Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Forwarding firm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Analizując korzyści wynikające ze współpracy w ramach organizacji sieciowych, należy podkreślić przede wszystkim ograniczenie ryzyka, tworzenie ekonomii skali i zasięgu, wymianę technologiczną, stymulowanie konkurencji, pozyskiwanie przewag wynikających z powiązań komplementarnych funkcji łańcucha wartości. W niniejszym referacie wykazano, iż w wyniku tworzenia organizacji sieciowych w ramach przedsiębiorstw spedycyjnych wszystkie te korzyści występują. Dzięki swej specyfice spedycyjne organizacje sieciowe mogą efektywnie konkurować w skali zarówno kraju, jak i Europy. Procesy konsolidacyjne w branży usług logistycznych są nie tylko szansą na dalszy rozwój, ale i podstawowym warunkiem ich istnienia. Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorstwa spedycyjnego jest umiędzynarodowienie kapitału, wprowadzenie pakietu usług logistycznych na rzecz przedsiębiorstw produkcyjno-handlowych w celu poprawy efektywności. (fragment tekstu)
U schyłku XX wieku, w okresie wielu istotnych przemian społeczno-gospodarczych świata, Europy i Polski trudno jest dokładnie nakreślić kierunki ewolucji zasad gospodarki rynkowej. Wiele krajów w Europie środkowo-wschodniej dokonuje radykalnego zwrotu w gospodarce. Po wielu latach hegemonii niesprawdzonych systemów nakazowo-rozdzielczych kraje te budują zręby gospodarki rynkowej oraz nakreślają strategie działania firmy. Główną determinantę strategii działania firmy transportowej zajmuje charakter rynku, na którym dany podmiot działa. Strategie te powinny być oddzielnie budowane dla transportu towarowego i komunikacji pasażerskiej. Polska począwszy od 1989 r. też realizuje swój program naprawy i restrukturyzacji systemu transportowego. W rozdziale 1 niniejszej publikacji autor przedstawił możliwe sposoby zaangażowania się państwa w realizację głównych kierunków polityki transportowej oraz reguły uczciwej konkurencji podmiotów świadczących usługi transportowo- spedycyjne. (fragment tekstu)
6
Content available remote Struktura sektora przedsiębiorstw spedycyjnych w Polsce
75%
Spedycja jest to termin określający działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług, których efektem finalnym jest przemieszczanie towarów. Nie należy jednak traktować pojęcia spedycja równoznacznie z pojęciami transport i logistyka. Celem niniejszego opracowania jest dokładne wyjaśnienie terminów spedycji, transportu i logistyki oraz zbadanie prawdziwości tezy, że sektor przedsiębiorstw spedycyjnych w Polsce rozwija się wolniej, niż wynika z potrzeb rynku usług transportowych. (fragment tekstu)
Zachowania przedsiębiorstw sektora TSL w warunkach jednolitego rynku europejskiego wiążą się z wieloma wyzwaniami. Muszą one w toku przystosowywania się podejmować działania zmierzające do odnalezienia swojego miejsca w procesie globalizacji, jak również poszukiwać form funkcjonalnych przystających do tych warunków. Głównym ich zadaniem w otwartej gospodarce staje się zatem zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym, wymagające dużej rozwagi przedsiębiorstw TSL w kształtowaniu procesów zatrudniania, a jednocześnie umiejętności skorzystania przez nie z możliwości, jakie daje poszerzony rynek. W takich warunkach podmioty gospodarcze sektora TSL są zmuszone nie tylko do podjęcia konkurencji, wraz ze stawianym przez europejskie rynki imperatywem innowacyjności, lecz przede wszystkim uznania, iż jakość zasobów ludzkich, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo jest jego siłą napędową, Dzięki ludziom na trwałe związanym z przedsiębiorstwem i jego misją, umiejącym współpracować, o kreatywnych postawach i kwalifikacjach podmiot gospodarczy ma szansę uzyskania trwałej, silnej pozycji i konkurencyjności.(fragment tekstu)
