Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundamental value
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Klasyczne metody wyboru portfela inwestycyjnego nie biorą pod uwagę wartości fundamentalnej spółek. Model portfela fundamentalnego dodaje ten wymiar do klasycznych kryteriów zyskowności i ryzyka. Zakłada się w nim, że inwestor wybiera spółki według ich atrakcyjności inwestycyjnej, mierzonej za pomocą pewnych wskaźników fundamentalnych. W artykule przedstawiono propozycję analitycznego rozwiązania problemu optymalizacyjnego konstrukcji portfela fundamentalnego. Zaprezentowano też przykłady wyznaczania tą metodą portfeli fundamentalnych złożonych z akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozbudowanej metody szacowania wartości godziwej z wykorzystaniem analizy scenariuszy, pokazującej istotną wrażliwość prognozy wartości przedsiębiorstwa na zmiany założeń przyjętych do modelu. Szacunek wartości godziwej można przeprowadzać w kilku prawdopodobnych scenariuszach otoczenia przedsiębiorstwa, dokonując prognozy poszczególnych elementów wartości, w oparciu o prognozę przychodów ze sprzedaży, a także przyjmując odpowiednie założenia co do kształtowania się tych elementów w poszczególnych scenariuszach. W opracowaniu podjęta została próba odpowiedzi na pytanie kiedy i na jakie potrzeby warto dokonywać prognozy wartości fundamentalnej przedsiębiorstwa w kilku scenariuszach, a także przedstawiono wady i ograniczenia.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zjawisko baniek cenowych na rynkach nieruchomości
75%
Rynki aktywów finansowych oraz aktywów rzeczowych charakteryzują się nieregularną, cykliczną aktywnością. Dotyczy to liczby i wartości zawieranych transakcji, ale przede wszystkim cen przedmiotowych aktywów będących barometrem tejże aktywności. Historia rynków finansowych potwierdza, iż w pewnych okolicznościach ceny aktywów wydają się nie mieć swojego potwierdzenia w fundamentach ekonomicznych, są efektem działań spekulacyjnych napędzających ich sukcesywny wzrost. Wyraźne odchylenia cen aktywów od ich wartości fundamentalnej określane są w literaturze przedmiotu mianem baniek cenowych. Termin trafnie odzwierciedla nietrwałość i niestabilność niniejszego procesu, którego przykrą konsekwencją może być kryzys rynkowy. Celem publikacji jest przybliżenie zjawiska baniek cenowych okresowo pojawiających się na rynkach nieruchomości, określenie mechanizmu ich powstawania, metod ich identyfikacji oraz konsekwencji, jakie niosą one dla rozwoju rynków nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule poruszony został problem standardów wartości stosowanych w wycenie przedsiębiorstw. Standard wartości określa rodzaj wartości poszukiwanej w procesie wyceny, odpowiadając przy tym na pytanie: "wartość dla kogo?" W artykule zostały przedstawione koncepcje czterech podstawowych standardów wartości: godziwej wartości rynkowej, wartości sprawiedliwej, wartości inwestycyjnej oraz wartości fundamentalnej (nieodłącznej).(abstrakt oryginalny)
Jerozolima, a szczególnie Góra Świątynna (Moria), została uświęcona przez trzy największe monoteistyczne religie. Przez judaizm - przez poświęcenie Izaaka (Stary Testament), ustanowienie Jerozolimy przez króla Dawida stolicą starożytnego państwa Izraelitów i dwie zburzone świątynie. Przez chrześcijaństwo - Chrystus modlił się w Drugiej Świątyni, został w Jerozolimie ukrzyżowany i pochowany. Na tejże Górze Świątynnej, na gruzach Drugiej Świątyni, posadowiono meczet muzułmański Al Aksa. Współczesny konflikt wyznaczony został przez: powstanie Państwa Izraela (1948) i opanowanie wschodniej Jerozolimy (1967), wpływy Moskwy poprzez prawosławie i kościoły orientalne, wpływ polityczny mesjanizmu żydowskiego przy masowym wsparciu fundamentalizmu ewangelickiego poprzez partię republikańską w Stanach Zjednoczonych, konflikt islamu z Zachodem i Izraelem, skoncentrowany wokół Jerozolimy jako punkt zapalny "współczesnych Mesjaszów".(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Market Fundamental Efficiency: Do Prices Really Track Fundamental Value?
