Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forfaiting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Investigating the reasons of Greece's underperforming in forfaiting
100%
The aim of this paper is to point out the characteristics of Forfaiting as it is applied the Greek economy and to investigate the reasons of its underperformance. The conclusions are linked with the dominant role of transactions with free shipping documents instead of time letters of credit.(original abstract)
Artykuł omawia jedną z form finansowania eksportu - forfaiting, który nie jest zbyt popularny wśród polskich przedsiębiorstw.
Przeprowadzone badania potwierdziły znikome zainteresowanie forfaitingiem. Aby usługi te stały się wykorzystywane na szerszą skalę, instytucje oferujące forfaiting (głównie banki) powinny podjąć szereg działań zmierzających do zmiany tej negatywnej sytuacji. Jednak obserwacja sytuacji rynkowej pokazuje, że banki zainteresowane są bardziej rozwojem oferty kredytowej i leasingowej niż usługami forfaitingowymi. Natomiast szans rozwoju forfaitingu można upatrywać między innymi we wzroście eksportu, który według prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w 2018 roku zamknie się kwotą 885,0 mld i będzie o 6,0% większy niż w 2017.Przedstawiona w niniejszym artykule diagnoza uwarunkowań rozwoju forfaitingu stanowi tylko wycinek tego złożonego zagadnienia. Swoje badania autor ograniczył do dwóch województw - świętokrzyskiego i podkarpackiego, co ogranicza uniwersalność płynących wniosków. Właściwe byłoby przeprowadzenie badań w szerszym zakresie - obejmujących pozostałe 14 województw - co umożliwiłoby wnioskowanie na całą populację. W związku z tym artykuł ten może stanowić podstawę do dalszych badań i analiz w zakresie uwarunkowań rozwoju forfaitingu w Polsce. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy została przedstawiona tematyka umowy forfaitingowej jako alternatyw)' dla kredytu inwestycyjnego czy kupieckiego. W pierwszym rozdziale została omówiona ogólna charakterystyka oraz pojęcie forfaitingu. Umowa forfaitingowowa została przedstawiona ze względu na charakter sprzedawanych wierzytelności przez forfetystę oraz ze względu na możliwą formę występowania. Drugi rozdział dotyczy porównania umowy kredytu z urnową forfaitingową. W tym rozdziale zostały wykazane czynniki przemawiające za większą atrakcyjnością forfaitingu w stosunku do kredytu inwestycyjnego. Do najważniejszych z nich należą: brak kontroli ze strony banku, uproszczona procedura, brak konieczności posiadania zdolności kredytowej i wskazywania celu przeznaczenia środków. Ostatni rozdział został poświęcony na omówienie zalet i wad umowy forfaitingowej. Zalety forfaitingu zostały omówione z punktu widzenia zarówno forfetysty jak i dłużnika forfaitingowego. Do najistotniejszych zalet można zaliczyć: elastyczność, możliwość zwiększenia obrotów towarowych oraz poprawa płynności finansowej, dogodne rozłożenie zadłużenia na raty dla dłużnika oraz natychmiastowe otrzymanie zapłaty za wierzytelności przez forfetystę. Oprócz tego zostały przedstawione podstawowe i najważniejsze wady umowy forfaitingowej.(abstrakt oryginalny)
Na rynku polskim od kilku lat oferowane są przez faktorów usługi, w których dłużnikami są jednostki samorządu terytorialnego. Usługi te nazywane są faktoringiem samorządowym. Ich cechy charakterystyczne wskazują na to, że są to usługi forfaitingu, a nie faktoringu. Nazewnictwo wymaga uporządkowania. Prawidłowa nazwa powinna brzmieć forfaiting samorządowy.(abstrakt oryginalny)
Windykacja należności wynikająca ze stosunków gospodarczych jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Większość pozwów wnoszonych do sądów gospodarczych stanowią pozwy o zapłatę należności wynikających z umowy sprzedaży lub z tytułu wykonanych usług. To one są kluczowym problemem, który spowodować może utrudnienia w rozwoju gospodarczym, zwłaszcza powiązanym z programem rozwoju przedsiębiorczości. Zarządzanie należnościami ma za cel niedopuszczenie do zahamowania rozwoju firmy poprzez stworzenie problemów na gruncie płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Autor zastanawia się nad perspektywami rozwoju forfaitingu w Polsce, jako formy finansowania handlu zagranicznego. Zdaniem autora, aby ta forma usług finansowych rozwijała się, potrzebny jest duży eksport do krajów rozwijających się. Artykuł przedstawia zalety dla banków płynące ze stosowania forfaitingu.
