Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 274

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fixed assets
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
1
Content available remote Ulepszenia w obcych środkach trwałych w ujęciu rachunkowym i podatkowym
100%
W artykule przybliżono istotę ulepszenia w ujęciu rachunkowym, tj. ustawy o rachunkowości oraz MSR 16, oraz ujęciu podatkowym - w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Następnie przeanalizowano, jak wspomniane unormowania odnoszą się do ulepszeń w obcych środkach trwałych jako szczególnej kategorii środków trwałych, budzącej wiele wątpliwości zarówno na gruncie rachunkowym, jak i podatkowym. W kolejnych częściach artykułu przybliżono zasady wyceny i ewidencji ulepszeń w obcych środkach trwałych oraz sposób ich amortyzacji. Autorka odniosła się również do problemu podatkowego ujęcia niezamortyzowanej części ulepszeń w obcych środkach trwałych w przypadku rozwiązania umowy o ich używanie, opierając się na wydanych orzeczeniach i wyrokach sądu.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane problemy identyfikacji i wyceny kosztów środków trwałych w budowie
100%
Artykuł porusza problem identyfikacji i wyceny środków trwałych w budowie, z uwzględnieniem polskiego prawa bilansowego i podatkowego oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Regulacje prawa bilansowego i prawa podatkowego są czasami niespójne w temacie kwalifikacji kosztów związanych z budową środka trwałego, a różne interpretacje organów skarbowych w tym zakresie powodują niepewność podatników. Na przykładzie studium przypadku z praktyki gospodarczej artykuł pokazuje problemy związane z ujmowaniem kosztów wytworzenia środków trwałych w budowie wraz z orzecznictwem NSA.(abstrakt oryginalny)
Ustawa o działalności leczniczej stworzyła nowe warunki prawne do przekształceń spzoz. Skraca okres przekształceń, określa zasady ujmowania aktywów i pasywów przekształcanych zakładów, środki finansowe przeznaczone na przekształcenia, organy odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i wykonanie procedur zmian. Artykuł charakteryzuje problemy ujmowania, wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym środków trwałych spzoz, szczególnie nieruchomości, jako podstawowej grupy aktywów przekształcanych zakładów.(abstrakt oryginalny)
w opracowaniu omówiono metody amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będącej źródłem finansowania wewnętrznego, stwarzającej "osłonę podatkową" przedsiębiorcom z tytułu bezpośredniego wpływu na koszty uzyskania przychodów. (fragment tekstu)
In the national economy of the GDR there have been made attempts for a number of years at passing from unilateral and isolated planning of investments to comprehensive planning of the reproduction process of fixed assets. The paper deals with analysis of this already practically tested method of coaprehensive planning of the reproduction process of fixed assets. The method is based on application of a number of indexes characterizing the reproduction process of fixed assets and serving as a starting point for estimation of reproduction coefficients. These coefficients are in turn linked together to form definite systems allowing for comprehensive analysis of proportionality and effectiveness of fixed assots and their reproduction. There are roughly discussed some methods of determining the scope within which a given coefficient of reproduction can and should be contained, One of these methods - estimation of future, level of the coefficients on tho basis of proportionality ratios within the scope of reproduction - is described in a more detailed manner.(original abstract)
6
Content available remote Wybrane zagadnienia wycofywania z eksploatacji środków trwałych
80%
The present situation in the GDR in the field of withdrawal of fixed assets from exploitation is characterized with a small degrее of withdrawal of capital goods and considerable break-up of such operations into numerous small-range operations. Simultaneously it should be remembered that the process of fixed assets withdrawal constitutes one fif the stages of fixed assets reproduction. In order to meet the requirements imposed by comprehensive planning of the reproduction process it should be accepted that the basis of making decisions concerning withdrawal of fixed assets should be provided not by standardized life span of fixed assets and amortization periods based on it, but conclusions concerning utility value of fixed assets. The article also discusses in detail consequences of fixed assets liquidation for thair utility value. They possess a character of inevitable and potential consequences.(original abstract)
