Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie samorządu terytorialnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Alternatywne sposoby finansowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce
100%
Jednostki samorządu terytorialnego przygotowują się do pozyskania kolejnych środków finansowych pochodzących z UE z nowej perspektywy na lata 2014-2020. Realizacja inwestycji jest zagrożona przez pogarszającą się sytuację finansową JST. Artykuł poświęcono problemowi pozyskania nowych środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Celem artykułu jest analiza możliwości implementacji nowych, z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego, sposobów finansowania inwestycji współfinansowanych środkami z UE z uwzględnieniem ich organizacji oraz ryzyka związanego z wdrożeniem poszczególnych sposobów finansowania JST.(abstrakt autora)
Przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu samorządów lokalnych jest obecnie w toku procedury parlamentu serbskiego. Celem nowej ustawy jest stworzenie przejrzystych regulacji rządowych, które określą system finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego, co dodatkowo stworzy warunki stabilności i przewidywalności w zakresie planowania dochodów przy przygotowywaniu budżetów jednostek samorządu terytorialnego, a także jako osiągnięcie równowagi pionowej przy dystrybucji dochodów między różnymi poziomami państwowymi. Ponadto, cele te znajdują odzwierciedlenie w ustanowieniu systemowego zwiększenia udziału inwestycji publicznych w całkowitych wydatkach powiatów i miast, a także w równowadze pionowej w zakresie podziału dochodów i jurysdykcji na różnych poziomach państwowych. W tym sensie lepiej jest zrozumieć modele finansowe, takie jak partnerstwa publiczno-prywatne, które jeszcze nie zostały w wystarczającym stopniu przyjęte w Serbii, ale które mogą potencjalnie przyczynić się do znalezienia dodatkowych źródeł finansowania przez samorządy. Aby lepiej dostrzec obecne możliwości tego modelu finansowania samorządu lokalnego w Serbii, przeprowadzono badanie wiosną i latem 2016 r., Biorąc pod uwagę próbę 150 osób, wyniki badania wskazują na bardzo niskie zasoby ludzkie i możliwości techniczne samorządu lokalnego w zakresie znajomości i zrozumienia koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rezerwa subwencji ogólnej w systemie finansowania samorządu terytorialnego
100%
Artykuł poświęcony jest rezerwie subwencji ogólnej. Jego celem jest analiza jej funkcjonowania w systemie subwencjonowania samorządu terytorialnego pod względem ekonomicznym oraz, częściowo, pod względem prawnym. Podmiotem badań są wszystkie szczeble samorządu terytorialnego: gminny, powiatowy i wojewódzki. Zakres czasowy badań obejmuje lata 2008-2015, natomiast ewolucję rezerwy prześledzono od momentu reaktywacji samorządu terytorialnego, czyli od roku 1991, po czasy współczesne. W artykule wykorzystano metody: statystyki opisowej oraz analizy opisowej. Spośród sformułowanych w pracy wniosków do najistotniejszych należą: brak prawidłowej konstrukcji części "transportowo-drogowej" rezerwy, która ma charakter dotacji celowej, a nie subwencji; znaczące różnice w liczbie jednostek-beneficjentów oraz duże fluktuacje kwot rozdzielanych w ramach rezerwy(abstrakt oryginalny)
Działalność samorządu lokalnego może być finansowana z wielu źródeł i przy wykorzystaniu różnych metod. Przy podejmowaniu decyzji o systemie finansowania i analizie dochodów, punktami wyjścia jest rozróżnienie ich rodzajów zarówno w ujęciu formalnoprawnym, jak i ekonomicznym.
