Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 503

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie inwestycji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wśród zadań publicznych realizowanych przez państwo i samorząd szczególne miejsce zajmuje oświata. W Polsce zasadnicze zadania oświatowe realizują jednostki samorządu terytorialnego, a jedynie niewielka część finansowana jest bezpośrednio z budżetu państwa. Szkoły podstawowe jako jednostki, których działalność wynika z faktu obowiązku nauki1, prowadzone są z zasady przez gminy. Celem artykułu jest zdefiniowanie zadań oświatowych oraz wskazanie na system finansowania szkół podstawowych oraz wybranych problemów w tym obszarze, w Szczecinie(fragment tekstu)
Artykuł podaje definicję leasingu, omawia początki jego funkcjonowania w XIX wieku oraz rodzaje i korzyści wynikające z leasingu współcześnie funkcjonującego.
3
Content available remote Wybrane problemy finansowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego
100%
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) staje się coraz częściej stosowaną formą zarządzania realizacją zadań publicznych. Jest cenione ze względu na możliwość łączenia publicznych i prywatnych środków do realizacji zadań publicznych. W artykule przedstawiono istotę finansowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wybrane problemy finansowania PPP.
4
Content available remote Finansowanie innowacji w ramach pomocy publicznej
100%
Powszechnie wiadomo, że im przedsiębiorstwo jest bardziej innowacyjne, tym lepiej radzi sobie z konkurencją. Dlatego prowadzenie działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwach stało się koniecznością, jeżeli firma chce przetrwać na rynku przez dłuższy okres czasu. Innowacyjność to nie tylko moda, ale potrzeba przeżycia1. Szczególnie po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej wszystkie przedsiębiorstwa znajdują się pod silną presją wprowadzania innowacji i to często równolegle w wielu dziedzinach (nowe produkty, techniki i technologie, organizacja, relacje z partnerami, itp.). (fragment tekstu)
5
Content available remote Finansowanie inwestycji rzeczowych w niemieckim sektorze przedsiębiorstw
100%
W artykule przyjęto dwa cele, a mianowicie: zaadoptowanie sposobu badawczego zaproponowanego przez Corbett i Jenkinson'a do wymogów Europejskiego Systemu Rachunków 2010; identyfikacja struktury finansowania inwestycji rzeczowych w niemieckim sektorze przedsiębiorstw. W analizach wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdawczości narodowej, a dokładniej z dwóch rachunków wchodzących w skład rachunków akumulacji, tj.: rachunku kapitałowego oraz rachunku finansowego. Przyjęto metodologię źródeł finansowania netto, w której wykorzystano przepływy środków finansowych, a nie ich stany. Identyfikując strukturę źródeł finansowania inwestycji rzeczowych zauważono, iż w niemieckim sektorze przedsiębiorstw dominują środki wewnętrzne i transfery kapitałowe. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Źródła finansowania działalności inwestycyjnej firm rodzinnych
100%
Celem artykułu jest analiza źródeł finansowania działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw rodzinnych, funkcjonujących w województwie lubelskim. Podmiotem badań są firmy rodzinne zlokalizowane na obszarze województwa lubelskiego, zaś przedmiotem ocena poziomu inwestycji mikro, małych i średnich podmiotów oraz źródeł ich finansowania. W pracy postawiono tezę, że firmy rodzinne mają większą skłonność niż nierodzinne do zachowań konserwatywnych i ograniczających ryzyko, również w obszarze finansowania inwestycji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza wykorzystania funduszy strukturalnych w powiecie tomaszowskim ze wskazaniem kierunków rozdysponowania pozyskanych środków. Przedstawiono w nim rodzaje inwestycji realizowanych lub zakończonych, formy i wysokość udziału powiatu lub gmin w podejmowanych inwestycjach, a także oszacowano liczbę stworzonych miejsc pracy oraz liczbę osób przekwalifikowanych dzięki środkom pozyskanym z funduszy strukturalnych.
Omówiono cele i zadania funduszu ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession - Instrument Przedakcesyjnej Polityki Strukturalnej) i jego rolę w finansowaniu inwestycji.
