Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusz Spójności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł prezentuje główne zmiany w systemie programowania i wdrażania polityki spójności UE zapowiedziane we wnioskach legislacyjnych Komisji Europejskiej przedstawionych 6 października 2011 r. Omówienie koncentruje się na zapisach rozporządzenia podstawowego, wspólnego dla wszystkich funduszy polityki spójności, polityki rolnej i rybołówstwa i wskazuje na nowe propozycje co do: wysokości środków w ramach wieloletnich ram finansowych i sposobu ich podziału (kategorie regionów, wysokość współfinansowania), strategicznego i zintegrowanego programowania (hierarchia dokumentów programowych), koncentracji na rezultatach i efektywności (mechanizmy oceny i warunkowość), wzmocnienia wymiaru terytorialnego (narzędzia angażujące społeczności lokalne i obszary miejskie) oraz innowacyjnych instrumentów finansowych. Przygotowana przez Komisję Europejską reforma jest głęboka i wielokierunkowa. Wiele z zaproponowanych rozwiązań wymaga jednak dopracowania, a niektóre diametralnej przebudowy. Najbliższe dwa lata będą czasem trudnych negocjacji między instytucjami UE i państwami członkowskimi, ale chodzi o to, aby ich wynik w optymalny sposób zaspokajał potrzeby wszystkich szczebli zaangażowanych w realizację polityki spójności - od unijnego po lokalny. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono strategię wykorzystania środków z Funduszu Spójności w latach 2004-2006. Scharakteryzowano główne kierunki na które zostaną przeznaczone środki z Funduszu. Działania te są zgodne z Narodowym Planem Rozwoju na lata 2004-2006 "Tworzenie warunków dla zwiększania poziomu inwestycji, promowanie zrównoważonego rozwoju i spójności przestrzennej" i dotyczą: rozwoju sieci transportowych (sieci drogowych i kolejowych) oraz rozwoju infrastruktury ochrony środowiska (polepszenie stanu środowiska i jakości życia ludzi).
Zasadniczym celem utworzenia Funduszu jest wzmocnienie spójności Wspólnoty w jej aspekcie zarówno ekonomicznym, jak i społecznym. Jest on wyrazem solidarności krajów członkowskich Unii w dążeniach do stabilnego rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym niwelowaniu różnic w poziomie tego rozwoju między poszczególnymi regionami w krajach Dwunastki. Odzwierciedla to postanowienia specjalnego Protokołu na temat spójności gospodarczej i społecznej dołączonego do Traktatu powołującego Wspólnotę Europejską. (fragment tekstu)
Celem referatu jest ukazanie możliwości, jakie daje Polsce pozyskiwanie i właściwe wydatkowanie zasobów funduszy unijnych. Jest to opis problemów beneficjentów na rynku polskich wykonawców usług reklamowo-promocyjnych. To próba znalezienia odpowiedzi na pytania: co robić i w jaki sposób realizować działania marketingowe tak, aby zadanie było właściwie wypromowane zgodnie z wytycznymi do prowadzenia działań informacyjnych i promujących dotyczących przedsięwzięć Funduszu Spójności. (fragment wstępu)
W kontekście zasadniczych dylematów polityki rozwoju regionalnego, różnych stanowisk dotyczących celów i instrumentów finansowych polityki spójności, w opracowaniu zaprezentowana została ocena roli funduszy UE zarówno w procesie konwergencji zewnętrznej, czyli doganiania przez gospodarkę kraju i regionów średniego poziomu UE, jak i wewnętrznej - oznaczającej redukowanie różnic wewnątrz kraju lub regionu i zmniejszanie dystansu dzielącego europejskie regiony. Wprawdzie zbyt wcześnie jeszcze na pełną, wielokierunkową ocenę roli dotychczasowej absorpcji funduszy UE przez polskie regiony, ponieważ większość środków trafiła w bieżącej perspektywie finansowej, niemniej ze względu na rangę problemów oraz nowe okoliczności, w jakich funkcjonują regiony europejskie, na miarę możliwości podjęta została próba odpowiedzi na pytanie dotyczące ich wpływu na wzrost spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej regionów. Na tle wielkości i struktury dotychczasowych transferów finansowych UE przeznaczonych na prowadzenie polityki spójności w Polsce oraz zróżnicowania poziomu i dynamiki PKB per capita w krajach członkowskich zaprezentowane zostały zmiany, jakie zaszły na tym polu w Polsce, zarówno w skali regionalnej, jak i subregionalnej, od czasu wejścia w struktury zintegrowanej Europy. (abstrakt oryginalny)
Polska jest na nowej drodze do wyprowadzenia gospodarki z poważnych problemów ekonomicznych, z którymi boryka się od lat. Jednak nie jest to zadanie łatwe, gdyż szansa, jaką są środki pozyskiwane z UE stawia przed Polską wymóg stworzenia nowej polityki ekologicznej zintegrowanej z ekonomicznymi kryteriami gospodarowania, całkowicie spójnej z polityką Unii oraz znowelizowanych ram instytucjonalno - prawnych. W celu pomocy państwom, które przystąpiły do UE powołano Fundusz Spójności. Inwestycje sfinansowane z Funduszu Spójności wpływają bezpośrednio na region, w którym są zrealizowane, zaś w sposób pośredni na cały kraj, Europę, a nawet Świat. Celem nadrzędnym funduszu jest wzmacnianie spójności Unii poprzez finansowanie dużych projektów w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury transportowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia ewolucję polityki spójności Unii Europejskiej, wymiary nowej polityki spójności, zasady polityki spójności, podstawy prawne polityki spójności oraz cele, instrumenty i środki polityki spójności w perspektywie finansowej 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Autorka podjęła próbę określenia zasad funkcjonowania Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz scharakteryzowania kierunków jego interwencji w Polsce w świetle przepisów wspólnotowych.
