowane są przez GUS w różnych materiałach (tu wykorzystano: Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych, 2003-2012). Jedynie część wyników tych badań ujmowana jest w przekroju grup wielkościowych przedsiębiorstw, stąd też wynikają ograniczone możliwości porównań tak międzygrupowych jak i sektorowych. Ograniczony zbiór dostępnych informacji sprawozdawczych pozwala głównie na ocenę płynności przez pryzmat klasycznych wskaźników i wielkości liczonych na podstawie danych bilansowych, i do takich ograniczono się w tym artykule.(fragment tekstu)
Najważniejszym celem przedsiębiorstwa jest wzrost jego wartości dla właścicieli. Wpływa to na zwiększenie potencjału przedsiębiorstwa do pozyskiwania kapitału niezbędnego do sfinansowania działalności operacyjnej i dalszego rozwoju. Nie jest to możliwe bez zachowania płynności finansowej rozumianej jako zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. W ujęciu dochód - ryzyko strategia płynności finansowej opiera się na pogodzeniu dwóch przeciwstawnych celów, jakimi są: maksymalizacja wartości dla właścicieli będąca odzwierciedleniem odpowiedniego poziomu i struktury kapitału obrotowego oraz minimalizacja ryzyka utraty płynności finansowej. Celem niniejszego artykułu jest analiza i ocena strategii płynności finansowych w ujęciu dochód - ryzyko na przykładzie dwóch największych polskich koncernów paliwowych. Badania przeprowadzono na bazie dostępnych raportów okresowych za 2012 rok. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące analizy płynności finansowej w grupach kapitałowych i jednostkach dominujących. Badaniem objęto 15 grup kapitałowych z przemysłu metalowego, dotyczyło ono lat 2006-2010. Postawiono hipotezę mówiącą o tym, że płynność finansowa jednostki dominującej ma istotny wpływ na płynność finansową grupy kapitałowej. W celu zweryfikowania hipotezy zbadano, czy wskaźniki bazujące na przepływach pieniężnych wyliczone dla grupy kapitałowej i jednostki dominującej nie różnią się statystycznie istotnie oraz czy występuje pomiędzy nimi wysoka korelacja. Badania poszerzono także o analizę relacji przepływów pieniężnych netto z działalności operacyjnej jednostki dominującej do grupy kapitałowej oraz analizę znaków i wariantów kształtowania się przepływów. Przeprowadzone badania potwierdzają postawioną na wstępie hipotezę o znaczącym wpływie płynności finansowej jednostki dominującej na płynność finansową grupy kapitałowej.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Płynność finansowa wybranych grup kapitałowych związanych z RESPECT Index
100%
Celem opracowania jest ocena płynności finansowej na podstawie skonsolidowanych i jednostkowych sprawozdań finansowych grup kapitałowych oraz jednostek w nich dominujących, obecnych na RESPECT Index. Sformułowane zostały pytania badawcze, które dotyczyły powiązań między działalnością przedsiębiorstwa w obszarze zaangażowania społecznego a wynikami w obszarze płynności finansowej, wpływu włączenia idei CSR do strategii działania przedsiębiorstwa na płynność finansową, oceny płynności finansowej grup kapitałowych i ich jednostek dominujących angażujących się w działania CSR, różnic w ocenie płynności grup kapitałowych i ich jednostek dominujących. Bardzo prawdopodobne jest istnienie powiązana między działalnością przedsiębiorstwa w obszarze zaangażowania społecznego a wynikami w obszarze płynności finansowej. Płynność finansowa grup kapitałowych i ich jednostek dominujących objętych badaniem ocenić należy bardzo wysoko. Sytuacja grup kapitałowych przedstawia się korzystniej z punktu widzenia wielkości wskaźników płynności niż ich jednostek dominujących. Wielkości wskaźników płynności dla poszczególnych spółek obliczone na podstawie danych skonsolidowanych i sprawozdania jednostkowego nie różnią się istotnie statystycznie, a pomiędzy wielkościami obliczonych wskaźników dla grupy kapitałowej i jej jednostki dominującej występuje wysoka korelacja. (abstrakt oryginalny)
Cash pooling jest niezbędnym instrumentem zarządzania płynnością finansową w grupie kapitałowej w celu poprawy efektywności wykorzystania środków pieniężnych poszczególnych jej podmiotów. Zapewnienie płynności finansowej w przedsiębiorstwie wymusza konieczność utrzymania pewnego poziomu gotówki, ponieważ stwarza ona warunki elastycznego reagowania w przypadku zagrożenia utratą płynności finansowej. Koszty utrzymywania w przedsiębiorstwie środków na rachunkach bieżących mogą zostać zmniejszone dzięki wykorzystaniu technik wspomagających zarządzanie, które są oferowane przez banki. Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań zastosowania usługi cash poolingu jako strategii zarządzania płynnością finansową grupy kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zarządzania przez bank ryzykiem zaburzeń płynności jego aktywów. Autor przybliża zagadnienie kosztów ryzyka płynności, wyjaśnia metody pomiaru i zarządzania tym czynnikiem, kontroli niedopasowania aktywów, zarządzania płynnością w ramach grup finansowych, modelu zarządzania płynnością intra-day, modelu scenariuszowego warunków skrajnych, planowania awaryjnego oraz buforowania aktywów płynnych.
Artykuł zawiera wyniki badań finansowych aspektów funkcjonowania małych grup kapitałowych w Polsce. Podjęto próbę oceny wyników finansowych, rentowności działalności i kapitałów, struktury finansowania majątku, płynności finasowej, analiy przepływów finansowych i efektywności zarządzania czynnikiem ludzkim. We wszystkich analizach uwzględniono historyczne uwarunkowania powstawania struktur holdingowych.
W związku z rosnącą liczbą spółek kapitałowych w Polsce coraz większego znaczenia nabierają różnorodne operacje kapitałami pieniężnymi, dokonywane w celu osiągania dochodów. Dochody te objęte są systemem podatkowym, który przewiduje szereg specyficznych rozwiązań, ulg, zwolnień, wyłączeń, różniących się od zasad opodatkowania innych dochodów. Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych regulują głównie przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niewątpliwie opodatkowanie dochodów z tytułu udziałów w zyskach osoby prawnej jest jednym z ważniejszych elementów strategii finansowej spółek, zaś znajomość podatkowych skutków decyzji finansowych ma wpływ na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Podsumowując w prowadzonej działalności należy zawsze uwzględnić podatkowe skutki działalności finansowej, zaś przy podejmowaniu decyzji dotyczących finansowania należy rozważyć m.in. : korzyści i straty związane z wypłatą dywidend, możliwość zawarcia ze wspólnikami umów cywilnoprawnych, wynagrodzenia dla wspólnika w formie odsetek od pożyczki. Oceniając zaś skutki podatkowe opodatkowania dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, należałoby dokonać analizy nie tylko z punktu widzenia opodatkowania spółek kapitałowych, lecz również udziałowców czy akcjonariuszy. (fragment tekstu)
W artykule omówiono szczegółowo propozycję reformy zwaną Bazyleą III. Uzgodniona została ona (26 lipca i 12 września 2010 r.) przez szefów banków centralnych i nadzorów bankowych państw G20, działających w ramach Komitetu Bazylejskiego. Reforma stanowi pakiet wytycznych określających standardy kapitałowe i płynności dla banków międzynarodowych krajów G20; jest uzupełnieniem i częściowo modyfikuje postanowienia reformy Bazylea II.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.