Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 164

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finanse samorządu terytorialnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wiedza z zakresu zarządzania i finansów daje podstawy do przewidywania przyszłych stanów i sytuacji jednostki samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim pozwala na podejmowanie decyzji, których przyszłe skutki można ocenić przed ich podjęciem. Przewidywanie i planowanie działalności w okresach przyszłych to tylko jeden z etapów i elementów, które składają się na złożony proces osiągania zakładanych celów. Brak zdecydowanych trendów w zakresie zmian systemowych w sposobie funkcjonowania sektora publicznego wskazuje na niską skuteczność gospodarowania publicznymi zasobami pieniądza. Klasyczne elementy tego procesu nie są wystarczające. Podejmując decyzje w sektorze publicznym, i w szczególności w jednostkach samorządu terytorialnego, należy unikać podejmowania bez określenia wszystkich przyszłych elementów i skutków związanych z podejmowaną decyzją. Planowanie jako podstawowa funkcja procesu zarządzania jest tym elementem, który służy ograniczaniu negatywnych tendencji w zakresie podejmowania decyzji w sektorze publicznym. Celem opracowania jest wskazanie na instytucjonalne i systemowe ograniczenia, jakie występują obecnie i są podstawowymi barierami w procesie odchodzenia od nieskutecznych metod planowania w jednostkach samorządu terytorialnego powodujących niską efektywność alokowania środków publicznych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja zróżnicowania jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nadbałtyckich - Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier - pod względem stopnia samodzielności finansowej samorządów terytorialnych. Prezentację oparto na danych z lat 1998 i 2001. (fragment tekstu)
Pomiar samodzielności dochodowej pełni ważną funkcję poznawczą ze względu na dostarczaną informację na temat rzeczywistego zakresu decyzji finansowych, jakie mogą podejmować organy jednostek samorządu terytorialnego. Zakres samodzielności dochodowej jednostek samorządu terytorialnego w dużym stopniu determinuje ich możliwości rozwojowe, a także realne możliwości realizacji postawionych przed samorządem zadań. Samodzielność dochodowa samorządów gminnych z założenia powinna oznaczać samodzielność organów gmin w stanowieniu źródeł dochodów budżetu lokalnego. Celem artykułu jest określenie zakresu oraz przeprowadzenie oceny samodzielności dochodowej samorządów gminnych. Badaniem objęto wszystkie gminy w podziale na gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie i z uwzględnieniem zasięgu terytorialnego, tj. w układzie regionalnym - gminy województwa zachodniopomorskiego i w układzie krajowym - gminy w Polsce. Analizę rodzaju i struktury dochodów oparto na ocenie wielkości i udziału poszczególnych składników dochodów własnych w finansowaniu działalności samorządowej.(abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 37
125-135
W artykule przedstawiono ocenę francuskich rozwiązań systemowych dotyczących długu publicznego wspólnot terytorialnych z punktu widzenia ograniczania jego wysokości. Z rozważań wynika, że wspólnoty terytorialne we Francji mają dużą swobodę w zaciąganiu długu. Ograniczenia wynikające z przepisów prawnych dotyczą głównie obowiązku przestrzegania zasady zrównoważonego budżetu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje instytucję indywidualnych interpretacji prawa podatkowego i jej oddziaływanie na finanse jednostek samorządu terytorialnego. Pokazuje, że odpowiedni sposób wykorzystania instytucji interpretacji podatkowych umożliwia optymalne zarządzanie rozliczeniami podatkowymi, w szczególności pod kątem wyboru rozliczenia najbardziej korzystnego finansowo dla danej jednostki samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 37
115-123
W artykule przedstawiono analizę struktury budżetów jednostek samorządu terytorialnego, która pozwala na stwierdzenie, że sfinansowanie określonego koszyka potrzeb społecznych znacznie przekracza możliwe do osiągnięcia dochody budżetowe. Wskazano na potrzeby pożyczkowe samorządu w celu finansowania deficytu i niedobory budżetowe w ciągu roku. Oceniono poziom zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w aspekcie formalnym i ekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem zadłużania się sektora publicznego w Polsce w czasie obecnego światowego kryzysu. Poruszono m.in. takie kwestie, jak: zewnętrzne finansowanie samorządów terytorialnych, wykorzystanie środków z budżetu Unii Europejskiej, współpraca z sektorem bankowym. Zbadano, przy wykorzystaniu współczynnika korelacji liniowej Pearsona, czy istnieje zależność pomiędzy poziomem zadłużania się poszczególnych województw a wzrostem PKB na jednego mieszkańca, przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto, stopą bezrobocia czy poziomem nakładów inwestorów zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono system finansowy jednostek samorządu terytorialnego. Wskazano na jego niedostateczność oraz na potrzebę konsolidacji z zachowaniem suwerenności finansowej samorządów terytorialnych. Podano przykłady ograniczenia suwerenności JST. Zaprezentowano logiczne podstawy systemu finansowego samorządów.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 36
