Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financing of education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W pierwszej części artykułu przedstawiona została struktura instytucjonalna systemu finansowania nauki i szkolnictwa wyższego ukształtowana przede wszystkim pakietem ustaw przyjętych w 2010 r. W drugiej części dokonano oceny możliwości finansowania badań naukowych i wdrożeń w Polsce ze źródeł unijnych i przeanalizowano przyczyny niskiego poziomu wykorzystania tych możliwości przez jednostki naukowe w naszym kraju. W kolejnej części zamieszczono rozważania dotyczące tego, co mogą zrobić jednostki naukowe w ramach istniejących ram prawnych i poziomu finansowania nauki w kraju, aby zintensyfikować badania naukowe. Zaprezentowane też zostały główne problemy finansowania szkolnictwa wyższego. Artykuł kończą wnioski i rekomendacje skierowane zwłaszcza do instytucji politycznych i administracyjnych odpowiedzialnych za politykę naukową i edukacyjną w Polsce.(fragment tekstu)
2
Content available remote Fìnansovo-ekonomìčna dìâlʹnìstʹ viŝih navčalʹnih zakladìv v Ukraïnì
100%
Zbadano działalność finansową i ekonomiczną instytucji szkolnictwa wyższego na Ukrainie. Na podstawie danych statystycznych zanalizowano finansowanie szkolnictwa na Ukrainie i za granicą.
Zaprezentowano zasady i procedurę budżetowania, strukturę budżetu oraz strukturę przychodów budżetowych. Autorka ukazuje, w jaki sposób kryzys gospodarczy wpłynął na zmianę finansowania publicznych uczelni hiszpańskich.(abstrakt oryginalny)
Powyższe analizy mają na celu nie tyle ocenę czeskiego mechanizmu finasowania i systemu edukacji wyższej, co ich scharakteryzowanie i wskazanie na specyfikę stosowanych rozwiązań. Pozwalają one na wysnucie kilku ogólnych obserwacji, tj.: 1. Kierunek zmian w stosowanym mechanizmie finansowania edukacji wyższej i nauki jest taki, że następuje sukcesywne przejście do mechanizmów konkurencyjnego podziału środków publicznych, promującego jakość prowadzonej działalności i osiągnięcia uczelni w powiązaniu z celami strategicznymi państwa w tym zakresie. Odchodzi się od formuły finansowania za pomocą algorytmu lub przynajmniej zmniejsza się jego znaczenie. 2. W Republice Czeskiej studiować można bezpłatnie na publicznych i państwowych uczelniach (okres studiów można przesunąć o jeden rok dłużej, niż przewiduje to tok studiów), stąd wśród studentów przeważają osoby w wieku 20-24 lata. Można przypuszczać, że silnym czynnikiem motywującym do podjęcia studiów bezpośrednio po maturze i ukończeniu ich w terminie jest uzależnienie od tych okoliczności opłat za studia. 3. System czeski jest stosunkowo mobilny - z jedną uwagą - Czesi zarówno przyjmują dużo obcokrajowców do swych uczelni, jak i sami chętnie wyjeżdżają za granicę. 4. Wyzwania stojące przed Republiką Czeską w zakresie edukacji wyższej - najogólniej mówiąc - sprowadzają się do następujących obszarów: upowszechnienie wyższego wykształcenia, umiędzynarodowienie uczelni (zarówno w aspekcie wymiany studentów, jak i współpracy przy realizacji projektów badawczych), poprawienie pozycji absolwentów na rynku pracy, wysoka jakość kształcenia i prowadzonych badań naukowych. Wymienione powyżej obserwacje pokazują najważniejsze zmiany zachodzące w finansowaniu uczelni wyższych, które zmierzają do wyraźnego powiązania poziomu i struktury finansowania z realnymi rezultatami osiąganymi przez instytucje edukacji wyższej. Są zbieżne z zaleceniami Komisji Europejskiej, upublicznionymi w dokumencie pt.: "Europe 2020 target: tertiary education attainment" (European Commission 2012). (fragment tekstu)
Changes occurring in the last decades in the world of engineering, technology and economics, as well growing competitiveness of enterprises, also in the international scale, result in the need to constantly broaden knowledge acquired by managers across the world in the process of higher education. The world crisis, statutory extension of the work time before retirement, as well as more and more noticeable demographic low set additional challenges for the Polish universities. It is not only about educating the youth on the European level (which is also reflected in the new act on higher education), but also economic capability of functioning in general. The above mentioned need to broaden the knowledge of active management and employees of various organisations, but also of the unemployed, gives a chance and the opportunity to use the scientific and didactic potential of the academic staff also beyond the university as a part of so-called long life learning. It is advisable to take advantage of the long-term experiences of the western universities, including the French ones.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie cech edukacyjnego potencjału inwestycji w kontekście ludności Ukrainy. Artykuł poświęcony jest analizie tempa wzrostu całkowitych wydatków na edukację i tendencji zmiany zagregowanych wskaźników wydatków na edukację w Ukrainie w latach 2007-2015. Przedstawiono strukturę kosztów finansowania oraz przeanalizowano ilość studentów w uczelniach wyższych, zgodnie z państwowym finansowaniem. Określono podstawowe problemy istniejącego systemu finansowania edukacji w Ukrainie i sposoby ich rozwiązywania. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zasady funkcjonowania nowego algorytmu podziału dotacji podstawowej w publicznych szkołach wyższych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych statystycznych GUS oraz danych sprawozdawczych uczelni publicznych publikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Funkcjonowanie algorytmu przedstawiono w formule "studium przypadku" wybranej publicznej uczelni ekonomicznej. Zmiany projakościowe wprowadzone przez nowy algorytm mają znaczny wpływ na kształtowanie się podstawowych parametrów procesu kształcenia, zarówno ilościowych (liczba studentów i doktorantów, liczba kadry dydaktycznej), jak i wartościowych (przychody, koszty, wynik finansowy) w uczelniach publicznych. W badanej uczelni zmiana algorytmu wpłynie na zmianę polityki kształcenia i spowoduje zmiany strukturalne(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Mechanizm finansowania edukacji wyższej w Finlandii - ujęcie przekrojowe
75%
Niniejszy artykuł skupia się na najważniejszych zmianach zachodzących obecnie w finansowaniu fińskich uczelni w zakresie poziomu, struktury i mechanizmów alokacji środków płynących z budżetu centralnego. Przeprowadzoną analizę oparto na danych zastanych (Eurostat). Opracowanie rozpoczyna analiza danych zastanych z zakresu demografii, liczby uczelni wyższych i studentów do nich uczęszczających. Dalej następuje opis ewolucji systemu finansowania szkół wyższych. Kolejny podrozdział skupia się na prezentacji celów stawianych przed sektorem edukacji wyższej, analizie głównych dochodów uczelni oraz identyfikacji obecnie stosowanych mechanizmów dystrybucji środków publicznych i sposobów ich alokacji. Dalsza część opracowania ogniskuje się na zagadnieniach związanych z programami wsparcia studentów i ich rodzin oraz opłat za studia. Na zakończenie przedstawiono obszary działalności uczelni, które podlegają ocenie przez powołane do tego specjalne agencje rządowe.(abstrakt oryginalny)
Cel: Zasady podziału środków finansowych dla uczelni wyższych powinny uwzględniać efektywność ich funkcjonowania. To jeden z kluczowych postulatów zgłaszanych w kontekście finansowania uczelni wyższych, jak również wynikający z założeń New Public Management (NPM). Tym postulatom miała sprostać reforma szkolnictwa wyższego w Polsce przeprowadzona w 2018 roku, w której zakładano również zmianę zasad finansowania uczelni wyższych. Celem niniejszego opracowania jest analiza struktury subwencji uczelni ekonomicznych w kontekście możliwości maksymalizacji jej wysokości. Metodyka/podejście badawcze: Dla realizacji celu artykułu wykorzystano studium przypadku. Badanie obejmowało publiczne uczelnie ekonomiczne w Polsce. Ocenie poddano wysokość subwencji i jej strukturę w latach 2019-2021. Wyniki: Każda z badanych ekonomicznych uczelni publicznych wybrała inną politykę "kształtowania" wysokości otrzymywanej subwencji. Istotne jest również to, że uczelnie wyższe potrafią powiązać ocenę swojej działalności z realizowaną strategią. Oryginalność/wartość: Przeprowadzone badania stanowią wkład do oceny zmian w finansowaniu szkolnictwa wyższego, spowodowanych wprowadzeniem nowych zasad finansowania uczelni wyższych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Francuski model finansowania szkolnictwa wyższego - studium przypadku
75%
W artykule omówiono najważniejsze zmiany zachodzące obecnie w finansowaniu francuskich uczelni w zakresie poziomu, struktury i mechanizmów alokacji środków płynących z budżetu centralnego. Przeprowadzoną analizę oparto na danych zastanych (Eurostat). Opracowanie rozpoczyna analiza danych dotyczących demografii, liczby uczelni wyższych i uczęszczających do nich studentów. Następnie opisano ewolucję systemu finansowania szkół wyższych, zaprezentowano cele stawiane przed sektorem edukacji wyższej, przeanalizowano główne dochody uczelni oraz zidentyfikowano obecnie stosowane mechanizmy dystrybucji środków publicznych i sposobów ich alokacji. Omówiono również zagadnienia związane z programami wsparcia studentów i ich rodzin oraz opłatami za studia. Na zakończenie przedstawiono obszary działalności uczelni, które podlegają ocenie przez powołane do tego specjalne agencje rządowe. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie źródeł finansowania działalności uczelni publicznych w Polsce. Badane podmioty to uczelnie, do których należą: uniwersytety, akademie teologiczne, akademie ekonomiczne, akademie pedagogiczne, politechniki, uczelnie rolnicze, akademie wychowania fizycznego, wyższe szkoły zawodowe oraz akademie wojskowe. (fragment tekstu)
