Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Foreign equity investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W porównaniu z większością województw, Lubelszczyzna przyciąga mniej inwestorów zagranicznych. Ich liczba na przełomie XX i XXI w. wzrastała tu o 9% rocznie, a w skali kraju średnio o 15%. Najwięcej kapitałów do tego województwa napłynęło kolejno z: Niemiec, Włoch, Francji, Ukrainy i USA. Gros tych inwestycji ulokowano w: handlu wraz z naprawami (38%), przemyśle (31%) oraz budownictwie (12%). (abstrakt oryginalny)
Holandia na początku 1999 r. uplasowała się na szóstym miejscu pod względem wielkości kapitału zaangażowanego w Polsce. Wyprzedziły ją tylko państwa o zdecydowanie większym kapitale gospodarczym i ludnościowym, w tyle zaś pozostają takie potęgi jak Japonia i Korea Płd. Tak wysoka pozycja 15 milionowego Królestwa dowodzi, iż holenderscy inwestorzy wiążą z polskim rynkiem duże nadzieje. Niniejszy artykuł zawiera też ranking największych inwestorów holenderskich w Polsce.
Na sporządzonej przez PAIZ liście inwestycji zagranicznych w Polsce Hiszpania uplasowała się dopiero na 24 pozycji (1998), z zainwestowanym kapitałem 62,3 mln USD. Przed nią znajdują się kraje o znacznie mniejszym potencjale gospodarczym, np. Czechy. Rysuje się jednak nadzieja na stopniową poprawę tej sytuacji.
Artykuł przedstawia analizę zmian w zakresie ochrony praw akcjonariuszy i wierzycieli w krajach transformacji gospodarczej oraz wpływu tych zmian na wielkość finansowania zewnętrznego w tych krajach
W 1990 roku istniało w Polsce ponad 8400 przedsiębiorstw państwowych. Z tej liczby, procesami przekształceń własnościowych, do dnia 30 września br. objęto 3354 przedsiębiorstwa, z tego w ostatnich dwóch latach - 950. W artykule podano dane statystyczne: kapitału inwestycyjnego wg kraju pochodzenia, wielkości wpływu ze sprzedaży w sprywatyzowanych spółkach, koszty prywatyzacji, ilość sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych i ich formę prywatyzacji.
W ramach kanałów dystrybucji artykuł omawia marketing sieciowy, sprzedaż wysyłkową i franchising.
W artykule przedstawiono aktywność inwestycyjną gospodarstw rolniczych i ich umiejętność w pozyskiwaniu obcych źródeł finansowania jako cech świadczących o możliwościach rozwoju i podnoszenia konkurencyjności. Analiza wykazała, że najlepsze wyniki osiągnęły gospodarstwa z grup: C - produkcja ogrodnicza, H - hodowla zwierząt ziarnożernych. Te gospodarstwa mają duże szanse wyznaczać tempo i kierunki rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Tematem opracowania są bezpośrednie inwestycje zagraniczne przedsiębiorstw japońskich w Polsce. Przedstawiony zostanie udział kapitału firm japońskich na tle kapitału zagranicznego ogółem napływającego do Polski, rozmieszczenie terytorialne firm japońskich w naszym kraju, a także sektory gospodarki, w których lokowane są inwestycje.(...)Niecałe 63 mld zł, które napłynęły do Polski w postaci kapitału zagranicznego to 1,25% wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich na świecie. Jednak w 2003 roku było to zaledwie 0,8%. Zwiększenie napływu zagranicznych inwestorów na polski rynek jest zauważalne, co można tłumaczyć wzrostem zaufania do naszego kraju po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Inwestycje japońskie to znów zaledwie 1-3% napływającego kapitału, jednak są widoczne niemal w każdym województwie, głównie w branży motoryzacyjnej i elektronicznej, co przekłada się tam na wzrost zatrudnienia. (fragment tekstu)
Po zakończeniu procesu konsolidacji na europejskich rynkach zagraniczni producenci zdominowali nasz rynek pokryć dachowych we wszystkich jego segmentach. Z Polską związane są plany rozwoju produkcji i sprzedaży u największych europejskich producentów. Niestety, nie przekłada się to na razie na eksport pokryć dachowych, a ujemne saldo handlu zagranicznego tymi towarami pogłębia się. Pomimo to perspektywy rozwoju tego segmentu rynku nie są złe.