9
Content available remote Istota i rozwój rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce
100%
W artykule przedstawiono istotę partnerstwa sektora publicznego z prywatnym w polskiej gospodarce. Szczególną uwagę zwrócono na potencjalne korzyści wynikające z partnerstwa publiczno-prywatnego, które może zapewnić dodatkowe źródło finansowania inwestycji oraz być alternatywą w realizacji zadań publicznych. W opracowaniu zanalizowano rynek PPP w Polsce w latach 2009-2011, z uwzględnieniem obowiązujących w tym okresie odmiennych regulacji prawnych w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. (abstrakt oryginalny)
Sektor finansów publicznych jest nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki. W zależności od rozwiązania przyjętego w określonym państwie rozmiar tego sektora mierzony wielkością dochodów lub wydatków publicznych jest różny. Są jednak podobieństwa dotyczące budowy sektora finansów publicznych - istnieje pewien podobny katalog dóbr/usług dostarczanych przez ten sektor oraz katalog danin pobieranych w celu sfinansowania tych dóbr. Artykuł podzielono na części, które dotyczą kolejno wielkości sektora finansów publicznych, struktury danin publicznych oraz szczegółowych informacji dotyczących finansowania instytucji tego sektora w Polsce.(abstrakt oryginalny)
The article places the main focus on borrower discouragement. Its primary aim is to explain what this phenomenon involves and determine its scope and causes in the Visegrad Group counties (V4). In order to achieve this aim, the author presents and compares two major sources of finance for physical investments in non-financial corporations, i.e. internal finance and bank finance. The article uses the methodology of net sources of finance initially developed by C. Mayer, J. Corbett and T. Jenkinson. The practical dimension of the analysis should be perceived through the prism of the opportunities to determine the direction of changes in the area of financing physical investments of non-financial corporation in the V4 countries. (original abstract)
12
100%
W artykule przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących procesu finansowania inwestycji rozwojowych w branżach kapitałochłonnych. W pierwszej kolejności dokonano próby identyfikacji inwestycji rozwojowych. Następnie przedstawiono metodologię i wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach należących do branż kapitałochłonnych. Badania ankietowe poszerzono o studium przypadku, w którym poddano analizie struktury finansowania inwestycji w trzech wybranych przedsiębiorstwach branży górniczej. (abstrakt oryginalny)
W roku 1995 wartość inwestycji poczynionych przez gminy szacowano na 1,5 miliarda dolarów. Rok później wielkość ta wzrosła do 2, a w 1997 roku przekroczyła 2,5 miliardów dolarów. Oznacza to, że co roku inwestycje władz samorządowych zwiększają się o około 30 procent.
Leasing umożliwia szybki i łatwy dostęp do kapitału. To jest jego atut w porównaniu z kredytami bankowymi. Poza tym, pozwala na oferowanie usług w różnej konfiguracji dostosowanej do potrzeb klienta. Banki tego robić nie mogą. Firmy leasingowe są zatem znakomitym przedłużeniem banków.
