Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fiscal offence
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł poświęcony jest: przedstawieniu istoty przestępstw i wykroczeń, sankcjom zawartym w kodeksie karnym skarbowym, karom grzywny, procedurze karnej skarbowej oraz ocenie sprawiedliwości podatkowej w jej dwojakim rozumieniu. Generalnie rzecz biorąc, pobór podatków zabezpieczają normy prawa karnego. Treść artykułu zawiera ich pełen wykaz oraz wskazuje na przepisy, w których są one zawarte.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano rozwiązania określające pozycję procesową podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej, opierając się nie tylko na normach kodeksu karnego skarbowego, ale i kodeksu postępowania karnego. Sytuację podmiotu regulują przepisy odnoszące się nie tylko wprost do niego, ale i ogólnie do stron procesowych. Dokonywanie wykładni tych przepisów rodzi jednak wiele problemów, wynikających nie tylko ze złożonej materii, ale także sposobu unormowania przewidującego bardzo szerokie odesłanie zawarte w k.k.s. do wskazanych przepisów k.p.k., co - uwzględniając różnice między obiema procedurami - może prowadzić do różnych wyników interpretacji. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę zawieszenia postępowania karnego ze względu na prowadzoną kontrolę podatkową, kontrolę celno-skarbową lub toczące się postępowanie administracyjne. Zasadą postępowania karnego jest samodzielność jurysdykcyjna sądów karnych, a jej ograniczenie jest ściśle reglamentowane. Tymczasem, art. 114a k.k.s. wprowadził do postępowania karnego możliwość jego zawieszenia z powodu oczekiwania na prejudykat w postaci orzeczenia sądu administracyjnego lub ostatecznej decyzji administracyjnej. Ponadto, analizowany w zestawieniu z art. 70 o.p., powoduje w praktyce niemożność przedawnienia zobowiązania podatkowego. Z jednej strony bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego przerywa wszczęte postępowanie karnoskarbowe (art. 70 § 1 pkt 6 o.p.), a z drugiej postępowanie karnoskarbowe ulega zawieszeniu ze względu na postępowanie podatkowe, które zostało uprzednio zawieszone ze względu na wszczęte postępowanie karnoskarbowe.(abstrakt oryginalny)
Cel - podstawowym celem niniejszej publikacji jest próba identyfikacji skali oraz form przestępstw podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. Metodologia badania - realizacja celu wymagała wykorzystania metod opisowo-statystycznych, a w szczególności analizy kształtowania się poziomu oszustw z tytułu podatku od towarów i usług wykrytych przez kontrolę skarbową. Ponadto omówiona została istota przestępstw podatkowych jako czynu sprowadzającego się do uchylania się od podatku. Wykorzystano także metodę bezpośrednią - kwestionariuszową. W artykule posłużono się fragmentami własnych badań ankietowych z lat 2007-2016 w celu dokonania próby jakościowej oceny intensywności zjawiska oszustw podatkowych w odniesieniu do PTU. Wynik - przeprowadzona analiza statystyczna wskazuje, iż podatek od towarów i usług jest daniną motywującą do wyłudzeń fiskalnych. Równocześnie wyniki badań empirycznych pokazują, iż podmioty gospodarcze z sektora MSP sygnalizują, iż proceder oszustw w zakresie VAT jest duży, a jedną z przyczyn jest jego wysoka stawka podatkowa oraz specyficzna konstrukcja motywująca do nielegalnego obejścia prawa podatkowego. Oryginalność/wartość - zasadniczą wartością publikacji jest analiza podatku od towarów i usług pod kątem nieprawidłowości podatkowych wykrytych przez ograny podatkowe. Znamiona oryginalności nadają także prezentowane badania empiryczne przeprowadzone wśród podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia udziału Policji jako niefinansowego organu postępowania przygotowawczego w jurysdykcyjnym postępowaniu karnym skarbowym. Kluczową część opracowania poświęcono rozważaniom o uprawnieniach Policji w postępowaniu jurysdykcyjnym w procesie karnym skarbowym, ograniczając je do spraw o wykroczenia skarbowe z uwagi na fakt przyznania Policji statusu oskarżyciela publicznego jedynie w tej kategorii spraw. W publikacji omówiono także problematykę środków zaskarżenia przysługujących Policji oraz jej udziału w rozprawie odwoławczej. artykuł zawiera ponadto charakterystykę innych czynności w postępowaniu karnym skarbowym do których uprawniona jest Policja. Publikację kończą wnioski. