Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Form of organisation of work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W rządowym projekcie ustawy z 7 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy i innych ustaw, dotyczącym m.in. wprowadzenia do kodeksu pracy instytucji pracy zdalnej, przewidziano możliwość świadczenia pracy zdalnej okazjonalnie (okazjonalna praca zdalna). Taka forma wykonywania pracy ma być dopuszczalna przez 24 dni w roku kalendarzowym. Proponowana regulacja nie odnosi się expressis verbis do sytuacji pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz rozpoczynającego pracę w trakcie trwania roku kalendarzowego. W konsekwencji powstaje pytanie, czy zakres tego uprawnienia ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Dodatkowo, skoro jest to uprawnienie o charakterze rocznym związane z pracownikiem, to czy w przypadku zakończenia stosunku pracy w trakcie trwania roku kalendarzowego informacja o liczbie przepracowanych dni w tej formie powinna znaleźć odzwierciedlenie w świadectwie pracy. Zdaniem autorki, przeprowadzona w artykule analiza pozwala na stwierdzenie, że zasada proporcjonalności powinna znaleźć zastosowanie w obu wskazanych przypadkach, a pracodawca powinien wskazać w świadectwie pracy liczbę dni przepracowanych w formie okazjonalnej pracy zdalnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony problematyce porozumień w sprawach zasad świadczenia pracy zdalnej w projektowanej nowelizacji kodeksu pracy. Ma on charakter opracowania de lege ferenda. Zostały w nim przedstawione podstawowe praktyczne i teoretyczne zagadnienia związane z zawieraniem w przyszłości tego rodzaju porozumień przez partnerów społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono formy organizacji pracy zespołowej na tle dokonujących się w systemach pracy zmian techniczno-technologicznych i społecznych. (abstrakt oryginalny)
Nieodwracalne tendencje wirtualizacji działalności gospodarczej wskazują, że telepraca stanowić będzie istotne uzupełnienie tradycyjnych form pracy. Zaprezentowane w artykule wybrane aspekty dotyczyły przesłanek rozwoju telepracy, genezy, pojęcia i klasyfikacji telepracy. Szczególną uwagę poświęcono potrzebie tworzenia odpowiednich warunków do wdrażania i rozwoju tej formy organizacji pracy oraz społeczno-ekonomicznemu wymiarowi telepracy.
The article is to present two categories of work flexibility, i.e. flexibility of employment forms and working time flexibility in their mutual relations. The review of subject literature is supported by the results of empirical studies conducted among 397 workers employed at 49 enterprises in Poland. The objective was to answer the question whether the categories under study are mutually covariant. The conducted studies confirm that flexible solutions referring to working time influence the application of flexible (non-standard) employment forms. The conducted analysis illustrates that these variables are mutually related. (original abstract)
6
Content available remote Społeczne aspekty pracy w godzinach nocnych
100%
W artykule przedstawiono społeczne aspekty pracy w porze nocnej. Szczególną uwagę poświęcono przesłankom skłaniającym pracodawców i pracowników do pracy w nocy oraz konsekwencjom z niej wynikającym dla obu wskazanych grup. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Telepraca a środowisko naturalne
84%
Telepraca, zwana też inaczej pracą zdalną lub pracą na odległość, jest taką formą organizacyjną pracy, w której pracownik świadczy pracę poza siedzibą przedsiębiorstwa. Musi jednak być w kontakcie z przełożonymi, podwładnymi oraz współpracownikami za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych, na przykład mając dostęp do sieci firmowej za pośrednictwem Internetu. Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca). Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.(fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę kategoryzacji form organizacji pracy, organizacji czasu pracy i zatrudnienia. Wskazano na znaczenie wprowadzania rozróżnienia pomiędzy tymi pojęciami, jak również podjęto próbę ich zdefiniowania. Formy organizacji pracy, organizacji czasu pracy i zatrudnienia zostały ponadto podzielone na bardziej szczegółowe kategorie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The Method of Assessing Rock Bursting Hazard in Mining
