Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 302

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financing of health protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Zdrowie Polaków to zagadnienie obejmujące wiele czynników, które wywierają wpływ na jego stan. Jednym z nich, determinującym w istotny sposób sytuację zdrowotną społeczeństwa polskiego, jest wielkość i struktura wydatków publicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia. System finansowania ochrony zdrowia w Polsce ulegał w ostatnich kilkunastu latach zasadniczym zmianom. Celem niniejszego artykułu jest analiza strumieni środków publicznych skierowanych do systemu ochrony zdrowia, na ostatnim etapie zmian systemowych: od momentu powstania Narodowego Funduszu Zdrowia w 2003 r. do 2008 r.(fragment tekstu)
Celem autorów artykułu jest przedstawienie podstawowej charakterystyki wybranych mechanizmów finansowania świadczeń zdrowotnych po stronie podażowej oraz analiza ich wpływu na postępowanie świadczeniodawców opieki zdrowotnej (pod kątem efektywności świadczonych usług oraz ich wolumenu). Jak wskazują analizy, każdy z istniejących mechanizmów finansowania oddziałuje na zachowanie świadczeniodawców. Oddziaływanie może być obserwowane zarówno w krótkim, jak i długim okresie, a także na poziomie podmiotu leczniczego i pacjenta (efekty mikro) oraz całego systemu (efekty makro). Artykuł jest pierwszym z minicyklu artykułów poświęconych metodom finansowania świadczeń zdrowotnych. Kolejne planowane artykuły będą poświęcone: powszechności stosowania opisywanych metod w wybranych państwach oraz implementacji opisywanych koncepcji w polskim systemie rozliczeń płatnika publicznego z podmiotami leczniczymi.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rolę kontraktu z NFZ jako podstawowego źródła finansowania zakładów opieki zdrowotnej, a także przybliżenie metod finansowania udzielanych świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy. (fragment tekstu)
4
Content available remote Finansowanie systemu opieki zdrowotnej w wybranych państwach UE
100%
W sytuacji trwającego od lat kryzysu polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz przystąpienia Polski 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej należy uznać za ważne przybliżenie problematyki finansowania świadczeń zdrowotnych w UE. Przedmiotem analizy niniejszego artykułu są modele finansowania systemu zdrowotnego w wybranych krajach "starej" UE (tj. Wspólnoty tworzonej przez państwa przed ostatnią akcesją, czyli przed 16 kwietnia 2003 r.). Po przybliżeniu podstaw prawnych polityki UE w ochronie zdrowia i przedstawieniu teoretycznych, klasycznych modeli finansowania opieki zdrowotnej omówiono przyjęty w Polsce model finansowania świadczeń zdrowotnych. W artykule przedstawiono też finansowanie ochrony zdrowia w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. (fragment tekstu)
Reforma systemu ochrony zdrowia i decentralizacja zadań z tego zakresu sprawiły, że samorząd terytorialny zyskał szereg ważnych kompetencji i obowiązków, których realizacja znajduje odzwierciedlanie w wydatkach jego jednostek i wpływa na poziom ich zadłużenia. Niniejsze opracowanie poświęcone jest analizie tych wielkości w latach 2002-2011 oraz diagnozie najważniejszych problemów i konsekwencji związanych z wypełnianiem zadań ochrony zdrowia przez samorząd w Polsce.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Finansowanie świadczeniodawców rynku usług medycznych w Polsce
100%
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przedstawienie źródeł i zasad finansowania poszczególnych świadczeniodawców polskiego rynku usług medycznych. Do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych w Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem, należą zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ), indywidualne oraz grupowe praktyki medyczne. Artykuł obejmuje swym zasięgiem analizę finansowania wszystkich powyższych świadczeniodawców, ze szczególnym uwzględnieniem samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jako kluczowego i podlegającego największym ograniczeniom prawnym dostawcy usług medycznych. (fragment tekstu)
Omówiono raport finansowy o polskim systemie zdrowia przygotowany na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Główny wniosek, sformułowany na podstawie przeprowadzonych badań brzmi: w systemie ochrony zdrowia mamy do czynienia z pogłębiającą się nierównowagą kosztów i przychodów.
