Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forma opodatkowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Podniesieniu konkurencyjności mikro i małych przedsiębiorstw służy polityka podatkowa oraz strategie podatkowe, ułatwiające rozwój tych przedsiębiorstw. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania pozwalającej optymalizować strumień przepływów z tytułu płatności podatkowych. Podatnik może wybrać pomiędzy kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych a opodatkowaniem wg zasad ogólnych, tj. wg stawki liniowej 19% lub wg skali podatkowej. Popularną formą opodatkowania wśród drobnych przedsiębiorców jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W artykule przedstawiono wynik analizy wielkości przychodów przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym pod kątem czynników kształtujących jego wysokość, takich jak: przepisy podatkowe, liczba podatników. W opracowaniu przeprowadzono również analizę opłacalności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego w porównaniu z zasadami ogólnymi. Okres badawczy obejmuje lata 2012-2016.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest identyfikacja kryteriów wyboru formy opodatkowania dochodów oraz wskazanie procedury, która może być zastosowana dla ustalania najkorzystniejszej dla danego podatnika formy podatku dochodowego. Metodologia badania - W artykule wykorzystano metodę analizy aktów prawnych oraz literatury przedmiotu. Wynik - Efektem opracowania jest wskazanie kryteriów wyboru oraz procedury analitycznej, jakie mogą być zastosowane w warunkach wyboru formy opodatkowania dochodów. Decyzja dotycząca podatku dochodowego powinna wynikać z określonych kryteriów odzwierciedlających cechy jakościowe oraz przewidywaną wysokość podatku. Oryginalność/wartość - W artykule przedstawiono kompleksowe podejście do problemu wyboru najkorzystniejszej formy podatku dochodowego, a także wskazano sposób prowadzenia analizy i rachunku opłacalności uwzględniający indywidualne preferencje i sytuację podatnika.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Strategie podatkowe jako nowoczesne zarządzanie finansami przedsiębiorstw
100%
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie wybranych strategii podatkowych będących narzędziem nowoczesnego zarządzania finansami przedsiębiorstw. W artykule dokonano analizy aktualnie dostępnych form opodatkowania podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. Wykorzystanie eksperymentu symulacyjnego pozwoliło ukazać najbardziej optymalne rozwiązania dotyczące obciążeń fiskalnych jednostek gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ryczałt jako alternatywna forma opodatkowania
100%
Wprowadzony na mocy ustawy z dnia 27 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt ewidencyjny stanowi alternatywną formę opodatkowania. Opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlegają przede wszystkim przychody osób fizycznych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również osiągnięte przychody osób fizycznych nieprowadzą- cych pozarolniczej działalności gospodarczej a osiągające z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Podatnik decydując się na opodatkowanie prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu został zobligowany do korzystania z ściśle określonych stawek ryczałtu, przyporządkowanych do poszczególnych źródeł przychodów. Podatnik decydujący się na opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencyjnego ma obowiązek zgłoszenia tego do naczelnika urzędu skarbowego. Korzystając z alternatywnego opodatkowania jakim jest ryczałt należy dokładnie rozważyć wszelkie prawa i obowiązki związane z tą formą opodatkowani. (abstrakt oryginalny)
Kończąc powyższe rozważania i analizy (prezentujące autorskie podejście do kasowej podstawy do opodatkowania), należy podkreślić jeden zasadniczy fakt, że zmiana podstawy opodatkowania z "memoriałowej" na "kasową" nie musi powodować obniżenia wpływów budżetowych. Jednakże uwypuklenia wymaga fakt przesunięcia momentu zapłaty podatku w ujęciu kasowym w odniesieniu do ujęcia memoriałowego. "Kasowe" podejście zazwyczaj będzie odmienne od "memoriałowego". Jednakże nie oznacza to, że podatnik zapłaci mniejszy podatek. Spowoduje to jedynie, że płatności podatku będą rozłożone w czasie inaczej niż płatności podatku memoriałowego (prawdopodobnie nastąpi jego opóźnienie), ale jednocześnie zaistnieje stan dopasowania momentu zapłaty podatku