7
Content available remote Wycena początkowa środków trwałych - aspekty podatkowe i bilansowe
80%
W artykule pokazano pierwszy etap wyceny środków trwałych, a mianowicie wycenę początkową. Zdefiniowana została cena nabycia według ustawy o rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Cena nabycia środków trwałych ustalana jest w oparciu o regulacje prawa bilansowego oraz prawa podatkowego: ustawy CIT i ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie przykładów pokazano niektóre problemy związane z wyceną początkową środków trwałych, w zależności od ich rodzaju, sposobu ich pozyskania oraz rodzaju działalności prowadzonej przez podatnika.(abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano, że utrata wartości środków trwałych nie powinna być szacowana w oparciu o przyszłe przepływy środków pieniężnych. Utrata wartości powinna być szacowana na podstawie wartości początkowej i cech użytkowych środka trwałego. W oparciu o przyszłe przepływy środków pieniężnych powinna być szacowana jedynie wartość firmy (wartość początkowa wartości firmy jest równa wartości bieżącej przyszłych przepływów pieniężnych).(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Środki trwałe w polskim i białoruskim prawie bilansowym
80%
Celem artykułu jest przedstawienie ujęcia problematyki środków trwałych w polskim i białoruskim prawie bilansowym. W Polsce ujęcie księgowe środków trwałych unormowane jest przede wszystkim w ustawie o rachunkowości. Na Białorusi ujęcie księgowe środków trwałych jest unormowane w ustawie o rachunkowości i sprawozdawczości oraz w licznych innych aktach prawnych wydawanych przez Radę Ministrów i Ministerstwo Finansów. Występuje wiele podobieństw i różnic w ujęciu środków trwałych. W białoruskim ustawodawstwie inaczej jest definiowany środek trwały wykorzystywany w przedsiębiorstwach nastawionych na zysk, a inaczej w podmiotach działających non profit.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wielowymiarową analizę kontraktów timeshare, która uwidacznia rozdźwięk pomiędzy ich sensem prawnym i ekonomicznym. Z prawnego punktu widzenia umowa ta daje przedsiębiorcy prawo do wynagrodzenia i nakłada obowiązki związane z realizacją praw użytkowania. W podejściu tym nieistotny jest rodzaj działalności podmiotu zawierającego kontrakt ani cele gospodarcze realizowane w wyniku zawieranych umów, które z kolei przesądzają o treści ekonomicznej kontraktu. Na tym tle szczególną rolę odgrywa zasada wyższości treści nad formą, według której zdarzenia gospodarcze w księgach rachunkowych należy ująć zgodnie z ich sensem ekonomicznym. W artykule zaprezentowano konsekwencje powyższego podejścia dla ujęcia i wyceny w księgach rachunkowych nieruchomości udostępnianych na mocy zawieranych umów timeshare.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Problemy wyceny środków trwałych w jednostkach budżetowych
80%
Jednostki budżetowe, ustalając wartość wprowadzanych do ksiąg rachunkowych składników aktywów, w tym środków trwałych, są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów szczególnych. Zgodnie z dosłownym brzmieniem jednego z przepisów szczególnych jest możliwa wycena nieruchomości na moment ustanowienia trwałego zarządu nie według wartości historycznej, a według aktualnej wartości rynkowej. Jest to sprzeczne z ustawą o rachunkowości. Celowe byłoby jednoznaczne określenie zasad wyceny środków trwałych w jednostkach budżetowych na moment ich ujęcia w księgach rachunkowych i na moment sprawozdawczy, w tym możliwości wyceny nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż według wartości godziwej oraz zaliczania kosztów finansowania zewnętrznego do ceny nabycia lub do kosztów okresu bieżącego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zasady prezentacji informacji dotyczących środków trwałych oraz zakres danych ujawnianych w tym temacie w sprawozdaniu finansowym. Opisano kategorie, które muszą być obligatoryjnie zamieszczane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Zaprezentowano obszary prezentowanych informacji w notach objaśniających. Podkreślono konieczność przedstawienia zarówno polityki bilansowej przyjętej przez jednostkę, jak i danych wartościowych uzupełniających informacje prezentowane w podstawowych elementach raportu. W artykule przedstawiono także wnioski z analizy losowo wybranych sprawozdań finansowych spółek notowanych na warszawskiej GPW. Analiza prowadzona była pod kątem zawartości informacji dotyczących środków trwałych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Kompletność środków trwałych
80%
