Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial restructuring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wybór tego tematu miał na celu połączenie niektórych problemów gospodarki przemysłowej i finansowej przedsiębiorstw z bardzo szeroką problematyką europejskiej polityki ekonomicznej nowej Europy, która obejmuje swym zasięgiem obszar rozciągający się od zachodu po wschód. (fragment tekstu)
W większości opracowań modele finansowego rynku umożliwiają uzyskanie efektywnych rozwiązań w warunkach wystarczającej statystyki. Tak jest w teorii portfelowej inwestycji, której podstawy zostały wyłożone w pracach G. Markowitza, J. Tobina i innych autorów. W ogólnym określeniu model finansowego rynku w warunkach niepełnej informacji będzie rozpatrzony w wariancie zadania modelowania racjonalnego zachowania inwestora.(fragment tekstu)
Jak wskazują eksperci, gospodarka po latach wzrostu zdestabilizowała się, niektórzy mówią o zapaści. Nie wiemy jeszcze, jak zmieni się ekonomia i rynek pracy, jakie trudności mogą w związku z tym czekać pracodawców i pracowników i jak długo. Warto przygotować organizacje na trudniejsze czasy. Koszty pracy w firmach rzadko stanowią mniej niż 30 proc., a niekiedy dochodzą nawet do 90 proc. kosztów działalności firmy. Poszukiwanie oszczędności w obszarze HR jest wskazanym działaniem, niezależnie od tego, w jakiej kondycji obecnie znajduje się pracodawca. (fragment tekstu)
Przedsiębiorca, działający w zmieniającym się otoczeniu, podlega przekształceniom. Przekształcenia te nazywane zmianami lub restrukturyzacją, odnoszą się zarówno do majątku, kapitałów, zatrudnienia, jak i organizacji, a niekiedy nawet struktury własnościowej. Działania restrukturyzacyjne, choć często w praktyce gospodarczej podejmowane w celu naprawy czy ratowania przedsiębiorstwa przed bankructwem, mogą też mieć charakter działań antycypacyjnych lub kreatywnych, wzmacniających pozycję przedsiębiorcy na rynku. (abstrakt oryginalny)
W polskich realiach restrukturyzacja finansowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w redukcji zadłużenia przedsiębiorstw i odbywa się w praktyce przy zastosowaniu bardzo wąskiego, ograniczonego wachlarza narzędzi oraz działań. Praktyka stosowania restrukturyzacji finansowej w Stanach Zjednoczonych wskazuje, że proces ten przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści w postaci nie tylko przetrwania na rynku, ale przede wszystkim odzyskania konkurencyjności. Amerykańskie przedsiębiorstwa wykorzystują, ze względu na większą dostępność, narzędzia o charakterze rozwojowym, jednocześnie skłaniając się w stronę działań o charakterze perspektywicznym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba diagnozy kondycji finansowej sektora przedsiębiorstw w Polsce, możliwej na podstawie danych statystycznych GUS. U podstaw takiego zamiaru leży oczekiwanie, że badania statystyczne GUS i jego publikacje powinny umożliwiać ocenę ekonomiczno-finansową sektora przedsiębiorstw i poszczególnych sekcji gospodarki narodowej, potrzebną do podejmowania różnych decyzji, w tym zwłaszcza dotyczących pozyskiwania i inwestowania kapitału. Każda diagnoza powinna służyć doborowi celów i środków rozwiązywania trudnych problemów. Do takich w niniejszym artykule zaliczono pogłębiającą się niewypłacalność przedsiębiorstw i coraz wyraźniejsze przejawy upadłości ekonomicznej w znacznej części przedsiębiorstw w Polsce. Poszukiwano więc możliwości poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. O ile te polecane najczęściej w teorii i praktyce związane są z instrumentami rynku kapitałowego, o tyle poszukiwania autorki zostały skierowane na słabo rozpoznane dotąd procedury restrukturyzacji finansowej, których dostarcza prawo gospodarcze i cywilne, jako jedyne przydatne dla większości niewypłacalnych przedsiębiorstw i sektorów w Polsce na przełomie XX i XXI wieku. Przedsiębiorstwa, które utraciły płynność finansową i rentowność kapitału są pozbawione - na ogół - dostępu do rynku kapitałowego. Prawne procedury restrukturyzacji są dla nich o wiele większą szansą naprawy finansów, ale - jak wynika z analizy funkcjonowania tych procedur - jest to szansa głównie dla dłużników. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest prezentacja wybranych przyczyn i skutków wpływu pogorszenia się globalnej koniunktury na przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Polsce. Wskazane przez autora dane finansowe pozwalają na wyciągnięcie pewnych ogólnych wniosków o sytuacji firm. Ograniczenia objętości artykułu determinują możliwość wskazania jedynie wybranych problemów dotyczących restrukturyzacji jako procesu, a także czynności, jakie powinny zostać podjęte przez zarządzających. Istotna w ocenie autora jest właśnie rola kadry menedżerskiej w ważnym procesie sanacji finansów przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Artykuł oparty jest na raporcie z badań nad restrukturyzacją przedsiębiorstw i banków, przeprowadzonych z inicjatywy Banku Światowego. Badana próba obejmowała 139 przedsiębiorstw, restrukturyzowanych różnymi ścieżkami przewidzianymi w ustawie z 3 lutego 1993 roku.