do możliwości finansowych podmiotu. Zaobserwowane i zaprezentowane tu argumenty dają wyraźne podstawy do stwierdzenia, że obowiązujący w Polsce system podatkowy nie respektuje podstawowych zasad podatkowych, powodując jednocześnie, iż obciążenia fiskalne nie są dostosowane do sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw w zakresie płynności. Przeprowadzona analiza finansowa badanych przedsiębiorstw pozwala stwierdzić, że obecny system podatkowy nakazuje płacenie podatku podmiotom prawnym nie tylko przy wykazywaniu straty brutto, ale również przy wykazywaniu ujemnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Łamana jest w takim przypadku podstawowa zasada podatkowa - zasada ekonomiczna, która mówi wprost, że podatek winien być pokrywany z bieżących dochodów. Pamiętać należy, że wykazywanie dochodu to nie to samo, co wykazywanie nadwyżki finansowej, która pozwala pokryć zobowiązania podatkowe(fragment tekstu)
W wyroku z 29.08.2023 r., III SA/Wa 1335/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że podatnik może wybrać opodatkowanie estońskim CIT również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zdaniem Sądu, aby podatnik mógł w ogóle "wybrać" estoński CIT, musi najpierw na moment wyboru zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Według Sądu dokonanie tych czynności nie może nastąpić w czasie późniejszym. W niniejszym komentarzu autorka przytacza argumenty wskazujące na wadliwość powyższego stanowiska. W szczególności odwołanie się do znaczenia analizowanych pojęć w języku potocznym jest według autorki w sposób oczywisty nieuprawnione.(abstrakt oryginalny)
Od 2004 roku przedsiębiorcom, osiągającym dochód z działalności gospodarczej, przysługuje prawo wyboru jego opodatkowania podatkiem liniowym. Wyjaśniono, jakie są przyczyny rosnącej popularności tego podatku w grupie przedsiębiorców. Wyrażono jednocześnie opinię, że liczba przedsiębiorców opodatkowanych tym podatkiem w najbliższych latach będzie rosła wolniej niż w przeszłości oraz że nie należy wykluczyć likwidacji lub ograniczenia zryczałtowanych form opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej.
Pojęcie uproszczonych form opodatkowania nie jest terminem zdefiniowanym ustawowo. Autorka artykułu scharakteryzowała elementy podatku płaconego na zasadach ogólnych, których mogłyby dotyczyć uproszczenia i na tej podstawie wyodrębniła pięć sposobów pojmowania uproszczonych form opodatkowania dochodów osób fizycznych.
"Pewność tego, co każdy powinien zapłacić, jest w opodatkowaniu kwestią o tak zasadniczym znaczeniu, że nawet duża nierówność opodatkowania nie jest tak wielkim złem jak niewielka niepewność". Przytoczona myśl Adama Smitha zawarta w Badaniach nad przyczynami bogactwa narodów nadal jest aktualna, a jej znaczenie szczególnie wyraźne w kontekście problemu opodatkowania działalności gospodarczej'. System podatkowy jako jeden ze składników otoczenia przedsiębiorstw wpływa na podejmowane przez nie decyzje. Trafność dokonywanych przez podmioty gospodarcze wyborów jest uzależniona od zmienności otoczenia. Duża stabilność warunków, w których funkcjonują firmy, sprzyja bowiem wydłużaniu horyzontu czasowego dla sporządzanych przez nie planów i prognoz. Częstsze zmiany generują natomiast wyższy poziom ryzyka działalności, które zniechęca do podejmowania mniej rentownych przedsięwzięć. Racjonalnie zarządzane przedsiębiorstwa będą się zatem rozwijać wtedy, gdy ich otoczenie jest stabilne.(fragment tekstu)
10
Content available remote Profil działalności indywidualnych gospodarstw rolnych a korzyści z VAT
100%
Celem artykułu jest ocena i próba wskazania najkorzystniejszej formy opodatkowania VAT z punktu widzenia profilu działalności indywidualnego gospodarstwa rolnego. Autorzy dokonali analizy dotychczas przeprowadzonych krajowych badań w zakresie opłacalności formy podatku VAT. Zarówno analiza literatury, jak i rezultaty przeprowadzonych badań wykazują najwięcej ekonomicznych korzyści z wyboru opodatkowania VAT na zasadach ogólnych. Zwraca się przy tym uwagę na konieczność przeprowadzenia regularnych inwestycji w gospodarstwie, które mogą zagwarantować zwrot podatku od towaru i usług. Największe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym odnotowano w gospodarstwie o profilu produkcji roślinnej, co stanowi o przeważającej opłacalności tego profilu działalności z punktu widzenia wyboru formy opodatkowania VAT. (abstrakt oryginalny)
