Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finanse międzynarodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Podstawową logiką MFW przy wyjaśnianiu fenomenu inflacji w krajach rozwijających się jest wąski monetaryzm, który zakłada, że główną przyczyną ciągłego wzrostu cen jest brak równowagi pomiędzy dostarczanym pieniądzem a wzrostem realnie dostarczanych dóbr i usług. Prowadzi to w końcu do pojawienia się żądanej nadwyżki, która powoduje wzrost cen. MFW ustala czynniki postępowania bazujące na redukcji popytu globalnego i kontroli jego wzrostu.
2
Content available remote Mechanizmy i problemy funkcjonowania Wschodniokaraibskiej Unii Walutowej
80%
Wschodniokaraibska Unia Walutowa (Eastern Caribbean Currency Union - ECCU) obejmuje 8 niezwykle małych gospodarek regionu Karaibów, wśród których znajduje się 6 niepodległych krajów (Antigua i Barbuda, Dominika, Grenada, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny) oraz dwa brytyjskie terytoria zależne (Anguilla i Montserrat). Obszar ten zajmuje powierzchnię niespełna 3 tys. km2 (mniej niż 1% powierzchni Polski) i jest zamieszkały przez około 620 tys. osób. Wielkość terytoriów poszczególnych członków ECCU waha się od około 100 km2 w przypadku Anguilli i Montserratu do 750 km2 w przypadku Dominiki. Ostatni z wymienionych krajów odznacza się największą populacją (ponad 170 tys. mieszkańców). Terytorium o najmniejszej liczbie mieszkańców (5,9 tys.) jest z kolei Montserrat. (fragment tekstu)
3
Content available remote Znaczenie Hongkongu w międzynarodowym handlu i finansach
80%
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia Hongkongu jako światowego centrum handlowego i finansowego po włączeniu go w 1997 r. do Chin. Autor stawia tezę, że zmiana statusu politycznego tej enklawy stworzyła dodatkowe bodźce do jej dynamicznego rozwoju, ponieważ przybliżyła ją do Chin, dla których jest oknem na świat w handlu zagranicznym i ważnym pośrednikiem w międzynarodowych transakcjach finansowych. (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich dziesięcioleci obserwowany jest znaczny rozwój cen transferowych. Dostrzeżono, że ceny transferowe mają istotny wpływ na wiele obszarów zarządzania przedsiębiorstwem. Państwa, dostrzegając powagę zagadnienia oraz dbając o zabezpieczenie swojej bazy podatkowej, zaczęły przyjmować przepisy regulujące tę materię. Wychodząc naprzeciw zarówno przedsiębiorstwom, jak i regulatorom, międzynarodowe organizacje zajęły się opracowywaniem wskazań oraz ich promowaniem, tak aby przepisy dotyczące cen transferowych były jak najbardziej przejrzyste i transparentne. Jednymi z najszerzej rozpowszechnionych stały się dobre praktyki zawarte w "Wytycznych OECD". Celem artykułu jest ocena rozwiązań wypracowanych w przestrzeni międzynarodowej dotyczących cen transferowych na przykładzie dobrych praktyk zawartych w "Wytycznych OECD" z zakresu uprzednich porozumień cenowych oraz procedury wzajemnego porozumiewania się. Analizą objęte zostały wszystkie państwa członkowskie OECD.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena stanowisk ekspertów, ekonomistów oraz polityków co do osiągnięć, porażek, przeprowadzonych reform, a także przyszłości MFW. Zaprezentowane w artykule uwagi przedstawiono w dwóch perspektywach: ekonomicznej oraz polityczno-instytucjonalnej. Wnioski końcowe mogą być pomocne w lepszym zrozumieniu nowych kierunków działalności MFW. (fragment artykułu)
O pomoc w czasie kryzysu finansowego, który ogarnął kraje azjatyckie w latach 1997-1998 do MFW zwróciły się Tajlandia, Korea Płd. i Indonezja. W akcji ratowania gospodarek tych krajów brały udział środki z MFW i kredyty innych instytucji międzynarodowych.
W artykule zawarto rozważania dotyczące przyczyn kryzysu gospodarczego krajów azjatyckich. W związku ze ścisłym powiązaniem rynków finansowych Azji, zadziałał efekt domina i jeden kraj pociągnął za sobą następne.