189-199
Artykuł dotyczy refleksji odnoszących się do wybranych zagadnień szczegółowych, występujących w gospodarce finansowej na przykładzie gminy. Celem rozważań, w oparciu o standardowe kwestie (zasady, procedury, elementy budżetu), jest podkreślenie ich szczególnego wymiaru ekonomicznego. Specjalną uwagę zwrócono na znaczenie deficytu i zadłużenia oraz związane z tym konsekwencje społeczno-ekonomiczne. Podjęto również próbę zarysowania pewnych standardów, niezbędnych w zarządzaniu finansami publicznymi.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 36
227-237
Celem artykułu jest wskazanie na przydatność pomiaru płynności finansowej jednostki samorządu terytorialnego do celów zarządczych, jak również krytyczna ocena istniejącego podejścia do pomiaru płynności finansowej oraz wskazanie na pożądane rozwiązania metodyczne. Autorka prezentuje w artykule metodyczne podstawy prowadzenia w jednostce samorządu terytorialnego analizy płynności finansowej oraz wskazuje na kierunki jej wykorzystania.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 36
173-185
Jednostki samorządu terytorialnego są odpowiedzialne za rozwój społeczno-gospodarczy, ponieważ nie wszystkie zadania mogą być w sposób efektywny dostarczane z poziomu centralnego. Jednak aby mogły one zrealizować określone zadania, muszą dysponować odpowiednio wysokimi środkami finansowymi. Często nie wystarczają one do sfinansowania zadań, sprostania oczekiwaniom społecznym oraz współfinansowania inwestycji realizowanych ze środków unijnych. W celu uzupełnienia własnych środków budżetowych wykorzystują źródła o charakterze zwrotnym. Ta sytuacja powoduje powstawanie zobowiązań dłużnych. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie kształtowania się zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w świetle limitów zadłużenia. Realizacji tak wyznaczonego celu posłuży analiza takich wskaźników, jak dług publiczny i dług jednostek samorządu terytorialnego - w ujęciu nominalnym - oraz jego dynamika. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Samodzielność finansowa samorządów gminnych Podkarpacia
100%
|
|
nr 81
137-145
Celem opracowania jest określenie czynników oddziałujących na zakres samodzielności finansowej samorządów gminnych oraz ocena poziomu samodzielności gmin Podkarpacia na tle gmin w kraju. (fragment tekstu)
|
|
nr 48
259-271
Miarą autonomii finansowej dochodowej jednostek samorządu terytorialnego jest przede wszystkim poziom dochodów własnych względem ogółu uzyskiwanych dochodów. Istotne znaczenie ma także struktura dochodów własnych - różne kategorie dochodów niosą ze sobą inne potencjały autonomii wynikające bezpośrednio ze zróżnicowania poziomu władztwa jednostek samorządu terytorialnego nad poszczególnymi kategoriami dochodów (Oulasvirta & Turała 2009). Znaczny poziom autonomii finansowej jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania samorządu terytorialnego z punktu widzenia zdolności do wykonywania zadań własnych. W szerszym ujęciu można także argumentować, że wysoki poziom autonomii, zapewniający większą swobodę w określaniu celów i formułowaniu zadań, jest konieczny dla osiągania kohezji terytorialnej. (skrócony abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
41-61
This present dissertation focuses on the selected issues of the decentralisation of public finance and independence of local self-government units (JST). Two basic ideas of JST independence have been presented: financial and legal problems to determine the scope of operation and real possibilities of tasks implemented by them. It emphasizes the significance of tax administrative power, which is an indicator of the decentralisation of public authority. At first, there is a review of after-effects of the delegation of tax administrative power to local authorities, then there is a diagnosis of their competence possibilities within the use of tax policy instruments. The deliberations enabled the formulation of a few general conclusions so as to put forward recommendations on the construction of the ultimate solutions within the system of financial funding of local self-government units. (original abstract)
Przedstawiono charakterystykę zasobów finansowych sektora samorządowego Podkarpacia, która jest szczególnie istotna w kontekście pełnej absorpcji środków z budżetu UE. Zamieszczono ocenę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego na Podkarpaciu.