Aby zgłębić kwestię estońskiej polityki w kwestii finansowania powszechnej edukacji, analizujemy dominujący sposób regionalnego podziału przychodów i wydatków w szkolnictwie. W Estonii fundusze na powszechną edukację per capita są niskie i wiele małych szkół istnieje bez wystarczającej liczby uczniów. Rozważamy dwie podstawowe strategie mające na celu poprawę sytuacji. Pierwsza strategia jest rozszerzeniem postawy reformatorskiej, która od stycznia 2008 r. dominuje w odniesieniu do organizacji szkolnictwa. Dotyczy usprawnienia finansowania szkół. Stworzono program inwestycji państwowych, biorący pod uwagę liczbę uczniów przypadającą na dany samorząd, a także szczególne potrzeby edukacyjne. Jednak nie traktuje on poszczególnych jednostek sprawiedliwie i równo. Druga strategia usprawnienia sytuacji opiera się na idei Funkcjonalnej Zbieżnej Konkurencyjnej Jurysdykcji (Functional Overlapping Competitive Jurisdiction, FOCJ). Samorządy tworzą FOCJ, które zarządzają szkołami i negocjują z instytucjami rządu centralnego w sprawie sprzętu, wynagrodzeń, pożyczek etc. W artykule przedstawiono teorię utworzenia FOCJ, jej znaczenia, charakteru oraz negocjowania z rządem centralnym. FOCJ może z powodzeniem uzupełnić pierwszą strategię reformy.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Niniejszy artykuł będzie koncentrował się na kilku ważnych aspektach obecnej sytuacji finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce, rzecz jasna w kontekście międzynarodowym. Sprawy nauki, pomimo że wraz z edukacją stanowią naczynia połączone, z uwagi na ograniczenia objętościowe nie będą dominującym przedmiotem przedstawionego artykułu. (fragment tekstu)
Higher education institutions (HEIs) typically generate income from two main sources; student fees and research income. In contrast, the predominant waste streams in HEIs tend to include; (1) assignment/examination mark submission process, (2) photocopying process and (3) the funding application process. Unintended internal process complexities and barriers typically aggravate the challenges already inherent in the research grant application process. Although Lean Six Sigma (LSS) has been adopted by a number of HEIs in Ireland, very few have adopted an integrated LSS approach for waste reduction in the research grant application process. To identify barriers and waste in the research grant application process within an Irish HEI in an EU environment, the authors used an online survey deployed to 240 academics and researchers. The survey response rate was 13%. The participating HEI in this pilot study generated an annual income (including student fees and research income) exceeding e240 million for the academic year 2017/2018. Using an LSS lens, this paper identified the primary waste in the research grant application process from an academic and researcher perspective to be; editing and revising applications, liaising and communicating with collaborators and waiting for information. Organised thematically, the main barriers were strategic thinking, collaborator identification and co-ordination, eligibility, process, time and support & mentoring. The results from this study can be used to inform the next stage of the research where empirical studies will be carried out in other HEIs to develop a practical roadmap for the implementation of LSS as an operational excellence improvement methodology in the research grant application process.(original abstract)
There is a high competition in and the rapid pace of change of the global market for higher education and research. That should lead to an increase in welfare, because education is a public wealth. Furthermore, investing in the higher education system could increase productivity in an economy. In that respect, the result of the R&D work should translate into a foundation for the birth and incubation of new business entities supported by new technologies. In the time of the economic crisis and growing scarcity of resources there is a need for a very informed decision making process. Henceforth, there should be an appropriate methodology for an effectiveness analysis of an investment in the Higher Education sector. This paper examines the issues from the Higher Education sector, Development and Growth Policy, and Cost Benefit Analysis. (original abstract)
Szkoły średnie, mające duże osiągnięcia na polu edukacji ekologicznej, potrafią nie tylko zachęcić uczniów do poszerzania wiedzy, ale również same potrafią zdobyć finanse na działalność. Placówki te powinny być zauważane przez jednostki j organizacyjne zajmujące się ochroną środowiska i ekologią, przyznając odgórnie w nagrodę pewne gratyfikacje pieniężne na dalszą działalność. Może ten sposób finansowania edukacji ekologicznej pozwoli na aktywniejszą pracę większej ilości szkół średnich. (fragment tekstu)
The article addresses the current state of the market of higher education. The authors identify components of the financial support received by higher educational institutions and contrast it with the foreign experience of financing higher education institutions. Financing prospects of higher educational institutions are considered from the point of view of delegating more power and responsibility to local communities for financing education and for developing alternative non-state forms of financing. The authors consider the possibility of providing tax benefits to business entities involved in financing education and developing research at universities, and discuss ways of promoting philanthropy in the educational sphere. (original abstract)
