Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formułowanie sprawozdań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiono podstawowe zasady rozliczeń finansowych obowiązujących we Wspólnocie Mieszkaniowej. Właściciele poszczególnych lokali sami w postaci uchwały podejmują decyzję o sposobie rozliczeń finansowych. Potrzeby informacyjne Wspólnoty determinują szczegółowość rozliczeń finansowych i sprawozdań podlegających zatwierdzeniu na rocznym zebraniu sprawozdawczym. Pozaksięgowa ewidencja kosztów jest ustawowo preferowanym sposobem prowadzenia rozliczeń finansowo-księgowych przez wspólnoty Mieszkaniowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ten dotyczy naczelnej koncepcji rachunkowości finansowej, jaką jest true and fair view (TFV). Jego cel, po wstępnym zaprezentowaniu istoty TFV, to zestawienie opinii o omawianej koncepcji, ze szczególnym naciskiem na pewne mankamenty, jakie ukazują się przy bliższej jej analizie. Artykuł nie umniejszenia wartości TFV, a jedynie ukazuje słabe strony TFV oraz zagrożenia, jakie może nieść niewłaściwe stosowanie koncepcji. Krytyka TFV opiera się na m.in. na samym znaczeniu terminu, zakorzenionym w koncepcji subiektywizmie, na kwestionowaniu języka komunikacji. Autorka stwierdza, że mimo pewnych słabych stron wynikających z istoty koncepcji, TFV jest kluczem wskazującym cel i sens przygotowania sprawozdania finansowego, kluczem, który każdy księgowy powinien umieć właściwie wykorzystać.(streszczenie oryginanlne)
Sprawozdanie z działalności stanowi specyficzny przedmiot regulacji rachunkowości. Z jednej strony jego zawartość może być dość szczegółowo określona przepisami, co na przykład dotyczy spółek publicznych. Z drugiej strony jest to sprawozdanie opisowe, wymykające się sztywnym normom prawnym. Dlatego często sprawy związane z tego rodzaju sprawozdaniami są regulowane wytycznymi lub standardami określającymi jedynie ogólne założenia i zasady.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienie sporządzania śródrocznych sprawozdań finansowych przez emitentów papierów wartościowych wprowadzanych do publicznego obrotu. Porównano przepisy niemieckie i polskie regulujące zawartość śródrocznych sprawozdań finansowych oraz ich badanie.
Sprawozdanie z działalności to istotne źródło informacji o wynikach działalności spółek. Podobnie jak sprawozdanie finansowe, także sprawozdanie z działalności powinno cechować się zrozumiałością. W artykule przeprowadzono ocenę zrozumiałości sprawozdania z działalności Grupy LOTOS SA z wykorzystaniem aplikacji JASNOPIS. Jej wyniki pozwalają stwierdzić, że sprawozdanie zostało napisane trudnym językiem, w szczególności we fragmentach poruszających problem ochrony środowiska, badań i rozwoju czy strategii.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zasady sporządzania sprawozdania finansowego jednostki gospodarczej. Wymieniono rodzaje tych sprawozdań i przedstawiono ich klasyfikację oraz opisano takie sprawozdania jak: bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym, rachunek przepływów pieniężnych.
W ramach dostosowywania polskiej rachunkowości do warunków gospodarki rynkowej od 1 stycznia 1995 roku weszła w życie ustawa o rachunkowości. Zmiany dotyczące sprawozdania finansowego rozpatrzono w niniejszym artykule. Zanalizowano następujące zagadnienia: - zasady sporządzania sprawozdania finansowego; - elementy sprawozdania finansowego (bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych, sprawozdanie z działalności); - konsolidacja sprawozdań finansowych grupy kapitałowej.
Celem artykułu była próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy sprawozdanie zintegrowane jest wiarygodnym źródłem informacji o realizowanych procesach innowacyjnych. Wykorzystano w nim krytyczną analizę literatury przedmiotu i regulacji prawnych, obserwację praktyki gospodarczej (analizę raportów zintegrowanych spółek: KGHM Polska Miedź SA, Grupa Lotos SA, Grupa Azoty SA, PKN Orlen SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA) oraz wnioski wynikające z wcześniejszych badań autorki w zakresie prezentacji innowacji w sprawozdawczości zintegrowanej. (abstrakt oryginalny)
Z perspektywy podatnika kluczowym aspektem związanym z uzyskaniem interpretacji indywidualnej jest zniwelowanie niepewności prawnej w zakresie wykładni przepisów prawa podatkowego i ich zastosowania w kontekście jego indywidualnej sprawy. Ochrona wynikająca z otrzymanej interpretacji ma swoje granice temporalne - oprócz wyraźnie uregulowanych okoliczności w art. 14k § 1 w zw. z art. 14e § 1a ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - przyjmuje się, że ochrona ta traci na znaczeniu w sytuacji zmiany stanu prawnego. Powstaje jednak pytanie, czy każda ingerencja ustawodawcy w treść przepisów prawa stanowiących przedmiot interpretacji indywidualnej powoduje, że ta interpretacja traci swoją aktualność. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie jest tradycyjnie zaliczane do podsystemu rachunkowości zarządczej. Celem artykułu jest wskazanie znaczenia systemów budżetowania niezbędnych do sporządzenia sprawozdań finansowych, a więc wykorzystywanych w obszarze rachunkowości finansowej. W artykule zaprezentowano przykład ujęcia kosztów i przychodów z realizacji usług długoterminowych. (abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń są podmiotami o specyficznym rodzaju działalności, funkcjonują na podstawie odrębnych przepisów prawnych. Niniejsze opracowanie prezentuje te elementy sprawozdania finansowego zakładów ubezpieczeń, które w zdecydowany sposób różnią się od części składowanych sprawozdań finansowych innych podmiotów gospodarczych. Szczególną uwagę zwrócono na sprawozdania finansowe zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w dziale II (majątkowe i osobowe).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.