Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Flexible credit line
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania jest analiza efektywności elastycznej linii kredytowej w Polsce w latach 2009-2017 - jednego z nowszych instrumentów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, mającego wzmacniać wiarygodność gospodarczą państw, ich stabilność oraz odporność na szoki. W tym celu przeprowadzono studium literaturowe w poszukiwaniu ocen efektywności FCL oraz dokonano analizy porównawczej poziomu zabezpieczenia w postaci FCL (w stosunku do wielkości oficjalnych aktywów rezerwowych), kosztów posiadania FCL przez Polskę w latach 2009-2017 i zmian w poziomie rentowności skarbowych obligacji (na tle państw regionu Europy Środkowo- Wschodniej) po uzyskaniu dostępu do FCL. (fragment tekstu)
W artykule omówiono główne obszary współpracy Polski z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w warunkach narastających zagrożeń związanych z globalnym kryzysem finansowo-gospodarczym. W pierwszej części przedstawiono nowe zapobiegawcze instrumenty pożyczkowe oraz sposoby finansowania działalności Funduszu wprowadzone w reakcji na kryzys zapoczątkowany w 2008 r. Następnie omówiono skutki dla Polski dostępu do elastycznej linii kredytowej. W trzeciej części przeanalizowano konsekwencje udziału naszego kraju w zwiększaniu zasobów finansowych MFW. W rezultacie przeprowadzonych badań dokonano oceny działań Polski w zakresie współpracy z Funduszem, podejmowanych w obliczu światowego kryzysu. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie jest pogłębieniem analizy skuteczności (przeprowadzonej przez Redo 2017a) elastycznej linii kredytowej MFW we wzmacnianiu bezpieczeństwa finansowego polskiej gospodarki. Jego celem jest weryfikacja hipotezy o stabilizujących efektach elastycznej linii kredytowej w MFW dla rynkowego kosztu kapitału w Polsce. W tym celu dokonano analizy korelacji pomiędzy zmianą rentowności polskich 10-letnich skarbowych obligacji a obligacji innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, należących do Unii Europejskiej w latach 2006-2017 na bazie indeksów łańcuchowych dla danych miesięcznych pozyskanych z bazy Eurostatu. Na podstawie przeprowadzonych porównań międzynarodowych i przy wykorzystaniu metody wnioskowania indukcyjnego dokonano próby oceny skuteczności i efektywności posiadanej przez Polskę od maja 2009r. elastycznej linii kredytowej w MFW. (fragment tekstu)
4
Content available remote Rola elastycznej linii kredytowej w gospodarce Polski
84%
W artykule podjęto próbę próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w minionych sześciu latach odgrywała elastyczna linia kredytowa w gospodarce Polski. W pierwszej części zaprezentowano charakterystykę elastycznej linii kredytowej jako instrumentu pożyczkowego przyznawanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a w dalszych omówiono korzyści i koszty wynikające dla Polski z dostępu do tej linii. W związku z tym zbadano wpływ elastycznej linii kredytowej na ocenę poziomu rezerw walutowych Polski, a następnie przedstawiono konsekwencje utrzymywania linii. Wiązały się one z wymiernymi kosztami dla gospodarki, ale większe znaczenie miały korzyści odnotowane z punktu widzenia stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu ogólnoświatowego kryzysu finansowego lat 2008-2009 na działalność i przeobrażenia w MFW. Autor opracowania skupia swoją uwagę na trzech obszarach: aktywności finansowej, działalności nadzorczej oraz sferze decyzyjnej Funduszu. (fragment artykułu)
Celem niniejszego opracowania jest analiza potrzeb finansowania zagranicznego i źródeł ich zaspokojenia w wybranych gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, tj. na Łotwie, w Polsce, w Rumunii oraz na Węgrzech, w latach 2003-2008. IV krajach tych, po przeprowadzeniu reform rynkowych w okresie transformacji i zdobyciu zaufania wśród inwestorów zagranicznych, widoczne było rosnące wykorzystanie finansowania zewnętrznego. Uzależnienie od funduszy zagranicznych sprawiło, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej stały się bardziej wrażliwe na wstrzymanie (czy nawet ograniczenie) napływu kapitału zagranicznego. Wzrosło zatem ryzyko, że gwałtowne zmniejszenie napływu funduszy zagranicznych wymusi znaczący skokowy spadek aktywności gospodarczej. Stopień wrażliwości w 2008 r. nie był jednak jednorodny w całym regionie. Wyższą wrażliwością charakteryzowały się te gospodarki, które finansowały swoje wydatki w poprzednich latach poprzez zagraniczne kredyty i emisję dłużnych papierów wartościowych oraz utrzymywały większe deficyty obrotów bieżących. To te kraje zostały postawione w trudniejszej sytuacji w obliczu zmian nastrojów na globalnym rynku finansowym wywołanych kryzysem bankowym w Stanach Zjednoczonych. (fragment artykułu)
W niniejszym artykule zostanie dokonany przegląd inicjatyw, które zostały podjęte przez Rząd RP (lub podległe mu organy, jak np. Komisja Nadzoru Finansowego) w celu ograniczenia ryzyka kursowego złotego do innych walut, np. przez zniesienie zasady walutowości czy ustawę o uregulowaniu niektórych stosunków prawnych dotyczących opcji walutowych i zmianie innych ustaw. Innymi działaniami pozwalającymi na dostosowanie do omawianego zjawiska jest wprowadzenie Polski do Jednolitego Obszaru Płatniczego, a także przeciwdziałanie przegrzaniu gospodarki w wyniku niezrównoważonego przyrostu akcji kredytowej. (abstrakt oryginalny)
Określenie zasad dostępu firm pożyczkowych do rejestrów kredytowych sektora bankowego, to jeden z celów rządowego projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych regulacji. Rozwiązanie to będzie pozytywnie oddziaływać na zwiększenie stabilności sektora finansowego, przeciwdziałając nadmiernemu zadłużeniu konsumentów i realizując postulaty odpowiedzialnego kredytowania. (abstrakt autora)
Pomimo zbliżania się spotkania na szczycie Bazylea III, Polacy nie chcą oszczędzać długoterminowo. W tej sytuacji banki zaczynają stawiać na emisje papierów dłużnych. W tych działaniach napotykają jednak na opór fiskusa. Tym samym sytuacja w takim kontekście nie wygląda dobrze. Niektórym bankom nie starcza depozytów na pokrycie akcji kredytowych. Jednakże narasta inny, poważniejszy problem. W strukturze terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów nadal utrzymują się duże dysproporcje, wskazujące na oparcie długoterminowej akcji kredytowej na krótkoterminowych depozytach, co powoduje wzrost ryzyka płynności. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.