Jednym z podstawowych problemów współczesnego szkolnictwa wyższego w skali globu jest brak dostatecznych środków finansowych. Uczelnie pozyskują środki ze źródeł publicznych bądź prywatnych. Obecnie w Polsce dyskutowane i wprowadzane są zmiany dotyczące zasad finansowania kształcenia na poziomie szkoły wyższej. Rodzi to konsekwencje tak natury ekonomicznej, jak i społecznej. Opracowane najnowsze strategie rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do roku 2020 zawierają w sobie szereg ewolucyjnych, ale i rewolucyjnych zmian w systemie finansowania studiów, jak choćby pomysł powszechnego czesnego. (abstrakt oryginalny)
Objectives: This paper summarises the findings of a report by Acedański et al. (2023) that focuses on the relationship between science and economic growth. The report was commissioned by the Conference of Rectors of Economic Universities (KRUE) and prepared by researchers from five public economic universities in Poland. The authors of the report and the KRUE aim to share their message with a wide audience that includes policymakers, academic experts, and students. Additionally, the article analyses the impact of research and higher education spending on convergence processes in Central and Eastern European countries.Research Design & Methods: The study examined different indicators, including government expenditure on basic research, higher education, and research and development. We utilised SURE models and observed that there was notable diversity in the convergence processes among the analysed countries. Additionally, we found a correlation between research spending and the rate of catching up. However, it is important to note that this relationship is not universal and varies across countries, even those within the same region.Findings: Acedański et al. (2023) report quantifies the relationship between science, higher education, GDP, and economic development in Poland. The report states that science and higher education sectors positively impact local economies, and individuals with higher education contribute the most to human capital resources in the economy, leading to GDP growth. However, Poland has a funding gap in research and science compared to highly developed countries as well as many Central and Eastern European countries. The report suggests that investment in a country's education and higher education system is essential for generating developmental impulses and supporting its economy.Implications / Recommendations: The impact of scientific activity depends heavily on funding, especially through higher education institutions. In Poland, the salaries of academic teachers have decreased compared to other professions, and their position in the wage distribution is the worst it has been in the past two decades. Investing in a country's education and higher education system is essential to support the economy. Acedański et al. (2023) suggest that a 0.1 percentage point increase in research and development expenditure, as a percentage of GDP, can lead to a 0.8 to 1.3 percentage point increase in GDP growth. However, the conclusion was based on panel data from EU countries, and the impact of scientific research on GDP may differ when analysing Central and Eastern European (CEE) countries. In this paper, we also present an extended analysis of the impact of science and education on economic growth through the lens of convergence processes. We show that the relationship above is not straightforward and represents substantial variability across countries, even those of the same region.Contribution / Value Added: Firstly, the report by Acedański et al. (2023) emphasises the importance of the science and higher education sector for economic growth. Their empirical research helps quantify the relationship between science, higher education, GDP, and economic development, offering a deeper understanding of this connection. The report complements previously published analyses and research on the topic. Secondly, our regional research shows that the convergence processes vary greatly among the analysed countries. The inclusion of spending on science, research, or higher education in the convergence equations has a varied impact on the assessment of the pace of the catching-up processes in the CEE region. (original abstract)
Dokonano analizy subwencji oświatowej otrzymywanej przez samorządy terytorialne na finansowanie szkolnictwa, kosztów kształcenia, poziomu wynagrodzeń, struktury zatrudnienia i składników oraz struktury wynagrodzeń nauczycieli szkół powiatu świebodzińskiego.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.