W artykule omówiono problemy uznawania środków trwałych za kompletne i zdatne do użycia. Pytanie o kompletność środka trwałego należy zadawać nie tylko przed oddaniem go do używania, ale i wtedy, kiedy się psuje i wymaga wymiany części zapasowych. Ze względu na różnorodność środków trwałych pod względem rodzaju i pełnionych funkcji potrzebna jest ich klasyfikacja na jednorodne grupy. W artykule określono warunki uznania środków trwałych za kompletne w aspekcie technicznym i ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Warunki kontroli środków trwałych
80%
W opracowaniu podjęto próbę zdefiniowania kontroli w aspekcie kwalifikowania nabywanych aktywów, w szczególności środków trwałych. Zaprezentowano szerokie oraz wąskie rozumienie tego pojęcia. (abstrakt oryginalny)
15
80%
Jednym z wielu istotnych czynników wpływających na określenie właściwej polityki amortyzacyjnej jest cykl życia produktu, który stanowi ważną determinantę w procesie odtwarzania środków trwałych. W artykule zaprezentowano wyniki badania ankietowego w zakresie określenia wpływu cyklu życia produktu na kształtowanie polityki amortyzacyjnej przedsiębiorstw produkcyjnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano próby określenia informacyjno-decyzyjnej przydatności stosowanego w spółdzielniach mleczarskich systemu ewidencyjno-analitycznego dotyczącego środków trwałych. Przeanalizowano opinie zarządzających finansami spółdzielni na temat celów stosowania tego systemu, sposobów pozyskiwania informacji, a także roli generowanych informacji z perspektywy zarządzania spółdzielnią. W opinii większości zarządzających finansami spółdzielni mleczarskich stosowane systemy ewidencyjno-analityczne służą przede wszystkim do celów sprawozdawczych i ewidencji stanu majątkowego. Ponadto generowane w tym systemie informacje bazują na syntezie danych pozyskanych przez dział księgowy i dział techniczny.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Środki trwałe i ich zużycie w cyklu życia produktu
80%
Środki trwałe uczestniczą we wszystkich fazach cyklu życia produktu, od powstania do schyłku (lub odrodzenia). Środki trwałe zużywają się w wyniku użytkowania, zmian naturalnych oraz w wyniku postępu technicznego. Amortyzację środków trwałych regulują przepisy prawa bilansowego i podatkowego oraz MSR 16. Jednostki gospodarcze, wybierając uproszczone rozwiązania podatkowe - charakteryzujące się prostą procedurą obliczeniową - dotyczące amortyzacji, odbiegają od możliwości ustalenia wiarygodnej informacji finansowej. W takiej sytuacji ważne jest przeanalizowanie zużycia środków trwałych w poszczególnych fazach cyklu życia produktu, wykorzystując rachunek cyklu życia, ponieważ wtedy można ustalić korzyści ekonomiczne wynikające ze środków trwałych i ich rzeczywiste zużycie.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ujęcie środków trwałych przy zastosowaniu MSR/MSSF po raz pierwszy
80%
Aktywa trwałe odgrywają ważną rolę w działaniu każdego podmiotu gospodarczego. Bez nich nie jest możliwe kierowanie działalnością w konkurencyjnej gospodarce rynkowej. Stan i rozwój środków trwałych, ich wartość techniczno-użytkowa, poziom wykorzystania i stopień uruchomienia są determinantami działalności każdej jednostki gospodarczej. Informacje na temat środków trwałych, ich wartości, struktury, metod wyceny zawarte są w sprawozdaniu finansowym jednostki, jakim jest bilans i informacja dodatkowa. Jednostki gospodarcze w Polsce sporządzają sprawozdania finansowe, stosując zasady określone w ustawie o rachunkowości bądź przepisy Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przybliżenia problematyki związanej z prezentacją i wyceną rzeczowych aktywów trwałych na dzień przejścia na stosowanie MSSF.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest porównanie skali leasingu w Polsce i na świecie, przesłanką tego jest zaś próba wyjaśnienia powodów spadku atrakcyjności leasingu w Polsce w przeciwieństwie do tendencji panujących na rynku krajów Unii Europejskiej. Temu celowi podporządkowano układ niniejszej pracy, w której najpierw przedstawiono stan leasingu w Polsce wraz z wskazaniem barier jego rozwoju, następnie ukazano leasing w innych krajach europejskich i na świecie w podziale na kontynenty. Na zakończenie oceniono perspektywy rozwoju leasingu w Polsce w kontekście wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej. W pracy wykorzystano dane statystyczne z publikatorów branżowych. (fragment tekstu)
20
Content available remote Kierunki zmian w środkach trwałych rolnictwa po wejściu do UE
80%
Jako cel pracy przyjęto określenie kierunków zmian w środkach trwałych według rodzaju rzeczowego w rolnictwie w latach 2004-2008. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.