Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 270

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forecasting methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W tej części pracy przedstawiono prognozy inflacji wyznaczone na podstawie modeli autoregresji, w oparciu o metodę autokowariancyjną oraz na podstawie tradycyjnych modeli VAR polityki pieniężnej (fragment tekstu)
Adaptacyjne metody aproksymacji stosowane przy prognozowaniu szeregów czasowych nazywa się też metodami uczenia systemów prognozujących. W literaturze statystycznej pod pojęciem metod adaptacyjnych rozumiane są wszelkie rekurencyjne metody estymacji modeli, zwłaszcza metody typu aproksymacji stochastycznej. Wszystkie metody typu adaptacyjnego wykorzystują ideę średniej ruchomej oraz innych statystyk ruchomych zwanych też statystykami pełzającymi, ślizgającymi lub biegnącymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest podanie kilku wskazówek aplikacyjnych, które w zamierzeniu autorów powinny ułatwić wybór właściwej w danej sytuacji metody prognozowania, a tym samym przyczynić się do zwiększenia trafności budowanych prognoz. Praktyczne stosowanie prognozowania w działalności gospodarczej nie jest sprawą prostą, a nieumiejętne postępowanie może spowodować więcej strat niż pożytku. Właściwe wykorzystanie tego narzędzia wiąże się z systematycznością podejmowanych działań oraz przestrzeganiem obowiązujących reguł. (fragment tekstu)
Przedstawiono problem integracji ilościowych i jakościowych metod prognozowania. Wykazano potrzebę integracji tych metod oraz sposoby jej realizacji. Przedstawiono cztery procedury integracji i omówiono kryteria wyboru sposobu integracji.
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji sposobu oceny dopuszczalności prognoz wyznaczanych metodą najmniejszego sympleksu. W pierwszej części artykułu opisana została idea metody. Następnie poruszono problematykę oceny dopuszczalności prognoz. Zaproponowane zostały sposoby oceny dopuszczalności prognoz. W dalszej części przedstawiono eksperyment, którego celem była próba weryfikacji wcześniej rozważanych sposobów oceny dopuszczalności prognoz. (fragment tekstu)
6
Content available remote Modyfikacja metody Batesa-Grangera wyznaczania wag prognoz złożonych
100%
W niniejszym artykule zostanie przedstawiona modyfikacja metody Batesa-Grangera stosowanej do wyznaczania wag prognoz złożonych. W toku badań empirycznych zostanie zweryfikowana hipoteza mówiąca, że prognozy otrzymane za pomocą zaproponowanej metody charakteryzują się większą dokładnością niż prognozy złożone z wagami wyznaczonymi z wykorzystaniem metody Batesa-Grangera oraz prognozy przeciętne będące średnimi arytmetycznymi prognoz indywidualnych. (fragment tekstu)
Dokładność prognoz jednego z modeli hierarchicznych okazała się wyższa od dokładności prognoz otrzymanych na podstawie predyktorów opartych na modelach z wielomianem trygonometrycznym. Jednak dopiero po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań tego rodzaju dla wielu zmiennych, charakteryzujących się odmiennym przebiegiem natężenia wahań sezonowych oraz liczbą i rodzajem luk, będzie możliwe sformułowanie wniosków natury ogólniejszej. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano przegląd mierników błedów prognoz ex post, wyróżniając mierniki o charakterze bezwzględnym, względnym i relatywnym. Przegląd ten wzbogacono opisem dotyczącym możliwości, ograniczeń i poprawności ich stosowania. Opracowano także wskazówki, które mogą być pomocne przy wyborze miernika odpowiedniego do celu badania, charakteru zmiennej, grupy użytkowników prognoz itd. oraz przykłady zastosowań mierników średnich błędów prognoz ex post.
