Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fixed costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Koszty badań i rozwoju można klasyfikować według różnych kryteriów. Przedstawione koncepcje systematyzacji kosztów należy traktować jako wyjściowe. W zależności od potrzeb oraz techniczno- ekonomicznych możliwości przedsiębiorstwo może stosować jedne, zrezygnować zaś z innych. Zastosowane podziały kosztów powinny umożliwić rozliczenie kosztów i kontrolę ich gospodarności. (fragment tekstu)
2
Content available remote Analiza progu rentowności portfela produktów przy wspólnych kosztach stałych
100%
W artykule zaprezentowano analizę kompleksowego wartościowego i ilościowego progu rentowności oraz indywidualnych wartościowych i ilościowych progów rentowności produktów wchodzących w skład portfela produktów. Wykorzystano następujące dane analityczne o każdym z produktów: cenę jednostkową, koszt zmienny jednostkowy, marżę jednostkową, wskaźnik marży i oczekiwany wolumen sprzedaży. Założono wspólne koszty stałe dla całego portfela produktów. Analizę progu rentowności poprowadzono w dwustopniowym modelu rentowności, gdzie pierwszym stopniem rentowności jest produktowa marża pokrycia, a drugim kompleksowy wynik operacyjny. (skrócony abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Koszty stałe w przedsiębiorstwach rolniczych w latach 1999-2003
100%
W artykule zaprezentowano wartość i strukturę kosztów w grupie przedsiębiorstw rolniczych o różnych formach prawnych i własnościowych w latach 1999-2003. Źródłem poprawy wyników finansowych powinny być ograniczenia kosztów w większym stopniu, niż zwiększanie przychodów. Stwierdzono, że nie udało się ograniczać kosztów w badanym okresie, a jedynie osoby fizyczne dzierżawiące przedsiębiorstwa zmniejszały ich poziom. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest metodom pomiaru i eliminacji kosztów stałych niewykorzystanych normalnych zdolności produkcyjnych występujących przy ustalaniu wartości bilansowej zapasu produktów. Pomiar tych kosztów wynika z regulacji prawa w zakresie rachunkowości finansowej i powiązany jest z ustalaniem kosztów wytworzenia produktów, lecz w treści ekonomicznej tych kosztów oraz procedurach określania ich wielkości zawiera się wiele pojęć znajdujących się w sferze zainteresowań rachunkowości zarządczej i controllingu. Dotyczy to głównie podziału kosztów pośrednich wytwarzania produktów na zmienne i stałe, wykorzystywania budżetowania, a w konsekwencji pomiaru odchyleń jako skutku niewykorzystania zdolności produkcyjnych na normalnym poziomie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcie stopnia dźwigni operacyjnej kopalni, które - podobnie jak próg rentowności kopalni - opisuje stan w jakim ta kopalnia pracuje w aktualnych warunkach. Wyprowadzono wzory pozwalające na szybkie wyznaczenie stopnia dźwigni operacyjnej w kopalni oraz przedstawiono przykład zastosowania tej wielkości do oceny zmiany wyniku ze sprzedaży węgla przy alokacji dodatkowej sprzedaży węgla. Podano fizyczne ograniczenia funkcjonowania kopalni oraz przedstawiono zależności stopnia dźwigni operacyjnej od wielkości sprzedaży oraz od wyniku ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę określenia udziału kosztów stałych i zmiennych w kosztach pozyskania węgla w kopalniach węgla kamiennego. Metoda, oparta o analizę regresji wielorakiej, pozwala na określenie zależności pomiędzy wieloma składowymi kosztów rodzajowych a wydobyciem z uwzględnieniem wzajemnych zależności pomiędzy tymi składowymi. Przedstawiono wyniki analiz wykonane na grupie 5 kopalń węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest prezentacja wyników badań empirycznych dotyczących zastosowania statystycznej metody regresji liniowej do wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych oraz ocena możliwości praktycznego wykorzystania tych metod w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Analiza odchyleń w warunkach stosowania kosztów zmiennych standardowych stanowi jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w kontroli działalności gospodarczej. W artykule omówiono rachunek kosztów standardowych oraz zaprezentowano na kilku przykładach ujęcie księgowe odchyleń zarówno w rachunku kosztów stałych jak i zmiennych.
