Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financial services institutions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Agencje ratingowe są podmiotami prowadzącymi działalność analityczną, polegającą na ocenie sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów działających na międzynarodowym rynku finansowym. Na tej podstawie agencje te wydają noty ratingowe, informujące inwestorów, klientów, kontrahentów i konkurentów o bezpieczeństwie inwestycji w emitowane przez badane kraje, banki i przedsiębiorstwa papiery wartościowe lub zakupu oferowanych przez nie usług. Wiarygodność finansowa firmy nie może być wyższa niż wiarygodność finansowa kraju, z którego pochodzi, co w wypadku obniżenia ratingu danego państwa może utrudnić także działania firm znajdujących się w bardzo dobrej kondycji finansowej. Agencje ratingowe są ważnym elementem opiniotwórczym gospodarki, a procedurze przyznawania oceny wiarygodności finansowej poddają się najpoważniejsze i największe instytucje finansowe świata oraz państwa i miasta. rynek agencji ratingowych jest zdominowany przez kilka wielkich firm działających na całym świecie. współczesny międzynarodowy kryzys finansowy podważył rzetelność i wiarygodność ocen wydawanych przez agencje ratingowe. W rozdziale tym przedstawiono zmiany w funkcjonowaniu agencji ratingowych, wynikające z objęcia ich działania nadzorem europejskim oraz konsekwencji powołania tego nadzoru dla międzynarodowego systemu finansowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z sytuacją firm audytorskich i rynkiem audytu i doradztwa. Omówiono również problemy zawarte w "Zielonej księdze" - opracowaniu przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej, które miało otworzyć dyskusję wokół roli firm audytorskich.
Doceniając wagę problematyki ochrony interesów konsumentów w świetle przepisów prawa, a przede wszystkim działań UOKiK, autorka stara się w poniższym artykule pokazać (na podstawie analizy decyzji UOKiK oraz wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - SOKiK), iż wzmocnienie nadzoru państwa nad działalnością firm pożyczkowych stanowi skuteczną ochronę ekonomicznych praw konsumentów. (fragment tekstu)
Bank
|
2013
|
nr 3
118-120
Wczasach, gdy kredyt można zaciągnąć na Allegro, kartę kredytową dostać od Orange, a rozliczenia prowadzić za pośrednictwem Google czy Facebooka - sam szyld "bank" już nie wystarczy, żeby przyciągnąć klientów. Ba, niedługo nawet dwucyfrowe oprocentowanie ROR-ów może być zbywane wzruszeniem ramion. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy sytuacji amerykańskich Unii Kredytowych w czasie kryzysu finansowego. Autor przybliża historię powstania tych instytucji na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w., ich ekspansji na wszystkie stany, a później również poza granice Stanów Zjednoczonych, pisze o strategiach rozwoju wcielanych w życie przez kolejnych prezesów, przyczynach odniesionego sukcesu, profilu działalności finansowej oraz poparciu społecznym dla tej inicjatywy.
Autor pisze o zastosowaniu metody lean management w instytucjach finansowych. W artykule przedstawione zostały historia i założenia metody, zastosowania jej w tworzeniu odpowiedniej polityki cenowej. Zarysowane zostały również potencjalne kierunki dalszego rozwoju lean management w przyszłości.
Autorka omawia znaczenie i organizację finansowania eksportu oraz pojęcie, rodzaje i funkcje kredytów eksportowych. Kredyty eksportowe występują w różnych postaciach i udzielane są przez wiele podmiotów gospodarczych. W artykule autorka charakteryzuje kredyty kupieckie, bankowe i kredytowanie transakcji eksportowych przy udziale państwa.
Autorka omawia krótkookresowe finansowanie handlu zagranicznego (weksel; kredyty bankowe; przedpłata, zapłata częściowa; faktoring eksportowy; dyskonto prywatne; euro-kredyty; euro-notes-facilities; euro-commercial papers; certificates of deposites; ECU-kredyty), średnio- i długoterminowe finansowanie handlu zagranicznego (bankowe kredyty średnio- i długoterminowe) oraz finansowanie działalności handlowej przez państwo i organizacje międzynarodowe.
Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na problem wykluczenia finansowego na przykładzie działalności instytucji parabankowych, które poprzez oferowanie usług finansowych zbliżonych do ofert banków dążą do pozyskania klientów z grup społecznych o największym stopniu marginalizacji finansowej. Instytucje parabankowe obniżają wymogi kredytowe w zamian za większe koszty kredytu, oferując dzięki temu udokumentowaną historię kredytową klienta. Problem wykluczenia finansowego wiąże się również z warunkami zatrudnienia, a relacje pracodawca - pracownik z otworzeniem rachunku bankowego.(fragment tekstu)
Współczesne przeobrażenia struktury sektora bankowego sprawiły, że w wielu krajach europejskich działalność na rynku usług bankowych podjęły instytucje nie mające prawnego statusu banku. Przyjęte rozwiązania umożliwiły tworzenie instytucji prawa publicznego i prywatnego realizujących istotne z ogólnogospodarczego punktu widzenia zadania, których finansowaniem z uwagi na niską rentowność lub wysokie ryzyko nie były zainteresowane banki.
W artykule skoncentrowano rozważania wokół dwóch instrumentów finansowych: faktoringu i forfaitingu. Wskazano cechy wyróżniające współczesny factoring i korzyści wynikające dla przedsiębiorstw z obejmowania umowami factoringu wierzytelności w ramach transakcji handlowych. Omówiono także działalność jednego z największych stowarzyszeń faktoringów Factors Chain International (FCI). Następnie scharakteryzowano rynek transakcji forfaitingowych oraz korzyści stosowania faktoringu i forfaitingu na tle finansowania bieżącej i długoterminowej działalności gospodarczej poprzez kredyty bankowe.
Celem firm inwestycyjnych jest pomnażanie środków finansowych powierzonych przez klientów. Niniejszy artykuł przedstawia zarys ryzyk, jakie występują w firmie inwestycyjnej, metody ich pomiaru oraz sposoby zarządzania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.