Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie partii politycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wprowadzenie powszechnych wyborów prezydenckich w Republice Czeskiej umocniło pozycję głowy państwa, choć nie pociągnęło to za sobą zmiany jego konstytucyjnych uprawnień. Stworzyło to również możliwość wygrania przez kandydatów, którzy nie mają poparcia parlamentarnych partii politycznych. Jednakże kandydatów mogą jednak zgłaszać członkowie parlamentu lub wyborcy. Kandydaci muszą zebrać 50 000 podpisów obywateli lub wsparcie dwudziestu posłów lub dziesięciu senatorów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych weryfikuje zgłoszenia i rejestruje kandydatów. Kampania wyborcza w wyborach prezydenckich może być prowadzona zarówno przez kandydatów, jak i przez zarejestrowane osoby trzecie. Prawo wyborcze uregulowane jest liberalnie i między innymi nie przewiduje ciszy wyborczej. Głównym ograniczeniem jest limit wydatków na kampanię. Żaden kandydat nie może wydać więcej niż 40 000 000 CZK, z wyjątkiem kandydatów, którzy przejdą do drugiej rundy (mogą wydać 50 000 000 CZK).(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę kolejnych regulacji dotyczących finansowania partii politycznych w Polsce i analizuje ich wpływ na partyjne budżety. Przedstawiono cztery etapy regulacji partyjnych finansów, zaczynając od liberalnej ustawy o partiach politycznych z 1990 r., która nie zapewniała finansowania z budżetu państwa, ale umożliwiała zdobywanie funduszu na wiele innych sposobów. Drugi etap zaczął się wraz z przyjęciem prawa wyborczego z 1993 r., a kończy wraz z uchwaleniem ustawy o partiach politycznych w 1997 r. W tym okresie wprowadzono finansowanie z budżetu państwa będące zwrotem wydatków na kampanię wyborczą. W trzecim okresie zaczynającym się wejściem w życie nowej ustawy o partiach politycznych uchwalonej w 1997 r finansowanie z budżetu państwa jest poszerzone. Aktualny sposób finansowania partii politycznych, choć z pewnymi korektami, został wprowadzony w 2001 r. zmianą ustawy o partiach politycznych z 1997 r. Finansowanie z budżetu państwa zostało utrzymane, ale poluzowane zostały wymagania umożliwiające jego otrzymanie. Kolejne zmiany dotyczące finansowania partii polityczne przyznawały coraz większe środki publiczne partiom. Obecnie swoje finansowanie opierają na w znacznej mierze na środkach budżetowych, a ich udział jest większy po okresie wyborów. (abstrakt oryginalny)
Przepisy regulujące finansowanie kampanii wyborczych można podzielić na dwie grupy. Regulacje zaliczające się do pierwszej z nich koncentrują się na "kontroli sposobu wydawania pieniędzy przez partie (przeznaczenie środków finansowych)", a do drugiej na "kontroli wszelkich wpływów finansowych partii (reglamentacja form przychodu)". W jednym i drugim przypadku partie i kandydaci zmuszeni są do przedstawienia szczegółowych raportów finansowych. I chociaż sprawozdania są coraz dłuższe i dokładniejsze, to "politologom zajmującym się finansami politycznymi brak już słów opisujących nieskuteczność tych regulacji". Nie mniej warto znaleźć trochę słów, by opisać poszukiwania idealnego modelu regulacji finansowania kampanii wyborczych, jakie od przeszło wieku podejmuje amerykański prawodawca. (fragment tekstu)
Finansowanie działań politycznych to bardzo rozbudowany blok zagadnień. Przystępując do analizy zjawiska w danym państwie, trzeba się zmierzyć nie tylko z tekstem regulacji prawnych dotyczących finansowania partii politycznych, ale również przeprowadzić studia nad systemami: partyjnym, wyborczym i politycznym jako takimi, nad kulturą polityczną, historią i samym społeczeństwem oraz nad uwarunkowaniami ekonomicznymi, czyli wszystkim tym, co wpłynęło na ewolucję danego państwa i co je konstytuuje. Warto także osadzić badanie w kontekście systemów finansowania działań politycznych w innych państwach, aby uzyskać odpowiednią perspektywę analizy oraz możliwość dokonania porównań międzynarodowych. Przygotowanie takiego obszernego studium i zapoznanie się z nim to bardzo trudne zadania, wiele wymagające zarówno od autora, jak i odbiorcy. Autor nie aspiruje tu do wyczerpania tematu systemu finansowania partii politycznych w Japonii. Jego celem jest jedynie krótkie przybliżenie polskiemu odbiorcy tego tematu wraz z kontekstem. (fragment tekstu)
5
Content available remote Financing Political Parties in France, Germany and The United Kingdom
100%
The paper compares the systems of financing political parties in France, Germany and the UK. The analysis concentrates on effectiveness of collecting contributions, dependency on large donors for providing funds for financing election campaigns and daily operation of political parties, and the level of transparency of finances of political parties. The final conclusion is that only introducing limits on expenditures on election campaigns allows to keep the costs of election campaigns and political parties at a low level, while mandatory common accounting standards and public access to financial information is necessary to preserve transparency of finances of political parties. (original abstract)
Finansowanie partii politycznych należy analizować z uwzględnieniem kontekstu kultury politycznej każdego kraju. Szczególne znaczenie będzie miało tutaj odróżnienie kultur politycznych demokracji nieustabilizowanych i demokracji silnie zakorzenionych już w świadomości społeczeństw. Rozpatrując przypadek Wielkiej Brytanii należy stwierdzić, iż analiza poniższa dotyczyć będzie modelowego tradycyjnego, ustabilizowanego systemu demokratycznego.
