Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial safety net
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Instytucje finansowe odgrywają ważną rolę w każdej rozwiniętej gospodarce. Dają pożyczki gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom. Pozwalają osobom zbierać oszczędności i inwestować na przyszłość. Oszczędności te z kolei wpływają na gospodarkę. Pomagają przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w zarządzaniu ryzykiem i zabezpieczaniu różnych rodzajów, a także ułatwiają transakcje płatnicze. Poprzez spełnienie tych ważnych funkcji, prawidłowo funkcjonujący system finansowy przyczynia się do stabilności i wzrostu gospodarczego. Ponieważ niedawny kryzys wykazał, że system finansowy może doprowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla całej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Struktura instytucjonalna safety net w Polsce i na Ukrainie - analiza porównawcza
75%
W obliczu światowego kryzysu finansowego ogromnego znaczenia nabiera problem stabilności finansowej. Istnieje cała sieć instytucji i rozwiązań rynkowych mających na celu przeciwdziałanie destabilizacji sektora finansowego. Do podstawowych publicznych instytucji safety net zalicza się: rządy, banki centralne, instytucje nadzoru finansowego oraz systemy gwarantowania depozytów. W niniejszym artykule przedstawiono podstawowe instytucje publiczne tworzące sieć bezpieczeństwa finansowego w Polsce i na Ukrainie oraz dokonano analizy porównawczej ich struktury instytucjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej projekt Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej ramy dla restrukturyzacji oraz uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych i przedsiębiorstw inwestycyjnych oraz zmieniającej inne dyrektywy ma być odpowiedzią na doświadczenia zdobyte podczas ostatniego kryzysu na rynkach finansowych, który ujawnił słabości europejskiego zarządzania kryzysowego w odniesieniu do instytucji finansowych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najistotniejszych zagadnień związanych z propozycjami zawartymi w projekcie wyżej wymienionej Dyrektywy, a także charakterystyka roli Europejskiego Organ Nadzoru Bankowego w kontekście powierzonych jej zadań oraz procedur decyzyjnych. Wydaje się, że rozwiązania zaproponowane w projekcie Dyrektywy w zakresie roli Europejskiego Organ Nadzoru Bankowego, w kontekście procedur podejmowania decyzji oraz zastosowania środków odwoławczych, powinny zostać zmienione, szczególnie w zakresie pozostawienia więcej kompetencji w rękach krajowych organów nadzorczych oraz innych krajowych instytucji stanowiących część sieci bezpieczeństwa finansowego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie sieci bezpieczeństwa finansowego najogólniej można określić jako zestaw regulacji i instytucji, które mają chronić stabilność systemu finansowego jako istotnego fragmentu bezpieczeństwa ekonomicznego państwa oraz bezpieczeństwa działających na nich podmiotów. Przebieg ostatniego kryzysu finansowego dowodzi jednak, że poza państwem wszystkie składowe sieci bezpieczeństwa finansowego zawiodły. Mając to na uwadze, w artykule zaprezentowano główne kierunki zmian, które pod wpływem kryzysu finansowego już zostały zaimplementowane na rynkach finansowych lub które są dyskutowane. Omówiono także możliwe skutki wprowadzanych lub proponowanych zmian dla sieci bezpieczeństwa finansowego w ramach sektora ubezpieczeniowego. (abstrakt oryginalny)
