Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Flota powietrzna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano istotę zarządzania konfiguracją w badaniach statków powietrznych. Zaprezentowano koncepcję systemowego podejścia do jakości procesów zarządzania konfiguracją, identyfikacji konfiguracji, nadzorowania zmian, opisywania statusu i auditowania konfiguracji z przykładami jej wykorzystania w ramach badań statków powietrznych. Przedstawiono model procesowy zarządzania konfiguracją w badaniach statków powietrznych. (abstrakt oryginalny)
Z roku na rok wzrasta wielkość popytu na usługi lotnicze. W efekcie, do 2020 roku wielkość natężenia ruchu lotniczego może wzrosnąć dwukrotnie, a w niektórych obszarach Europy nawet trzykrotnie. System zarządzania ruchem lotniczym nie jest przygotowany pod kątem operacyjnym, by móc sprostać szybko rosnącym potrzebom użytkowników. Przestrzeń powietrzna rozpościerająca się nad Europą jest rozdrobniona wzdłuż granic państwowych. W opracowaniu opisane zostały realia wdrażania programu jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, jako szansy integracji i modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym w Europie.(abstrakt oryginalny)
The paper presents the idea of Free Route Airspace, which allows users to plan a route between a defined entry point and defined exit point, with the possibility of routing via intermediate points. Thanks to implementation of FRA, which supposed to meet the efficiency, capacity and environmental challenges, solutions for airspace design, new airspace operating concepts and operational performance can be improved.(original abstract)
Transport lotniczy odbywa się drogami lotniczymi wytyczonymi w przestrzeni powietrznej korytarzami wyposażonymi w pomoce nawigacyjne. Szlaki lotnicze tworzone są zatem w oparciu 0 drogi naturalne, a infrastruktura transportu lotniczego ma przede wszystkim charakter punktowy 1 tworzą ją porty lotnicze, lotniska, lądowiska wraz z infrastrukturą nawigacyjną. Charakter liniowy dróg lotniczych tworzy zainstalowanie na ziemi odpowiednich urządzeń prowadzenia, nadzoru i kontroli ruchu lotniczego na trasie pomiędzy odpowiednimi punktami centrowymi. Jednak mimo, że transport lotniczy ma do dyspozycji praktycznie nieograniczoną przestrzeń, to przewozy lotnicze ograniczają się do nadzorowanych tras. Infrastrukturę punktową z infrastrukturą liniową łączą tzw. rejony kontrolowane lotnisk.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych wymagań dla systemu jakości w kontekście nowych zharmonizowanych Europejskich Wymagań Zdatności do Lotu Wojskowych Statków Powietrznych (EMAR) oraz identyfikacja źródeł potencjalnych problemów związanych z systemem jakości wymaganym przez poszczególne EMARy. Wykorzystano metodę badawczą w postaci krytycznej analizy aktów normatywnych, wymagań oraz literatury przedmiotu. W opracowaniu zaprezentowano ekwiwalentność europejskich cywilnych przepisów i wojskowych wymagań zdatności do lotu statków powietrznych. Omówiono wykorzystywane w praktyce sposoby implementacji wymagań EMAR w narodowych przepisach zdatności do lotu wojskowych statków powietrznych. Dokonano przeglądu wymagań odnośnie systemu jakości w stosunku do organizacji zaangażowanych w zapewnienie początkowej i ciągłej zdatności do lotu wojskowych statków powietrznych. Wykazano aktualność problematyki i jej istotne znaczenie w przededniu implementacji w Polsce wymagań EMAR, z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa i zdatności do lotu w lotnictwie wojskowym oraz interesu krajowych przedsiębiorstw i organizacji zaangażowanych w projektowanie, produkowanie, obsługiwanie, zarządzanie ciągłą zdatnością do lotu oraz szkolenie personelu technicznego na rzecz lotnictwa wojskowego. (abstrakt oryginalny)
Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), w tym modele latające, są powszechnie dostępne i mogą być używane w zasadzie przez każdego. Pomimo zakazu wykonywania operacji z użyciem dronów w rejonie lotnisk, zdarzają się sytuacje, w których to nieodpowiedzialne zachowanie operatorów dronów może spowodować wypadek lotniczy czy też sparaliżować lotnisko, powodując wielomilionowe straty związane z odwołaniem i opóźnieniem lotów. Pasażerowie tychże lotów ponoszą różnego rodzaju szkody, w tym na przykład szkodę w postaci utraty połączenia (koszt biletu), wydatki na hotel, na transport do hotelu, wyżywienie, czy nawet szkodę niemajątkową, polegającą na cierpieniu z powodu braku możliwości spędzenia świąt z rodziną itp. I powstaje pytanie: kto powinien te szkody pokryć? Niniejszy artykuł ma celu udzielenie odpowiedzi na to pytanie oraz wskazanie, czy odwołanie lotu z powodu pojawienia się drona nad lotniskiem stanowi tzw. nadzwyczajną okoliczność, która zwalniałaby przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty odszkodowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest wynikiem prac prowadzonych nad wdrożeniem systemów wspomagających eksploatację statków powietrznych. Przedmiotem artykułu jest przedstawienie możliwości obecnych systemów informatycznych i zakresu ich wykorzystania do wspomagania problemów decyzyjnych. W artykule zaproponowano modyfikację wybranego systemu informatycznego uwzględniając innowacje technologiczne stosowane w transporcie lotniczym celem usunięcia zidentyfikowanych słabych ogniw systemu. Rezultatem jest usprawnienie eksploatacji statków powietrznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono model procesowy szacowania ryzyka w poszczególnych procesach realizacji badań statków powietrznych. Prawidłowe wykonanie badań rzutuje na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji SP oraz optymalizację czasu, metod, zasobów ludzkich i infrastruktury. Wykorzystanie takiego modelu zapewnia skuteczną i efektywną realizację badań, ogranicza liczbę błędów i zapobiega wystąpieniu zagrożeń poprzez wdrożenie zaplanowanych działań. (abstrakt oryginalny)
Po 1990 r. w Rosji nastąpiło załamanie przewozów w transporcie lotniczym, tak w ruchu pasażerskim, jak i w przewozach towarów. Chociaż lotnictwo cywilne tego państwa dostosowuje się stopniowo do warunków gospodarki rynkowej, obecnie najbardziej palącym problemem jest wymiana przestarzałej floty powietrznej.
Dokonywana w sposób ciągły na etapie planowania i realizacji działań przez siły powietrzne ocena przeciwnika powietrznego przekłada się na podejmowane decyzje. Autor w artykule rozważa przydatność geopolityki jako perspektywy do jej prowadzenia. Wskazując na wartość informacyjną myśli geopolitycznych wykazuje jej przydatność jako źródła szeregu istotnych danych nie tylko o przestrzeni działań, lecz także o występujących na niej aktorach i ich interesach. Najważniejszymi wnioskami płynącymi z rozważań nad zastosowaniem perspektywy geopolitycznej do prowadzenia oceny przeciwnika powietrznego są oszczędność czasu oraz poprawa świadomości sytuacyjnej jednocześnie na wszystkich szczeblach dowodzenia siłami powietrznymi.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie strategiczne transportem powietrznym w warunkach kryzysu paliwowego
75%
Artykuł jest sprawozdaniem z badań prognostycznych, prowadzonych w ramach oceny światowych zasobów paliwowych. Jeden z aspektów wyczerpywania się zasobów ropy naftowej i obniżenia podaży paliw lotniczych skutkuje systematycznym wzrostem kosztów transportu powietrznego oraz wzrostem niedostępności dla większości użytkowników tego transportu. Z przeprowadzonych badań nasuwa się szereg wniosków odnośnie łagodzenia sytuacji kryzysowych w transporcie powietrznym. Najważniejsze z nich zostały omówione w niniejszym artykule i zawierają się w obszarach: ropa naftowa - nieodnawialny surowiec strategiczny; transport powietrzny na tle światowego kryzysu paliwowego; łagodzenie ograniczeń i skutków kryzysu paliwowego w funkcjonowaniu transportu powietrznego. Wnioski przedstawione w pracy mogą mieć znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji w zakresie wykorzystania transportu powietrznego.(abstrakt oryginalny)