Jednolite zasady forfaitingu (Uniform Rules for Forfaiting) zostały opracowane przez Międzynarodową Izbę Handlową w 2012 r. Zasady te stanowią jedyne na świecie modelowe regulacje zawarcia umowy forfaitingu, wykonania wynikających z niej zobowiązań oraz odpowiedzialności stron tej umowy. Przyjęcie tych zasad zależne jest od objęcia ich oświadczeniami woli strony umowy forfaitingu. Zasady te korespondują w swojej treści z konstrukcją prawną forfaitingu, regulując zarówno umowy zawierane na rynku pierwotnym (przez eksportera i pierwszą, krajową instytucję forfaitingową), jak i na rynku wtórnym (między forfaiterami).(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Forfaiting metodą finansowania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego
75%
W wyniku przełomowych przemian jakie dokonały się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpiła decentralizacja związana z przeniesieniem części uprawnień władzy centralnej na organy niższych szczebli i reaktywacja samorządu terytorialnego. Na skutek przeniesienia zadań i uprawnień do podejmowania decyzji w zakresie gospodarowania, ze szczebli wyższych do administracyjnych struktur regionalnych, jednostki samorządu terytorialnego uzyskały w ramach obowiązującego prawa samodzielność inwestycyjną.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rynek usług forfaitingowych w Polsce
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rynku usług forfaitingowych w Polsce, począwszy od wprowadzenia usługi forfaitingu do oferty przez instytucje działające na rynku polskim po obecne funkcjonowanie i określenie perspektyw rozwoju. Stosowanie forfaitingu umożliwia polskim eksporterom ekspansję na niedostępne wcześniej z różnych przyczyn rynki zbytu, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia obrotów i uzyskania nowych odbiorców. Finansowanie transakcji z wykorzystaniem forfaitingu może wpłynąć dodatnio na polski eksport i przyczynić się do zmniejszenia deficytu obrotów bieżących bilansu płatniczego. Dodatkowo Program KUKE Forfaiting pozwala zminimalizować ryzyko ponoszone przez banki w wyniku finansowania transakcji eksportowych przy zastosowaniu forfaitingu. Finansowanie inwestycji przez jednostki sektora finansów publicznych przy wykorzystaniu forfaitingu, chociaż odbiega od klasycznej definicji forfaitingu, może stanowić istotny element polskiego rynku usług forfaitingowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt przejęcia przez instytucję finansującą ryzyka transakcji bez regresu do zbywcy wierzytelności. (abstrakt oryginalny)
Współczesny obrót wierzytelnościami handlowymi dysponuje całą gamą instrumentów inkorporowanych do prawa wprost z praktyki życia gospodarczego. Celem opracowania jest analiza roli i efektywności głównych instrumentów prawnych służących restrukturyzacji wierzytelności w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. W pierwszej części opracowania zostało omówione ekonomiczne i prawne ujęcie forfaitingu, a także przeprowadzono analizę porównawczą forfaitingu i faktoringu.(abstrakt oryginalny)
Forfaiting może się przydać, jeśli zawarcie atrakcyjnego zagranicznego kontraktu wymaga pięcioletniego terminu płatności.