Przedstawiono stan bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce. Scharakteryzowano strukturę podmiotową i przedmiotową BIZ w Małopolsce. Omówiono perspektywy napływu obcego kapitału do Małopolski.
Niemcy umacniają się na pozycji najaktywniejszego inwestora zagranicznego w Polsce. Według PAIZ skumulowana wartość kapitału zainwestowanego przez tamtejsze firmy wyniosła w końcu czerwca 1999 r. ponad 6 mld USD, co stanowi 19 procent całości inwestycji zrealizowanych przez największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Plasujące się na drugiej pozycji firmy z USA zainwestowały dotychczas ponad 5 mld USD.
Artykuł analizuje rynek kapitałowy w Polsce. Stwierdza, że na giełdzie grają instytucje finansowe i duzi inwestorzy, a nie drobny kapitał. Progiem, od którego spółka ma szansę wejść do grupy "interesujących" dla zagranicznych funduszy może być np. kapitalizacja większa niż 50 milionów dolarów.
Przeanalizowano stopień integracji europejskich giełd papierów wartościowych. Wskazano na wzrost konwergencji rynków kapitałowych w Europie. Podkreślono, że wzajemne upodabnianie się rynków kapitałowych będzie miało rosnący wpływ także na inne obszary gospodarcze. Opisano rosnącą tendencję przenoszenia efektów giełdowych na sferę realną i odwrotnie.
Blisko 50 procent wyniosła dynamika wzrostu szwajcarskich inwestycji bezpośrednich w Polsce za rok ubiegły w porównaniu z rokiem 1997. Najaktywniejsi okazali się inwestorzy z branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej oraz ubezpieczeniowej. Według danych PAIZ tamtejsze firmy w 1998 r. zainwestowały w kraju 666,2 mln USD.
Finlandia inwestuje w Polsce głównie w zaawansowaną technologicznie produkcję w wiodących branżach: przemysł spożywczy, papierniczy, metalowy, chemiczny. Niestety koncern Nokia, największy światowy producent telefonów komórkowych nie przewiduje uruchomienia produkcji w Polsce, ma natomiast takie plany w stosunku do Węgier. W Polsce działa około 200 przedstawicielstw firm fińskich, w Finlandii zaś tylko 1 polskie.
Włochy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Do końca 1998 r. bezpośrednie inwestycje włoskie w Polsce wyniosły 2037,6 mln USD, udział zaś tego kraju w całości inwestycji kapitału zagranicznego w Polsce sięgnął 7,5 procent Dało to Włochom czwarte miejsce po Niemczech, USA i Francji pod względem wielkich inwestycji zagranicznych monitorowanych przez PAIZ.
Zachodni kapitał zdołał objąć kontrolę nad 1/4 największej polskiej branży spożywczej - przemysłem mięsnym. Jeszcze rok temu rynek mięsny konsolidował się prawie bez udziału obcego kapitału. W latach 90-tych, gdy przemysł ten pogrążał się w kryzysie jako pierwszy zdobył polski rynek mięsny amerykański Constar, wprowadzając doń nowoczesny marketing i zarządzanie.
Artykuł przedstawia sposoby finansowania inwestycji w regionach, a także przedstawia bariery, na jakie napotykają inwestorzy działający w Polsce. Zdaniem autora należy tworzyć nowe strefy dla potencjalnych, przyszłych inwestorów.
Wielki boom na inwestycje hotelowe rozpoczął się w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jednak pomimo wybudowania wielu hoteli o wysokim, światowym standardzie baza hotelowa w kraju jest nadal wąska. Brakuje zwłaszcza względnie tanich, dwu i trzygwiazdkowych hoteli dostępnych dla kieszeni przeciętnego Polaka. Od 1990 roku w sektorze usług hotelarskich w Polsce odnotowujemy duży napływ inwestycyjnego kapitału zagranicznego, mającego na celu wyrównać te dysproporcje, a tym samym zdobyć nowego klienta.
Autorka przedstawia problem preferencji podatkowych i celnych dla przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego. Preferencje podatkowe mają znaczący wpływ na decyzje związane z inwestowaniem w Polsce, dając szanse wielu regionom i sektorom gospodarki narodowej wcześniej opóźnionym w wyniku nieodpowiedniego finansowania rozwoju.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.