Przedstawiono istotę stałych i zmiennych pośrednich kosztów produkcji oraz ich wpływ na ustalenie kosztu wytworzenia. Omówiono specyfikę kopalni węgla kamiennego w kontekście występowania współzależności między wysokością kosztu a wielkością produkcji oraz problemy w rozróżnieniu kosztów stałych i zmiennych w kopalni węgla kamiennego.
10
Content available remote Cost Variability and Cost Behaviour in Manufacturing Enterprises
84%
The paper is focused to the variability of costs, cost behaviour and discusses the issues of sticky costs. The main goal of this paper is to analyze the issue of the author´s project targeted at the topic of cost behaviour and its projection to the costing systems and confront it with the current state of knowledge in the field. Special attention is paid to the phenomenon of the sticky cost It highlights the importance of this topic at this time of adverse economic developments. The first part of the paper analyzes the general historical changes in the enterprise's cost structures. There is also analyzed the cost behaviour and variability of costs due to the standard view of company performance. Attention is also paid to current view on the issue of costing systems and costing methods. In the second part there are presented findings of completed surveys as proof of the relevance of this issue. From the researches it was found that in recent years there has been a rise in the share of indirect costs up to 40% (till 2009), while almost half of the companies shows steady growth in the portion of these costs. Discussion then follows of this section, in which special attention is paid to area of sticky costs. The author further provides additional research hypotheses and research questions which underlines the need for further exploration of this issue. (original abstract)
W artykule podjęto temat praktycznego wykorzystania znajomości struktury kosztów produkcji węgla w podziale na koszty stałe i zmienne do podejmowania decyzji dotyczących skali produkcji w kopalniach. Podano przykłady takich decyzji, a rozwiązania poparto przykładami. Wiedza o wielkości i strukturze kosztów stałych i zmiennych pozwala na ocenę ekonomiczną kopalni. Takie wielkości jak BEP (próg rentowności) oraz DOL (stopień dźwigni operacyjnej) określają stan kopalni. Gdy kopalnia pracuje poniżej progu rentowności, przynosi straty. Wysoki stopień dźwigni operacyjnej wskazuje na wysoki potencjał do zmiany warunków funkcjonowania. Wzrost sprzedaży poprawia wyniki kopalni tym szybciej im wyższy jest jej stopień dźwigni operacyjnej. Obniżenie sprzedaży pogarsza wyniki kopalni o wyższym stopniu dźwigni operacyjnej w większym stopniu niż w kopalni o niskim stopniu dźwigni operacyjnej. Znajomość udziału kosztów zmiennych w kosztach produkcji i sprzedaży węgla pozwala ponadto na właściwe rozstrzygnięcia związane ze zmianą wielkości wydobycia węgla w kopalniach. W artykule omówiono sposoby obniżenia progu rentowności do wielkości sprzedaży w kopalniach nierentownych, z których najefektywniejszym jest obniżenie kosztów pozyskania węgla. Poruszono problem udzielania opustów cenowych. Podano warunki w jakich opust cenowy przynosi poprawę efektywności kopalni. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych problemów nauk ekonomicznych, zajmujących się badaniami w skali mikro, jest ustalenie charakteru i przyczyn zmienności kosztów w okresach długich i krótkich. Problem ten ma zasadnicze znaczenie dla właściwego prognozowania kosztów, stanowiącego punkt wyjście dla wprowadzanie nowoczesnych, bardziej efektywnych odmian rachunku kosztów. Analiza rozwoju kosztów w okresach długich pozwala na określenie dynamiki kosztów w wąskim i szerokim znaczeniu. W pierwszym znaczeniu chodzi o rozwój kosztów tylko pod wpływem czasu, natomiast w