Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Formy własności przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ formy własności na efektywność banków komercyjnych
100%
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: czy konsolidacja, która odbywa się w polskim sektorze banków komercyjnych miała wpływ na ich efektywność. Ze względu na wielość uwarunkowań, które opisują efektywność banków Autorzy koncentrują się w swych badaniach na jednym z nich, mianowicie na zbadaniu czy forma własności banków ma wpływ na ich efektywność. W badaniu wykorzystano analizę finansową oraz metodę ANOVA, za miary efektywności przyjmując tzw. tradycyjne wskaźniki efektywności.
Celem artykułu jest prezentacja oraz analiza kierunków ewolucji polityki Unii Europejskiej w zakresie przenoszenia własności przedsiębiorstw. Jako główną technikę badawczą zastosowano metodę badania dokumentów, czyli analizę aktów prawnych, raportów oraz programów wspólnotowych. Pomocniczo zastosowano także metodę statystyczną, metodę wnioskowania logicznego oraz metodę komparatywną. Metoda statystyczna (analiza danych statystycznych) polega na analizowaniu dokumentów źródłowych i ogólnodostępnych danych statystycznych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę analizy efektywności funkcjonowania państwowo-patronackich przedsiębiorstw Ukrainy. Autorzy przedstawiają, że w takim przypadku trudno jest rozróżnić co jest czyją własnością. Zatem postulują inną formę własności - mieszaną. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ownership Concentration Impact on Firm Financial Performance
100%
Wstęp: Celem pracy była analiza wpływu koncentracji własności na sposób postępowania przedsiębiorstw, działających w sektorze finansowych i logistycznym w Pakistanie. Od wielu lat trwa dyskusji na temat wpływ praktyk sektora państwowego na działania przedsiębiorstw. Struktura własnościowa ma istotny wpływ na sposób postępowania firm, zarówno pozytywny jak i negatywny. Wpływ sposobu postępowania sektora finansowego ma istotne znaczenia dla rozwoju gospodarczego zarówno kraju jak i narodu we wszystkich sektorach, np. w tak istotnym sektorze, jakim jest logistyka. Prezentowana praca przedstawia badania pod wpływem koncentracji typu własności na działanie firm operujących w sektorze finansowych, co przekłada się również na działanie innych sektorów gospodarki, w tym logistycznego.Metody: Badania przeprowadzono na losowej próbce 36 przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te są zarejestrowane na giełdzie w Karachi, w Pakistanie. Analizie poddano okres ostatnich 5 lat, na podstawie raportów rocznych. Jako narzędzi do obróbki danych zastosowano statystykę opisową, macierz korelacji oraz modele regresji.Wyniki: Koncentracja własności ma istotny negatywny wpływ na ROA, koncentracja własności rodzinnej ma istotny negatywny wpływ na ROA, natomiast koncentracja własności nierodzinnej ma istotny pozytywny wpływ na wskaźnik Tobin's Q i ROA. Otrzymane wyniki są spójne z teorią agencji.Wnioski: Koncentracja własności może wpływać na działanie formy zarówno pozytywnie, jaki i negatywnie. Wyniki badań wskazują, że teoria agencji może być zastosowana w kontekście Pakistanu. W strukturze ze skoncentrowaną własnością, decyzje są podejmowane przez głównym udziałowców. Podejmują oni decyzje korzystne przede wszystkich dla siebie a nie zawsze dla całości firmy. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania działań podejmowanych przez posiadające doświadczenie na rynku unijnym koncerny zagraniczne zaangażowane w polskie cukrownictwo z działaniami w cukrowniach należących do Skarbu Państwa, w okresie transformacji systemowej. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest próba przedstawienia metod badania struktury własnościowej przedsiębiorstw. Szczególną uwagę zwrócono na sposoby pomiaru wielkości i struktury sektorów własności oraz stosunki własnościowe i formy własności przedsiębiorstw na przykładzie podmiotów z kapitałem zagranicznym. (fragment tekstu)
W krajach przechodzących etap transformacji struktura własności kapitału wpływa na procesy ekonomiczne, w tym również na aktywność innowacyjną w przemyśle. Prowadzone badania wskazują, że kluczem do akceleracji rozwoju ekonomicznego jest transfer technologii z zagranicy. Przedsiębiorstwa krajowe zlokalizowane w regionach charakteryzują się niskim poziomem skłonności do podejmowania ryzyka. W miarę upływu czasu aktywność innowacyjna tych podmiotów porównywalna jest do ich zagranicznych konkurentów, a czynnik własności przestaje odrywać istotną rolę w procesie zróżnicowania innowacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba empirycznej weryfikacji tezy zakładającej, że stopień opłacenia wzrostu wydajności pracy w przedsiębiorstwach prywatnych jest korzystniejszy niż w przedsiębiorstwach publicznych, tzn. wzrost płac w podmiotach prywatnych znajduje pokrycie w szybszym wzroście wydajności pracy. Próba weryfikacji tezy została podjęta na przykładzie przedsiębiorstw dużych należących do sekcji "działalność produkcyjna".(abstrakt oryginalny)