Systemy ekonomiczne w gospodarkach rynkowych cechuje zmienność związana z cyklami koniunkturalnymi, które w odniesieniu do systemów finansowych oznaczają nie tylko ryzyko, ale także zakłócenia stabilności. Cele sieci bezpieczeństwa finansowego UE powinny respektować fundamentalne zasady uczciwej konkurencji, co jest niemożliwe bez dostępu do informacji adresowanej do homo contractor. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dużych grup finansowych. Doktryna TBTF winna być stopniowo wypierana przez zasadę adekwatnego partycypowania w kosztach pokrycia ryzyka systemowego generowanego przez instytucje finansowe. Poza europeizacją podmiotów wyposażonych w kompetencje regulatorów rynku w odniesieniu zwłaszcza do dużych instytucji finansowych, także ograniczanie wad NUK (w Basel III) stanowi pierwszoplanowe zadanie dla sieci bezpieczeństwa sektora finansowego w UE (m.in. wielość metod szacowania minimalnego kapitału regulacyjnego i indywidualizacja, zwłaszcza zaawansowanych, metod pomiaru ryzyka. Nadto założenie, że tanio pozyskiwane kompetencje pracowników regulatora rynku wystarczą do należytej weryfikacji dokonań znacznie lepiej opłacanego i liczniejszego personelu banków, jest zbyt kontrowersyjne (problem ryzyka modelu). Artykuł analizuje model, zaproponowany przez Grupę de Larosiere 'a, zakładający współdziałanie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego, trzech nadzorów branżowych (w tym Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego) z krajowymi regulatorami rynku. Jest próbą hermeneutycznego dochodzenia do adekwatnych - do sytuacji ekonomicznej - środków nadzorczych z oczekiwaniem ich skuteczności, która jest odwrotnie proporcjonalna do czasu wymaganego na podjęcie decyzji w tym trybie. Sprzeczność interesów efektywności zarządczej z poszanowaniem partykularyzmów narodowych jawi się jako fundamentalne wyzwanie nowej architektury bezpieczeństwa w propozycjach Komisji Europejskiej. W tej części artykuł nawiązuje także do zgłoszonych w połowie 2010 r. projektów technicznego ograniczania wielkości wynagrodzeń bonusowych w sektorze finansowym. Publikacja zawiera także analizę modelu wspólnotowego nadzoru bankowego według kryterium kosztów działań nadzorczych, a także ocenę wspólnotowego funduszu sanacyjnego, jako narzędzia zapewniającego finansowanie skutków działań nadzorczych. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa prawnego, z uwzględnieniem jego podstawowych wymiarów, tzn. bezpieczeństwa politycznego, ekologicznego, społecznego i ekonomicznego. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo rynku finansowego, którego częścią jest bezpieczeństwo ekonomiczne.
Globalny kryzys finansowy u światowej gospodarce pokazał potrzebę uzupełnienia funkcji i reguł strukturalno-podmiotowych współczesnego międzynarodowego systemu walutowego zarówno w celu zapobiegania narastaniu globalnych nierównowag, jak i zasad zasilania systemu finansowego w płynność. W warunkach stale postępującego procesu globalizacji w gospodarce światowej, występowaniu zjawisk nierównowagi finansowej i kryzysów w międzynarodowych finansach, postępująca liberalizacja przepływów kapitałowych i, ostatecznie. dynamiczny rozwój światowych rynków finansowych oznacza zarówno wyższy stopień ich płynności, jak i jednocześnie tworzenie warunków dla wystąpienia zjawisk nierównowagi finansowej oraz kryzysów w międzynarodowych finansach. Dyskusja o formule i kierunkach reform międzynarodowego systemu walutowego wskazuje na potrzebę trwałych modelowych reform zarówno w obszarze inicjatyw politycznych, jak i implementacji rozwiązań o charakterze rynkowym. (abstrakt oryginalny)
Mimo że tematyka ryzyka podejmowanego przez banki jest szeroko opisywana w literaturze przedmiotu, to jednak zagrożenia napotykane w działalności instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego są znacznie rzadziej analizowane. Dobrą okazją do ich bliższego rozpoznania jest pierwsze w historii wdrożenie procedury resolution przez Jednolitą Radę ds. Resolution (organ resolution unii bankowej), zgodnie z wprowadzonymi po kryzysie finansowych 2007+ przepisami. Analiza pozwów wytoczonych w związku z przymusową sprzedażą Banco Popular Español (BPE) do banku Santander jest bowiem cenną lekcją potencjalnych rodzajów ryzyka prawnego, z którym musi się zmierzyć organ resolution. W tym celu dokonano analizy pojęcia ryzyka prawnego, przedstawiono ramy prowadzenia działań antykryzysowych w nowych uwarunkowaniach prawnych oraz przebieg kryzysu w banku BPE. Następnie przeanalizowano konsekwencje resolution BPE przez pryzmat pozwów przeciw przeprowadzonym działaniom. (abstrakt oryginalny)