63%
W artykule przedstawiono wyniki badań potwierdzające hipotezę, że przy pewnych założeniach ceny na rynku kapitałowym naśladują wartości fundamentale uzyskiwane za pomocą prostych modeli kalkulacyjnych. Badanie przeprowadzono, używając analizy ex ante i ex post notowań indeksu S&P 500 z 1960-2013. Uzyskane rezultaty wskazały, że od 1974 indeks dość dobrze naśladuje dwie serie wartości fudamentalnych ustalonych na podstawie rzeczywistych danych. Pokazano również, że przy pewnych założeniach inwestorzy prawidłowo przewidywują przyszłe wartości dywidend i oczekiwane stopy zwrotu. Co więcej, w przeciwieństwie do wartości fundamentalnej, która jest pojęciem abstrakcyjnym, wartości fundamentalne badanego indeksu ustalone na podstawie danych historycznych, mają z punktu widzenia inwestorów niewielką wartość poznawczą(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł‚ prezentuje analizę teoretycznego modelu, w którym może występować handel spekulacyjny generowany przez różnice opinii na temat rozkładu przyszłych dywidend. Siła handlu spekulacyjnego wyrażona jest wielkością bańki spekulacyjnej. Bańka spekulacyjna jest zdefiniowana jako różnica pomiędzy ceną danego aktywu a jego wartością fundamentalną. Wartość fundamentalna jest rozumiana jako cena aktywu w hipotetycznej sytuacji, gdyby nabywca zmuszony był do zatrzymania aktywu na zawsze (tj. nie miał możliwości upłynnienia go w przyszłości). Bańki spekulacyjne analizowane są w kontekście dynamicznego modelu równowagi ogólnej, w którym agenci, poza posiadaniem różnych opinii, mają neutralność do ryzyka i ograniczeni są niemożliwością krótkiej sprzedaży aktywu. W kontekście neutralności w stosunku do ryzyka, jakakolwiek nietrywialna wymiana musi być motywowana różnicą opinii dotyczącej przyszłych zwrotów. W niniejszym modelu zakłada się, że proces dywidend jest łańcuchem Markowa, w którym agenci różnią się w swoich początkowych opiniach dotyczących macierzy przejścia. W miarę upływu czasu ich opinie są aktualizowane zgodnie z formułą Bayesa (jest to interpretowane jako racjonalne uczenie się). Do analizy dynamiki tego modelu użyte są standardowe techniki rekursywne. Pozwalają one udowodnić, że w pewnych sytuacjach jakakolwiek różnica w bieżących opiniach (po uwzględnieniu uczenia) musi prowadzić do zaistnienia bańki spekulacyjnej. Prowadzi to do pytania czy bańka może być długotrwała jeśli agenci się uczą obserwując ten sam proces. Słynny rezultat Blackwella i Dubbinsa sugeruje, że o ile agenci są wystarczająco agnostyczni w swoich opiniach, uczenie się eliminuje asymptotycznie wszelkie różnice w opiniach. Z drugiej strony twierdzenie Freedmana mówi, że w nieskończenie wymiarowych przestrzeniach parametrycznych asymptotyczne uczenie się jest sytuacją nietypową (w takich przestrzeniach założenia twierdzenia Blackwella i Dubbinsa oczywiście nie są spełnione). Zestawienie tych rezultatów sugeruje, że naturalną drogą do osiągnięcia długookresowych baniek spekulacyjnych jest zwiększenie złożoności systemu. Pytaniem jest jak szybki jest wzrost czasu trwania bańki na skutek wzrostu złożoności. Zaprezentowany jest prosty przykład numeryczny, który pokazuje, że nieznaczne zwiększenie złożoności polegające na zmianie łańcucha Markowa na ukryty łańcuch Markowa (nawet bez zwiększania liczby stanów) w sposób istotny zwiększa przeciętny czas trwania bańki. (abstrakt oryginalny)
