Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Franchise application
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Największe rynki franchisingowe Europy - podobieństwa i różnice
100%
Franchising jako forma współpracy przedsiębiorstw jest coraz powszechniej wykorzystywany w europejskim obrocie gospodarczym. Funkcjonujące w poszczególnych krajach sieci franchisingowe oraz działające w ich ramach placówki tworzą odpowiednio stronę podażową i popytową rynku franchisingu. Kształt, a także tempo i kierunki zmian zachodzące na rynkach franchisingowych zależą od wielu różnorodnych czynników, w związku z czym mogą prezentować się odmiennie w poszczególnych krajach. Przedmiotem artykułu jest analiza rozwoju instytucji franchisingu w Europie. Badaniem objęte zostały największe rynki franchisingowe Europy: Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Analizę porównawczą rynków przeprowadzono, opierając się na wybranych kryteria, takich jak m.in.: rozmiar rynku, jego struktura sektorowa, branżowa i geograficzna, wiek, a także generowane przez franchising zatrudnienie oraz obroty. Ponadto uwzględniony został aspekt prawnego uregulowania kontraktu franchisingowego oraz istnienie ogólnokrajowej instytucji promującej franchisingową formułę działalności na obszarze danego kraju. Zestawienie informacji w powyższym zakresie dla poszczególnych rynków oraz obserwacja ich zmian w czasie pozwoliła zauważyć, iż wśród cech charakterystycznych dla analizowanych państw istnieją w obszarze franchisingu zarówno podobieństwa, jak i różnice. Jednocześnie przeprowadzona analiza wskazuje, iż stopień dojrzałości danego rynku franchisingu jest funkcją czasu, zależy on bowiem w znacznym stopniu od długości okresu występowania franchisingu w obrocie gospodarczym danego kraju. (abstrakt oryginalny)
Franczyza to system sprzedaży towarów i usług, który oparty jest na ścisłej współpracy między dwoma odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami - franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Prowadzenie działalności w ten sposób, dla obu stron przynosi korzyści, a mianowicie franczyzodawca rozbudowuje sieć placówek ze swoim znakiem, bez ryzyka inwestycyjnego i finansowego, a franczyzobiorca ma możliwość relatywnie łatwego wejścia na rynek pod znana nazwą, co powoduje łatwiejsze pozyskanie klientów oraz dostęp do lepszej jakości materiałów i towarów na korzystniejszych warunkach. (abstrakt oryginalny)
Autorka, po przeanalizowaniu systemów franchisingowych w wybranych krajach europejskich, wybrała i omówiła rozwój i funkcjonowanie franchisingu w Niemczech, Holandii i w Wielkiej Brytanii, gdzie według danych liczbowych zjawisko to dominuje i najszybciej się rozwija.
Niniejsze opracowanie zawiera, obok teorii i faktów, praktyczne wskazówki zarówno dla samych franczyzodawców, jak i franczyzobiorców systemów franczyzowych. Celem badawczym autorki było przeanalizowanie funkcjonowania franczyzy jako sposobu na samozatrudnienie oraz wskazanie zalet i wad działalności franczyzowej, jakie niesie za sobą ten specyficzny rodzaj kooperacji zarówno dla franczyzobiorcy, jak również dla franczyzodawcy na przykładzie banku PKO BP SA. Ponadto, wspomniano również o uwarunkowaniach pozyskania franczyzobiorców, czynnikach sprzyjających temu i barierach tworzenia franczyzy. Praca kierowana jest do każdego, kto uznaje franczyzę za swoją drogę do sukcesu opartą na samozatrudnieniu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykorzystanie koncepcji franchisingu w Polsce w latach 1989-2008
84%