Niezależnie od działań reformatorów wciąż aktualny pozostaje problem podziału środków finansowych w sposób optymalnie odpowiadający potrzebom regionów. Celem artykułu jest przedstawienie zasad podziału środków finansowych na ochronę zdrowia, funkcjonujących w Polsce od 1999 r. (fragment tekstu)
Demographic situation - growth population of people advanced in years, greater detestability of illnesses connected with better diagnostic methods and partial covering of the costs of medicines from the public funds what causes the growth of financial expenditure for the protection of health. Considering the payment possibility of the public payer, which is obligated to finance health care services, decisions to be taken in this field must be based on clear specific requirements and defined and verified information. A proper state body which is authorized to create the structured and conscious drug policy should take planned operations aiming at rationalization of budgetary expenditure and furthermore the supply of safe, effective and cheap drugs to patients.(original abstract)
Artykuł stanowi przegląd finansowania ochrony zdrowia ze środków prywatnych w krajach europejskich, należących do OECD. Analizę porównawczą przeprowadzono na podstawie kilku wybranych wskaźników, takich jak: (1) wysokość wydatków prywatnych w relacji do produktu krajowego brutto - PKB; (2) wielkość wydatków prywatnych w przeliczeniu na osobę (per capita); (3) udział wydatków prywatnych w strukturze wydatków całkowitych na ochronę zdrowia; (4) udział poszczególnych prywatnych źródeł finansowania w strukturze finansowania ochrony zdrowia ze środków prywatnych oraz (5) udział wydatków prywatnych w strukturze finansowania farmakoterapii. W artykule ukazano rolę, jaką środki prywatne odgrywają w finansowaniu ochrony zdrowia w krajach europejskich, należących do OECD, jak również tendencje występujące w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przeprowadzona analiza ma na celu porównanie efektywności finansowania wybranych oddziałów szpitalnych w województwie dolnośląskim w latach 2012-2014. Metodologia badania - Badanie efektywności finansowania wybranych oddziałów szpitalnych przeprowadzono wykorzystując nieparametryczną metodę DEA. Wynik - Wyniki pokazują duże zróżnicowanie wśród badanych jednostek, co oznacza, że możliwa jest poprawa ich funkcjonowania, bez potrzeby zwiększania poziomu finansowania. Oryginalność/wartość - Narodowy Fundusz Zdrowia jako publiczny płatnik nie prowadzi badań dotyczących efektywności wydatkowanych środków, co niestety nie mobilizuje jednostek do podnoszenia swojej efektywności. Niniejsza analiza może stanowić materiał wstępny do szerszego badania problemu.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Rola i funkcjonowanie NFZ w systemie ochrony zdrowia
76%
W niniejszym artykule dokonano analizy i oceny instrumentów działania Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: Funduszu). W szerszym aspekcie autor zwraca uwagę na rozproszenie i rozmycie odpowiedzialności w obszarze ochrony zdrowia. Jego zdaniem, percepcja roli Funduszu w dużym stopniu jest zdeterminowana brakiem równowagi pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie ochrony zdrowia. W ocenie autora nie powinno się Funduszowi przypisywać funkcji koordynatora systemu ochrony zdrowia, a w konsekwencji odpowiedzialności za ochronę zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Cel - Ocena pomiaru płynności, wypłacalności i elastyczności finansowej jako najważniejszych czynników zarządzania finansami samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ) na przykładzie 26 jednostek podległych samorządowi województwa dolnośląskiego za lata 2013-2015. Metoda badania - Badania empiryczne przeprowadzono w oparciu o miary Financial Health Index (FHI) opracowane przez Johna T. Zietlowa. W skład wyliczenia indeksu (φ) wchodzą miary z trzech kluczowych elementów finansowego modelu zrównoważonego rozwoju. Zostały one podzielone na: ogólne, natychmiastowe, krótkoterminowe i średnioterminowe. Wynik - Wyliczony z 26 SP ZOZ indeks (φ) pozwoli na analizę porównawczą w poszczególnych podmiotach leczniczych. Oryginalność/wartość- Tematyka Indeksu Zdrowia Finansowego w procesie zarządzania podmiotami leczniczymi nie była wcześniej przedmiotem badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicje analizy conjoint i krótką historię jej rozwoju oraz techniki pomiaru preferencji znajdujące zastosowanie