Artykuł prezentuje istotę, cele i specyfikę prowadzenia analizy finansowej projektów zagranicznych, w tym Unii Europejskiej. Autorka zaprezentowała w nim kwestie dotyczące odmienności procedury prowadzenia analizy finansowej projektów jednostek samorządu terytorialnego. Wskazała na konstrukcję wskaźników bazowego i ostatecznego wykorzystania środków zagranicznych. W artykule zaprezentowano podejście do oceny efektywności finansowej projektu i jego trwałości.(abstrakt oryginalny)
Obligacje komunalne stanowią w ostatnich latach interesującą alternatywę finansowania dla jednostek samorządu terytorialnego. Są to narzędzia tańsze i bardziej elastyczne od tradycyjnych form pozyskiwania kapitału na rynku. W latach 2007-2015 dług wynikający z emisji obligacji komunalnych przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce wzrósł pięciokrotnie (z 4 do 20 miliardów PLN). W artykule zostaje dokonana ocena rozwoju rynku obligacji komunalnych w Polsce i nakreślone zostają możliwości rozwoju tego rynku w oparciu o analizę szans i ograniczeń. Przeprowadzona w pracy analiza wskazuje, że rynek obligacji komunalnych w Polsce powinien się w kolejnych latach dynamicznie rozwijać. Wynika to m.in. z przyszłych potrzeb uzyskania przez jednostki samorządu terytorialnego wkładu własnego do realizacji projektów współfinansowanych w ramach środków Unii Europejskiej w latach 2016-2020.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ekonomiczne i prawne bariery rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce
100%
Ograniczenia w nadmiernym zadłużaniu się jednostek samorządu terytorialnego muszą skłonić osoby odpowiedzialne za budżety do nowego podejścia w zarządzaniu środkami publicznymi. Taka sytuacja wymaga nie tylko poszukiwania nowych źródeł dochodu, ale także aktywnego zarządzania środkami samorządu oraz wykorzystania dostępnych rozwiązań prawnych w zakresie realizacji inwestycji. Samorządy są zmuszone do poszukiwania instrumentów i struktur finansowania niewywierających bezpośredniego wpływu na wskaźniki długu i obsługi zadłużenia. Rozwiązaniem, zapewniającym ciągłość procesów inwestycyjnych w samorządach, może okazać się partnerstwo publiczno-prywatne. Istotą PPP jest długotrwała relacja biznesowa pomiędzy partnerem publicznym i prywatnym, której celem jest stworzenie infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług o charakterze publicznym. Pomimo kilkuletniego okresu funkcjonowania ustawy o PPP w Polsce, postępowań na realizację przedsięwzięć w tej formule wciąż jest za mało w stosunku do potrzeb inwestycyjnych w JST. Autor prezentuje PPP jako efektywny model zarządzania budżetem samorządów w gospodarczo niestabilnym otoczeniu, jak również na podstawie ankiety skierowanej do JST poszukuje przyczyn braku zainteresowania realizacją projektów w tej nowej formule. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie zostało poświęcone problematyce opodatkowania nieruchomości mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Obowiązująca struktura systemu opodatkowania nieruchomości w Wielkiej Brytanii ukształtowała się na początku lat 90., kiedy to rząd J. Majora zniósł podatek poll tax, zastępując go, opartym na formule ad valorem nowym świadczeniem, podatkiem council tax. Pozostałe nieruchomości (niemieszkalne) objął nowy podatek non-domestic rate. Opracowanie ukazuje ogólną charakterystykę podatku na rzecz rady - council tax jako podstawowego źródła dochodów własnych samorządu lokalnego w Wielkiej Brytanii. Ponadto przedstawia jego konstrukcję, zasady poboru oraz dane statystyczne dotyczącego jego wysokości. (abstrakt oryginalny)
9
75%