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie genezy oraz rzeczywistych, a nie deklaratywnych, przyczyn uchwalenia art. 15zzrˡ w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W związku powyższym w polu zainteresowania autorki znalazła się przede wszystkim analiza retroaktywnego stosowania nowych wydłużonych terminów przedawnienia karalności i wykonania kary. Artykuł wieńczy punkt zawierający wnioski.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najczęściej spotykane rodzaje oszustw podatkowych oraz związane z nimi obszary ryzyka. W części trzeciej scharakteryzowano, na przykładzie kilku krajów, różne sposoby i kierunki działań podejmowane w celu zmniejszenia skali oszustw podatkowych. W podsumowaniu części trzeciej wskazano kierunki działań dla Polski w zakresie walki z oszustwami podatkowymi. (fragment tekstu)
Artykuł ma charakter przeglądowy i został poświęcony problematyce leczniczych środków zabezpieczających w Kodeksie karnym skarbowym, czyli terapii, terapii uzależnień oraz pobytowi w zakładzie psychiatrycznym. Omawiane środki uregulowane są w całości w przepisach Kodeksu karnego, w art. 93b-93g, recypowanych na mocy art. 20 § 2 Kodeksu karnego skarbowego na grunt prawa karnego skarbowego. Powyższe przepisy dotyczą przesłanek ogólnych i zasad orzekania, podmiotowych kryteriów orzekania, czasu orzekania i stosowania leczniczych środków zabezpieczających oraz obowiązków sprawcy wobec którego orzeczono terapię, terapię uzależnień czy pobyt w zakładzie psychiatrycznym, co odpowiada strukturze publikacji. W związku z brakiem autonomicznej regulacji w przepisach Kodeksu karnego skarbowego odnośnie do omawianych środków zabezpieczających, powstaje problem odpowiedniego stosowania wskazanych wyżej przepisów Kodeksu karnego w prawie karnym skarbowym oraz faktycznej przydatności leczniczych środków zabezpieczających w tej gałęzi prawa. Celami artykułu są zatem: analiza przepisów art. 93b-93g Kodeksu karnego i próba oceny, czy recepcja tych przepisów na grunt prawa karnego skarbowego powiodła się, oraz weryfikacja hipotezy badawczej, że terapia, terapia uzależnień oraz pobyt w zakładzie psychiatrycznym odgrywają w prawie karnym skarbowym znaczącą rolę. Przedmiot analizy stanowią unormowania prawne oraz wypowiedzi doktryny. Artykuł zawiera rozważania dotyczące sfery normatywnej i dogmatycznej, a nie sfery sądowego stosowania prawa. Opracowanie nie jest jednak pozbawione odniesień do praktyki, lecz ograniczają się one tylko do wypowiedzi judykatury. Badania mają charakter krajowy. Prezentując temat, posługiwano się analizą tekstów prawnych, analizą dogmatyczną oraz analizą rozstrzygnięć Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych. W związku z tym tytułowe zagadnienie zostało przedstawione w aspekcie normatywnym, dogmatycznym i częściowo praktycznym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przykładowe modele oszustw VAT: przedsiębiorstwo "feniks" czyli "znikający podatnik", karuzela handlowa, nieprawidłowy NIP i podatnicy "uśpieni". Przeprowadzono analizę tych oszustw w aspekcie rozpoznania i oceny ryzyka przy transakcjach dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Omówiono strategię zwalczania oszustw w podatku od towarów i usług.