15
100%
Streszczenie: ze względu na fakt, że małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą napędową gospodarki, to ich działalność, w szczególności, finansowa i inwestycyjna jest przedmiotem szeregu badań i dyskusji. Mówi się o niskim stopniu konkurencyjność tych przedsiębiorstw, co w główniej mierze jest związane z problemami pozyskania kapitałów ze źródeł zewnętrznych na działalność inwestycyjną. Dlatego też, w niniejszym referacie przedstawio strukturę inwestycji oraz źródła finansowania działalności polskiego i małopolskiego sektora MSP. W związku z tym, że akcesja Polski do UE stworzyła przedsiębiorcom nowe możliwości pozyskania środków finansowych z funduszy unijnych, w drugiej części referatu zaprezentowano wyniki badań własnych autorki przeprowadzone w dwóch grupach małopolskich MSP, które aplikowały o środki z funduszy Unii Europejskiej. Celem tych badań było określenie strategii finansowania działalności inwestycyjnej tej grupy przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Obligacje zamienne z klauzulą reset
100%
Obligacja zamienna z klauzulą reset (resettable convertible bond) jest instrumentem, w którym w ściśle określonych terminach oraz w przypadku zaistnienia określonych warunków możliwa jest modyfikacja jego istotnych parametrów: ceny konwersji lub współczynnika konwersji. Odróżnia ją to od zwykłej obligacji zamiennej, w której wszystkie parametry są dokładnie określone w warunkach emisji i nie mogą ulec żadnej zmianie bez względu na uwarunkowania rynkowe. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istoty reset convertible oraz mechanizmu jej wykorzystania. Potwierdzono hipotezę zakładającą, że jest ona instrumentem bardzo korzystnym dla obligatariuszy w okresie trudnej sytuacji na rynku i spadów cen akcji emitenta. Ponadto okazuje się, że nieznajomość dokładnej wartości współczynnika i ceny konwersji w momencie emisji obligacji zamiennej z klauzulą reset powoduje trudności z przeprowadzeniem jej precyzyjnej wyceny. (abstrakt oryginalny)
Inwestycji w obszarze e-Zdrowia nie można rozpatrywać jedynie jako inwestycji dotyczących wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). To jedynie jeden ich element. Muszą one być powiązane z równolegle następującymi zmianami w opiece zdrowotnej oraz metodach zarządzania i pracy w placówkach medycznych, co też wiąże się z koniecznością ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych. W tym kontekście, inwestycje w e-Zdrowie należy zdefiniować jako wydatki na rozwiązania e-Zdrowia (głównie budowanie infrastruktury ITC) oraz wydatki na powiązane z nimi zmiany w zakresie zarządzania, które dopiero wspólnie mogą się przyczynić do poprawy jakości i efektywności opieki zdrowotnej oraz ułatwienia dostępu do usług medycznych. Tak więc inwestycje w e-Zdrowie obejmują nakłady na rozwiązania ICT oraz nakłady finansowe niezbędne do realizacji zmian i usprawnień w zakresie ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej, które dopiero razem prowadzą do osiągnięcia realnych korzyści w tym obszarze. (fragment tekstu)
Venture capital w Europie rozwinął się dopiero w latach 80. chociaż podkreślić należy, że jest on bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem wielkości w poszczególnych krajach, jak i etapu rozwoju. Wynika to z wielu różnych przyczyn, począwszy od tradycji i kultury inwestycyjnej, a skończywszy na regulacjach prawnych i podatkowych. Artykuł omawia rozwój tej metody finansowania w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.
Autorka podjęła próbę określenia czynników wpływających na decyzje związane z wyborem źródła finansowania inwestycji w gospodarstwach indywidualnych. Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdziła, że na wybór ten wpływają: wielkość gospodarstwa, rodzaj wartości realizowanej inwestycji, wiek gospodarza, opinia rolnika na temat perspektyw prowadzenia gospodarstwa jako działalności podstawowej, trudności wynikające z braku kapitału własnego oraz możliwości spełnienia warunków kredytowych. Materiał do badań pochodził z wywiadu, przeprowadzonego wśród 212 rolników indywidualnych w województwach: poznańskim i sieradzkim.
Województwo lubelskie położone we wschodniej części Polski wyróżnia się dużym bogactwem przyrody, na co wpływają sprzyjające warunki naturalne oraz ograniczony rozwój cywilizacji technicznej na tym obszarze1. Województwo posiada ogromny potencjał turystyczny, malownicze krajobrazy podziwiają co roku turyści z całej Polski. Pomimo istnienia na tym terenie parków narodowych oraz obszarów Natura 2000, rozwój ruchu turystycznego wymusił tu rozbudowę infrastruktury turystycznej i paraturystycznej. Polepsza się też z wolna standard usług oferowanych grupom zorganizowanym oraz turystom indywidualnym2. Lubelszczyzna może poszczycić się wielowiekowymi tradycjami wielokulturowości i tolerancji - na ziemiach tych przenikały się kultury: polska, ukraińska, białoruska, litewska, tatarska, żydowska i ormiańska. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.