drugim o rozwój kosztów w czasie, ale rozpatrywany w związku z rozwojem rozmiarów działalności. Analiza dynamiki kosztów w drugim znaczeniu pozwala z kolei na określenie kształtowania się dynamicznych kompleksów kosztów czyli kosztów stałych i zmiennych. Zasadniczą trudnością, jaką napotykają przedstawiciele różnych nauk ekonomicznych, zajmujących się tym problemem, jest podział kosztów całkowitych na stałe i zmienne. Istnieją różne metody wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych, mogące dawać różne wyniki. Stąd cała ocena dynamicznych kompleksów kosztów sprowadza się do poprawności oszacowań tych wielkości. Rozwój teorii kosztów, a także możliwości szerokiego wprowadzenia jednej z nowoczesnych odmian rachunku kosztów, czyli rachunku kosztów zmiennych, uzależniony jest od znalezienia najbardziej efektywnego sposobu podziału kosztów na stałe i zmienne. Problem ten jest równie ważny i nadal nie rozwiązany w odniesieniu do wszystkich dziedzin gospodarki narodowej. Jednak dziedziną szczególnie zaniedbaną w tym względzie jest sfera obrotu towarowego. W związku z tym w poznańskim ośrodku naukowym podjęto badania mające na celu określenie prawidłowości kształtowania się kosztów handlowych w czasie. Badania, z uwagi na brak szerszych opracowań i prac badawczych z tego zakresu, mają charakter poszukiwawczy. Stąd podejmowane są próby stosowania różnych metod w celu m.in. szacowania kosztów stałych i zmiennych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono pojęcia marży pokrycia i marży brutto, które w opinii autora zbyt często i całkowicie błędnie traktowane bywają jako synonimy. W pierwszej części pracy posłużono się analizą lingwistyczną pojęcia marży pokrycia w nowożytnych językach europejskich, czyli w angielskim, francuskim i niemieckim, oraz w łacinie. Wykazano łaciński źródłosłów zwrotów francuskiego contribution marginale i angielskiego contribution margin w znaczeniu pokrycia krańcowego lub progowego. Niemieckie Deckungsbeitrag, choć fonetycznie jest zasadniczo inne, to jednak oddaje to samo znaczenie ekonomiczne opisywanego zjawiska. Tekst został wzbogacony porównaniem liczbowym marży pokrycia i marży brutto w prostych przykładach liczbowych. (skrócony abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Stochastic demands, fixed costs and time-varying Solow residual
84%
In a general equilibrium model that contains the standard RBC model as a special case we provide a novel and yet very intuitive interpretation of the Solow residual. We argue in a simple framework with a micro-level uncertainty and fixed costs that movements in the measured value of the Solow residual can reflect endogenous evolution in the stock of knowledge on the status of individual market demands. We establish that transitory shocks can have persistent effects as they exacerbate informational imperfections. In addition, the Solow residual is shown to fluctuate even though the technological frontier is time invariant and factors are fully employed. Finally, we argue that movements in the measured value of the TFP can be caused by monetary disturbances.(original abstract)
Cel: Celem badawczym artykułu jest przedstawienie wpływu rachunku kosztów stałych i zmiennych na zarządzanie przedsiębiorstwa, w tym proces podejmowania decyzji. Metodologia: Badanie i ocena literatury z zakresu rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów. Rezultat: Rachunek kosztów stałych i zmiennych pełni istotną rolę w zarządzaniu krótkookresowym przedsiębiorstwa. Informacje o kosztach stałych i zmiennych wykorzystuje się przede wszystkim do: ustalania cen, rozwiązywania rachunków decyzyjnych kosztów i wyników, analizy "koszty - wielkość sprzedaży - zysk", budżetowania kosztów działalności przedsiębiorstwa i kontroli kosztów.(abstrakt oryginalny)
Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza wymusza nieustanny rozwój stosowanych w praktyce narzędzi rachunkowości. Narzędzia te w coraz to bardziej precyzyjny sposób powinny mierzyć analizowane zagadnienia. Jednym z obszarów zmian są mechanizmy kalkulacji ceny. W artykule opisane są zasady kalkulacji ceny uwzględniające stopień wykorzystania potencjału. Opierają się one częściowo na metodzie rozliczeń kosztów stałych w stosunku do normalnego stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych czyli obecnie obowiązujących reguł ustalania wyniku finansowego. Dzięki zastosowaniu prezentowanych zasad możliwe jest ustalenie ceny ekonomicznie uzasadnionej. Jest to cena pokrywająca koszty w stopniu adekwatnym do wykorzystania zasobów. Metoda ta stanowi alternatywę do klasycznego sposobu kalkulacji gdzie na działalność rozliczane są wszystkie poniesione koszty. (abstrakt oryginalny)
W polskim górnictwie węgla kamiennego jako jedną z głównych przyczyn nieskuteczności redukcji jednostkowego kosztu produkcji wskazuje się wysoki poziom kosztów stałych. W warunkach obserwowalnego aktualnie spadku zapotrzebowania na węgiel kamienny taka struktura kosztów jest znaczącą przeszkodą w realizacji działań proefektywnościowych, dlatego też celem niniejszego artykułu jest analiza poziomów kosztów stałych i zmiennych na tle efektywności wydobycia w wybranych polskich kopalniach węgla kamiennego. Dodatkowo w artykule przeprowadza się studia literaturowe z zakresu dotychczasowych badań i rozważań na temat kosztów stałych i zmiennych w polskim górnictwie węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Koncepcja wybranego rachunku kosztów a procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie
84%
W gospodarce polskiej przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z wielu narzędzi ułatwiających procesy decyzyjne. Jednym z nich jest rachunek kosztów. Dla potrzeb realizacji celów określonych przez organizacje wykorzystywanych jest wiele modeli rachunku kosztów usprawniających proces decyzyjny zapewniających podniesienie efektywności wykorzystania wszystkich czynników produkcji zaangażowanych w prowadzonej działalności. W niniejszym artykule zdefiniowano rachunek kosztów, określono jego cele i funkcje oraz znaczenie w procesie podejmowania decyzji krótko i długoterminowych. Przedstawiono możliwe do wykorzystania przez zarządzających modele rachunku kosztów z uwzględnieniem założeń, zalet i wad każdego z nich. Na przykładzie rachunku kosztów pełnych i zmiennych przedstawiono przydatność tych modeli w szacowaniu wyceny zapasów i wyniku ze sprzedaży z uwzględnieniem okresu decyzyjnego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wektorowa analiza wrażliwości zysku produkcji wieloasortymentowej
84%
Celem artykułu jest prezentacja metod stosowanych w analizie wrażliwości zysku jednostek wytwarzających więcej niż jeden produkt, użytecznych w planowaniu wyniku ze sprzedaży. Analiza wrażliwości powinna uwzględnić oddziaływanie na poziom zyskowności wyrobów następujących czynników: kosztów zmiennych, kosztów stałych, cen i wielkości sprzedaży. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono sposób wyznaczenia stopnia dźwigni operacyjnej, finansowej i połączonej w przedsiębiorstwie produkującym n-asortymentów. Poszczególne stopnie obliczono uwzględniając wielkości całkowite (zysk operacyjny, zysk brutto) oraz częściowe (i-ty zysk operacyjny, i-ty zysk brutto). Pokazano ponadto związki zachodzące między stopniem dźwigni operacyjnej, finansowej i połączonej, wyznaczonym w pierwszym oraz drugim podejściu, przy założeniu, że alokacja kosztów stałych odbywa się według wskaźnika struktury marż pokrycia z poszczególnych asortymentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.