10
Content available remote Actions of Government Administration Focused on Prevention of tax Crime in Poland
75%
Economic crimes generates losses both for state budget and private sector. Losses for state budget are primarily reducing revenues, obtaining undue revenues, and phishing subsidies. In private sector losses are connected to lowering income and decrease of competitiveness. Honest entrepreneurs have difficulties staying on market, because prices of their products cannot compete with the prices of goods by criminal groups, which does not pay taxes allowing them to offer lower prices. Economic crime concerns not only security and public order, but also state economic safety connecting to business profitability and security. Economic crime is multifaceted, including lowering of public law climes, capital, banking and insurance market crimes, as well as public procurement crimes, copyright law and all profit-oriented crime taking into account market mechanisms. This article presents the problems of tax crime in Poland and the results of police activities in counteracting this crime(original abstract)
Przedmiotem artykułu jest analiza zagadnienia odpowiedzialności karnej skarbowej z tytułu nieprawidłowości w obszarze cen transferowych w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie o praktyczne znaczenie dokumentacji cen transferowych w kontekście zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa w świetle regulacji karnych skarbowych. W pierwszej części omówiono podstawowe pojęcia wprowadzające w tematykę cen transferowych oraz zagadnienie polityki cen transferowych w przedsiębiorstwie. W kolejnej wskazano i omówiono przestępstwa skarbowe odnoszące się do problematyki cen transferowych oraz dokonano analizy reguł ponoszenia odpowiedzialności karnej skarbowej w obszarze cen transferowych. W podsumowaniu zamieszczono wnioski dotyczące oceny praktycznego funkcjonowania w polskim porządku prawnym odpowiedzialności karnej skarbowej na gruncie cen transferowych, czyniąc spostrzeżenia co do jej wpływu na realizację interesów fiskalnych Skarbu Państwa. (abstrakt oryginalny)
Glosa omawia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, w którym po raz pierwszy wyraźnie sprzeciwiono się praktyce instrumentalnego wszczynania postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Sąd doszedł do wniosku, co jest istotnym novum, że zasadność wszczęcia postępowania karnego skarbowego nie może pozostawać poza kontrolą sądową. W wyroku rozwinięto również zagadnienie nadużycia prawa przez organy podatkowe, które to nadużycie stało się podstawą do uchylenia zaskarżonej decyzji, oraz zaproponowano uniwersalny test nadużycia prawa przez organy podatkowe. W związku z tym autor wyraził nadzieję, że wyrok ten będzie przełomowy, a sądy administracyjne coraz częściej zaczną kwestionować praktyki organów mające znamiona nadużycia prawa.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto bardzo kontrowersyjny, zarówno w teorii, jak i w praktyce, problem zbiegu przestępstwa skarbowego i przestępstwa. Autor uważa tę konstrukcję za szkodliwą i naruszającą zasadę ne bis in idem. Wskazując na dominujący w orzecznictwie pogląd, że reguły wyłączania wielości ocen mają zastosowanie jedynie w wypadku zbiegu przepisów ustawy, natomiast nie stosuje się ich w razie idealnego zbiegu czynów zabronionych, o którym mowa w art. 8 § 1 k.k.s., autor przedstawia jego ujemne następstwa w perspektywie karnoprocesowej. Ujawniają się one przede wszystkim w możliwości dwukrotnego prowadzenia postępowania karnego przeciwko osobie uznanej za sprawcę czynu zabronionego, realizującego ustawowe znamiona czynu zabronionego stypizowanego w Kodeksie karnym skarbowym i w innej ustawie karnej. Może to mieć szczególne negatywne skutki dla osób, które przyznają się do popełnienia przestępstwa skarbowego dlatego, że chcą skorzystać z instytucji zaniechania ukarania sprawcy i tym samym jak najszybciej zakończyć prowadzone przeciwko nim postępowanie. Osobami takimi mogą być zaś nie tylko podatnicy lub osoby zarządzające podatnikami będącymi jednostkami organizacyjnymi, lecz także księgowi czy doradcy podatkowi.(abstrakt oryginalny)
W omawianej sprawie sąd wypowiedział się pozytywnie o możliwości wprowadzenia przez Radę Gminy w deklaracji podatkowej oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, bez podstawy prawnej takiej klauzuli. W ocenie glosatora analizowane orzeczenie nie zawiera logicznego uzasadnienia, a wprowadzenie oświadczenia tej treści stoi w sprzeczności z zasadą praworządności realizowanej w ramach procedury podatkowej. W wyniku przeprowadzonych badań przyjęto, że odpowiedzialność karnoskarbowa wynika z mocy prawa w stosunku do niektórych dokumentów, a wprowadzenie oświadczenia w sposób niezasadny nie stanowi "niezręczności" organu, lecz celowe działanie skutkujące pozyskaniem odpowiednich informacji od podatników, których nie podaliby bez rygoru odpowiedzialności karnej lub karnoskarbowej.(abstrakt oryginalny)
