Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Finansowanie usług społecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zaprezentowano partnerstwo publiczno-prywatne i jego rozwój, który związany jest z tym, iż państwo wycofuje się z finansowania określonych przedsięwzięć infrastrukturalnych , takich jak lotniska, drogi, mosty itp., a skupia się na kreowaniu nowych szans i możliwości przez tworzenie korzystnych warunków działania dla inwestorów prywatnych. Omówiono również zastosowanie formuły, promocje, rodzaje umów i przyszłość partnerstwa publiczno-prywatnego.
Przedmiotem opracowania są obligacje społeczne, natomiast jego celem jest przybliżenie ich istoty, uzupełnione analizą rynku tych obligacji na świecie. W ramach realizacji tak przyjętego celu w pierwszej części artykułu przedstawiono definicję obligacji społecznych oraz zidentyfikowano charakterystyczne cechy tego instrumentu. W drugiej części dokonano analizy rynku obligacji społecznych z uwzględnieniem kryterium geograficznego, jak i kryterium obszaru społecznego, będącego przedmiotem aktywności SIB. W procesie analitycznym posłużono się przede wszystkim metodą dedukcji oraz metodą krytycznej analizy literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono pojęcie oraz kierunki racjonalizacji wydatków publicznych. Scharakteryzowano społeczno-ekonomiczne aspekty wydatków publicznych na takie usługi społeczne jak: usługi zdrowotne, edukacyjne oraz kulturalne.
Jednym z najistotniejszych aspektów działalności samorządu gminnego jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych z zakresu usług społecznych. Obowiązkiem organów gminnych jest zapewnienie materialnych warunków świadczenia tych usług, czyli zagwarantowanie odpowiedniej infrastruktury społecznej. Jednostki samorządu gminnego są więc zobowiązane do dokonywania wydatków inwestycyjnych w tym zakresie. W praktyce obserwuje się duże zróżnicowanie poziomu wydatków na infrastrukturę społeczną w przekroju gmin. Celem opracowania jest wskazanie czynników wpływających na kształtowanie się tych wydatków. Z rozważań przedstawionych w artykule wynika, że do najważniejszych determinant wydatków inwestycyjnych w sferze usług społecznych należą czynniki: prawne, finansowe, demograficzne, przestrzenne, związane z rozwojem lokalnym i polityczne.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ocenę nowej formy organizacji usług społecznych, która została wprowadzona w maju 2003 r. Nosi ona nazwę działalności pożytku publicznego i ma charakter organizacji pozarządowej (rozszerzenie działalności zakresu sektora nonprofit), której zadaniem jest realizacja ważnych zadań społecznych. Scharakteryzowano jej zakres podmiotowy i przedmiotowy, przyznawane im przywileje, oraz warunki jakie muszą spełnić starając się o status pożytku publicznego.
Celem artykułu jest próba oceny zakresu oraz efektów podjętych działań przez państwo w ramach tzw. pakietu antykryzysowego oraz możliwości jego stosowania jako wsparcia spółdzielni socjalnych w dobie kryzysu gospodarczego.(fragment tekstu)
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do zapewnienia wszystkim obywatelom dostępu do powszechnych usług pocztowych. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji funduszu kompensacyjnego jako metody finansowania powszechnych usług pocztowych świadczonych przez operatora pocztowego oraz wskazanie implikacji wynikających z zastosowanych w polskim porządku prawnym rozwiązań. Tezą artykułu jest stwierdzenie, że obecnie funkcjonujący mechanizm rekompensaty świadczenia powszechnych usług pocztowych jest wadliwy i nieskuteczny z punktu widzenia operatora wyznaczonego. Opracowanie kończy konstatacja, że preferowaną formą finansowania kosztu netto powinna być pełna dopłata ze środków budżetowych i uznanie za nieuzasadnione obciążenie operatora pełnej wartości kosztu netto jako rzeczywistego dodatkowego obciążenia, a nie jedynie do wysokości straty na usługach powszechnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano analizy poziomu rozwoju usług społecznych jako wyznacznika kapitału ludzkiego na poziomie regionalnym w Polsce. Czynnik ludzki jest bowiem uznawany za podstawową determinantę rozwoju społeczno-gospodarczego, a wiec również zwiększania spójności. Przedstawiona hierarchia województw została przeprowadzona z wykorzystaniem metod taksonomicznych. Uzyskane wyniki pozwalają wskazać regiony wymagające szczególnych wysiłków instytucjonalnych i wsparcia w zakresie rozwoju usług społecznych. (abstrakt oryginalny)
W referacie poruszono temat wspólnych zasad i procedur przyznawania dotacji (grantów) przez samorządy różnych szczebli podmiotom ubiegającym się o dofinansowanie działalności związanej z potrzebami lokalnej społeczności. Druga część artykułu poświęcona została kryteriom udzielania dotacji na realizację zadań z dziedziny kultury w Województwie Małopolskim, w tym na cele ochrony dóbr i dziedzictwa kultury materialnej (zabytki ruchome).
Autorka omawia możliwe źródła pozabudżetowego dofinansowywania usług społecznych, szczególną uwagę poświęcając fundacjom.
