Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Free zones
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) stanowią stosunkowo nowy instrument polityki gospodarczej w Polsce. Zostały one wprowadzone dopiero w kilka lat po rozpoczęciu przemian związanych z procesem transformacji systemu społeczno-gospodarczego. Podstawowym celem ich tworzenia było uaktywnienie gospodarcze wybranych terenów poprzez restrukturyzację z udziałem instytucji i wsparcia, przede wszystkim w postaci ulg i zwolnień podatkowych. Bardzo ważną rolę w tym procesie odegrało również zaangażowanie zewnętrznych inwestorów, ich kapitału oraz technologii. Z funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych wiązały się także inne, w założeniach równie ważne cele, które miały doprowadzić do zmiany monokultury przemysłowej oraz zapewnić wymagane miejsca pracy w regionach charakteryzujących się nadwyżką siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
Od 1 lipca obywatele Unii Europejskiej nie będą mogli kupować w swoich sklepach wolnocłowych. U nas natomiast wszystko pozostaje bez zmian. Pasażerowie lecący z Warszawy za granicę mogą kupować towary wolne od cła bez względu na to, dokąd podróżują.
Przepisy prawa celnego ustanawiają prawa i obowiązki osób przywożących i wywożących to-wary z terytorium Unii Europejskiej oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych. Jednym z podstawowych obowiązków osób przywożących lub wywożących towary z terytorium Unii jest obowiązek uiszczenia należności celnych. Nakładane one są nie tylko w celach stricte fiskalnych, ale służą ochronie rynku unijnego przed konkurencyjnymi towarami sprowadzanymi z zagranicy. Należności celne są jedną z podstawowych instytucji prawa celnego Unii Europejskiej. Pomimo to wciąż brakuje opracowań teoretycznych poświęconych tej instytucji prawnej.(abstrakt autora)
Artykuł zawiera dane dotyczące wartości sprzedaży duty free w krajach Unii Europejskiej w 1996 roku. Zgodnie z decyzją ministra finansów państw członkowskich UE do końca czerwca 1999 r. Unia zlikwiduje handel wolnocłowy na obszarze jednolitego rynku wewnętrznego.
Omówiono ustawodawstwo wspólnotowe dotyczące systemu sprzedaży wolnocłowej, w tym podstawy prawne dotyczące podatku VAT i podatku akcyzowego. Przedstawiono w jaki sposób zmiany wprowadzone w systemie sprzedaży wolnocłowej w Unii od połowy 1999 roku wpłynęły na poziom zatrudnienia wewnątrz Unii oraz na turystykę.
Celem artykułu jest analiza działalności wolnego obszaru celnego w Szczecinie w latach 1989-2007 oraz przedstawienie perspektyw i barier jego rozwoju. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na zmiany w przepisach prawnych, które nastąpiły po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, oraz na ich konsekwencje dla funkcjonowania WOC w Szczecinie. (fragment tekstu)
Strefy wolnocłowe stały się gospodarczym przebojem ubiegłego sezonu, jednakże sama idea tego typu stref jest prawdopodobnie stara jak świat. Domniemuje się, iż strefy uprzywilejowane ekonomicznie istniały już w starożytnej Persji i Egipcie. Pierwszą udokumentowaną strefą wolnocłową była grecka wyspa Delos na Morzu Egejskim. W średniowieczu zaczęły się pojawiać wolnocłowe porty. Pierwszym z nich był włoski port Reggio założony w 1547 r. Z kolei handel hanzeatycki dał początek rozkwitowi wielu wolnocłowych miast portowych, z których najlepiej rozwinął się i po dzień dzisiejszy zachował swój status Hamburg. Przed II wojną światową funkcjonowało 75 różnego rodzaju stref uprzywilejowanych, z czego 3 istniały na obszarze dzisiaj zajmowanym przez Polskę. Strefa w Gdańsku założona w 1896 r. obejmowała 22 ha lądu i część obecnego basenu Władysława IV. Stworzona w dwa lata później strefa wolnocłowa w Szczecinie zajmowała 62 ha, a ustanowiony w 1934 r. wolny obszar celny w Gdyni istniał na terenie obecnego basenu V. Żadna z tych stref nie kontynuowała działalności w Polsce powojennej. Strefy uprzywilejowane ekonomicznie można zdefiniować jako obszar określony przestrzennie, na którego terenie prowadzenie działalności gospodarczej zwolnione jest z opłat fiskalnych, takich jak cła i podatki, oraz może podlegać innym ulgowym przepisom formalno-prawnym i finansowym. Wspólną cechą tych stref jest to, że nie mają w nich zastosowania przepisy regulujące krajową działalność gospodarczą. (fragment tekstu)
In 1995-1997 the number of special economic zones set up in Poland amounted to as many as 17, occupying the area of approx. 6330 hectares. Following the liquidation of two zones in March 2001: Częstochowa Special Economic Zone and Technopark Modlin, and the merger of two special zones (SSE Tczew and SSE Żarnowiec), the number of special economic zones which have been functioning in Poland since 4th quarter 2001 amounts to 14; they include approx. 720 licensed companies, which employ 40^5 thousand people. (fragment tekstu)
Handel w strefach wolnocłowych na obszarze UE cieszy się dużym powodzeniem. Szacuje się, że w zeszłym roku sprzedano w nich towary za 5,75 mld USD w porównaniu z 5,31 mld USD w roku 1997. Z możliwością kupienia tańszych towarów, głównie alkoholu, papierosów i perfum korzystają niemal wszyscy podróżujący promami i samolotami. Jednakże Komisja Europejska domaga się likwidacji tych stref, powołując się na zasadę równej konkurencji.