84%
W artykule zaprezentowano koncepcję przewidywania ryzyka wypadkowego w czasie prowadzenia eksploatacji ścianowej, w warunkach zagrożenia tąpnięciem. W polskich kopalniach zagrożenia tąpaniami można określić jako duże. Wynika to ze wzrostu głębokości eksploatowanych pól ścianowych i robót przygotowawczych, w tym drążenia przodków chodnikowych, co systematyczne pogarsza warunki geologiczno-górnicze. Wyczerpywanie się zasobów węgla to również powód prowadzenia eksploatacji w warunkach zagrożenia wstrząsami górniczymi. Kopalnie coraz częściej podejmują eksploatację pokładów, gdzie występuje duża liczba krawędzi i resztek pokładów. Tąpania należą ciągle do najbardziej niebezpiecznych zagrożeń naturalnych, są więc zasadniczym problemem i mają największy wpływ na bezpieczeństwo pracy w górnictwie. Zaproponowany sposób przewidywania możliwości wystąpienia tąpnięcia i wielkości strat ludzkich oraz strat rzeczowych może wpłynąć na doskonalenie metod organizowania pracy, a także na usprawnianie systemu zarządzania bezpieczeństwem kopalni. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono charakterystykę telepracy na przykładzie Wielkiej Brytanii, bazując na wynikach badań londyńskiego Instytutu Badań nad Zatrudnieniem. Omówiono pozytywne i negatywne aspekty telepracy zarówno od strony menedżerów, jak i od strony zatrudnionych pracowników. Na koniec nakreślono zjawisko telepracy w Polsce.
11
Content available remote Wdrażanie standaryzacji pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych
84%
Standardy funkcjonują w bardzo wielu dziedzinach, między innymi w organizacji pracy, gdzie za standardowy uważa się zestaw uzgodnionych metod pracy, które skutecznie łączą ludzi, materiały i maszyny w celu zapewnienia jakości, wydajności, bezpieczeństwa i porównywalności. (...) Korzyści wynikające ze stosowania standaryzacji pracy możemy podzielić na wymierne - dające się łatwo zmierzyć i wyrazić wartościowo oraz niewymierne - czyli takie, których ocena za pomocą prostych wskaźników jest trudna, a czasami wręcz niemożliwa. (...) Standaryzacja pracy stanowi nie tylko doskonałe narzędzie diagnostyczne do usprawniania procesu produkcyjnego, ale jest także elementem, który minimalizuje utratę wiedzy "ukrytej". Dodatkowo pozwala na stworzenie i zachowanie know-how firmy, które w obecnych czasach często świadczy o konkurencyjności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Podstawowe zasady polskiego systemu zabezpieczenia społecznego, sformułowane blisko 3 dekady temu, funkcjonują w dynamicznie zmieniających się realiach społeczno-gospodarczych. W odpowiedzi na aktualne wyzwania zmieniają się paradygmaty wyznaczające zakres i formy działania. Wdrażane są nowe rozwiązania instytucjonalne, a także nowe, oparte na nowoczesnych technologiach, rozwiązania organizacyjne. W artykule odniesiono się do wybranych uwarunkowań zmian, jakie zachodzą w obszarze zabezpieczenia społecznego, a szczególnie w ubezpieczeniach społecznych w Polsce. Zwrócono uwagę na wyzwania będące skutkiem starzenia się populacji i narastania zjawiska niesamodzielności oraz na problemy, jakie wiążą się z nowymi formami pracy. Wskazano na rozwój nowego elementu systemu: pozaubezpieczeniowe świadczenia społeczne, tzw. specjalne nieskładkowe świadczenia pieniężne, dla najsłabszych społeczeństwa. Zaznaczono zmieniającą się rolę i zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wdrażane w nim nowe standardy obsługi klientów. W zakończeniu przywołano wyzwania dla zabezpieczenia społecznego, które wciąż wymagają rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Postępująca wirtualizacja gospodarki doprowadziła do powstania nowych, interaktywnych i elastycznych form organizacji pracy. W odróżnieniu od tradycyjnych form organizacji opartych na liniowym modelu biurokratycznym, charakteryzuje je nieokreśloność i tymczasowość co do celu oraz metod działania. W tych warunkach sukces zależy od inicjatywy i świadomego działania pracowników oraz ich zdolności do łączenia pracy z uczeniem się. Tradycyjne podejścia do organizacyjnego uczenia się stają się nieaktualne. W artykule przedstawiono uwarunkowania i przebieg procesu uczenia się w warunkach nowoczesnej gospodarki w świetle teorii ekspansywnego uczenia się. (abstrakt oryginalny)