8
Content available remote Globalna nierównowaga po światowym kryzysie finansowym w latach 2008-2009
61%
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych zmian, jakie zaszły w zjawisku globalnej nierównowagi płatniczej po kryzysie, który miał miejsce w latach 2008-2009. Przeprowadzona analiza wskazuje, że po kryzysie globalna nierównowaga znacząco się zmniejszyła. Jest to efektem między innymi reform strukturalnych podejmowanych przez głównych uczestników tej nierównowagi. Istnieje jednak ryzyko, że w przyszłości globalna nierównowaga może ponownie się zwiększyć, bowiem reformy nie zostały jeszcze zakończone. Obecnie coraz większy udział w procesie narastania globalnej nierównowagi ma nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Niemiec. (abstrakt oryginalny)
Agencje ratingowe są podmiotami prowadzącymi działalność analityczną, polegającą na ocenie sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów działających na międzynarodowym rynku finansowym. Na tej podstawie agencje te wydają noty ratingowe, informujące inwestorów, klientów, kontrahentów i konkurentów o bezpieczeństwie inwestycji w emitowane przez badane kraje, banki i przedsiębiorstwa papiery wartościowe lub zakupu oferowanych przez nie usług. Wiarygodność finansowa firmy nie może być wyższa niż wiarygodność finansowa kraju, z którego pochodzi, co w wypadku obniżenia ratingu danego państwa może utrudnić także działania firm znajdujących się w bardzo dobrej kondycji finansowej. Agencje ratingowe są ważnym elementem opiniotwórczym gospodarki, a procedurze przyznawania oceny wiarygodności finansowej poddają się najpoważniejsze i największe instytucje finansowe świata oraz państwa i miasta. rynek agencji ratingowych jest zdominowany przez kilka wielkich firm działających na całym świecie. współczesny międzynarodowy kryzys finansowy podważył rzetelność i wiarygodność ocen wydawanych przez agencje ratingowe. W rozdziale tym przedstawiono zmiany w funkcjonowaniu agencji ratingowych, wynikające z objęcia ich działania nadzorem europejskim oraz konsekwencji powołania tego nadzoru dla międzynarodowego systemu finansowego.(abstrakt oryginalny)
Insurance markets are developing under the influence of various factors, which are divided into economic, demographic, social and cultural. The share of foreign insurance companies is treated as one of the structural factors. Research on this subject does not confirm unambiguously the influence of foreign capital on the development of insurance markets. Analysis of dependencies between foreign capital and the development of the insurance market in the Visegrad Group countries are the prime objectives of the research presented in this paper. The following research hypothesis has been advanced: the share of foreign capital is a determinant of the development of insurance markets as measured by the growth in the written premium and measured by the growth in the insurance penetration rate. In search of an answer to the query and in order to verify the research hypothesis, a critical review of the literature is undertaken, contents of factors which influence the development of insurance markets are analysed, and econometric methods are applied. A panel model is constructed and results of the model estimation are analysed to verify the hypothesis. The study has corroborated the research hypothesis. This study has covered insurers active in the Visegrad Group insurance markets in 1999-2016 using annual figures. Data of these insurance markets are derived from the OECD.(original abstract)
Uwarunkowania podatności gospodarki krajowej na zewnętrzne oddziaływania znalazły się w polu zainteresowania współczesnej ekonomii stosunkowo niedawno - rozkwit badań empirycznych na ten temat to głównie lata 90. i później. Autorzy zajmujący się tą tematyką starają się dociec, na ile różne czynniki wewnętrzne, takie jak poziom PKB, struktura gałęziowa gospodarki, prowadzona polityka fiskalna i pieniężna, jakość instytucji, wysokość inwestycji czy podział dochodu, oraz czynniki zewnętrzne, jak znaczenie wymiany handlowej dla generowanego w gospodarce krajowej dochodu (oraz udział danej gospodarki w handlu światowym), popyt zagraniczny związany z PKB krajów importerów, struktura przedmiotowa eksportu i importu, poziom dywersyfikacji geograficznej zagranicznych rynków zbytu i itp., wpływają na uwrażliwienie gospodarki na wpływy pochodzące ze światowej gospodarki. Bardzo istotne miejsce w tym nurcie zajmują analizy dotyczące zakresu otwartości w sferze handlu zagranicznego oraz finansów międzynarodowych jako determinantów tempa wzrostu gospodarczego i poziomu jego wahań. Mimo stosunkowo dużej obfitości pozycji na ten temat w światowej literaturze, a także różnorodności prezentowanych podejść (zwłaszcza jeśli chodzi o metodykę badań), nie ma jednoznacznych, sprawdzających się w każdych warunkach wniosków co do zestawu "optymalnych" czynników, dzięki którym gospodarka stałaby się bardziej odporna na negatywne szoki zewnętrzne, a jednocześnie czerpała maksimum korzyści z udziału w światowej gospodarce. Niemniej jednak wiele koncepcji (częściowo intuicyjnych), takich jak korzystny wpływ na rozwój bardziej zdywersyfikowanego portfela produktów eksportowanych i wielości rynków zaopatrzenia/zbytu, wysokiego poziomu PKB u partnerów handlowych czy wysokiej jakości zarządzania gospodarką potwierdzono we współczesnych analizach opartych na metodach ekonometrycznych.