There is a common belief that the pro-regulatory approach of Democrats, makes them more determined in the fight against big money in campaign elections, whereas Republicans, supporting recent Supreme Court decisions in Citizens United v. F.E.C. and McCutcheon v. F.E.C., benefit from the system more than their political counterparts. The aim of the article is to analyze the real character of the U.S. campaign finance regulations, both from legislative and judicial perspective, and to determine which political party benefits from the system: Republican or Democratic? By underlining the Buckley rule that 'money is speech' the Author suggests that campaign contributions and spending are deeply rooted in the character of American political system determining the political future of candidates of both political parties. The article refers to election cycles since 1970s, but it mainly focuses on recent election cycles, including the 2016 presidential election. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Naczelnym celem badawczym niniejszych rozważań jest przedstawienie przejrzystości oraz skali zjawiska outsourcingu politycznego w Polsce w okresie od 2007 do 2019 roku. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Kluczowym problemem poruszanym w artykule jest zewnętrzna działalność doradcza, która wspomaga ideowo, programowo i medialnie partie polityczne w toku ich bieżącej działalności. W części teoretycznej wykorzystano metodę analizy krytycznej literatury przedmiotu. W części empirycznej poddano analizie dane dostępne na stronach Państwowej Komisji Wyborczej. PROCES WYWODU: W pierwszej kolejności ustalona będzie definicja outsourcingu politycznego, w drugiej przedstawione zostanie kryterium jego oceny etycznej, w trzeciej zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy outsourcing polityczny jest w Polsce transparentny, a w czwartej przedstawione będą wydatki polskich partii politycznych na działalność outsourcingową w ciągu lat 2007-2019. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza wykazała, że działalność doradcza na rzecz organizacji partyjnych jest prowadzona w Polsce w warunkach mało przejrzystych dla statystycznego wyborcy oraz badacza przedmiotowego zjawiska. Ogólnie dostępne dane zawierają zbyt mało informacji w zakresie praktycznej identyfikacji pomiotów świadczących tego rodzaju działalność. Jednocześnie skala samego zjawiska - jak dowiodło badanie empiryczne - jest na tyle szeroka, że wymaga dalszych pogłębionych badań. Artykuł ma w założeniu autorów stać się przyczynkiem do zintensyfikowania dyskusji na temat sposobu i celów wydatkowania subwencji partyjnych na usługi outsourcingowe. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ustalenia zawarte w artykule - zarówno czynione z perspektywy teoretycznej, jak i na bazie przeprowadzonego badania empirycznego -mogą być przydatne w dyskusji interdyscyplinarnej na temat sposobu wydatkowania środków budżetowych przeznaczanych na subwencjonowanie działalności partii politycznych w Polsce. W zakończeniu autorzy sygnalizują potrzebę wprowadzenia kompleksowego systemu przepływu informacji publicznej, umożliwiającego statystycznemu wyborcy-podatnikowi weryfikację podmiotów świadczących usługi doradcze na rzecz partii politycznych oraz zakresu przedmiotowego zawieranych umów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Finansowanie parlamentarnych kampanii wyborczych - specyfika polska
84%
Problem finansowania partii politycznych jest omawiany od wielu lat w związku z ogromną groźbą korupcji, która jest wynikiem stykania się sfer polityki i biznesu. Artykuł jest poświęcony analizie finansowania parlamentarnych kampanii wyborczych w Polsce, w aspekcie prawnych i politycznych podstaw. Praktyka III RP wskazuje na fakt, że w wielu przypadkach zawiłość obowiązujących regulacji prawnych utrudnia prawidłowe wypełnianie obowiązków określonych przez ustawodawcę.(abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu przedstawiono pozycję i rolę partii politycznych w demokratycznym systemie politycznym. Szczegółowo omówiono działalność partii politycznych, ich miejsce w państwie oraz obecny model finansowania.
Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie, jak te kwestie były i są uregulowane w Stanach Zjednoczonych. Artykuł zawiera w miarę dokładny opis chronologicznego rozwoju prawodawstwa dotyczącego finansowania kampanii wyborczych. Opis ten ma na celu naświetlenie najważniejszych tendencji oraz problemów związanych z finansowaniem kampanii. Prześledzenie rozwoju regulacji pomaga zauważyć, jakie okoliczności towarzyszą wprowadzaniu reform oraz w jaki sposób podmioty biorące udział w kampaniach wyborczych dostosowują się do konkretnych nowych rozwiązań prawnych. Przeprowadzona analiza poszczególnych ustaw i ich najważniejszych postanowień umożliwi nakreślenie kluczowych problemów związanych z finansowaniem kampanii wyborczych w Stanach Zjednoczonych. Druga część artykułu poświęcona jest rozważeniu konsekwencji politycznego przyjęcia określonych regulacji odnoszących się do finansowania wyborów. Rozważaniu poddane jest to, jak regulacje te wpływają na pozycję poszczególnych podmiotów, a więc partii politycznych, kandydatów, grup interesu oraz w jakim stopniu oddziaływają one na jakość systemu reprezentacji politycznej. W tej części podjęta została również próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego regulacje dotyczące finansowania kampanii politycznych mają w przypadku amerykańskim taką, a nie inną formę oraz co lub kto stoi na przeszkodzie, aby uregulować te kwestie w sposób bardziej restrykcyjny. (fragment tekstu)
Partie polityczne są podmiotami obowiązanymi do udostępniania informacji publicznej. Zakres ich obowiązków w tych sprawach budzi jednak wątpliwości. Konstytucja RP przewiduje, że jawne jest finansowanie partii politycznych. Ustawa o partiach politycznych dodatkowo wskazuje, że jawne są struktury partii. Partie polityczne nie wykonują jednak zadań publicznych ani nie gospodarują publicznym mieniem. Oznacza to, że informacją publiczną są jedynie te dane o działalności partii politycznych, które wprost określają jako jawne przepisy prawa. W rezultacie informacją publiczną są informacje o działalności partii politycznych, które dotyczą ich relacji finansowych z podmiotami zewnętrznymi, oraz ich struktur. Tylko w takim zakresie udostępnianie informacji o działalności partii politycznych może pełnić antykorupcyjne funkcje, którym służą gwarancje jej jawności.(abstrakt oryginalny)
Corruption is not just a problem of developing countries, corruption scandals arise and developin Western democracies, and only the perception and assessment of corruption differ. As scientists state corruptionis a phenomenon that is determined by the country's democratic (state) traditions, and culture, dominant values and behaviour standards, etc. Most of the time corruption is analysed in the context of political, business, health care, media systems, that are interrelated. By far talking about the understanding and reaction to corruption in politics, are based on public perception of corruption. Corruption in political arena is related not only with actions of politicians, or public officers, but depends on the understanding and tolerating it in society. The cases of political corruption are rare, but still happening in various countries, in no relation are those developing countries, the newly established democracy, or so called western democracies. The phenomenon of political corruption is based on political culture, or even more broadly on national culture, traditions. And because of that cases of political corruption and their evaluation and reaction by the participants of political system (political actors, media and citizens) in general demonstrates the level of tolerance of such actions. As the mirror of perception of political corruption in political system the result of political election campaign could be taken to account, because it demonstrates the activities of all participants of political system and their attitude toward the case. This article aims to analyze conception of political corruption in order to identify main determinants of it and to investigate potential influence of the case of corruption of political actor to the outcome of the political elections. In this paper the quantitative media content analysis is presented to show the coverage of the political party in relation to political election campaign during the political election period and political corruption event in search for the factors to determine the presentation and possible impact of political corruption event to the results of political elections. In the research the media content of the political actor, that was accused for corruptive activities (for bribe) was analysed. Also article discusses whether the political corruption of political party leader and its presentation in media may affect the political election results. (original abstract)
The aim of the paper is to analyze the relationship between campaign money and winning the 2016 and 2020 presidential nominations in the United States. While in the last two decades of the twentieth century candidates who raised most money almost always became major party nominees, the record is mixed for presidential cycles 2004-2012. By comparing various dimensions of campaign finance, including activities of candidates' campaign committees and outside groups, the Author demonstrates that while successful fundraising, resulting in dozens of millions of dollars at the disposal of candidates, seems necessary to run a competitive campaign, raising the most money is no longer pre-requisite for becoming major party presidential nominee. (original abstract)
15
Content available remote System finansowania partii politycznych w Polsce - praktyka i kierunki rozwoju
67%
Sposób finansowania systemu partyjnego w Polsce budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Obowiązujące od 1997 roku zasady subwencjonowania partii politycznych z budżetu państwa oparte są głownie na przeświadczeniu, że otrzymywanie przez wąską grupę partii biorących udział w wyborach i reprezentowanych w parlamencie środków finansowych uchroni cały system polityczny przed tendencjami korupcyjnymi i niejasnymi powiązaniami ze światem biznesu. Podejście takie jest jednak coraz wyraźniej krytykowane, również przez same partie polityczne. Uważa się, że system wymaga zreformowania i oparcia na innych zasadach niż dotychczasowe. Niniejsze opracowanie będzie próbą podsumowania dotychczasowych doświadczeń oraz propozycją zastosowania nowych rozwiązań. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.