Celem poniższych rozważań jest zbadanie znaczenia i miejsca dochodów z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych w dochodach własnych. Z uwagi na zróżnicowany potencjał gospodarczy wymaga to podziału na trzy klasyczne rodzaje gmin - miejskie, miejsko-wiejski oraz wiejskie. Ramy czasowe badania obejmują lata 1999-2009. 1999 rok jest tym w którym ustawodawca wprowadził w życie istotne zmiany systemowe, obejmujące między innymi nowy podział terytorialny kraju, w tym reaktywację powiatów i województw. Tak długi okres badawczy pozwoli na wyciągnięcie wniosków, czy jednostki samorządu terytorialnego, w tym przede wszystkim analizowane gminy, starały się oddziaływać na wysokość wpływów uzyskiwanych z tego tytułu czy też ich wysokość traktowana jest jako środki przynależne ustawowo, o które nie trzeba zabiegać. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wiedza i aktywność seniorów w zakresie budżetu partycypacyjnego
75%
Badania ankietowe dotyczących problematyki Aktywności członków lokalnej społeczności miasta Rzeszowa w zakresie budżetu partycypacyjnego zostały przeprowadzone na grupie 643 ankietowanych w wieku powyżej 16 lat, którzy posiadają stałe lub czasowe zameldowanie w mieście Rzeszowie, a tym samym prawo do udziału w głosowaniu na projekty w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego (RBO). W składzie grupy badawczej znalazło się 327 kobiet (50,85%) oraz 316 mężczyzn (49,15%). Zostali oni podzieleni przy równoczesnym wykorzystaniu kryterium płci i wieku na dwanaście segmentów badawczych. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badań dotyczące czterech segmentów, tj. dwóch analizowanych grup wiekowych ankietowanych. W składzie analizowanej w artykule grupy badawczej znajdowało się 195 osób (98 kobiet oraz 97 mężczyzn) powyżej 55. roku życia. Podstawowym celem artykułu było podjęcie próby oceny znajomości zagadnień związanych z budżetem partycypacyjnym przez członków lokalnej społeczności zaliczanych do pokolenia 55+ oraz sprawdzenie stanu ich aktywności w tym zakresie. Ocena stanu znajomości idei budżetu partycypacyjnego wśród ankietowanych Zdecydowana większość uczestniczących w badaniach osób w wieku powyżej 55 lat (79,49%) stwierdziła, że idea budżetu partycypacyjnego jest im znana (rys. 1). Należy podkreślić, że poziom znajomości tej idei jest zbliżony we wszystkich analizowanych w artykule grupach niezależnie od płci oraz wieku. Trzeba również zaznaczyć, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni w wieku powyżej 55 lat posiadają wyższy poziom świadomości występowania idei budżetu partycypacyjnego niż wynosi wartość średnia dla uczestników badań ze wszystkich grup wiekowych. Badania ankietowe dotyczących problematyki Aktywności członków lokalnej społeczności miasta Rzeszowa w zakresie budżetu partycypacyjnego zostały przeprowadzone na grupie 643 ankietowanych w wieku powyżej 16 lat, którzy posiadają stałe lub czasowe zameldowanie w mieście Rzeszowie, a tym samym prawo do udziału w głosowaniu na projekty w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego (RBO). W składzie grupy badawczej znalazło się 327 kobiet (50,85%) oraz 316 mężczyzn (49,15%). Zostali oni podzieleni przy równoczesnym wykorzystaniu kryterium płci i wieku na dwanaście segmentów badawczych. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badań dotyczące czterech segmentów, tj. dwóch analizowanych grup wiekowych ankietowanych. W składzie analizowanej w artykule grupy badawczej znajdowało się 195 osób (98 kobiet oraz 97 mężczyzn) powyżej 55. roku życia. Podstawowym celem artykułu było podjęcie próby oceny znajomości zagadnień związanych z budżetem partycypacyjnym przez członków lokalnej społeczności zaliczanych do pokolenia 55+ oraz sprawdzenie stanu ich aktywności w tym zakresie. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono analizie obecnego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zaprezentowano normatywne standardy dotyczące modelu źródeł dochodów oraz zasadę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego. Przedstawiono przykłady świadczące o braku odpowiedniej spójności regulacyjnej pomiędzy ustawami zwykłymi a Konstytucją RP oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. Zwrócono uwagę na zależności między systemem finansowania jednostek samorządu terytorialnego a kryzysem sektora finansów publicznych.