Podstawa opodatkowania budowli w podatku od nieruchomości nawiązuje do - przynajmniej formalnie - wartości budowli. Jest to albo wartość oparta na przepisach dotyczących amortyzacji, albo tzw. wartość rynkowa. Z uwagi na to, że podstawą opodatkowania jest wartość obiektu z momentu powstania obowiązku podatkowego, często niewiele ma ona wspólnego z realną wartością przedmiotu opodatkowania. Aktualnie emocje budzi spór o podstawę opodatkowania budowli, które zostały całkowicie zamortyzowane. Będzie to główny przedmiot niniejszej publikacji, ale zostanie on ujęty na tle całości zagadnienia wartości budowli, które były lub są amortyzowane. Pominięty zostanie problem podstawy opodatkowania budowli, które nie były amortyzowane.(abstrakt oryginalny)
Cel - przedstawienie problematyki uproszczonych form opodatkowania dochodów osiąganych przez małe przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne, wskazanie na specyfikę prowadzenia działalności takich przedsiębiorstw oraz scharakteryzowanie możliwych do zastosowania przez nie uproszczonych form opodatkowania, czyli karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oraz dokonanie porównania liczby podatników stosujących formy uproszczone w latach 2004-2013. Metoda badania - badanie literatury, danych empirycznych Ministerstwa Finansów oraz analiza przepisów zawartych w krajowych aktach prawnych. Wyniki - karta podatkowa jest coraz rzadziej stosowana przez podatników, natomiast rośnie liczba stosujących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oryginalność/wartość - kluczową wartością artykułu jest dostarczenie wiedzy na temat funkcjonowania uproszczonych form opodatkowania dochodów przedsiębiorstw osób fizycznych oraz analiza i ocena zakresu ich stosowania. Artykuł zwraca także uwagę na problem wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy obrania odpowiednich strategii, w tym strategii podatkowych, w celu optymalizacji obciążeń oraz ryzyka z nią związanych. Jednym z głównych celów optymalizacji podatkowej prowadzonej działalności gospodarczej jest minimalizacja obciążenia związanego z podatkami oraz minimalizacja ryzyka z nimi związanego. Artykuł przedstawia znaczenie, jakie ma wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej dla optymalizacji podatkowej. Wybór formy podatku dochodowego jest kluczowy dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Determinuje on m.in. możliwości korzystania z różnego rodzaju zwolnień, ulg podatkowych oraz rodzaj prowadzonej ewidencji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ustalenie związku między zatrudnieniem pracowników a wyborem przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą formy opodatkowania dochodów. Osiągnięcie postawionego celu i rozwiązanie problemu badawczego wymaga dokładnego zdefiniowania kategorii kosztów zatrudnienia oraz zidentyfikowania czynników kształtujących relację pomiędzy tymi kosztami a poszczególnymi formami opodatkowania dochodów. W tym celu przeprowadzono studia literaturowe oraz dokonano opisowej analizy uregulowań prawnych i innych uwarunkowań instytucjonalnych pod kątem wpływu tych czynników na kształtowanie się relacji pomiędzy kosztami zatrudnienia a poszczególnymi formami opodatkowania dochodów. Relacje te zostały pokazane przez wskazanie związanych z zatrudnieniem pracowników kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych rzutujących na wybór formy opodatkowania dochodów. W pierwszej części artykułu omówiono wynikające z przepisów prawa podatkowego formy opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne w ramach działalności gospodarczej. Następnie wyjaśniono znaczenie pojęć i terminów mających podstawowe znaczenie dla tematu pracy. W ostatniej części artykułu wskazano na zagadnienia dotyczące związku między zatrudnieniem pracowników a wyborem przez przedsiębiorców formy opodatkowania dochodów. Zagadnienia te zostały podzielone na trzy grupy dotyczące: kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników stanowiących koszty uzyskania przychodów, ulg podatkowych związanych z zatrudnieniem pracowników, liczby zatrudnianych pracowników jako przesłanki opodatkowania dochodów na zasadach karty podatkowej. (fragment tekstu)