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności stanowi - obok czynnego żalu skarbowego oraz odstąpienia od wymierzenia kary - jedną z podstawowych instytucji degresji karania w prawie karnym skarbowym. (...) Celem artykułu jest uchwycenie wzajemnych zależności pomiędzy stanem ograniczonej poczytalności u sprawcy deliktu skarbowego a dolegliwością wymierzonego mu środka karnego w postaci dobrowolnego poddania się odpowiedzialności. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest problematyka postępowania w sprawach skierowanych do sądu na żądanie strony, stanowiącego jedno z postępowań szczególnych w postępowaniu karnym skarbowym, które funkcjonowało do czasu uchwalenia Kodeksu karnego skarbowego z 1999 r. Ze względu na przekrojowość prezentowanych treści konieczne jest przedstawienie modelu postępowania karnego skarbowego, który obowiązywał w poszczególnych regulacjach karnych skarbowych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia udziału Policji jako niefinansowego organu postępowania przygotowawczego w postępowaniu przygotowawczym w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, ujawnione w zakresie jej właściwości rzeczowej. Publikacja składa się z dwóch obszarów tematycznych. Pierwszy stanowią rozważania dotyczące zadań i właściwości rzeczowej Policji oraz zakresu i sposobu wykonywania uprawnień Policji w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, ze szczególnym uwzględnieniem dokonywania przez nią czynności operacyjno-rozpoznawczych i stosowania kontroli operacyjnej. Drugi obszar tematyczny został poświęcony uprawnieniom Policji w postępowaniu przygotowawczym wraz z ich podziałem na te przysługujące jej zarówno w sprawach o przestępstwa skarbowe, jak i w sprawach o wykroczenia skarbowe. Artykuł kończą wnioski. (abstrakt oryginalny)
W omawianym orzeczeniu Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że art. 186 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, dotyczy wyłącznie osób ukaranych za popełnienie wykroczenia skarbowego. Zdaniem najwyższej instancji sądowej sposób wymierzania zastępczej kary pozbawienia wolności osobom ukaranym karą grzywny za popełnienie przestępstwa skarbowego został z kolei uregulowany w Kodeksie karnym wykonawczym. Analizując zarówno brzmienie omawianego przepisu, jak i jego otoczenie normatywne, w pracy tej starano się wykazać, że choć stanowisko to należy uznać za trafne, istnieje wiele innych - niedostrzeżonych przez Sąd Najwyższy - argumentów przemawiających za niemożliwością stosowania art. 186 § 1 Kodeksu karnego skarbowego w procesie wykonywania kary grzywny orzeczonej w związku z popełnieniem przestępstwa skarbowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje przegląd orzecznictwa za rok 2021, dotyczący tzw. czynów podatkowych i innych obowiązków wobec tzw. interesu finansowego państwa oraz procedowania w takich sprawach (przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe; Kodeks karny skarbowy). Autor przedstawia wybrane orzeczenia w wyżej wymienionych sprawach.(abstrakt oryginalny)
Zjawisko ucieczki od podatków jest problemem związanym z funkcjonowaniem systemów podatkowych na całym świecie. Podatnik stara się uniknąć płacenia podatków bądź zmniejszyć rozmiar poboru podatku. Zjawisko to rozwinęło się wraz z rozwojem systemu podatkowego, a niektórzy teoretycy finansów, jak W von Gerloff, sformułowali prawo narastającego oporu względem płacenia podatków, będące następstwem zdefiniowanego przez A. Wagnera prawa stałego wzrostu wydatków publicznych. Precyzyjne zmierzenie zakresu tego zjawiska nie jest możliwe z uwagi na nielegalny charakter takich działań i w związku z tym brakuje wiarygodnych danych na ten temat. Badając rozmiary zjawiska ucieczki od podatków, można posłużyć się metodami szacunkowymi. Najczęściej stosowane metody to: angielska, skupiająca się na badaniu różnicy miedzy poziomem dochodów i wydatków społecznych; wioska, w której podstawowe znaczenie ma odniesienie do zmian w oficjalnej stopie zatrudnienia; oraz dwie amerykańskie, uwzględniające zmiany w zasobach pieniężnych w gospodarce oraz szczegółowe rezultaty losowo wybranych, reprezentatywnych próbek deklaracji podatkowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.