Tradycyjnie inwestycje mogą być podejmowane w ramach podmiotów publicznych i prywatnych. Mogą to być zarówno podmioty funkcjonujące na rynku od dłuższego czasu, jak i podmioty nowo powstałe. Możliwości finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach poszczególnych form są inne. Różne jest bowiem ryzyko przypisywane podmiotom publicznym i podmiotom prywatnym, podmiotom nowo powstałym i funkcjonującym na rynku od dłuższego czasu. Inna jest także dostępność poszczególnych źródeł finansowania dla tych podmiotów oraz procedury pozyskiwania kapitału. Na bazie tych tradycyjnych form podejmowania inwestycji rodzi się formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. W niniejszym artykule dokonano przeglądu podstawowych form podejmowania inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem formy publiczno-prywatnej.(abstrakt oryginalny)
Inwestycje publiczno-prywatne stały się popularne w Polsce pod koniec lat 90. Po pierwszym okresie popularności, kiedy to powstało wiele koncepcji wspólnej realizacji wielkich i mniejszych przedsięwzięć inwestycyjnych, zainteresowanie partnerstwem osłabło. Wiele pierwotnych planów porzucono. Spektakularnym przykładem może być koncepcja budowy metra w Warszawie, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, z której wycofano się, mimo atrakcyjnych perspektyw współpracy. Obecnie na nowo budzi się zainteresowanie partnerstwem. Bodźcem do podejmowania wspólnych przedsięwzięć jest nowa Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. W artykule dokonano przeglądu koncepcji wspólnych przedsięwzięć publiczno-prywatnych, zarówno tych zakończonych sukcesem, jak i tych, których realizacji zaniechano.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie - na podstawie danych empirycznych - istniejącego w Polsce modelu finansowania samorządu terytorialnego. Przed jego identyfikacją scharakteryzowano od strony teoretycznej istniejące modele, nawiązując jednocześnie do jednego z podziałów systemu samorządu terytorialnego. Następnie opisano najważniejsze własności modelu zdecentralizowanego, mieszanego i scentralizowanego. W badaniach empirycznych posłużono się podstawową cechą różniącą wymienione modele, którą jest udział dochodów własnych w ujęciu wąskim (sensu stricto) w dochodach ogółem. Na podstawie wielkości wskaźnika uzyskanego z 5 lat (2012-2016) stwierdzono, że w powiatach i województwach występuje model scentralizowany, a w gminach mieszany. Liczba i łączna wielkość budżetów tych ostatnich przesądza o tym, że model mieszany jest charakterystyczny także dla całego podsektora samorządowego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Finansowanie działalności rozwojowej samorządów terytorialnych
75%
Rozważania niniejszego artykułu poświęcono problemom z zakresu finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego. Niski poziom rozwoju infrastruktury technicznej, wynikający z wieloletnich zaniechań inwestycyjnych wymaga obecnie bardzo dużych nakładów finansowych. Niestety brak adekwatności dochodów do zakresu własnych możliwości finansowych realizacji zaplanowanych zadań wpływa często na powstanie deficytu budżetowego i konieczność zaciągania nowych zobowiązań. Istotne bariery finansowego zasilania jednostek samorządu terytorialnego determinują poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania inwestycji. Najczęściej podmioty te wykorzystują kredyty i pożyczki oraz emitują papiery dłużne. W ostatnich latach wzrasta także rola dotacji rozwojowych w formie funduszy unijnych. Przedmiotem dociekań naukowych niniejszego artykułu jest analiza źródeł finansowania rozwoju samorządów terytorialnych. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2009, co dodatkowo umożliwiło ocenę tendencji zmian analizowanych miar w czasie.(abstrakt oryginalny)
16
75%
Jednym z głównych wyzwań JST jest ich wysokie zadłużenie oraz duże potrzeby kapitałowe w celu finansowania inwestycji realizowanych w JST w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Powstały w 2015 roku Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN daje szansę na częściowe rozwiązanie tego problemu, szczególnie ze względu na organizację tego funduszu. Celem artykułu była ocena możliwości wsparcia finansowego JST przez Fundusz Inwestycji Samorządowych FIZAN.(abstrakt oryginalny)
Problem związany z ograniczaniem pomocy publicznej i konieczność poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania rozwoju na poziomie lokalnym, stały się bardzo ważne od czasu zmiany systemu administracyjnego i zasad finansowania jego działalności. Wzrasta udział organizacji pozarządowych w realizacji zadań publicznych pomimo wyraźnego trendu zmniejszania środków finansowych na ich działalność. W pracy przedstawiono współpracę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi w realizacji zadań publicznych.
Celem niniejszego opracowania jest określenie znaczenia zobowiązań wobec Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w strukturze długu poszczególnych typów jednostek samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Samodzielność finansowa jednostek samorządu terytorialnego jest istotnym elementem podmiotowości tych jednostek. Prawo jednostek samorządu terytorialnego do posiadania wystarczających środków finansowych na realizację zadań wyraża zasada adekwatności. Przejawy i przyczyny naruszania tej zasady zostały dość dobrze zdiagnozowane na gruncie teoretycznym i praktycznym. Ustawodawca nie stworzył jednak wystarczających gwarancji realizacji tej zasady. Gwarancje takie powinny bardziej skutecznie zabezpieczać interesy samorządu w przypadkach naruszania zasady adekwatności. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Podatki lokalne w systemie finansowania samorządów - doświadczenia krajów OECD
75%
Celem artykułu jest wskazanie konstrukcji podatkowych zasilających budżety samorządów w krajach OECD, jak również ocena wydajności fiskalnej podatków lokalnych jako źródła dochodów JST. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.