8
75%
Celem mniejszego opracowania jest zbadanie zasadności tezy mówiącej, że przedsiębiorstwa mające większy i szerszy od innych przedsiębiorstw zasób wiedzy o rynkach zagranicznych mogą szybciej od innych jednostek powiększać swój udział w obcych rynkach. Po przeanalizowaniu procesu internacjonalizacji w istniejącym w rzeczywistości przedsiębiorstwie autorka postara się stwierdzić, czy dobra znajomość warunków panujących na zagranicznym rynku pozwala przedsiębiorstwu nie tylko zwiększać udział w jednym zagranicznym rynku, ale także zwiększać zasięg terytorialny internacjonalizacji o kolejne kraje. W celu potwierdzenia lub zaprzeczenia przedstawionej tezie analizie poddany zastanie proces internacjonalizacji w przedsiębiorstwie spedycyjnym w latach 2002-2005. Przedmiotem badania jest działalność spółki Cargo Service. W wyniku przeprowadzonej analizy wskazane zostaną bariery jakie jednostka napotyka w trakcie procesu internacjonalizacji, a także sposoby pokonywania tych barier oraz szanse, które może wykorzystywać by zwiększać zasięg swojej działalności międzynarodowej. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą pokazania modelu funkcjonowania dużego przedsiębiorstwa spedycyjnego w praktyce. W ramach pracy zostały przeanalizowane wybrane, duże przedsiębiorstwa o tym profilu, działające na polskim rynku TSL. Przeprowadzona została analiza organizacji usług spedycyjnych, oferty i modeli rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Strategia zrównoważonego rozwoju w przedsiębiorstwach usług spedycyjnych
75%
Zrównoważony rozwój stanowi element potencjału, który może zostać wykorzystany przez przedsiębiorstwa do poprawy przewagi konkurencyjnej. Przepisy prawne nie obligują przedsiębiorców do wdrażania zrównoważonej strategii rozwoju. Jednak przedsiębiorstwa, które się od strategii zrównoważonej odżegnują, tracą pozytywny wizerunek i zaufanie społeczeństwa, a tym samym przewagę konkurencyjną. Celem artykułu jest udowodnienie tezy, że przedsiębiorstwa spedycyjne mogą kształtować swoją działalność zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Mogą wykorzystywać do tego szanse pojawiające się wraz z dostosowaniem kluczowych obszarów działalności do założeń zrównoważonego rozwoju oraz niwelować pojawiające się bariery. Referat ma przedstawić wpływ strategii zrównoważonego rozwoju na potencjał konkurencyjny przedsiębiorstwa spedycyjnego. Pierwsza część opracowania przybliża zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa. Są w niej wymienione kluczowe obszary, które przedsiębiorstwo powinno zidentyfikować, a także działania, które musi podjąć w celu wprowadzenia działalności zrównoważonej. W części drugiej zaprezentowano możliwości, jakie niesie ze sobą wprowadzenie strategii zrównoważonego rozwoju. Przedsiębiorstwo spedycyjne w trakcie wdrażania idei zrównoważonego rozwoju może wykorzystywać pojawiające się szanse, ale również napotka na szereg barier. Dlatego w części trzeciej zaprezentowano, w jaki sposób szanse zrównoważonego rozwoju mogą zostać wykorzystane do ugruntowania przewagi konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Celem badań