Financial system stability is considered a public good. The main role of the financial safety network is to stabilise the system. Information and statistical activities of institutions which belong to the safety network are the tools which may improve the stability. We need to stress that most decisions are based on information, in particular decisions on investment or speculation, hence by providing information and statistical data these institutions indirectly enhance the overall stability of the system. An overview and analysis of selected studies addressing financial system stability helped the authors draw theoretical and practical conclusions as to the stability itself and the impact of information and statistics upon its improvement.(original abstract)
Bankructwo każdej instytucji finansowej niesie za sobą zagrożenie destabilizacji rynku i utratę zaufania do instytucji finansowych, w tym ubezpieczeniowych. Wielki Kryzys lat 1929-33 oraz późniejsze kryzysy uruchomiły działania na rzecz tworzenia systemów bezpieczeństwa, które określane są mianem sieci bezpieczeństwa. W ich ramach istotną rolę odgrywają fundusze gwarancyjne, które oferują ochronę konsumentom usług finansowych (w tym ubezpieczeniowych) w formie okienka płatniczego (funkcja kompensacyjna), minimalizatora ryzyka (funkcja pomocowa) bądź obu tych funkcji łącznie. Instytucjom gwarancyjnym coraz częściej przyznaje się zadania pomocowe. W przedmiotowym artykule podjęto rozważania na temat ich możliwych zastosowań, celów oraz zalet i wad. (abstrakt oryginalny)
Nadzór nad rynkiem finansowym działając sprawnie i skutecznie powinien być filarem, na którym rozpostarta jest sieć bezpieczeństwa finansowego. Może on przyjmować postać nadzoru zróżnicowanego lub zintegrowanego. W przypadku przyjęcia pierwszego modelu, nadzór nad rynkiem finansowym sprawuje kilka odrębnych, ale często współpracujących ze sobą instytucji.
Jednym z nadrzędnych celów przyświecających utworzeniu jednolitego rynku finansowego w UE jest zapewnienie deponentom i inwestorom wysokiej ochrony środków powierzonych instytucjom finansowym. Jest to nie tylko gwarancją wiarygodności tego rynku, ale stanowi wręcz warunek jego istnienia. Brak harmonizacji w zakresie ustanawiania i funkcjonowania ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych może powodować problemy z zapewnieniem jednolitych warunków klientom instytucji finansowych na wypadek ich upadłości oraz negatywnie wpływać na efektywne funkcjonowanie sieci bezpieczeństwa jednolitego rynku finansowego Unii Europejskiej. Efektywność ta determinowana jest ochroną wszystkich nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego, stąd należy uwzględnić ważną rolę funduszy gwarancyjnych w sieci bezpieczeństwa finansowego. Istotne jest też ustalanie takich samych zasad działania funduszy gwarancyjnych na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą uchwycenia faktycznego poziomu zabezpieczenia deponentów w świetle podwyższonych poziomów gwarancji, przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnych możliwości finansowych systemów gwarancyjnych w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Bezpieczeństwo i stabilność systemu finansowego jest szczególnym dobrem każdego państwa. W jego zabezpieczeniu najistotniejszą rolę odgrywają instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego, która swoim zakresem instytucjonalnym obejmuje ministerstwo finansów, bank centralny, instytucję nadzoru nad rynkiem finansowym i system gwarantowania depozytów. W artykule scharakteryzowano kształt sieci bezpieczeństwa finansowego w systemie bankowym w Polsce. Analizie opisowej poddano instrumenty Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w aspekcie stabilności systemu bankowego. Uwzględniono także funkcje (instrumenty) i kompetencje Komitetu Stabilności Finansowej jako organu kolegialnego powołanego do zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego na rzecz wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
15
63%