Hongkong należy do największych centrów finansowych i handlowych na świecie. Jest wiodącym ośrodkiem handlu na świecie. W dużym stopniu jest to rezultat wykorzystywania go przez Chiny jako pośrednika handlowego - swego rodzaju okna na świat - w handlu zagranicznym. Hongkong jest też jednym z największych na świecie odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stanowi też jedno z najważniejszych w skali świata źródeł wywozu kapitału w tej formie. Dzięki dysponowaniu takimi atutami jak: korzystne położenie geograficzne, stabilny system polityczny i społeczno-gospodarczy, rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i telekomunikacyjna, przejrzysty i dojrzały rynek finansowy, sprawny system nadzoru finansowego, niskie podatki i dostępność wysoko wykwalifikowanych kadr znających język angielski, Hongkong mógł stać się wielkim międzynarodowym centrum finansowym. Enklawa należy do najbardziej znanych rajów podatkowych na świecie. Istnieje tam jeden z najprostszych systemów podatkowych. (abstrakt oryginalny)
Jednym z następstw obecnego kryzysu będzie większa koncentracja na nabywaniu krajowych instrumentów finansowych, co w literaturze określa się jako home bias. Termin ten tłumaczony jest na język polski najczęściej jako ciążenie narodowe. Jak pokazuje autor, tendencja ta była jednakże bardzo wyraźna, i to w krajach najwyżej rozwiniętych, już przed kryzysem.
Szczyt szefów banków centralnych i ministrów finansów krajów G-20 w połowie lutego w Moskwie zakończył się kolejnym ostrzeżeniem przed światową recesją: Utrzymuje się poważne ryzyko destabilizacji, a światowy wzrost gospodarczy pozostaje zbyt słaby przy bardzo wysokim poziomie bezrobocia w licznych krajach. (...) Największy problem, szczególnie podkreślany w Moskwie, to jednak trudny na razie do przewidzenia rozmiar reakcji takich krajów, jak Chiny, Brazylia czy Korea: ich waluty pójdą w dół albo dojdzie do wzmocnienia działań protekcjonistycznych. (fragment tekstu)
Obserwując ostatnie działania MFW można wyciągnąć wnioski, że instytucja ta nie chce, by można było liczyć na to, że w razie wybuchu kryzysu znowu pośpieszy z pomocą idącą w miliardy dolarów Fundusz obawia się, że taka sytuacja uwolniłaby dłużników i inwestorów od konieczności rozważnego działania. Chce, by zarówno jedni, jak i drudzy działali rozważnie. W związku z tym proponuje działania zmierzające do tego, aby inwestorzy zgodzili się, żeby w razie wybuchu kryzysu udzielone przez nich pożyczki krótkoterminowe automatycznie zamieniane były na długoterminowe. Oznaczałoby to więc automatyczną restrukturyzację długu. Manewr taki mogłaby, na przykład, umożliwić emisja przez zadłużone kraje obligacji z taką opcją. To niewątpliwie nowatorskie rozwiązanie oznaczałoby jednak znaczny wzrost kosztów zaciągania pożyczek dla dłużników i niemożność szybkiego odzyskiwania kapitału przez banki kredytujące. Z tego powodu propozycje tego rodzaju nie są przyjmowane entuzjastycznie ani przez dłużników, ani przez kredytodawców. Dlatego też to, jak Fundusz ma reagować na przyszłe kryzysy walutowe, nadal pozostaje kwestią otwartą. Pewnym wydaje się natomiast fakt, że nowa międzynarodowa architektura finansowa jest elementem długotrwałego procesu o charakterze strategicznym. Ze jest swoistą odpowiedzią na kryzysowe, negatywne konsekwencje w sferze międzynarodowych stosunków finansowych w dobie ich postępującej globalizacji i jej realizacja może przyczynić się jeśli nie do zapobiegnięcia wybuchowi potencjalnego kryzysu, to przynajmniej do wydatnego ograniczenia jego skutków. Dlatego właśnie realizacja i rozwój idei nowej międzynarodowej architektury finansowej powinny być wspierane wszelkimi możliwymi środkami. (abstrakt autora)