Transport lotniczy odgrywa ważną rolę podczas przemieszczania ludności. Relatywnie niski koszt oraz duża prędkość powodują, że jest on wybierany przez coraz większą liczbę podróżnych. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pasażerom, każdy lot wykonywany jest według ściśle określonych procedur. Celem artykułu jest odtworzenie przebiegu lotu podczas wykonywania operacji lądowania na lotnisku Chopina w Warszawie. Do realizacji tego zamiaru wykorzystano dane pochodzące z pokładowego rejestratora eksploatacyjnego samolotu Embraer 170. Spośród dostępnych danych, należało wyselekcjonować te, które bezpośrednio odnosiły się do fazy lądowania. Odtworzenie przebiegów czasowych wybranych parametrów lotu (prędkość przyrządowa, pozycja klap, trajektoria lotu) pozwoliło na wyznaczenie 7 charakterystycznych segmentów fazy lądowania wraz ze współrzędnymi położenia samolotu. Ostatnim etapem analizy było wyliczenie współrzędnych X, Y, Z, które zostały wykorzystany do określenia lokalizacji samolotu. Podczas analizy powyższych przebiegów zauważono odstępstwo przebiegu lotu 4. od pozostałych analizowanych lotów. Zainicjowanie wysuwania podwozia, w przypadku lotu 4., następuje po ustawieniu klap w pełnej pozycji. Dla pozostałych analizowanych lotów, wysuwanie podwozia rozpoczęte zostaje przy ustawieniu klap w pozycji 3. Skutkiem tego odstępstwa było znaczne wydłużenie czasu trwania lądowania, w stosunku do pozostałych lotów.(abstrakt oryginalny)
W dniu 8 listopada 2006 r. w bazie lotniczej Poznań - Krzesiny wylądował pierwszy samolot F-16. Dzień ten wyznaczył nowy rozdział w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Można sobie zadać pytanie, czy samolot ten jest lepszy od dotychczas eksploatowanych samolotów produkcji radzieckiej? Na pewno jest inny, wymaga innego podejścia i innej kultury technicznej. Personel techniczny i logistyczny musiał opanować zupełnie nowe procedury obsługowe by utrzymać w pełnej sprawności technicznej samoloty i całą infrastrukturę z tym związaną. Mniejszy problem z opanowaniem samolotu mieli piloci, którzy przeszli pełny cykl szkolenia w Stanach Zjednoczonych. Technicy musieli opanować wiele instrukcji, które dostępne były tylko w języku angielskim. Patrząc z perspektywy lat można uznać, że zadanie to wykonali wzorowo i nigdy nie doszło o poważnego incydentu z winy personelu technicznego, czy też logistycznego. Celem artykułu jest prezentacja wybranych procedur związanych obsługą techniczną samolotu F-16. Autorzy poruszyli tylko wybrane procedury jako, że cały proces obsługi technicznej i logistycznej jest dość złożony. (abstrakt oryginalny)
Wyzwaniem dla producenta lub serwisanta jest ocena i zdefiniowanie prawdziwych oczekiwań konsumenta oraz sposób projektowania, produkcji oraz sprzedaży produktu by sprostać tym oczekiwaniom. Każdy produkt musi zapewniać właściwości operacyjne pozwalające jednostkom wojskowym na utrzymanie technicznej i logistycznej przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem nawet jeśli jest to tylko naturalne lub narzucone środowisko, którego możemy oczekiwać w czasie operacji oraz okresu obsługiwań w ciągu okresu Ŝycia urządzenia. Remont polowy staje się elementem krytycznym w prowadzeniu operacji wojskowych. Zauważono, że tradycyjne podejście do problemu minimalizacji kosztów nie zawsze jest najważniejsze i inne czynniki takie jak czas remontu, niezawodność czy dostępność statków powietrznych stają się równie istotne. Ocena uszkodzeń statku powietrznego w warunkach polowych oraz właściwa ocena niezawodności, wykonanie naprawy na możliwie najniższym szczeblu organizacyjnym i weryfikacja zdatności do lotu w następstwie wykonanej naprawy jest elementem szczególnie ważnym w utrzymaniu zdolności bojowej.(abstrakt oryginalny)