Instytucja specjalnej strefy ekonomicznej jest jedną z form obszarów specjalnych. Obszar taki uznawany jest za instytucję prawa administracyjnego. Obszary specjalne nie są wewnętrznie jednolite. Najstarszą historycznie ich formą jest wolny obszar celny, natomiast połowa lat 60-tych to rozwój Export Processing Zones. Autor m.in. rozważa, czy ta ostatnia forma strefy byłaby przydatna w warunkach polskich.
W artykule omówiono sposób ustanawiania, zasady działania, zwolnienia i preferencje wydzielonych stref ekonomicznych, takich jak specjalne strefy ekonomiczne i strefy wolnocłowe.
W artykule zaprezentowano zasady funkcjonowania stref wolnocłowych w Polsce w latach 90-tych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian regulacji prawnych i uwarunkowań ekonomicznych w polskiej gospodarce w okresie transformacji. Szczególną uwagę poświęcono doświadczeniom związanym z powstaniem i rozwojem Wolnego Obszaru Celnego w Szczecinie w latach 1995-1999.
"Gdyby istniało Credo Ekonomisty", napisał w 1987 roku Paul Krugman, "to z pewnością zawierałoby stwierdzenia: 'Rozumiem zasadę przewagi komparatywnej' i "Jestem zwolennikiem wolnego handlu'." (Krugman 1987, s. 131). Choć Krugman, który w 2008 roku dostał Nagrodę Nobla z ekonomii, stał się jednym z wiodących głosów intelektualnej lewicy w Ameryce, nigdy nie wycofał się ze swojego zasadniczego poparcia dla wolnego handlu. Sondaż przeprowadzony w 2012 roku przez Uniwersytet Chicagowski wśród czołowych ekonomistów akademickich pokazał praktycznie jednogłośne poparcie dla stwierdzenia, że "liberalizacja handlu poprawia wydajność produkcji i oferuje konsumentom większy wybór, a w dłuższej perspektywie zyski z tego tytułu są większe niż jakiekolwiek konsekwencje dla zatrudnienia." (Chicago Booth Initiative on Global Markets 2012). Co nieco zaskakujące, opinia publiczna zdaje się podzielać entuzjazm ekonomistów. W sondażu z 2018 roku 82 procent Amerykanów uznało, że wolny handel jest dobry dla amerykańskiej gospodarki (Smeltz i Kafura 2018). Zaś przy całej protekcjonistycznej reputacji Europy, 73 procent obywateli UE ankietowanych przez Eurobarometer uważało, że wolny handel jest dobrą rzeczą (European Commission 2017). (fragment tekstu)
Autorzy przedstawiają definicje specjalnych stref ekonomicznych, kryteria ich podziału, ze szczególnym uwzględnieniem chińskiego modelu tych stref. Omawiają przyczyny powstawania takich stref i uzyskiwane korzyści gospodarcze, prawne uregulowania ich dotyczące w Polsce, a także przedstawiają pierwszą taką strefę polską - Specjalną Strefę Ekonomiczną w Mielcu.
Celem artykułu jest przedstawienie rozmieszczenia instytucji celnych na obszarze Polski z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i prawnych. Przedmiotem analizy są składy celne, wolne obszary celne i agencje celne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.