Celem artykułu jest analiza realizacji zasady solidaryzmu w sferze powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i skutków rozwiązań przyjętych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto tematykę finansowania pomocy społecznej przez jednostki samorządu terytorialnego wybranych województw, tj. lubuskiego, podlaskiego oraz wielkopolskiego, reprezentujących umowny podział Polski na trzy części: A, B, C, wyróżnione ze względu na poziom rozwoju gospodarczego i społecznego. W pierwszej kolejności omówiono ustawowe rodzaje pieniężnych i niepieniężnych świadczeń pomocy społecznej gwarantowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz zadania gmin, powiatów i województw samorządowych w zakresie świadczeń pomocy społecznej. W dalszej części analizie poddano strukturę dochodów, wydatków i wysokości świadczeń pomocy społecznej wypłacanych w trzech analizowanych województwach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony częstej praktyce w restauracjach polegającej na umieszczaniu na rachunkach sformułowania "serwis nie jest wliczony w cenę". W pierwszej kolejności, prezentacja tła faktycznego nakreśla, jak wprowadzająca w błąd jest taka informacja, a także, iż jest ona sprzeczna z rzeczywistością. Wyjaśniono również, że przedmiotowy czyn może powodować efekt wymuszenia pozostawienia napiwku. Następnie rozważane były możliwe scenariusze sięgnięcia po publicznoprawne środki zarówno na drodze legislacyjnej, jak i w aktach administracyjnych. Ostatecznie proponuje się, aby Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec naruszycielom. Niemniej nałożenie sankcji powinno zostać poprzedzone wydaniem wyjaśnień oraz decyzji zobowiązujących. Interwencja UOKiK jest rozważana jako przeciwdziałanie praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest problem dostosowania systemu finansowania sfery usług społecznych do rozwijającej się samorządności lokalnej. Za punkt wyjścia autor przyjął konieczność akceptacji wielości źródeł finansowania usług społecznych, w tym także dochodów osobistych ludności.
Przedmiotem opracowania jest problematyka infrastruktury społecznej w okresie przekształceń systemowych w Polsce. Autor przedstawia zmiany jakie dokonały się w materialnych i instytucjonalnych zasobach infrastruktury społecznej w latach 80-tych i na początku lat 90-tych w związku z kryzysem gospodarczym, a zwłaszcza kryzysem finansów publicznych, ocenia zagrożenia w tej sferze, zmiany w konsumpcji usług społecznych w latach 1989 i 1994, a także główne kierunki przemian związane z prywatyzacją, wprowadzaniem odpłatności i zmian w zarządzaniu usługami społecznymi.
Przedmiotem artykułu są niektóre koszty społeczne przekształceń systemowych w polskiej gospodarce: bezrobocie, polaryzacja dochodowa, kryzys finansowanych przez państwo usług społecznych, patologie społeczne. Autor wyodrębnił i scharakteryzował dwie fazy przebiegu transformacji gospodarki w Polsce i przedstawił własne wnioski dotyczące rozwiązań ustrojowych pozwalających na niwelowanie ponoszonych kosztów społecznych.
Opłaty za usługi socjalno-kulturalne są rozpatrywane bądź jako daniny publiczne (gdy się je zalicza do opłat publicznych), bądź jako ceny, najczęściej można się jednak spotkać z dopatrywaniem się w nich zarówno cech właściwych daninom, jak i cech właściwych cenom, z rozmaitym ich nasileniem. Wiąże się z tym wyprowadzanie w literaturze opłat za usługi bądź z kategorii daniny publicznej, bądź z kategorii ceny. Bliższe ustosunkowanie się do powyższego problemu wymaga rozpatrzenia charakteru usług, do których się te opłaty odnoszą, a zwłaszcza zasad, na których opiera się ich podział na rzecz użytkowników, zależności opłat od kosztów świadczenia usług itd. O ile bowiem świadczone usługi mają charakter niepodzielny lub jeśli nawet mają one charakter podzielny, ale nie da się ustalić jednostkowego kosztu ich świadczenia (co jest dosyć częste w przypadku usług socjalno-kulturalnych), to podział usług może być przeprowadzany tylko in natura, a sens pobieranych przy tym opłat jest zbliżony do danin publicznych. Natomiast w przypadku, gdy można ustalić jednostkowy koszt świadczonych usług i można oprzeć na tym koszcie opłaty za usługi, a podział tych usług może być obejmowany wymianą rynkową, to pobierane opłaty upodabniają się do cen. Przedmiotem tego opracowania są opłaty za świadczone przez instytucje państwowe usługi socjalno-kulturalne, które mają znaczenie nie tylko fiskalne, lecz także, lub nawet głównie, regulacyjne, przez co uzyskują one charakter zbliżony do cen, o dużo jednak bardziej od cen ograniczonym znaczeniu jako regulatora spożycia tych usług. Wynika to z braku uzależnienia w większości przypadków opłat za usługi od warunków podaży i popytu, a zwłaszcza od warunków podaży czyli kosztów świadczenia usług, inaczej stałyby się one po prostu cenami. Wiążąc z tym ekonomiczną odrębność opłat za usługi socjalno-kulturalne, wyjaśnia się ją w tym opracowaniu, wychodząc od cech wyróżniających te opłaty od cen, ze zwróceniem szczególnej uwagi na znaczenie opłat w normowaniu ze strony organów państwowych spożycia w tyra zakresie, a pomijając regulacyjne oddziaływanie za pomocą opłat na podaż usług (byłoby to niezbędne w przypadku traktowania tych opłat jako cen, czego nie można w szerszej mierze odnosić do opłat za usługi socjalno-kulturalne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.