Okres, jaki upłynął od momentu rozpoczęcia zmian systemowych w Polsce, tj. od 1990 r., skłania do pytań o efekty tego procesu. W artykule podjęto próbę scharakteryzowania zmian ilościowych związanych z działalnością podmiotów gospodarczych w Polsce w okresie 1991-2007, tj. określenia jakiego typu zmiany zaszły w liczbie i strukturze własnościowej funkcjonujących podmiotów gospodarczych oraz jakie zmiany następowały w sekcjach, w których podmioty te prowadzą działalność gospodarczą, a także przeanalizowania, jakie rodzaje podmiotów gospodarczych pod względem ich wielkości oraz jakie formy własności (podmioty sektora publicznego, prywatnego i zakłady osób fizycznych) determinują ekspansję rozwojową gospodarki polskiej po 1990 r. (fragment tekstu)
10
Content available remote Ownership changes as a sign of Polish holdings' response to the economic crisis
84%
In research on enterprises' crises scientists rarely focus on examining the relations between the signs of a crisis and ownership changes. The presented research focuses on the changes of the Polish holdings' ownership structures, changes in their management and supervisory bodies related to the signs of crisis and some synthetic measures of activity. The research proves that the analysed enterprises did not make any radical changes in their ownership structure during the crisis. Statistically significant relations were simultaneously identified, which indicate that changes concerning the majority owner positively affect the way the holdings cope with the crisis. During the 2008-2013 economic crisis the owners of the examined holdings used their ownership rights to introduce changes in the governing bodies, whereby the changes in the management boards (the board composition and the chairman position) were introduced slightly more commonly than the changes in the supervisory boards. Changes of the chairman of the management board or supervisory board were not statistically related to the measures of the competitive position analysed in the research. (original abstract)
Przedstawiono wyniki badania, którego celem była próba poszukiwania konwergencji i dywergencji w obszarze własności przedsiębiorstw w stosunku do prowadzonej przez nie działalności innowacyjnej, uwzględniając specyfikę Polski i jej regionów. Warstwa egzemplifikacyjna pracy została oparta na studium szczegółowo eksplorującym trzy odmienne przypadki województw: Śląska, Pomorza Zachodniego i ziemi lubuskiej. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań nad władaniem korporacyjnym w bankowości. Celem badania było określenie koncentracji własności i struktury władania korporacyjnego w bankach w Polsce oraz w bankach w wybranych krajach OECD i UE. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy obserwowane obecnie w polskich bankach formy własności są porównywalne ze strukturami w innych systemach bankowych.
W artykule omówiono wpływ form władania na wyniki spółek bankowych w latach 1997-2001.
Celem artykułu jest określenie zakresu własności państwowej i porównanie wyników ekonomicznych 500 największych przedsiębiorstw niefinansowych z 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej znajdujących się na liście "Coface - CEE Top 500" w 2014 r. Stawiane jest pytanie, jaki jest związek pomiędzy formą własności a osiąganymi przez przedsiębiorstwa wynikami ekonomicznymi. Wśród 500 analizowanych przedsiębiorstw ustalono, że w przypadku 70 przedsiębiorstw państwo jest właścicielem większościowym lub mniejszościowym, ale sprawującym kontrolę nadzorczą. Najwięcej przedsiębiorstw państwowych pochodzi z Polski (24) i Słowacji (9). Przedsiębiorstwa te dominują w sektorach sieciowych. W celu wykazania zależności pomiędzy formą własności przedsiębiorstwa a osiąganymi przez nie wynikami obliczono współczynniki korelacji liniowej Pearsona, statystyki testu t dla dwóch prób niezależnych i wartości testu Kołmogorowa-Smirnova porównującego strukturę w dwóch grupach podmiotów. Wykazano statystycznie istotne różnice w wysokości osiąganych przez przedsiębiorstwa wskaźnikach finansowych w zależności od formy własności. Zgodnie z uzyskanymi wynikami przedsiębiorstwa państwowe charakteryzują się m.in. wyższym wskaźnikiem zyskowności brutto przychodów operacyjnych, wyższym poziomem majątku trwałego zaś niższym poziomem wskaźnika obrotu kapitału netto czy przychodów w stosunku do firm sektora prywatnego. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa transportowe, działając na silnie dywersyfikujących się rynkach usługowych, wykazują techniczno-eksploatacyjne i ekonomiczno-finansowe zróżnicowanie własnej działalności. Spośród typologicznych klasyfikacji przedsiębiorstw transportowych wyróżnić należy ich podział na gospodarcze jednostki sektora publicznego oraz sektora prywatnego. Sektory te różnią się od siebie głównie sposobami oceny efektywności ekonomicznej własnej działalności. Obowiązująca od 2006 r. w krajach Unii Europejskiej zasada neutralności wobec systemu własności nakazuje jednorodne traktowanie przedsiębiorstw, niezależnie od tego, do jakiego sektora należą. Oznacza to jednak konieczność opracowania i wskazania w praktyce jednorodnych zasad uniwersalnej oceny wszystkich przedsiębiorstw transportowych oraz przyjęcia adekwatnego - do takiej sytuacji - wiodącego instrumentu weryfikującego tak właśnie kwantyfikowaną ich ekonomiczną efektywność. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przypomnienie, zdefiniowanie oraz przeanalizowanie znaczenia kategorii własności dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w szczególności dla procesu zarządzania przedsiębiorstwem. Rozważania te poprzedzono omówieniem własności jako kategorii społecznej, ekonomicznej oraz psychologicznej.