W artykule scharakteryzowano trzy możliwe formy opodatkowania działalności gospodarczej : zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów. Przybliżono możliwość stosowania tych form i korzyści z nich wynikające. Na przykładzie trzech niewielkich firm działających na rynku dokonano wyboru najkorzystniejszego sposobu opodatkowania dla każdej z nich, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość przedsiębiorstwa, a także wielkość przychodów i kosztów. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest określenie możliwości optymalizacji podatkowej mikroprzedsiębiorstw w zakresie podatku dochodowego, w drodze wyboru określonej formy opodatkowania. Dla osiągnięcia celu posłużono się następującymi metodami badawczymi: kwerendą literatury, studiami aktów prawnych oraz studium przypadku. Weryfikacja danych empirycznych dotyczących analizowanego problemu badawczego polegała na porównaniu obciążeń podatkowych wynikających z zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, progresywnej skali opodatkowania i podatku liniowego, na przykładzie mikroprzedsiębiorcy wykonującego usługi naprawy i konserwacji podnośników widłowych oraz instalacji w budynkach dźwigów osobowych wraz z ich naprawą i konserwacją. Analizą objęto lata 2008-2013.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Wybór formy opodatkowania a korzyści finansowe dla firm z sektora MSP
84%
Ze względu na to, że każdy przedsiębiorca dąży do uzyskania jak najwyższych korzyści, powinien on zastanowić się nad najlepszą z możliwych formą opodatkowania. Wiadomo, że wysokość płaconego podatku wpływa na wartość strumienia pieniężnego generowanego przez prowadzoną działalność. Zatem należy wykorzystać dostępne prawnie możliwości, żeby obniżyć wysokość płaconej składki i jednocześnie zwiększyć wartość strumieni pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
Osoby fizyczne, podejmując wyzwania związane z powołaniem do życia podmiotu gospodarczego, stają w obliczu złożonego systemu prawno-organizacyjnego. Jednym z jego elementów jest system podatkowy, którego rozwiązania niewątpliwie wpływają na kondycję finansową podmiotu. Do zasadniczych decyzji podatkowych przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność generalnie należą identyfikacja źródeł dochodów i zastosowanie wobec nich właściwego rozwiązania podatkowego, a także wybór formy opodatkowania oraz korzystanie z preferencji podatkowych. Rozważania podjęte w artykule analizują wybrane kierunki decyzji podatkowych przedsiębiorców oraz wskazują na skutki ich realizacji dla sytuacji finansowej nowo powstałego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Peculiarities of Labour Income Taxation in the Baltic States
84%
Objective: The main objective of the paper is to analyse the peculiarities of the taxation of labour income in the Baltic States (Lithuania, Latvia and Estonia). Research Design & Methods: The influence of the basic tax elements on the evaluation of the level of labour income taxation was investigated. The comparative and logical analysis of statistical data and literature was performed and synthesis methods were applied. During the research, Latvia and Estonia, the countries closely related to Lithuania, have been compared. Findings: The labour income taxation (with personal income tax, social security and compulsory health insurance) in Lithuania is the lowest when compared with labour income taxation in Latvia and Estonia. Implications & Recommendations: The results of the research have shown that the comparison of the basic tax indicators, such as non-taxable minimum income and standard rates, only partially describe the national level of the labour income taxation. A more accurate description of the tax level could be provided only after applying ratios and evaluating such factors as tax base and tax exemptions. Contribution & Value Added: The paper delivers new empirical evidence on labour income taxation in different countries. (original abstract)
20
Content available remote Ulga prorodzinna w kontekście formy opodatkowania
84%
Począwszy od rozliczenia za rok 2007, osobom fizycznym przysługuje odliczenie od podatku dochodowego, zwane ulgą z tytułu wychowywania dzieci lub ulgą prorodzinną. Ulga została wprowadzona przepisami artykułu 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Zostały one znowelizowane 5 września 2007 r., czyli jeszcze przed pierwszym ich zastosowaniem. Ulga jest rozwiązaniem nowym i jeszcze nie zostało sprawdzone jej uwzględnienie w rzeczywistych rozliczeniach oraz faktyczny jej wpływ na dochody budżetu i korzyści podatników. Celem niniejszej pracy jest ocena funkcjonowania nowej ulgi i jej znaczenia społeczno-gospodarczego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.