Cel: W opracowaniu weryfikuje się hipotezę, czy teoria rachunkowości należy do grona nauk naturalnych. W tym celu w stosunku do teorii rachunkowości bada się trzy cechy charakteryzujące nauki naturalne. Są to relacje z fundamentalnymi prawami natury, istnienie wielkości stałych oraz abstrakcyjność kategorii wymagająca zastosowań matematyki. Podejście badawcze: Opracowanie ma dwie części: teoretyczną i empiryczną. Analiza teoretyczna stanowi punkt wyjścia do sformułowania ogólnego modelu kapitału i modelu pomiaru kapitału ludzkiego zawierającego stałą ekonomiczną. Narzędzia statystyczne są wykorzystywane w badaniach empirycznych. Wyniki: Podstawowy teoretyczny wynik stanowi stwierdzenie, że zrozumienie kategorii kapitału i źródeł jego wzrostu jest możliwe dzięki zastosowaniu pierwszej i drugiej zasady termodynamiki. W konsekwencji ujawnia się istnienie wielkości stałej i otwiera się droga do tworzenia innych teoretycznie uzasadnionych modeli. Teoretyczne ograniczenia rachunkowości zostały zniesione w rezultacie głębszej interpretacji zasady dualizmu. Ta zasada ujawniła, że jest odpowiednikiem pierwszej zasady termodynamiki; nie dozwala, aby kapitał powstawał z niczego. Ponadto wskazuje jednoznacznie na abstrakcyjną i potencjalną naturę kapitału, co logicznie prowadzi do stosowania drugiej zasady termodynamiki. Praktyczne implikacje: Teoretyczne uzasadnienie obliczania kwot amortyzacji metodą bieżącego salda oraz metody i formuły ustalania godziwych wynagrodzeń to sprawdzone już praktyczne implikacje zrozumienia natury kapitału i odkrycia istnienia wielkości stałej. Odkryta stała jest nieodzowna w zagadnieniach: kapitału, zysków i wynagrodzeń. Oryginalność: Teza głosząca, że rachunkowość jest nauką naturalną jest oryginalna. Oryginalne są modele i obliczenia z zastosowaniem stałej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Jakość życia i satysfakcja życiowa wrocławian w wieku senioralnym
63%
Satysfakcja z własnego życia stanowi jedną z podstawowych wartości w życiu każdej osoby i na każdym jej etapie. W gerontologii ważnym celem jest, aby długość życia, oznaczała także satysfakcję z przeżytych lat. Celem pracy była ocena korelacji między zmiennymi jakości życia i kryteriami subiektywnej satysfakcji życiowej osób w wieku podeszłym. Badaniami objęto grupę 41 osób - mieszkańców Wrocławia w wieku 60- 86 lat. W badaniu zastosowano Skalę Jakości Życia (QOLS) oraz Skalę Satysfakcji z Życia (SWLS). Zależności między zmiennymi jakości życia i parametrami satysfakcji życiowej oceniono za pomocą korelacji porządku rang Spearmana. Współzależności zmiennych przedstawiono w tabelach 2-7. Wnioski: 1. Wysokie poczucie satysfakcji z życia w wieku podeszłym ma związek z możliwością realizacji celów życiowych w najważniejszych sferach życia. 2. Subiektywna ocena satysfakcji życiowej ma związek ze stopniem zadowolenia z funkcjonalnego aspektu zdrowia fizycznego, z zaspokojeniem potrzeb emocjonalnych oraz z zadowolenia z interakcji społecznych. (abstrakt oryginalny)
Wycena relacji z klientem przy wykorzystaniu metodologii wartości życiowej klienta znajduje praktyczne zastosowanie w zarządzaniu wartością firmy nie tylko na szczeblu operacyjnym, ale również strategicznym. Modele wyceny przedsiębiorstwa oparte na wartości życiowej klientów mogą być stosowane do wyceny szybko rosnących biznesów. Podstawowym i stosunkowo łatwiejszym do oszacowania niż inne parametrem dla takich biznesów jest liczba pozyskanych klientów. Jeśli jesteśmy w stanie obliczyć wartość życiową klienta, możemy obliczyć również wartość wszystkich obecnych i przyszłych klientów firmy w określonym horyzoncie czasowym. Wartość ta -- kapitał klienta - jest dobrym przybliżeniem wartości fundamentalnej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Dla mnie historia walki o podstawowe wartości naszej cywilizacji zaczęła się w połowie lat dziewięćdziesiątych ub. stulecia, kiedy odbyły się trzy niezwykle ważne konferencje międzynarodowe: "konferencja ludnościowa" w Kairze w 1994 