Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Financing of port infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono rodzaje opłat portowych w portach morskich świata, a także przanalizowano różnice między nimi. Przedstawiono propozycje zmian w polskim systemie opłat portowych.
Polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej stanowią jeden z najważniejszych składników systemu infrastruktury punktowej kraju. Sprawne funkcjonowanie, a w szczególności dążenie do wzrostu konkurencyjności polskich portów morskich zarówno w układzie europejskim, jak i globalnym wymaga podejmowania kapitałochłonnych działań inwestycyjnych mających na celu poprawę parametrów infrastruktury portowej oraz infrastruktury dostępu do portów od strony morza i lądu. Celem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w celu rozwoju infrastruktury portowej oraz infrastruktury dostępu do portów od strony morza i lądu na przykładzie zespołu portowego Szczecin-Świnoujście.(fragment tekstu)
3
Content available remote Małe porty morskie w strategiach rozwoju gmin nadmorskich
75%
Małe porty morskie stanowią jeden z głównych czynników zapewniających aktywizację gospodarczą gmin nadmorskich. Jednakże pełne wykorzystanie potencjału struktur portowych wymaga wyposażenia ich w niezbędną infrastrukturę oraz utrzymanie jej właściwego stanu technicznego. Wymaga to dużych nakładów inwestycyjnych. Najlepiej przygotowane do realizacji wymienionych zadań były jednostki samorządu terytorialnego. Swoje zainteresowania małymi portami morskimi zawierały w strategiach rozwoju lokalnego. Niestety nie wszystkie gminy wyrażały gotowość do przejmowania zarządzania portami. Wpływało to negatywnie na funkcjonowanie małych struktur portowych, ograniczając ich rozwój. Głównym celem artykułu jest wskazanie roli jednostek samorządu terytorialnego w rozwoju małych portów morskich. Przedstawione zostaną także główne bariery ograniczające komunalizację portów. Poruszana w pracy problematyka jest aktualna oraz niezmiernie ważna. Nie wszystkie porty zostały skomunalizowane, co w konsekwencji odbija się na ich rozwoju. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono projekt "Budowa infrastruktury portowej dla bazy kontenerowej na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie", którego celem było przygotowanie terenu oraz budowa infrastruktury pod lokalizację bazy przeładunkowo-składowej drobnicy zjednostkowanej w porcie w Szczecinie.
Kanada, drugi po Federacji Rosyjskiej kraj świata pod względem obszaru, ma dobrze rozwinięty system portów morskich. Ogólna liczba portów przekracza 300, a tonaż załadowany i wyładowany to blisko pół miliarda ton. Wkład sektora portowego do gospodarki kanadyjskiej, opartej w znacznej mierze na handlu zagranicznym, jest znaczny. Sektor portowy daje jednocześnie zatrudnienie ponad 250 tys. osobom. Z punktu widzenia systemu zarządzania portami morskimi Kanada różni się istotnie od USA i innych krajów wysoko rozwiniętych, zaś finansowanie portów, zwłaszcza tych o najistotniejszym znaczeniu dla eksportu i importu kanadyjskiego, cechuje znaczny stopień niezależności od budżetu. Z tego właśnie punktu widzenia artykuł może stanowić interesujący przyczynek do toczącej się aktualnie w Polsce dyskusji nad poszukiwaniem nowych dróg finansowania gospodarki morskiej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono instrumenty polityki państw Unii Europejskiej wobec portów morskich. Na tym tle ukazano sytuację polskich portów morskich przed i po 1989 r. Omówiono akty ustawodawcze stanowiące podstawy prawne do funkcjonowania i rozwoju portów o znaczeniu lokalnym i polityki państwa w tym zakresie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.