Artykuł oparty jest na analizie 77 firm, które przeszły przynajmniej jedną z wymienionych pięciu ścieżek restrukturyzacji: układ sądowy, upadłość, likwidacja przedsiębiorstwa państwowego, spłata i sprzedaż wierzytelności.
Sektor bankowy w Polsce wydaje się ciągle nieprzygotowany do szybkiej konfrontacji z systemami europejskimi. Mimo wysiłków w transformacji naszego systemu bankowego od gospodarki planowej do rynkowej i dobrych wyników od kilku lat, system ten przeżywa nadal wiele trudności, które pogłębiłyby się prawdopodobnie wobec konkurencji prężnych, funkcjonujących od lat na jednolitym rynku europejskim kilku tysięcy banków.
11
75%
Przedstawione zagadnienia dotyczą oceny efektywności w kategoriach rynkowych i ekonomicznych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dokonano analizy skutków restrukturyzacji finansowej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w województwie dolnośląskim w latach 2005-2010. Najważniejszym celem restrukturyzacji finansowej była doraźna poprawa płynności, która przyczyniła się do spadku zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
12
75%
W momencie wystąpienia trudności finansowych przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z nowych regulacji - postępowań restrukturyzacyjnych. Pojawienie się trudności finansowych w przedsiębiorstwie skłania do poszukiwania sposobów wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorstwa, które spodziewają się w niedługim czasie wystąpienia trudności finansowych, zagrożonych niewypłacalnością mogą złożyć wniosek o otwarcie jednego z trzech postępowań restrukturyzacyjnych: - postępowanie o zatwierdzenie układu, - przyspieszone postępowanie układowe oraz - postępowanie układowe. W artykule uwzględniono rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych oraz związane z nimi zagadnienia niewypłacalności i restrukturyzacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł powstał na podstawie danych statystycznych i opinii zebranych w trakcie badań prowadzonych we wrześniu i październiku 1995r. w przedsiębiorstwach przemysłowych i jednostkach B+R. Omówiono sytuację ekonomiczno-finansową badanych przedsiębiorstw i przebieg procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Artykuł prezentuje wyniki badań nad poziomem efektywności procesów restrukturyzacji finansowej w przedsiębiorstwach amerykańskich. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest usystematyzowanie prezentowanych w literaturze ekonomicznej definicji restrukturyzacji i jej zakresów oraz omówienie najważniejszych przyczyn tego zjawiska.
Przedstawiono rozważania nad lokowaniem kapitałów w przedsiębiorstwa w fazie kryzysowej podejmujące działania naprawcze. Omówiono kryzys finansowy który jest szczególną fazą cyklu życia przedsiębiorstwa, przyczyny kryzysu finansowego i warunki jego przezwyciężenia oraz sposoby finansowania restrukturyzacji naprawczej przedsiębiorstwa.
W artykule poruszono problem restrukturyzacji finansowej jako radykalnej zmiany ułatwiającej finansowanie działalności przedsiębiorstwa w kryzysie. Podjęto próbę zdiagnozowania skali doświadczenia sytuacji kryzysowej sfery finansów w firmie, częstości przeprowadzania restrukturyzacji finansowej (krótko- i długoterminowej), działań wdrożonych w celu jej realizacji oraz skutków krótko- i długookresowych. Omawiając problematykę, oparto się na przeglądzie literatury tematu i wynikach badań własnych, przeprowadzonych wśród firm działających na Dolnym Śląsku. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn emisji obligacji zamiennych w procesach restrukturyzacyjnych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Analiza 71 emisji obligacji przeprowadzonych w latach 2009-2017 przez 38 przedsiębiorstw giełdowych wykazała, po pierwsze, że jedynie co czwarta obligacja zamienna jest emitowana na polskim rynku kapitałowym w celach ratunkowych, a emisje najczęściej są oferowane instytucjom finansującym i największym wierzycielom emitenta w ramach oferty prywatnej. Po drugie, na wykorzystanie obligacji zamiennych do reorganizacji pasywów decydują się duże, mocno zadłużone, nierentowne i niewypłacalne podmioty, które traktują dług zamienny najczęściej jako tańszy i szybszy sposób na podwyższenie kapitału własnego w stosunku do emisji akcji. Pewna grupa spółek wykorzystuje relatywnie tańsze obligacje zamienne do refinansowania wyżej oprocentowanych kredytów bankowych i zwykłych obligacji. Po trzecie, w ostatnich latach zaobserwowano spadek liczby emisji obligacji zamiennych w celach restukturyzacyjnych, co po części można tłumaczyć polityką taniego pieniądza realizowaną przez polski bank centralny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację w Stoczni Gdańskiej po decyzji o postawieniu jej w stan upadłości w 1996 roku. Omówiono przeprowadzoną w stoczni restrukturyzację zatrudnienia i płac oraz restrukturyzację organizacyjną.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.