W artykule autorka prezentuje franchising jako jedną ze współczesnych strategii marketingowych, która umożliwia przedsiębiorcom nie tylko dystrybuowanie swoich produktów i usług, lecz przede wszystkim zapewnia bezkapitałowy rozwój rynkowy. Autorka zwraca uwagę na różnorodność sposobów pojmowania koncepcji franchisingu, która skutkuje niezwykle bogatym spectrum definicji franchisingu dostępnych w polskiej i zagranicznej literaturze ekonomicznej. W dalszej kolejności autorka wyjaśnia na czym polega "gorączka franchisingowa" i przedstawia skalę zjawiska na świecie, ze wskazaniem na kontynenty i kraje, które formułę franchisingu wykorzystują w najszerszym stopniu. Zasadniczą treść artykułu stanowi natomiast prezentacja polskiego rynku franchisingu - od początków jego istnienia do chwili obecnej. Autorka zwraca szczególną uwagę na zmiany, jakie nastąpiły w 20-letnim okresie obecności franchisingu w polskiej gospodarce oraz wskazuje na perspektywy i dalsze kierunki rozwoju tej formy współdziałania przedsiębiorstw w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest wskazanie nowych możliwości analizowania i interpretowania franchising, wynikających z ewolucji sposobów postrzegania i analizowania zjawisk w zakresie zarządzania. Tą nową perspektywą będzie ujęcie zasobowe problemów organizacji i zarządzania. Aby dokładniej podkreślić zalety i słabości ujęcia zasobowego w wyjaśnieniu franchisingu, zamieszczono w artykule podrozdział traktujący o ujęciu pozycyjnym w naukach zarządzania. Praca ta powstała jako efekt analizy literatury dotyczącej franchisingu i ujęcia zasobowego oraz jej konfrontacji z obserwacjami autora dotyczącymi rynku usług franchisingowych. (fragment tekstu)
Artykuł traktuje o franczyzie jako koncepcji prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie uzgodnionego przez strony układu ekonomicznego. Dostarcza informacji o genezie franczyzy, uwarunkowaniach jej rozwoju w świecie i Polsce. Prezentuje udokumentowane tendencje wzrostu polskiego rynku franczyzowego z uwzględnieniem rodzimych i zagranicznych marek franczyzowych. Zwraca uwagę na atuty franczyzy pozwalające jej oprzeć się kryzysom gospodarczym, stymulować rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności oraz minimalizować ryzyko biznesowe. Zawiera również komentarze, spostrzeżenia, sugestie i konstatacje na temat efektów synergicznych uzyskiwanych w firmach i całej polskiej gospodarce z tytułu zastosowań franczyzy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania autorki artykułu są systemy franczyzowe jako strategia rozwoju zewnętrznego przedsiębiorstw. Omówiono także korzyści i zagrożenia podjęcia tego rodzaju współpracy między przedsiębiorstwami oraz stan rozwoju franchisingu w Polsce i na świecie. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą boryka się z wieloma problemami. Chcąc zapewnić sobie zyski na odpowiednim poziomie, musi prowadzić taki biznes, który idealnie wypełni braki rynkowe. Z pomocą przychodzi franchising. Działalność gospodarcza prowadzona pod szyldem znanej marki, z gotowym przepisem na sukces, wydaje się ofertą nie do odrzucenia. Cel niniejszego opracowania stanowiła analiza personelu pracowniczego oraz zadowolenia konsumentów z usług oferowanych przez franchisingodawcę. Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe X jest na rynku polskim liderem sprzedaży artykułów podłogowych. Z przeprowadzonych przez autorkę badań wynika, iż dobrze przemyślana strategia działalności przedsiębiorstwa X wpłynęła bezpośrednio na jego rozpoznawalność wśród klientów. Odpowiedni dobór pracowników, stabilność zatrudnienia i jasna ścieżka awansu znacząco wpłynęły na rozpoznawalność wśród konsumentów marki przedsiębiorstwa X.(abstrakt oryginalny)