Pomimo rosnących potrzeb inwestycyjnych w infrastrukturę społeczną, partnerstwo publicznoprywatne (dalej: PPP) nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami w Polsce. Tylko 25% wszczętych postępowań kończy się na realizacji umowy - znacznie niższa stawka w porównaniu do innych krajów europejskich. Chociaż istnieje wiele potencjalnych czynników słabego rozwoju PPP w Polsce, w tym artykule pokazano nieefektywności w modelu finansowania projektu, a także przeanalizowano możliwość zastosowania forfaitingu przez zrzeczenie w Polsce. Artykuł określa niezbędne warunki, a także potencjalne korzyści dla rozwoju PPP jeśli model forfaitingu poprzez zrzeczenie zostanie zastosowany kompleksowo jako sposób finansowania polskich projektów PPP. Omówione zostaną krytyczne czynniki sukcesu w PPP, a także podział ryzyka projektu i czynniki wpływające na cenę projektu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Procesy i procedury ubezpieczania kredytów eksportowych
63%
Publikacja zawiera istotne rozważania na temat kredytów eksportowych i ich ubezpieczenia w kontekście potrzeb polskich eksporterów działających w istniejących i przyszłych uwarunkowaniach gospodarczych Unii Europejskiej, jak też innych krajów, w tym szczególnie sąsiadujących z Polską. Publikacja ma na celu przybliżenie zadań Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołanej przez państwo w celu wspomagania działań eksportowych polskich przedsiębiorstw. W publikacji zaprezentowano szersze aspekty rozwoju eksportu, zwłaszcza w latach po kryzysie globalnym, który rozpoczął się w 2007 roku i potrwa, jak sądzą badacze, do 2020 roku, zaś jak sądzą niektórzy w USA zakończył się w roku 2015. Artykuł zawiera także spostrzeżenia dotyczące elementów polityki państwa w zakresie liberalizacji handlu w aktualnych uwarunkowaniach globalnych. Czynnik ten nie jest wystarczającym wskaźnikiem rozwoju polskiego eksportu i oznacza, że powyższy element, choć ważny, musi być stale wzmacniany instrumentami proeksportowymi. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowy wybór źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa jest bardzo trudną decyzją. Dokonując takiego wyboru należy zwrócić uwagę na specyficzne cechy każdej formy finansowania oraz na koszty, jakie będzie ponosić firma korzystająca z danego źródła finansowania. Artykuł prezentuje podobieństwa i różnice wybranych form finansowania zewnętrznego. Przedstawia wady i zalety wynikające z korzystania z poszczególnych źródeł. Przedstawiono w nim również korzyści wynikające z finansowania działalności kapitałem własnym oraz kapitałem obcym. Omówiono istotę oraz wady i zalety poszczególnych źródeł zewnętrznego finansowania działalności przedsiębiorstwa (kredytu, leasingu, faktoringu, forfaitingu).(abstrakt oryginalny)
Autor porusza w tekście zagadnienia nabywania usługi forfaitingu przez jednostki samorządu terytorialnego, podobieństw oraz traktowania umowy forfaitingu w zamówieniach publicznych, i zasad ich stosowania przy zawieraniu takiej umowy. Zdaniem autora możliwe jest, by wykonawca zamówienia na dostawy usługi lub roboty budowlane, wyłaniany w trybie postępowania o udzielenie zamówienia wskazywał wskutek żądania zamawiającego bank (instytucję finansową), która zapłaci wynagrodzenie wykonawcy należne od zamawiającego, a zamawiający stanie się wskutek tego dłużnikiem forfaitingowym banku (instytucji finansującej). Autor wskazuje także, że do wyłonienia takiej instytucji finansującej nie jest konieczne przeprowadzenie odrębnego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wskazując na podstawy do takich czynności zawarte w dyrektywach UE i przepisach kodeksu cywilnego. (abstrakt oryginalny)
Forfaiting jest to operacja kredytowo-rozliczeniowa wykształcona z techniki factoringowej, która jest wykorzystywana w przypadku szczególnie wysokiego ryzyka kredytowego w obrotach towarowych z zagranicą. W artykule przedstawiono czynności faktoringowe i podmioty, które biorą w nich udział. Omówiono rodzaje forfaitingu i rodzaje ryzyka w nim występującego.
Forfaiting stanowi jedno z prawnych narzędzi obrotu wierzytelnościami pieniężnymi. Polega na zakupie przez instytucję forfaitingową średnio- lub długoterminowej pieniężnej wierzytelności handlowej (leasingowej lub wekslowej) przed upływem terminu jej zapadalności, z pobraniem na rzecz forfaitera wynagrodzenia i z całkowitym przejęciem przez niego ryzyka niewypłacalności dłużnika. Efektem zawarcia takiej umowy jest zmiana dotychczasowego wierzyciela na rzecz instytucji forfaitingowej.
Zarządzanie należnościami jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza w dobie kryzysu i częstych zatorów płatniczych. Zarządzanie należnościami w praktyce wymaga wiedzy, umiejętności i wnikliwej analizy wielu czynników, jednak w dłuższej perspektywie warto podjąć to ryzyko, gdyż w konsekwencji prowadzi do zwiększenia płynności finansowej podmiotów gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy najczęściej współpracują z takimi bankami jak: Bank Handlowy, Raiffeisen Bank, Bank Śląski, Bank Pekao SA, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK. W artykule dokonano charakterystyki oferty bankowej na podstawie ryzyka, które dany instrument zabezpiecza. Omówiono ograniczanie ryzyka transakcyjnego, ofertę faktoringową i forfaitingową, ograniczanie ryzyka rynkowego oraz ograniczanie ryzyka kraju.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.