Celem artykułu jest prezentacja korzyści i kosztów istnienia sieci bezpieczeństwa finansowego. Głównymi przesłankami tworzenia i utrzymywania sieci bezpieczeństwa finansowego są: znaczenie stabilności finansowej i potrzeba jej zapewniania, ryzyko destabilizacji banków w przypadku braku mechanizmów regulujących, istnienie ryzyka systemowego, potrzeba ograniczania niedoskonałości rynku (w tym asymetrii informacji), a także znaczenie systemu bankowego dla gospodarki. Jednakże pomimo licznych argumentów przemawiających za tworzeniem sieci bezpieczeństwa finansowego, należy pamiętać, że jej istnienie generuje zarówno bezpośrednie koszty związane z jej funkcjonowaniem, jak i koszty tworzenia pokusy nadużycia oraz osłabiania dyscypliny rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena najważniejszych teoretycznych i praktycznych dylematów stabilizowania systemu finansowego przez bank centralny. Artykuł obejmuje omówienie istoty stabilizowania systemu finansowego przez bank centralny, diagnozowanie kluczowych, teoretycznych argumentów za i przeciw stabilizwoaniu systemu finansowego. Omawia dylematy stabilizowania cen aktywów finansowych, a także przedstawia analizę i ocenę kyzysu zapoczątkowanego w 2007 roku w kontekście nowych praktycznych dylematów stojących przed bankami centralnymi w ramach stabilizowania systemu bankowego. (fragment tekstu)
Ważnym elementem bezpieczeństwa rynków finansowych jest zaufanie do instytucji systemu finansowego. Na wzrost zaufania klientów do systemu finansowego może wpływać sieć bezpieczeństwa finansowego. Przedmiotem niniejszego opracowania będą dwie instytucje należące do tej sieci: Bankowy i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Celem rozważań prowadzonych w tym opracowaniu będzie przestawienie specyfiki ich działalności. Opracowanie będzie składało się z trzech części. W pierwszej zostanie zdefiniowana sieć bezpieczeństwa finansowego, w następnej zaprezentowana istota działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego a w ostatniej ukazany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. (fragment tekstu)
Wraz z przedstawieniem surowych wymogów kapitałowych i płynnościowych wydawałoby się, że Europa wzmocniła kontrolę nad własnym sektorem finansowym. Komisja Europejska prawidłowo dostrzegła okazję do wzmocnienia integracji pomiędzy państwami członkowskimi poprzez utworzenie unii bankowej. Jednak pytanie, czy bezpieczeństwo sektora finansowego faktycznie wzrosło, pozostaje otwarte. Kapitalizacja i płynność największych banków niewątpliwie wzrosła, jednak może to mieć swoje konsekwencje. Spełnienie nowych wymogów jest kosztowne, jednak oczekiwania odnośnie dochodowości banków pozostają wysokie, zachęcając do poszukiwania ryzykownych, lecz wysoko rentownych inwestycji. Ten artykuł przedstawia propozycję oceny wypadkowego wpływu na bezpieczeństwo. (abstrakt oryginalny)
Ostatni kryzys finansowy wyraźnie wskazał, że brak adekwatnych rozwiązań instytucjonalno-prawno -organizacyjnych przyczynił się do powstania na rynku usług finansowych baniek spekulacyjnych, które z kolei stały się źródłem poważnego kryzysu gospodarczego i finansowego. W tej sytuacji wzrasta rola i znaczenie sieci bezpieczeństwa finansowego (safety net) w funkcjonowaniu sektora bankowego, a nowa struktura organizacyjna nabiera znaczenia w dobie kryzysu finansowego i zawirowań na rynku usług finansowych. Analiza dotychczasowych skutków globalnego kryzysu i doświadczeń płynących ze zmian zachodzących na rynku, zarówno w sektorze finansowym, jak w sferze realnej, pozwalają na stwierdzenie, że istnieje potrzeba dokonania rekonstrukcji sieci bezpieczeństwa finansowego i wyposażenia jej w nowe instrumenty i narzędzia służce utrzymaniu stabilności systemu bankowego w Polsce, w Europie i na świecie. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym elementem zespołu instytucji tworzących siatkę bezpieczeństwa finansowego jest bank centralny. Do jego zadań należy bowiem utrzymywanie zaufania do systemu finansowego jako całości. Działaniom banku centralnego stabilizującym system finansowy i podnoszącym jego bezpieczeństwo poświęcony jest artykuł czternasty. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.