Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Franchising produkcyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem analizy jest franczyza w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Punktem wyjścia rozważań są różne interpretacje istoty franczyzy. Analizie poddano najbardziej znane definicje dotyczące tego zagadnienia występujące w literaturze przedmiotu. Podjęto również próbę określenia franczyzy produkcyjnej jako jednej z odmian z uwagi na szczególną formę działalności. Wskazano na ogólne wady i zalety systemu. Przybliżono również problematykę zagranicznych sieci franczyzowych w Polsce, jak również polskich sieci franczyzowych działających za granicą.(abstrakt oryginalny)
2
84%
Współczesna gospodarka światowa charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem i intensywnością powiązań pomiędzy jej elementami. Dzięki procesom globalizacyjnym przedsiębiorstwa mają stosunkowo duże możliwości internacjonalizacji swojej działalności, która dotyczy zarówno sfery produkcyjnej, jak i usługowej. Niniejszy artykuł jest poświęcony wybranym problemom, które dotyczą określenia istoty, uwarunkowań i konsekwencji funkcjonowania współczesnego niekapitałowego modelu międzynarodowej produkcji i rozwoju (NEM), ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych umów licencyjnych i franchisingowych. (fragment tekstu)
W literaturze światowej, jak i polskiej, już od wielu lat poświęca się wiele uwagi tematowi franczyzy. Są to opracowania stricte prawne oraz z zakresu ekonomii i zarządzania. Stan wiedzy na temat franczyzy stricte produkcyjnej zawarty w publikacjach naukowych ogranicza się do sformułowania jej istoty czy wskazania działów przemysłu, w której jest ona praktykowana. Wiedza na temat, która jest m.in. przedmiotem artykułu zawarta w polskiej czy obcej literaturze jest znikoma i niedostateczna, pomimo że tematyka tej formy ekonomiczno-prawnej jest bardzo istotna z punktu widzenia wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw. W dotychczasowym dorobku naukowym nie przeprowadzono badań dotyczących możliwości wykorzystania franczyzy produkcyjnej w przedsiębiorstwach piekarsko-cukierniczych [Ziółkowska 2014, s. 71]. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy możliwe i zasadne jest wykorzystanie franczyzy produkcyjnej w przedsiębiorstwach piekarsko-cukierniczych sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce. Badaniami objęto 190 przedsiębiorstw. Podczas analiz brano pod uwagę istotne informacje związane z sytuacją branży piekarsko-cukierniczej w kraju, takie jak: wielkość produkcji i eksportu, sytuację makroekonomiczną, potencjał przedsiębiorstw, przywództwo, procesy i wyniki, ocenę uzyskanych rezultatów ekonomiczno-finansowych, asortyment i ilość produkowanych wyrobów, preferencje strategiczne przedsiębiorstw, działalność innowacyjno-wdrożeniową, wdrożone systemy zarządzania, spełnianie standardów unijnych w zakresie wymagań dotyczących wyrobów i usług, spełnianie innych formalno-prawnych wymagań itp. Artykuł obejmuje swym zakresem przede wszystkim zagadnienia związane z zaletami oraz wadami i barierami współpracy na zasadzie franczyzy produkcyjnej.(fragment tekstu)
Kanały dystrybucji uznawane są obecnie za niezwykle ważny element marketingowej strategii przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest franchising, który oznacza udzielenie przez określony podmiot (właściciela) innemu podmiotowi zezwolenia (licencji, koncesji) na wytwarzanie, sprzedaż dóbr lub świadczenie usług na wyznaczonym terenie i w danym czasie.
Alianse traktowane jako strategia współpracy, której celem jest poprawa pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa, mogą przyjmować zróżnicowaną po-stać. Najczęściej przyjmują formy: nonequity alliances, czyli luźnych porozumień dotyczących wspólnych działań usytuowanych w różnych ogniwach łańcucha wartości partnerów, minority equity alliances, czyli częściowego wykupu udziału partnerów (jedno- lub wielostronnych), joint ventures. Obejmują więc powiązania zarówno kapitałowe, charaktery żujące się dużym ryzykiem i wymuszające relatywnie duże zmiany w obszarze zarządzania, jak i niekapitałowe, obarczone dużo mniejszym ryzykiem i koniecznością zmian. Franchising jako forma partnerstwa strategicznego ogólnie sytuuje się w grupie określonej jako noneguity alliances, chociaż zdaniem J. Cygler w umowie franchisingowej występują trochę silniejsze powiązania. Dlatego na tzw. mapie powiązań nonequity alliances powinny znaleźć miejsce między licencjami traktowanymi jako aport jednego z partnerów do umowy a joint ventures. (fragment tekstu)
W Polsce na koniec II kwartału 2007 roku działało 309 systemów franczyzowych. Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na zakup licencji i wybór strategii rozwoju w takim systemie. Na koniec 2006 roku 17 tyś. franczyzobiorców prowadziło 20,6 tyś. placówek franczyzowych (rysunek 1). Z danych zebranych przez Akademię Rozwoju Systemów Sieciowych w IV kwartale 2006 roku wynika, że polskie firmy rozwijają się dzięki franczyzie średnio po 4 latach od chwili rozpoczęcia działalności. W 2006 roku do każdej z badanych sieci przybyło średnio 12 nowych partnerów. Na uwagę zasługuje rozkład wyników w poszczególnych grupach: sieci pozostające w początkowym etapie rozwoju zyskały najczęściej dwóch nowych franczyzobiorców, sieci w etapie przejściowym czterech, natomiast sieci dojrzałe 30. (abstrakt oryginalny)
Chociaż w Polsce franchising nie odgrywa takiej roli jak w USA i Europie Zachodniej, to wkrótce może je doścignąć. Warunkiem jest utrzymanie obecnej dynamiki jego rozwoju. To dobry sygnał dla polskiej drobnej i średniej przedsiębiorczości.
W obecnej praktyce współpracy przedsiębiorstw funkcjonuje kilka nowych jej form prawnych. Autorka omówiła dwie najbardziej w Polsce rozpowszechnione tj. leasing i franchising.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.