Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forms of unemployment counteraction
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Opracowanie, było próbą podjęcia przez autorki odpowiedzi na pytania: czy występujący rozwój przedsiębiorczości na wsi daje szansę ograniczenia bezrobocia, co utrudnia, a co stymuluje inwestowanie na obszarach wiejskich oraz jakie występują formy aktywności ludności wiejskiej.
Autorka omówiła problemy bezrobocia na wsi w woj. kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza jego poziom, przestrzenne zróżnicowanie, strukturę oraz formy przeciwdziałania bezrobociu.
Bezrobocie w województwie łódzkim pojawiło się na początku lat 90. i sukcesywnie rosło do 1993 r. Po spadku w latach 1994-1998, w roku 1999 nastąpił jego ponowny wzrost, który utrzymuje się do dziś. W prezentowanym artykule przedstawiono jego krótką charakterystykę w okresie 1999-2000 oraz opisano działania Funduszu Pracy, które miały ograniczać to zjawisko.
Przedmiotem artykułu są instrumenty rynku pracy, których celem jest aktywizacja zawodowa grup defaworyzowanych na rynku pracy. Analizie poddane zostały nowe instrumenty rynku pracy wprowadzone do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2004 r. na skutek gruntownej nowelizacji z maja 2014 r. Nowe instrumenty rynku pracy mają za zadanie zwiększyć elastyczność działania urzędów pracy poprzez lepsze ich dostosowanie do potrzeb konkretnego bezrobotnego i pracodawcy. Zasadniczym celem nowych instrumentów jest pomoc w wejściu na rynek pracy i utrzymanie się na nim osobom młodym (do 30. roku życia) oraz osobom starszym (powyżej 50. roku życia), a także ułatwienie łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi związanymi z wychowywaniem dzieci czy opieką nad osobą zależną. W odniesieniu do bezrobotnych do 30. roku życia wprowadzono instrumenty mające motywować te osoby do samodzielnego podejmowania działań zmierzających do zatrudnienia (m.in. wprowadzono system bonów). W celu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia stworzona została możliwość ubiegania się przez pracodawców o dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia. Wprowadzone zostały także nowe instrumenty mające na celu umożliwienie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi tj. grant na telepracę oraz świadczenie aktywizacyjne. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba oceny sytuacji na rynku pracy w gminach powiatu zgierskiego oraz problematyki przeciwdziałania bezrobociu w badanym powiecie. Powiat ten zajmuje pierwsze miejsce w województwie łódzkim pod względem stopy bezrobocia (25,4%). Analizie poddano przede wszystkim obszary wiejskie, ponieważ bieda w Polsce zawsze była i nadal jest przede wszystkim biedą na wsi. (fragment tekstu)
Zaprezentowany program jest częścią autorskiego projektu wchodzącego w skład Programu strategicznego rozwoju społeczno-gospodarczego Starachowic, opracowanego w 1997 r. przez zespół pracowników naukowych Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.Charakterystyczną cechą tego programu jest adaptacja zaproponowanego sposobu działania do miejscowych warunków. Warto podkreślić, że władze administracyjne Starachowic walkę z bezrobociem absolwentów szkół ponadpodstawowych potraktowały jako jedno z zadań priorytetowych. Przedstawione rozwiązania można, przynajmniej częściowo, adaptować w innych jednostkach lokalnych. (fragment tekstu)
Cel artykułu: Celem pracy jest określenie makroekonomicznych i mikroekonomicznych kosztów i metod przeciwdziałania bezrobociu. Materiały i metody: W badaniach posłużono się metodą desk research. Wykorzystano bogaty dorobek literatury przedmiotu krajowej i zagranicznej, której kryterium doboru była wysoka jakość, oryginalność oraz aktualność. W badaniach empirycznych obejmujących lata 2019-2021 wykorzystano dane pochodzące z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce. Rezultaty: Na podstawie kwerendy literatury przedmiotu określone zostały uwarunkowania teoretyczne bezrobocia, a na płaszczyźnie makroekonomicznej i mikroekonomicznej omówiono negatywne konsekwencje bezrobocia oraz scharakteryzowano metody przeciwdziałania