Współczesny rozwój gospodarki światowej cechuje pogłębiający się proces umiędzynarodowiania, który wyraża się w stałym wzroście liczby i stopnia intensywności powiązań między poszczególnymi państwami, regionalnymi ugrupowaniami oraz podmiotami gospodarczymi. Przyczynia się do tego między innymi jednolity rynek wewnętrzny Unii Europejskiej, a dokładniej rzecz ujmując cztery podstawowe jego filary, czyli swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. Procesy globalizacji przybierają stopniowo na intensywności, co skutkuje rozwojem przedsiębiorstw zintegrowanych już nie tylko w skali kontynentu, ale również całego wiata. Strategie działania przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych i rynku globalnym oraz zmiany w ich organizacji, które dokonują się w miarę postępu umiędzynarodowienia, mają różne oblicza. Jedną z licznych metod internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw, która z powodzeniem wykorzystywana jest już od początku XX wieku przez podmioty amerykańskie, stanowi franchising. Pierwsze przypadki wykorzystywania franchisingu na obszarze amerykańskim odnotowano jeszcze przed powstaniem samych Stanów Zjednoczonych. Początkowo określenie franchising stosowane było dla oznaczania państwowej koncesji udzielanej kolonizatorom na zagospodarowanie kraju. Prekursorem nowożytnego franchisingu stał się natomiast producent maszyn do szycia I. Singer, tworząc w XIX wieku sieć samodzielnych dystrybutorów, którzy po wniesieniu określonej opłaty uzyskiwali prawo wyłączności do rozprowadzania na danym obszarze produkowanych przez I. Singera maszyn do szycia. W organizowaniu sieci przedsiębiorstw działających na zasadach franchisingu wsławił się J.S. Pemberton, który udzielał rozlewniom licencji na rozprowadzanie wynalezionego przez siebie napoju Coca-Cola. W połowie XX wieku franchising przyjął nowe oblicze. (fragment tekstu)
11
Content available remote Rozwój powiązań franchisingowych na rynku europejskim i w USA
84%
W ostatnich kilku latach zauważalna jest tendencja poszukiwania przez przedsiębiorców alternatywnych sposobów prowadzenia działalności. Własna inicjatywa znacząco przegrywa w dobie rewolucji globalnej zmierzającej do unifikacji potrzeb konsumentów w każdej części świata. Rozpoznawalna marka staje się dziką kartą umożliwiającą przetrwanie tak trudnych czasów dla przedsiębiorstw. Stąd corocznie powiększa się rzesza biorców konceptu podejmujących współpracę w ramach powiązań franchisingowych. Poprzez doświadczenie organizatorów sieci oraz pakiet franczyzowy, przedsiębiorca uzyskuje przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami. Franchising to stosunkowo nowy sposób na biznes, ale sprawdzony na rynkach zagranicznych i cieszący się wielką popularnością. Gotowe koncepty dają większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu przy mniejszym poziomie ryzyka. Jednak wiąże się to z utratą pełnej niezależności ze strony biorców. Koncepcja prowadzenia biznesu w ramach sieci franczyzowych ulega ciągłym modyfikacjom. Bez wątpienia struktura i forma współpracy pomiędzy partnerami na rynku europejskim różni się od swojego pierwowzoru, którego kolebkę stanowi amerykański rynek. Poniższa praca ma na celu ocenę rozwoju franchisingu w Europie i w Stanach Zjednoczonych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono rozwojowi franchisingu w Polsce. Omówiono istotę i klasyfikację franchisingu, jego zalety i wady, istotę umowy franchisingowej oraz koszty i źródła finansowania. Zanalizowano uwarunkowania rozwoju franchisingu w Polsce. Scharakteryzowano polski rynek franchisingowy, jego koszty i kierunki rozwoju.
Celem opracowania jest przedstawienie specyfiki usług franczyzowych w systemie pośrednictwa kredytowego w bankowości detalicznej, wskazanie proinnowacyjnego charakteru tego kanału dystrybucji oraz zilustrowanie dotychczasowego wykorzystania tych usług i możliwości ich dalszego rozwoju. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.