W literaturze światowej istnieje luka dotycząca standardów prognozowania długookresowego pogody na potrzeby szeroko rozumianego biznesu, np. temperatury powietrza w kolejnych 5 latach. Ten brak często powoduje w praktyce, że w przedsiębiorstwie narażonym na ryzyko pogodowe przyjęty plan finansowy jest mało prawdopodobny. Stosowanie na rynku odmiennych metod prognozowania dodatkowo powoduje bardzo dużą rozbieżność między oczekiwaniami wystawcy zabezpieczeń a oczekiwaniami przedsiębiorstwa chcącego się zabezpieczyć. Celem tej pracy jest zatem analiza i ocena wybranych metod szacowania indeksu temperatury na przyszłe okresy (od 1 do 5 lat) pod kątem długoterminowego planowania finansowego oraz wyceny zabezpieczeń finansowych rozliczanych na podstawie temperatury powietrza. W badaniu wykorzystano empiryczne szeregi temperatury dla czterech lokalizacji na świecie w okresie 1901-2010.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na daleki horyzont prognoz budowanych na potrzeby foresightu, należy się spodziewać głębokich zmian w otoczeniu rozpatrywanego zjawiska. Zmiany te mogą mieć charakter powolny oraz regularny, ale mogą wystąpić także zdarzenia gwałtowne, o znacznym wpływie na analizowane zjawisko. W artykule przedstawiono metody korygowania prognoz, uwzględniające wpływ zmian otoczenia. W przypadku zmian regularnych zbudowano prognozy wariantowe, a w przypadku zdarzeń kluczowych zastosowano analizę trendów zmiennych oraz wpływów krzyżowych.(abstrakt oryginalny)
Prognoza naukowa jest wnioskowaniem z prawa nauki. Jeśli prawa nauki opisują konieczność, prognozy są sądami koniecznymi. Wnioskowanie z praw nauki nie zawsze jest związane z następstwem wrażeń, z czasem. W powszechnym odczuciu prognozy odnoszą się oczywiście do przyszłości. Stanowisko, że jutro jest niezdeterminowane, nie wyklucza możliwości istnienia ścisłych prognoz naukowych.
Artykuł zawiera ogólne wiadomości na temat prognoz (ich rodzaje i kryteria podziału) oraz pokazuje możliwość wykorzystania ekonometrycznych metod prognozowania w celu usprawnienia działalności firmy.
Celem artykułu jest wykazanie przydatności modeli trendów jednoimiennych okresów do prognozowania danych w szeregach z niewielką liczbą luk. Jest to jedna z metod, która pozwala nam badać efektywność prognoz inter- i ekstrapolacyjnych w warunkach braku pełnej informacji. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są analogowe metody wyznaczania prognoz średnio- i długookresowych, a w szczególności metoda analogii historycznych. Autorka przedstawiła pomiar podobieństwa w tej metodzie i prognozowanie w przypadkach dostatecznych i niedostatecznych szeregów czasowych a także zastosowanie substytucji prostej.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na kluczowe elementy procesu prognostycznego w przedsiębiorstwie wpływające na jakość budowanych prognoz. Od jakości prognoz zależy ich użyteczność w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie nieskomplikowanej metody prognozowania analogowego. Po przeniesieniu prawidłowości zmian w czasie z wybranych krajów (Szwajcaria, Australia, Francja) do Belgii uzyskano prognozowane wielkości będące przedmiotem badania. Rzeczywiste dane dotyczące przeciętnego trwania życia w Belgii w 2006 roku wyniosły 79,55 lat. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono metodę budowy liniowych prognoz kombinowanych wykorzystującą sztuczne sieci neuronowe. Ilustracją rozważań o charakterze teoretycznym jest przykład empiryczny, w którym prognozy indywidualne i kombinowane wyznaczono dla zmiennej ekonomicznej z wahaniami sezonowymi. Dokładność ex post prognoz kombinowanych zbudowanych z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych porównano z dokładnością ich prognoz składowych oraz prognoz kombinowanych otrzymanych metodami ekonometrycznymi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie dwóch metod prognostycznych, stosowanych zwykle, gdy szeregi czasowe zmiennych charakteryzują się tendencją rozwojową i wahaniami sezonowymi: metody wskaźników i metody wygładzania wykładniczego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono praktyczna próbę zastosowania modeli prognostycznych Holtza i Wintersa w prognozowaniu logistycznym. Badanie przeprowadzono w jednej z sieci hipermarketów działającej na rynku polskim. Dane, które zostały opracowane i wykorzystane w modelach obejmują lata 1997 - 2016. Zastosowany model pozwolił określić związki przyczynowo-skutkowe oraz deskrypcję stanów rzeczywistych i przenieś badane zjawiska na model matematyczny. Wykorzystywane narzędzie w praktyce obniżyło zamówienia na wina co znacząco pozwoliło zmniejszyć koszty magazynowania i transportu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.