mu poprzez politykę gospodarczą. W obszarze empirycznym pracy wskazano na niekorzystny wpływ pandemii COVID-19 na bezrobocie w Polsce ogółem oraz w skali województw, jak również scharakteryzowano odpowiedź władz publicznych na perturbacje na rynku pracy w tym okresie. Wnioski: Problem bezrobocia generuje negatywne skutki (koszty bezrobocia) w ujęciu indywidualnym oraz gospodarczym. Istnieje konieczność implementacji efektywnych działań naprawczych, które umożliwiają walkę z bezrobociem poprzez odpowiednio prowadzoną państwową politykę makroekonomiczną oraz mikro-ekonomiczną. Przykładem jest tutaj przeciwdziałanie bezrobociu poprzez programy polityki gospodarczej wdrożone w czasie walki z pandemią COVID-19, które wyrażało się w szeregu zdywersyfikowanych działań, głównie o charakterze finansowym, których nadrzędnym celem była ochrona miejsc pracy. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Perspektywy rozwoju Klubów Pracy
63%
W procesie aktywizacji osób bezrobotnych, szczególnie w kraju niskiego zaufania społecznego, jakim jest Polska, ważne jest oparcie się na elementach praktycznych i relacjach face-to-face, co z jednej strony zwiększa kapitał społeczny wśród obywateli, a z drugiej sprzyja autorefleksji dotyczącej własnej roli w kontekście szybko następujących zmian w nowoczesnych społeczeństwach. Kluby Pracy jako struktury łączące ludzi i ułatwiające zdobycie określonych, konkretnych umiejętności powinny zostać bardziej wyeksponowane w codziennej działalności struktur Powiatowych Urzędów Pracy (i nie tylko) - jako czynnik sprawczy pozytywnej zmiany. Kluby Pracy działające w ramach struktur Powiatowych Urzędów Pracy są jedną z form przeciwdziałania bezrobociu. (fragment tekstu)
Badania rynku pracy, w tym także efektów polityki rynku pracy, doprowadziły do wypracowania wielu koncepcji teoretycznych i metod szacowania efektywności wprowadzanych rozwiązań. Z uwagi na złożoność tych metod oraz wiele ograniczeń ewidencyjnych w większości przypadków nie znajdują one zastosowania praktycznego, a jako kryterium oceny skuteczności podejmowanych działań - zgodnie z ich podstawowym celem - przyjmuje się "zatrudnialność" oraz koszty aktywizacji i pozyskania zatrudnienia. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań efektywności aktywnych programów rynku pracy w województwie śląskim w latach 2005-2010, prowadzonych z rozróżnieniem efektywności zatrudnieniowej i kosztowej. Z uwagi na istniejące ograniczenia metodyczno-statystyczne analizie poddano szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, refundacje wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy i dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
11
63%
Na początku artykułu przedstawiono problem bezrobocia w Krakowie na przestrzeni wieków. Następnie omówiono zmiany w wielkości i strukturze bezrobocia oraz ukazano liczbę bezrobotnych według: wieku, czasu pozostawania bez pracy oraz poziomu wykształcenia. Na koniec zaprezentowano programy aktywne mające na celu zmniejszenie bezrobocia: prace interwencyjne, roboty publiczne, przekwalifikowanie i przyuczenie do zawodu, pożyczki, refundacja wynagrodzeń absolwentów.
Misję projektu formułuje się następująco: Tworzymy internetowy system wczesnego ostrzegania przed upadłością przedsiębiorstw w regionie lubelskim i podkarpackim wraz z podsystemami szkolenia i doradztwa na odległość (distance learning) wykorzystując doświadczenie i dorobek partnerstwa krajowego i partnerstw międzynarodowych w analizie procesów gospodarczych na poziomie makroekonomicznym, mezoekonomicznym i mikroekonomicznym celem wprowadzenia regionalnej profilaktyki bezrobocia.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono cechy osiedli byłych PGR oraz omówiono ich społeczne i ekonomiczne problemy, takie jak bezrobocie czy spadek wskaźnika aktywności zawodowej ludności. Zaprezentowano również program stypendialny Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP) przeznaczony dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Stypendia te mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia, zakwaterowania, dojazdów do szkoły czy zakupu podręczników.