W badaniu tym podkreślono nowe przejawy, aspekty i cechy problemu mieszkaniowego i jego rozwiązania poprzez tworzenie i wdrażanie polityki mieszkaniowej na szczeblu krajowym i lokalnym, w kontekście zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zarys analizy taksonomicznej rozwoju ekonomicznego obszarów oddziaływania polskich lotnisk cywilnych (ang. airport cachment area). Zdefiniowane w toku badań cechy jednostkowe charakteryzują kondycję ekonomiczną i stan gospodarki przestrzennej poszczególnych obszarów objętych oddziaływaniem lotnisk. Ustalone dla poszczególnych klas lotnisk statystyki opisowe mają charakter wskaźników - swoistych punktów odniesienia, benchmarkingu - wykorzystywanego w toku analizy i oceny stanu istniejącego. W dalszej kolejności mogą one posłużyć do:wyboru zestaw ponadnarodowych, standardowych narzędzi modelowania lokalnej polityki rozwoju oraz budowania zintegrowanych policentrycznych planów regionalnych, a także budowy strategii rozwoju obszarów objętych oddziaływaniem poszczególnych portów lotniczych Centralnej Europy w oparciu o metodę historycznych analogii rozwojowych (rozpatrywanych w powiązaniu np. ze wzrostem dochodu narodowego, poprawy kondycji ekonomicznej gospodarstw domowych). (abstrakt oryginalny)
Systematycznie rosnące wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych tworzy nowe obszary zagrożenia dla ruchu lotniczego, takie jak niebezpieczne zbliżanie się do załogowych statków powietrznych podczas lotów z pasażerami na pokładzie. Takie sytuacje wielokrotnie obserwowano nie tylko w Polsce, ale także w przestrzeni powietrznej innych krajów. Powodem tego jest, według autora, przede wszystkim powszechna dostępność różnych typów dronów, a także brak pełnych przepisów prawnych. Autor w tym artykule przedstawia rosnące zagrożenia, wynikające z nieuprawnionego użycia bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej, do innych rodzajów lotnictwa (w szczególności samolotów pasażerskich) w pobliżu lotnisk. Niezidentyfikowane drony pojawiające się obok samolotów pasażerskich, podczas podejścia do lądowania, a także lądowanie tych platform na terenach elektrowni jądrowych, jednostek wojskowych, a nawet na placu wewnętrznym Białego Domu, dziś nie są czymś nadzwyczajnym. Dlatego drony są tak dużym wyzwaniem. Ich bezprawne wykorzystanie może zagrozić bezpieczeństwu ruchu lotniczego lub może być wykorzystywane do przeprowadzania ataków terrorystycznych, sabotażu, w tym działań przeciwko krytycznej infrastrukturze lub naruszania prywatności ludzi. Nowa sytuacja stwarza naukową potrzebę kompleksowej analizy problemów. Wiele aspektów przedstawionych w artykule może przyczynić się do lepszego zrozumienia nowych wyzwań, a także może być pomocne w dalszych badaniach w tym obszarze. Jest to zasadniczy cel prezentowanego artykułu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zostanie dokonana analiza przepisów oraz dokumentów dotyczących ochrony danych osobowych w sytuacji ich przetwarzania przez operatorów bezzałogowych statków powietrznych, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku tworzenia tak zwanej oceny skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych w razie, gdy operatorzy wykonują operacje przy użyciu dronów, które ze względu na swój charakter, zakres, kontekst i cele z dużym prawdopodobieństwem mogą powodować wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. (abstrakt oryginalny)
Publikacja ma na celu analizę regulacji odnoszących się do problematyki odpowiedzialności za szkody na powierzchni Ziemi spowodowane przez bezzałogowe statki powietrzne. W jej toku omówione zostanie pojęcie bezzałogowego statku powietrznego, którego definicja nie jest jednoznaczna. Następnie określone zostaną ramy prawne normujące odpowiedzialność za szkody na powierzchni naszego globu spowodowane przez tego rodzaju statki powietrzne ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju odpowiedzialności oraz wskazaniem podmiotów, które ją ponoszą. Zarysowana zostanie także problematyka ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej właściwych dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Analizowane akty prawny bedą miały charakter międzynarodowy, europejski jak równieżÿ krajowy.(abstrakt oryginalny)
20
63%
A synergistic approach to the organization of autonomous free flight operation of manned, remotely piloted and unmanned vehicles in modern air navigation space is presented in this article. The conditions for the implementation autonomy properties of the flight crew activity to resolve the conflicts with other aircraft are considered. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.