w ochronie zdrowia. Zaprezentowano praktyczne zastosowania analizy conjoint w ochronie zdrowia, jako narzędzia doboru rodzaju terapii, metody wyboru programów ochrony zdrowia, techniki wspomagania zarządzania placówką ochrony zdrowia oraz szacowania gotowości do płacenia w analizie wydajności kosztów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnych zagadnień dotyczących problematyki ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem sposobów jej finansowania. Przeprowadzona analiza finansowania ochrony zdrowia w Polsce wskazuje, że jest ona finansowana z kilku źródeł - tak publicznych, jak i prywatnych oraz unijnych. Aktualnie mamy do czynienia z ograniczaniem finansowania budżetowego (z podatków ogólnych) zarówno na szczeblu samorządowym, jak i rządowym oraz przesuwaniem się publicznego finansowania ochrony zdrowia do finansowania ze składek w ramach NFZ. Wprowadzenie regulacji dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego może przyspieszyć rozwój inwestycji w sektorze opieki zdrowotnej i zdaje się być szansą na poprawę wydajności i jakości usług medycznych w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z gospodarką finansową samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz zaprezentowanie wybranych narzędzi stosowanych w zarządzaniu finansami tych podmiotów leczniczych. Główne metody badawcze zastosowanie w tworzeniu niniejszej pracy to analiza literatury przedmiotu oraz dedukcja. Podstawą prowadzonych badań były dane statystyczne dotyczące zadłużenia w ochronie zdrowia zbierane za pośrednictwem Głównego Urzędu Statystycznego i opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badania obejmowały lata 2012-III kw. 2018(abstrakt oryginalny)
Rządy wielu krajów stoją cały czas przed wyzwaniem ograniczania wydatków na zdrowie, zwłaszcza ich publicznej części. Między innymi z tego powodu obserwuje się przerzucanie finansowania bezpośrednio na pacjentów. Jednym z wykorzystywanych w tym celu mechanizmów jest współpłacenie pacjentów. Wiele krajów wprowadziło już do swoich systemów jakąś formę współpłacenia, choć rozwiązania te różnią się pod względem skali i świadczeń zdrowotnych, których dotyczą. Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową wielu gospodarek oraz rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości opiekę zdrowotną wydaje się, że współpłacenie może być wykorzystywane na większą skalę. Dlatego też warto zapoznać się z doświadczeniami systemu zdrowotnego o wieloletnim funkcjonowaniu współpłacenia. Przykładem takiego systemu jest system szwajcarski, któremu poświęcono niniejszy artykuł. Artykuł rozpoczyna ogólna prezentacja bezpośrednich i pośrednich form współpłacenia pacjentów. W drugiej części opisano główne zasady szwajcarskiego systemu opieki zdrowotnej. Z kolei ostatnia część stanowi przegląd zakresu przedmiotowego, form oraz wysokości współpłacenia w Szwajcarii. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd wybranych trendów demograficznych i epidemiologicznych dotyczących europejskich społeczeństw. Artykuł koncentruje się na wpływie zdefiniowanych trendów na system finansowania i organizowania ochrony zdrowia. Dyskusja została poprowadzona w oparciu o analizę komparatywną statystyk międzynarodowych odnoszących się do regionu Europy, w tym przede wszystkim krajów Unii Europejskiej. Artykuł wieńczą konkluzje na temat priorytetowych kierunków zmian w finansowaniu i organizowaniu ochrony zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Światowy kryzys gospodarczy wywarł również wpływ na stan finansów systemów ochrony zdrowia, mierzony poziomem i dynamiką zmian wydatków na zdrowie per capita, ich relacją do PKB i strukturą finansowania. Autorzy wykazali, że charakterystycznym zjawiskiem jest opóźnienie reakcji finansów systemów ochrony zdrowia na pogorszenie koniunktury gospodarczej krajów europejskich. Opracowanie zaś kończą rozwiązania przewidywanych scenariuszy finansowania opieki medycznej w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
W pracy poddano analizie wydatki na opiekę zdrowotną w czterech różnych systemach ochrony zdrowia: społecznych ubezpieczeń obowiązkowych we Francji, państwowej ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii, ubezpieczeń społeczno-prywatnych w Holandii oraz w polskim systemie, opierającym się jednocześnie na modelu ubezpieczeniowym i scentralizowanym, państwowym. (fragment artykułu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.