r., konferencja w sprawie równego statusu kobiet i mężczyzn w Pekinie w 1995 r. oraz konferencja w sprawie osiedli ludzkich w Istambule w 1996 r. Ku zaskoczeniu znacznej części rządów i międzynarodowej opinii publicznej stały się one polem bitew w wojnie idei. Dotyczy to w szczególności konferencji w Kairze i Pekinie. Środowiska liberalne podjęły tam nadspodziewanie silny atak na tradycyjne wartości stanowiące dotąd podstawę ładu międzynarodowego. Wśród nich szczególnie silny atak skierowano na instytucję rodziny oraz na prawo do życia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji maksymalizacji wartości dla głównych interesariuszy firmy jako podstawowego celu działania oraz wskazanie na wykorzystanie strategicznej karty wyników w poszukiwaniu tak rozumianej wartości fundamentalnej przedsiębiorstwa. W realizacji celu wykorzystano analizę literatury przedmiotu oraz indukcyjne metody wnioskowania wynikające z przemyśleń własnych autora. (fragment tekstu)
13
63%
The aim of the article: The presented study concerns the problem of violations of fundamental rights caused by the law regulation contained in art. 27c of the Corporate Income Tax Act in Poland. This regulation provides obligation to publish information about introduced tax strategies. Yet, it may endanger many human rights and this article focuses on two of them - the right to remain silent, and the right of privacy. The aim of this article is to make an analysis of the standards presented by the Court of Justice of the European Union and the European Court of Human Rights. Additionally, the standard presented by the Polish Constitutional Court is presented. Methodology: To decode these standards the comparative law method is used. Especially the case laws of these courts are presented and additionally, they are completed by the comparison of the acts that concern similar law institutions but come from different lawmakers. Results of the research: The results of the study do not provide a clear answer. However, they do allow for an approximation of the issue of possible violations of fundamental rights by the analyzed regulation. It is very likely that the analyzed regulation violates the right to remain silent and it is even close to certainty that the analyzed laws violate the right to privacy. The problem is not only the interference in these rights, but in its character as well. Under certain circumstances, interference with fundamental rights is acceptable but must be proportionate. Examined laws are only explained in terms of budgetary balance and the academic world points out that the purpose of this type of regulation is mainly of administrative convenience. This is far too little to consider this interference with fundamental rights imperative.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ocena funkcjonowania koncepcji zarządzania wartością (VBM) w warunkach oderwania cen akcji od wartości fundamentalnych. Pokazana jest ewolucja stosunku głównych teoretyków VBM do odchyleń cen akcji od fundamentów, następnie wyjaśnione jest ,dlaczego obecnie stosowane podejście nie przystaje do warunków panujących na giełdach. Ostatnia część artykułu poświęcona jest pokazaniu konkurencyjnej natury rynków finansowych i konsekwencji takiego postrzegania owych rynków dla koncepcji VBM. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu wyjaśniono terminy bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Następnie omówiono zapewnianie bezpieczeństwa czy spokoju obywatelom przez państwo. Zaprezentowano również akty prawne regulujące kwestie dotyczące bezpieczeństwa w Polsce. Na koniec poruszono kwestię bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa.