W opracowaniu rozważaniom poddano białoruskie doświadczenia profilowania bezrobotnych, które pozwalają na określenie indywidualnego ryzyka bezrobocia długotrwałego już na etapie rejestracji bezrobotnych. Technika profilowania bezrobotnych w Białorusi oparta została na trzech kryteriach: typ regionalnego rynku pracy i jego intensywność, indywidualny potencjał bezrobotnego i jego motywacja. Profilowanie bezrobotnych pozwala na wybór indywidualnego programu aktywizacji zawodowej i ograniczenie okresu trwania bezrobocia. Profilowanie bezrobotnych przyczynia się do redukcji negatywnych konsekwencji długotrwałego bezrobocia w regionie i sprzyja rozwojowi gospodarki narodowej. (abstrakt oryginalny)
Omówiono problem bezrobocia, w szczególności bezrobocia długotrwałego w Polsce. Przedstawiono strukturę długotrwale bezrobotnych pod względem wybranych cech za okres od 1993 do 2004 roku. Regionalne zróżnicowanie struktury długotrwale bezrobotnych przebadano za lata 1999-2004 tj. od momentu wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski.
W artykule omówiono istotę, przyczyny oraz rodzaje bezrobocia a także niektóre formy przeciwdziałania temu zjawisku.
Treść artykułu oparta została na doświadczeniach autorki, zebranych podczas udziału w pracach Komitetu Ekspertów Rady Europy ds. Promowania Dostępu do Zatrudnienia. W Komitecie tym, autorka była przedstawicielem Polski z delegacji Ministerstwa Gospodarki w latach 1999-2001. Autorka zacytowała wybrane zagadnienia z Raportu końcowego Komitetu, a także wykorzystała własne obserwacje z uczestniczenia w pięciu seminariach, spotkaniach Komitetu, które odbywały się w Strassburgu we Francji.
Bezrobocie powoduje degradację ekonomiczną i społeczną jednostki oraz rodziny. Nasilenie tego zjawiska sprawia, że ludzie nie są pewni swojej przyszłości oraz swoich najbliższych. Duże bezrobocie prowadzi do narastania problemu wykluczenia społecznego i bierności, a pewne grupy społeczne są nimi szczególnie zagrożone. Grupy te w pierwszej kolejności należy wspomagać; są to m.in. młodzi do 25 roku życia, absolwenci szkół średnich i wyższych, którzy ze względu na ogólnie trudną sytuację życiową oraz brak doświadczenia zawodowego mają problemy ze znalezieniem pierwszej pracy. W warunkach niedostatecznego popytu i masowego bezrobocia proces aktywizacji zawodowej młodzieży jest poważnie zagrożony zarówno ryzykiem utraty pracy, jak i wydłużaniem się czasu poszukiwania nowego lub pierwszego w życiu zatrudnienia. Nie bez znaczenia są także poziom i struktura zawodowa absolwentów, którzy wkraczają w życie zawodowe. Brak aktualnego dostosowania systemu kształcenia do potrzeb gospodarki powoduje, że istotna liczba absolwentów po ukończeniu szkoły staje się bezrobotnymi ze zbędnymi kwalifikacjami. Konieczne jest podejmowanie różnorodnych działań na rynku pracy mających na celu aktywizację bezrobotnych. (fragment tekstu)
Utrzymywanie się bezrobocia długookresowego w Polsce na początku XXI w. wymaga prowadzenia takiej polityki społeczno-gospodarczej, która będzie sprzyjała tworzeniu nowych miejsc pracy oraz likwidowaniu bezrobocia. Można powiedzieć, że polityka ta powinna zmierzać do: łagodzenia skutków bezrobocia poprzez działania osłonowe, przeciwdziałania bezrobociu poprzez aktywizację bezrobotnych w ramach aktywnych programów rynku pracy, działania na rzecz utrzymania dotychczasowych miejsc pracy, promowania produktywnego zatrudnienia. (...) Omówiono efektywność podstawowych programów rynku pracy prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim w latach 1999-2004. (fragment tekstu)
20
Content available remote System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych
63%
W ramach Inicjatywy Wspólnotowej Unii Europejskiej EQUAL - pod nazwą "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" aplikowany jest projekt, którego zasięg obejmuje województwa: lubelskie i podkarpackie. Jego głównymi celami jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) oraz ich właścicielom (menedżerom, zatrudnionym pracownikom) w rozwoju działalności, w tym zwłaszcza w przezwyciężaniu zagrożeń gospodarczych, pomoc w budowaniu strategii oraz w rozwiązywaniu problemów prawnych, ekonomicznych i technicznych. Cele te będą realizowane m.in. poprzez zbudowanie i wdrażanie w przedsiębiorstwach systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu upadłością i innych zagrożeniach gospodarczych, zapewnienie MŚP wsparcia doradczego i szkoleniowego, a także ułatwianie nawiązania oraz utrzymywania kontaktów krajowych i międzynarodowych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.