This research study examines the behavior of currency rate, long memory features, and long- term stability in the returns of thirteen Asia-Pacific currencies (AUD, CNY, HKD, INR, IDR, JPY, KRW, MYR, NZD, PHP, SGD, TWD, and THB) against USD over a period of fourteen years (from 2nd January 2001 to 10th December 2014). The study uses descriptive statistics, ADF and PP test, Hurst exponent cointegration model, and figures to investigate the normality, stationarity, long memory features, and longterm relationship stability of sample currencies against USD. This study determined the values of the Hurst Exponent for the first window with 1,000 observations and the second window with 2,500 observations. This study provides significant evidence for the presence of long memory features and relationship stability. The findings of this study would help investors, exchange rate trade policy makers, exporters, and importers to make decisions on the investment, export, and import of goods and services. (original abstract)
Artykuł rozpoczyna charakterystyka współczesnego systemu walutowego i podstawowych przyczyn jego słabości. W dalszej kolejności przedstawiono najważniejsze kierunki reformy międzynarodowego systemu finansowego i dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W podsumowaniu zawarto najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy.
The aim of the paper is to discuss the emerging theory of systemically important financial institutions (SIFIs), and the role these big entities are playing. The author briefly describes the gradually process of defining the crucial concepts: "systemic risk" and "systemically importance" which enables to find a feasible way of SIFIs' measurement and SIFIs' selection. Then a set of regulatory measures on SIFIs in preparation (within the framework of the Basel III) is presented and the dual role of SIFIs is defined.(original abstract)
Aim/purpose - We want to draw academics and market practitioners attention to threats form political risk's area that affect national financial markets in both developed and developing economies. Design/methodology/approach - We analyzed the wide concept of political risk on the basis of international literature as well as national statistical data and international comparative indicants for selected developed and developing economies around the world. Findings - Growing significance of political risk was signaled, although both types of economies are exposed to different aspects of the threat. We confirmed that developing states are threatened by bigger number of political bothers, whereas advanced countries are susceptible to some forms of violence. Research implications/limitations - Imply that economies with better economic stance have lower level of political risk, although, their highly developed and integrated financial markets are responsible for the transfer of analyzed risk. Unfortunately, the scarcity of reliable time series about political risk hampered a deeper empirical analysis. Originality/value/contribution - Presentation of political threats to financial market stability.(original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie specyfiki mechanizmów korekcyjnych w zasobach własnych budżetu UE oraz próba odpowiedzi na pytanie związane z ich przyszłością, zwłaszcza uwzględniając tzw. Brexit. W pierwszej części pracy skoncentrowano się na istocie, genezie i ewolucji mechanizmów korekcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem historii rabatu brytyjskiego. W dalszej części przedstawiono wysokość finansowania rabatu brytyjskiego przez państwa członkowskie UE w 2014 r., wysokość wpłat Wielkiej Brytanii do budżetu Unii Europejskiej oraz wpływ rabatu brytyjskiego na tę wysokość. We wnioskach podjęto próbę oceny zasadności wprowadzenia korekt budżetowych oraz omówiono propozycje ich koniecznych reform.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.