Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Firmy zombie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim wyszczególnienie i opisanie przyczyn występowania firm zombie, nie tylko tych kredytowo-pieniężnych, lecz także tych z zakresu polityki fiskalnej oraz prawa gospodarczego. W ostatnich latach publikowanych jest coraz więcej artykułów poświęconych poszczególnym czynnikom wpływającym na rosnącą "zombifikację" gospodarek, jednak warto również dokonać syntezy przyczyn utrzymywania się na rynku przedsiębiorstw zombie i rozważyć wzajemne relacje zachodzące między nimi. Skupiając się na przyczynach ekonomicznej "zombifikacji", niniejszy tekst zarysowuje także problematykę definiowania firm zombie, skali zjawiska oraz jego konsekwencji. Istotność oraz aktualność opisywanej w artykule tematyki uzasadnić można między innymi jej związkiem z toczącymi się w ostatnich latach dyskusjami na temat normalizacji polityki pieniężnej, spadku dynamiki produktywności, problemów wielu gospodarek z powrotem na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego czy też innowacyjności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem występowania "firm zombie" w gospodarce. Firmy zombie najczęściej definiuje się jako przedsiębiorstwa nierentowne, zadłużone, przeżywające problemy finansowe, które niejednokrotnie wykazują ujemny kapitał własny. Celem artykułu jest przedstawienie kondycji finansowej firm zombie notowanych na rynku giełdowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym ukazanie przesłanek zagrażających kontynuowaniu działalności gospodarczej przez firmy zombie. Dane z lat 2018-2021 pochodzą z bazy danych Notoria Serwis, które dotyczą rocznych sprawozdań finansowych spółek notowanych na rynku giełdowym GPW w Warszawie. W artykule wykorzystano jako główne metody badawcze analizę literatury oraz analizę finansową. Z rezultatów badań wynika, że na rynku kapitałowym w Polsce występują firmy zombie z ujemnym kapitałem własnym: w latach 2018-2021 wśród spółek notowanych na rynku giełdowym GPW stanowiły one 2,9-3,6%. Najliczniejsza grupa firm zombie z ujemnym kapitałem własnym to podmioty gospodarcze zaliczane do kategorii małych przedsiębiorstw. Firmy zombie notowane na rynku kapitałowym w Polsce charakteryzowały przede wszystkim problemy z zapewnieniem rentowności, z zachowaniem płynności finansowej, a ich działalności towarzyszyło duże ryzyko upadłości. Firmy zombie mogły kontynuować swoją działalność głównie za sprawą wygenerowanej nadwyżki finansowej, która pozwalała na regulowanie rat kapitałowych wraz z odsetkami. Na kontynuowanie działalności przez firmy zombie miały wpływ głównie niskie stopy procentowe utrzymywane przez władze monetarne w Polsce w latach 2018-2021, udzielane gwarancje rządowe podmiotom gospodarczym ubiegającym się o kredyty bankowe, subsydiowanie działalności nierentownej, czy też udzielana pomoc państwa kierowana do firm działających w warunkach pandemii COVID-19. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zjawisko zombie w bankowości i biznesie. Główne cele publikacji to: wyjaśnienie negatywnych konsekwencji w przypadku niespłacalnych pożyczek dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, Europy Zachodniej, Ameryki Łacińskiej oraz grupy byłych państw ZSRR oraz przedstawienie zjawiska firm zombie w przypadku Ukrainy, w tym ujawnienie nowej formy zombie biznesu na podstawie narzędzi pozabankowych. Autorzy twierdzą, że rozwiązaniem problemu zombie banków nie jest kontrola państwa, lecz restrukturyzacja systemu bankowego oparta na zdecentralizowanym i silnie kontrolowanym modelu oddolnym. Poza tym nieefektywność systemu instytucjonalnego generuje różne formy zombie biznesu. Przypadek Ukrainy jest doskonałą ilustracją narzędzi pozabankowych stosowanych w zombie biznesie. Artykuł podkreśla wpływ nierentownych kredytów na gospodarkę oraz perspektywy tworzenia systemu bankowego w świetle instytucjonalnym i interakcji międzyinstytucjonalnych przy aktywnym udziale niespłacalnych kredytów. (abstrakt oryginalny)
Polska gospodarka ma cechy, które powinny ograniczać skalę spadku PKB w następstwie tych działań (m. in. brak uzależnienia od pojedynczego sektora, w szczególności turystycznego i surowcowego, płynny kurs walutowy, silny sektor eksportowy i nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących). Jednak dostępne prognozy wskazują, że po odmrożeniu gospodarki dynamika PKB w naszym kraju nie poprawi się na tyle, żeby straty wywołane zamrożeniem zostały w pełni lub przynajmniej w istotnym stopniu nadrobione. Siła odbicia, jeżeli mierzyć ją rewizją prognoz, ma być w naszym kraju najsłabsza w całej Unii Europejskiej. Wstrząs wywołany przez pandemię uwidacznia nadwątlenie fundamentów wzrostu polskiej gospodarki przez antyrynkowe działania podejmowane w ostatnich latach (np. obniżenie wieku emerytalnego, nacjonalizowanie i upartyjnianie firm, wprowadzanie nowych podatków i komplikowanie istniejących, nakładanie kolejnych biurokratycznych barier ograniczających konkurencję, upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości). Żeby polska gospodarka miała szanse na odbicie możliwie zbliżone do V-kształtnego, polityka gospodarcza musiałaby zostać nakierowana na wzmacnianie potencjału wzrostu (bodźców do pracy, oszczędzania, inwestowania i innowacji). Samo ogłoszenie planów sprzyjających temu działań (np. radykalnego uproszczenia podatków, zatrzymania nadprodukcji prawa, prywatyzacji, przywrócenia niezależności wymiarowi sprawiedliwości) wzmacniałoby zaufania inwestorów do polskiej gospodarki. To z kolei zmniejszałoby jej wrażliwość na ewentualne dalsze wstrząsy. Biorąc pod uwagę szeroki zakres potrzebnych w naszym kraju dostosowań, strategia małych kroków nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Należy wykorzystać obecny kryzys do szerokiej transformacji społeczno-gospodarczej, w swej skali przypominającej być może nawet to, z czym mieliśmy do czynienia na przełomie lat 1980/90. Samej przebudowie systemu (rozwiązań ustrojowych i instytucjonalnych) powinna towarzyszyć nowa strategia rozwoju, kładąca nacisk nie tylko na wzrost gospodarczy jako taki, ale również jego jakość. Wyrazem tej ostatniej jest zachowanie równowagi w kluczowych wymiarach, pomiędzy "dziś" a "przyszłością" (tym co zostawimy przyszłym pokoleniom), kapitałem i pracą, wsparciem socjalnym a wsparciem rozwoju. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.