|
|
z. 82
107-123
W artykule przedstawione zostały najistotniejsze rozwiązania prawne zawarte w projektowanej ustawie o finansach publicznych dotyczące prowadzenia przez jednostki samorządu terytorialnego gospodarki finansowej. Zdaniem autora, projekt ustawy stanowi odważną próbę wypracowania nowych rozwiązań prawnych z zakresu finansów samorządowych. W odniesieniu do omawianych rozwiązań projektu ustawy o finansach publicznych, podkreślenia wymaga fakt, iż większość proponowanych zmian ma charakter radykalny a konsekwencją ich wdrożenia będę znaczące zmiany w gospodarce finansowej samorządu terytorialnego. W szczególności nowe regulacje dotyczące limitu zadłużenia oraz zasady równowagi budżetowej powinny przyczynić się do zniesienia barier dla rozwoju gospodarki lokalnej i realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz stać się skutecznym narzędziem kontroli poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt autora)
Instytucje finansowe od lat udzielają kredytów i pożyczek spółkom na finansowanie ich działalności operacyjnej i inwestycyjnej. W ostatnich latach po finansowanie długiem coraz częściej sięgają jednostki samorządu terytorialnego, co ma związek z dostępnością finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością posiadania przez samorządy środków na wkład własny oraz na finansowanie pomostowe projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Nim instytucje finansowe czy inwestorzy udzielą niezbędnego danemu podmiotowi finansowania wpierw dokonują oceny jego zdolności kredytowej. W związku z powyższym autorzy podjęli próbę określenia czy podmioty finansujące mogą zastosować metody i narzędzia opracowane dla oceny zdolności kredytowej spółek do oceny zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego i w jakim zakresie. (abstrakt oryginalny)
Istniejący system sprawozdawczości JST nie spełnia oczekiwań z punktu widzenia potrzeb zarządzania tymi jednostkami. W związku z tym należy dążyć do wypracowania takich form sprawozdań, które będą spełniać zarówno cele statystyczne i informacyjne budżetu państwa, jak i będą zaspokajać potrzeby informacyjne jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zarządzania oraz oceny prowadzonej gospodarki finansowej. Skuteczne wykorzystanie sprawozdawczości do celów zarządczych nie będzie jednak możliwe bez wcześniejszego wyeliminowania przynajmniej części ze wskazanych dysfunkcji, chociażby poprzez zapewnienie niezmienności klasyfikacji budżetowej.(fragment tekstu)
Ustawodawca nakazuje wszystkim polskim jednostkom samorządu terytorialnego publikowanie na stronach Biuletynu Informacji Publicznej informacji o aktualnej wysokości długu publicznego. W artykule postawiono tezę, że strony BIP polskich gmin mogą być jednym z głównych źródeł wiarygodnych i aktualnych informacji dotyczących długu publicznego oraz stanu finansów. Badania przeprowadzone w 2008 r. pokazują, że gminy w sposób niewystarczający przestrzegają wymogów ustawowych. Tylko nieco ponad 36% polskich gmin publikuje na swoich stronach informacje o aktualnej wysokości długu. Sprawa długu publicznego staje się jeszcze bardziej ważna w okresie stagnacji gospodarczej i zbliżającego się kryzysu.(abstrakt oryginalny)
The article consists of four parts. The first section deals with the main goals and stages of the analysed strategy. The second describes the risk areas contained in the National Compliance Plan. The next section presents the results of tax inspections for which the selection of taxpayers was based on the new rules and compares them with the old selection methods. The summarising part reviews similar strategies applied in other EU member states. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.