było zbudowanie modelu umożliwiającego przewidywanie upadłości przedsiębiorstw z branży usług spedycyjnych w Polsce. Ustalono, że dotychczasowe modele wczesnego ostrzegania przed upadłością przedsiębiorstw w sposób niezadowalający pozwalają przewidzieć upadek bądź przetrwanie przedsiębiorstw z tej branży. Badania prowadzono na podstawie danych z lat 2003-2007, które pochodziły ze sprawozdań finansowych. Dotyczyło to przedsiębiorstw, które w latach 2003-2007 ogłosiły upadłość i na trzy lata przed jej ogłoszeniem sporządzały sprawozdania finansowe oraz składały lub publikowały je w Monitorze Polskim B. Grupie I przedsiębiorstw1, które ogłosiły upadłość, przeciwstawiono grupę II - tzn. przedsiębiorstwa, które w latach 2003-2007 prowadziły ciągłą działalność gospodarczą w tej branży2. Łącznie analizowano 16 przedsiębiorstw spedycyjnych w Polsce. W trakcie badań posłużono się analizą porównawczą, którą wykorzystano do zweryfikowania przydatności polskich i zagranicznych modeli wczesnego ostrzegania przed upadłością. Do budowy modelu wykorzystano między innymi sekwencyjny dobór zmiennych objaśniających metodą regresji krokowej wstecz. (fragment tekstu)
Czy zatem istnieje potrzeba swego rodzaju kontroli fachowości i profesjonalizmu w działalności firmy spedycyjnej, w szczególności tej zaangażowanej w obsługę wymiany międzynarodowej? Jeśli tak, to kto miałby ją wykonywać? Uważam, że w interesie zleceniodawcy, dysponenta ładunku - eksportera, importera pewna forma nadzoru czy kontroli byłaby celowa. Z pewnością jednak nie powinna być ona wykonywana przez władze publiczne, może natomiast i powinna być wykonywana przez krajowe zrzeszenia spedytorów. Nie chodzi przy tym o ścisłą kontrolę rynku usług spedycyjnych i dopuszczanie lub nie nowych firm do udziału w tym rynku. Działalność zrzeszenia w tym aspekcie mogłaby się sprowadzać do rekomendacji swoich członków jako profesjonalnych firm świadczących usługi na określonym, dobrym poziomie. Z kolei członkostwo w danym zrzeszeniu wiązałoby się ze spełnieniem pewnych warunków. Jak to wygląda w praktyce przedstawimy na przykładzie polskiego i brytyjskiego rynku usług spedycyjnych. Rynek brytyjski pod względem dostępu do świadczenia usług spedycyjnych jest podobny do polskiego, gdyż i tam nie jest reglamentowany przez władze publiczne. Na obydwóch rynkach funkcjonują krajowe zrzeszenia spedytorów. (fragment tekstu)
13
Content available remote Ocena stopnia internacjonalizacji przedsiębiorstwa spedycyjnego
75%
Celem niniejszej pracy jest opracowanie sposobu pomiaru stopnia internacjonalizacji struktury wewnętrznej przedsiębiorstwa, a jednocześnie artykuł stanowi kolejny etap poprzednich prac autorki, poruszających problem internacjonalizacji, zwłaszcza w przedsiębiorstwach spedycyjnych. (...) W niniejszym artykule wyodrębniono elementy struktury przedsiębiorstwa, które mogą podlegać procesowi internacjonalizacji. Opracowano zintegrowany wskaźnik internacjonalizacji struktury przedsiębiorstwa, za pomocą którego ocenić można poziom zinternacjonalizowania struktury przedsiębiorstwa. Opracowany wskaźnik wykorzystano do zbadania poziomu internacjonalizacji struktury przedsiębiorstwa spedycyjnego w latach 2005-2007. Przedstawiono również kierunki dalszych badań autorki. (fragment tekstu)
Autor przedstawia problem procesów dostosowawczych przedsiębiorstw spedycyjnych. Omawia sprawę adaptacji spółek spedycyjnych borykających się z wieloma problemami związanymi z działalnością na rynku transportowym.