16
Content available remote Zarządzanie różnorodnością kadry nauczycielskiej szkoły
63%
Zarządzanie różnorodnością jest koncepcją, która umożliwia organizacjom osiąganie na rynku usług przewagi konkurencyjnej poprzez podejmowanie działań ukierunkowanych na dostrzeganie, akceptowanie i maksymalne wykorzystanie różnorodności na rzecz organizacji. Miejscem, gdzie mamy do czynienia z pełną gamą różnorodności, jest placówka szkolna. Jej interesariusze - uczniowie, nauczyciele, rodzice - posiadający różne tożsamości: pierwotną, wtórną i organizacyjną, tworzą społeczność, która ma znaczny potencjał sprzyjający jej rozwojowi. Zarządzanie różnorodnością staje się wobec tego jednym z ważniejszych wyzwań, jakie ma przed sobą współczesna szkoła. W artykule proponuje się, aby wdrażanie koncepcji zacząć od jej realizacji w odniesieniu do kadry nauczycielskiej. Wprowadzenie programu przynosi konkretne korzyści: wzrost kreatywności i innowacyjności, polepszenie wizerunku, zwiększenie elastyczności, poprawę efektów edukacyjnych. Zasadniczym elementem zarządzania różnorodnością w szkole jest jego oparcie na systemie wartości fundamentalnych dla funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie, takich jak zrozumienie, empatia, tolerancja i wzajemna komunikacja. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji systemów zarządzania kulturą bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie oraz wskazanie kierunków ich doskonalenia. W trakcie dwustopniowych badań empirycznych zidentyfikowano i opisano elementy systemu zarządzania, które w wysokim stopniu determinują rozwój kultury bezpieczeństwa pracy. Dotyczy to w szczególności: kompetencji technicznych i menedżerskich kadry kierowniczej, nowoczesności technologii IT, technik organizacji pracy, kooperacji, wartości wyznawanych w przedsiębiorstwie. Czynniki te uznano za istotne kryteria oceny sprawności systemów zarządzania kulturą bezpieczeństwa pracy. Scharakteryzowano pojęcie kultury bezpieczeństwa pracy oraz propozycje autorów systemów zarządzania odnoszących się do kultury bezpieczeństwa pracy. W zakończeniu artykułu podano ogólne rekomendacje merytoryczne oraz wskazania metodyczne dla przedsiębiorstw zainteresowanych sprawnością systemów zarządzania kulturą bezpieczeństwa pracy rozpatrywaną w kontekście wyników przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Kapitał intelektualny odgrywa decydującą rolę w procesie tworzenia wartości. W konsekwencji stanowi on coraz większą część wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest prezentacja nowej metody szacowania wartości i kosztu kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa. Znajomość tych parametrów umożliwia oszacowanie fundamentalnego średniego ważonego kosztu kapitału przy wykorzystaniu wag dla składników pasywów wynikających z wartości fundamentalnej przedsiębiorstwa.
Zdefiniowano pojęcie kluczowych wartości i przedstawiono ich funkcje oraz typy. Zaprezentowano również wyniki badań empirycznych mających na celu próbę odpowiedzi na pytanie, czy sukces przedsiębiorstwa zależy od jego kluczowych wartości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dyskusję wokół istoty i zakresu pojęcia kultury bezpieczeństwa pracy oraz wskazano na znaczenie tego zjawiska w procesie zwiększania ochrony i bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie. Opisano wybrane klasyfikacje czynników kultury bezpieczeństwa oraz scharakteryzowano ważniejsze z nich. W szczególności zwrócono uwagę na kwestie analizy i rozwoju kultury bezpieczeństwa pracy. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji diagnozowania kultury bezpieczeństwa pracy we współczesnym przedsiębiorstwie oraz warunki jej implementacji. Zaprezentowano również wyniki badań empirycznych uzyskanych za pomocą wspomnianej metodyki analizy. W procesie diagnozowania kultury bezpieczeństwa pracy zastosowano metodę studium przypadku oraz technikę analizy dokumentów, rozmowy i wywiady z kadrą kierowniczą i pracownikami. W zakończeniu artykułu podano ogólne rekomendacje merytoryczne oraz wskazania metodyczne dla przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.