Research background: The innovation activity of Polish industrial processing enterprises is examined in a broader time context than typical business cycle frames, which makes it possible to look at the investigated problems from the perspective of Kondratieff waves.Purpose of the article: The aim of the research is to describe the combined effect of mutual interactions between the ownership and size of Polish industrial processing enterprises on the goals of innovative activity and their degree of importance for the further development of the innovativeness of those firms. These relations are examined in various phases of the business cycle. Additionally, taking secular changes into account made it possible to lend credence to the claim that the global financial crisis is a typical phenomenon for the breakthrough period between two Kondratieff waves.Methods: A characteristic feature of the applied method is the focus on the combined effect of the enterprise type and ownership structure on firms' innovation over three periods: prosperity 2004-2006, crisis 2008-2010 and recovery 2012-2014. As regards statistical techniques, the Pearson's χ2 independence test and correspondence analysis were applied. The results of the research are presented in a graphic form in three- and two-dimensional correspondence maps, which indicate the co-occurrence of (1) ownership sectors and enterprise types taken together, and (2) effects (goals) of the innovative activity of enterprises, together with the degree of their influence (importance) for further innovative activity. Mutual interactions between ownership sectors and enterprise types were visually analysed, indicating significant features of the triangles representing them.Findings & Value added: A significant combined effect of the ownership sectors and enterprise types on firms' innovative activity was found. There was a certain type of dynamic equilibrium between those variables, which changes depending on the business cycle phase. In the global financial crisis of 2008-2010, a surprising phenomenon was found, consisting of the growth of innovative activity in most enterprises as compared to the period of prosperity in 2004-2006. The enterprises achieved the goals assumed, and the degree of their importance proved the significant influence on further innovative activity of those firms. Additionally, it was demonstrated that in the period of recovery (2012-2014) mutual interactions between ownership and size eliminated the relationship between those variables and the goals of innovative activity, and eco-innovations proved to be directly subordinated to traditional types of innovations, mainly product and process innovations. Changes occurring in the last of the examined periods are related to the near-zero inertia of the entire industrial processing section, which allows to interpret the global financial crisis as a typical phenomenon for a breakthrough marking the end of one Kondratieff wave and the beginning of the next. Moreover, 2015 is identified as the year of breakthrough, ending the Fifth and beginning the Sixth Kondratieff Wave, which was related to the transition from the information and telecommunications revolution to the biomedical-hydrogen revolution. The calculations presented in this paper are consistent with those forecasts. (original abstract)
Opisano kształtowanie się relacji własności i zarządzania w organizacjach gospodarczych oraz omówiono formy własności i zarządzania w małych i średnich firmach. Przedstawiono także wyniki badań dotyczące struktur własności i zarządzania MSP aglomeracji łódzkiej.
Celem artykułu jest próba identyfikacji intensywności wprowadzania promarketingowych zmian w polskich przedsiębiorstwach w zależności od formy własności i sytuacji finansowej. Przejęto założenie, że powyższe zmiany przejawiają się w takich zjawiskach, jak: a) wysoka ranga czynników marketingowych wśród czynników sukcesu przedsiębiorstwa, b) wykorzystywanie w rywalizacji rynkowej narzędzi marketingowych.
20
Content available remote Ownership Structure and Company Performance - Research and Literature Review
84%
The aim of this article is to summarize the results of published researches conducted in the area of influence of ownership forms on companies and financial performance and to highlight the specifics of these relations in the environment of transition economies. Several authors have documented greater efficiency of private companies compared to state-owned. According to different studies, an alternative option for transition economies is foreign ownership. Recent studies show that the effect of ownership forms on companies and financial performance is more significant in Eastern European countries compared to developed countries. However, study results are often contradictory, therefore they require additional research. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.