W warunkach zaostrzającej się w gospodarce światowej walki konkurencyjnej problemy jakości nabierają nowego znaczenia. Systemy zarządzania jakością zgodne z normami ISO 9001 stały się w ostatnich latach tak popularne, że w wielu branżach trudno sobie wręcz wyobrazić działanie bez odpowiedniego certyfikatu. Celem analizy w poniższym artykule jest udowodnienie, że pomimo tego, iż opracowanie i wdrożenie systemów jakości w przedsiębiorstwie spedycyjnym, jest procesem długotrwałym i kosztownym, to jednak dla funkcjonujących firm jest warunkiem niezbędnym dla dalszego ich rozwoju. W artykule zaprezentowano pokrótce proces wdrożenia systemu jakości w wybranej firmie transportowospedycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podzielono na trzy części. W pierwszej z nich przedstawiono ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, która staje się coraz popularniejszą koncepcją zarządzania firmą. Szczególną uwagę zwrócono na obszary CSR. W kolejnej części artykułu omówiono sytuację na rynku usług TSL w Polsce. W trzeciej części artykułu opisano działania trzech przedsiębiorstw z branży TSL popularyzujących ideę społecznej odpowiedzialności biznesu w naszym kraju. Celem artykułu jest wskazanie obszarów CSR, w których odpowiedzialne społecznie wybrane firmy z branży TSL podejmują działania.(fragment tekstu)
Przystępując do opracowania tak sformułowanego tematu należy już na wstępie sprecyzować zakres zagadnień które zostaną przedstawione. Niniejsze opracowanie, w myśl założonych celów, będzie zawierać przede wszystkim próbę charakterystyki oferowanej podaży usług spedycyjnych na terenie Warszawy. Jest to próba charakterystyki, gdyż nigdy dotychczas nie podejmowano jakichkolwiek badań dotyczących usług spedycyjnych. Dlatego wynikają obawy, jak dalece będzie można przedstawić obecną sytuację w tym zakresie. Obawy te są wywołane wieloma wątpliwościami zarówno co do przyjętych założeń metodologicznych i problemów teoretycznych, takich jak: interpretacja pojęcia spedycji, spedytora, usługi spedycyjnej i kryteriów klasyfikacyjnych oraz samej klasyfikacji spedycji, jak i kompleksowości zebranych informacji źródłowych. Podkreślić należy, iż w tym opracowaniu ograniczono się z konieczności jedynie do opisu sfery podażowej. To ograniczenie wynika z braku jakiegokolwiek udokumentowanego rozpoznania rozmiarów i struktury popytu na usługi spedycyjne.
Sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw spedycyjnych wymaga efektywnego zaspokajania potrzeb klienta, czyli po pierwsze: uzyskania od niego informacji na temat wymagań zlecenia. Po drugie, redukcji kosztów związanych z przeprowadzeniem usługi spedycyjnej oraz samego transportu (np. optymalne wyznaczenie trasy). Po trzecie, zagwarantowanie szybkości i jakości przewozu. Po czwarte, odpowiednio szybkie reagowanie na zachodzące w otoczeniu zmiany. Wszystkie te czynności powinny być nieustannie monitorowane i kontrolowane. Wynikiem tego jest właściwy przebieg procesu spedycyjnego przedsiębiorstwa. Celem artykuł jest przedstawienie problemów funkcjonowania firmy spedycyjnej w łańcuchu dostaw na podstawie wybranego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W branży TSL wiele firm konsoliduje się, łącząc w jedną, oferującą kompleksowe rozwiązania korporację. Mniejsze firmy działające na rynkach lokalnych przejmowane są przez wielkie globalne firmy logistyczne. Również i te ostatnie łączą się ze sobą. Celem konsolidacji jest z jednej strony lepsza obsługa klienta, co wpływa w bardzo dużym stopniu na poprawienie swojej pozycji konkurencyjnej; z drugiej zaś strony celem konsolidacji jest optymalizacja kosztów. Do kolejnych zaliczyć można korzyści ze stosowania jednej, wspólnej, znanej na całym świecie marki; dostęp do wiedzy i doświadczenia, wyposażenie techniczno-organizacyjne itp. Podobny trend konsolidacyjny widoczny jest również na polskim rynku. Ostatnimi czasy na rynku TSL byliśmy świadkami połączenia Spedpola z Schenkerem, DHL z Servisco oraz przejęcia reszty udziałów w Masterlink Express przez GeoPost. Fuzja firm z grupy Deutsche Post World Net (Danzas, Euro Expresa DHL) jest jednym z przykładów powstającej ogromnej korporacji logistycznej działającej pod jedną marką. W Polsce połączenie Danzas i Servisco miało miejsce w 2002 r. a konsolidacja firm z tej grupy pod jedną marką - DHL - rozpoczęła się w 2003 r. W tym czasie powstała jedna międzynarodowa firma skupiająca doświadczenie, umiejętności i wiedzę wszystkich trzech firm pod jednym parasolem - tak powstał DHL Express. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.