Współczesne gospodarki zmieniają się pod wpływem nowoczesnych technologii. Wnikliwym obserwatorem tych procesów jest Jeremias Prassl, badacz niedoskonałości sfery instytucjonalnej rynku pracy w segmencie gospodarki określanym jako gig economy. Dochodzi w nim do koordynacji działań wielu działających oddzielnie usługodawców ze zgłaszanym popytem na usługi za pośrednictwem specjalnie stworzonych do tego celu cyfrowych platform biznesowych (Uber, MTurk, Foodora i in.). Autor wyjaśnia mechanizmy, za pomocą których ten segment rynku wymyka się spod prawa pracy i podpowiada, jak rozwiązać ten problem. Książka składa się z wprowadzenia, sześciu rozdziałów i epilogu. (fragment tekstu)
Opisano problemy zarządcze w organizacji stosującej formę zdalnej pracy. Przedstawiono podobieństwa i różnice w telepracy i funkcjonowaniu zespołów wirtualnych. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w spółce konsultingowej w zakresie organizowania pracy,motywowania, kontroli pracy, dzielenia się wiedzą, kształtowania kultury organizacji, komunikacji pomiędzy zdalnymi pracownikami oraz dezintegracji organizacji.
16
Content available remote Dokument A3 jako nośnik informacji w Toyocie
84%
W artykule przedstawiono TBP jako metodę rozwiązywania problemów wewnątrz firmy oraz przenoszenia środków zaradczych do innych jednostek całego koncernu w celu eliminacji potencjalnych problemów jeszcze przed ich powstaniem. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Środowiskowe aspekty telepracy
84%
Głównym celem artykułu jest ukazanie znaczenia telepracy w świetle rosnącej wrażliwości ekologicznej społeczeństwa. Opierając się na analizie krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu, pokazano, iż jedną z głównych zalet tej formy organizacji pracy jest możliwość zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do środowiska dzięki ograniczeniu dojazdów do pracy oraz podróży służbowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zasady wdrażania elastycznych form organizacji czasu pracy z uwzględnieniem ich społecznych i ekonomicznych przesłanek, istoty i typologii oraz metodyki wdrażania elastycznych form organizacji czasu pracy. Ponadto przedstawiono bariery związane z wdrażaniem nowoczesnych systemów organizacji czasu pracy i sposoby ich pokonywania.
Przedmiotem opracowania są elastyczne systemy produkcji, warunkujące przystosowanie się przedsiębiorstw do zmieniającego się otoczenia. Autorzy omówili ogólne i szczegółowe rozumienie pojęcia elastyczności, przedstawili tendencje rozwoju elastycznej produkcji i przykładowe rozwiązania użytkowe.
Artykuł oparty jest na przeprowadzonych przez autora badaniach empirycznych, dotyczących stosowania nowoczesnych form organizacji pracy w zakładach w Polsce. Badania obejmują metody i techniki projektowania pracy oraz uelastyczniania czasu pracy. Nowe formy organizacji pracy stosowane w praktyce gospodarczej to: rotacja pracy, rozszerzanie zakresu zadań, wzbogacanie treści pracy polegające na pionowym przegrupowaniu czynności, grupowe formy pracy, praca w niepełnym wymiarze, płynne granice przechodzenia na emeryturę, ruchomy czas pracy, urlopy specjalne, kafeterie, praca okresowa, praca zmianowa, praca "a la carte" oraz praca w domu. Autor stwierdza, iż dominujące w dużych i średnich przedsiębiorstwach nowe formy organizacji pracy stwarzają podstawy do większej elastyczności zasobowo-potencjałowego (klasycznego) modelu zarządzania kadrami. W najbardziej nowoczesnych, najczęściej małych i średnich zakładach, uruchamiany jest również model potencjałowo-zasobowy, w którym jakość kadr i elastyczność formuł zarządzania stają się częścią strategii rozwoju.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.