9
Content available remote Cele strategii lizbońskiej w regionalnych programach operacyjnych
75%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie wpływu Strategii Lizbońskiej na alokację funduszy spójności w ramach regionalnych programów operacyjnych. W szczególności została podjęta próba odpowiedzi na następujące pytania: Jakie miejsce zajmują regionalne programy operacyjne w strukturze Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia i jaki jest charakter podziału środków pomiędzy poszczególne województwa (czy poziom rozwoju gospodarczego ma związek z wielkością otrzymanych środków)? Jaką część środków RPO przeznaczono na realizację celów Strategii Lizbońskiej w poszczególnych województwach i czy poziom rozwoju gospodarczego ma związek z alokacją środków na cele SL? Jaka jest struktura wydatków związanych z realizacją celów SL (z punktu widzenia kategorii interwencji)? Tekst został podzielony na trzy części: dwie opisowe, które próbują oddać istotę Strategii Lizbońskiej oraz regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz analityczny, badający strukturę planowanych wydatków RPO pod kątem działań przewidzianych w SL. Wnioski z niniejszego artykułu opracowano na podstawie analizy dokumentów planistycznych, aktów prawnych oraz wykorzystując techniki statystyczne (na przykład analizę korelacji). (fragment tekstu)
W latach 2007-2013 głównym beneficjentem pomocy strukturalnej z budżetu ogólnego UE będzie Polska. Podstawowymi źródłami finansowania tej pomocy będą fundusze strukturalne (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) i Fundusz Spójności. Przyznane dla Polski środki pomocowe zostaną wykorzystane na realizację 5 ogólnopolskich programów operacyjnych i 16 regionalnych programów operacyjnych oraz programów europejskiej współpracy terytorialnej. Zakłada się, biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów członkowskich UE, w tym szczególnie Irlandii, że w Polsce wykorzystanie pomocy unijnej będzie miało wpływ na poprawę podstawowych wskaźników makroekonomicznych, takich jak: inwestycje, zatrudnienie, bezrobocie, produktywność, handel zagraniczny. Syntetycznym wyrazem zachodzących w gospodarce zmian będzie natomiast przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego. W konsekwencji wykorzystanie funduszy pomocowych powinno przyczynić się do zmniejszenia dystansu w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego dzielącego Polskę od "starych" krajów UE. (abstrakt oryginalny)
The aim of the cohesion policy is to accelerate the socio-economic development of Member States and their regions. Poland as well as its closest neighbour, the Czech Republic, have benefited from structural funds and the Cohesion Fund. The effects of provided aid have already become apparent but they differ given the scale of problems, including regional issues existing in these countries, and the amount of funds allocated. The aim of the article is to present the directions and the effects of the implementation of the cohesion policy in Poland and the Czech Republic with particular focus on the financial perspective of 2007-2013. The results of the evaluation of programmes for the years 2007-2013 show that EU funds are mostly spent on transport infrastructure. However, the support of entrepreneurship and innovation and human capital should be an important objective in the current programming perspective in order to transform and modernise the structure of economies.(original abstract)
12
Content available remote Coherent Social Policy of the EU Member States
75%
W artykule starano się zademonstrować znaczenie spójnej polityki społecznej UE w zwalczaniu negatywnych społecznych i gospodarczych zjawisk takich jak ubóstwo i nierówność dochodów. Szczególną uwagę poświęcono działaniom powiązanym z aktywizacją na rynku pracy; omówiono również rolę pozarządowych organizacji i instytucji w spójności polityki społecznej.
Szansa, jaką dla polskiej gospodarki wydają się być środki z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, pozostanie najpewniej szansą niewykorzystaną. Kluczowym aspektem dla możliwości wykorzystania funduszy unijnych jest koszt i dostępność kredytu bankowego. Tymczasem, opisane w artykule przeszkody tj. decyzje Rady Polityki Pieniężnej, przygotowywanie dokumentów programowych nie pomagają potencjalnym beneficjentom.
Przedstawiono zasady reformy polityki regionalnej Unii Europejskiej. Opisano również rodzaje funduszy strukturalnych i funduszy spójności.
Celem artykułu jest omówienie wybranych zagadnień związanych z wypełnianiem zobowiązań przyjętych przez Polskę na mocy traktatu akcesyjnego. W pracy opisano proces wdrażania przepisów prawa wspólnotowego na przykładzie inwestycji dokonywanych w ochronie środowiska przy współudziale funduszy unijnych (ISPA i Funduszu Spójności). Przedstawiono problemy związane z realizacją zobowiązań wynikających z wybranych ważniejszych Dyrektyw (Dyrektywa azotanowa, IPPC) oraz związane z dostosowaniem polskiego systemu ochrony przyrody do standardów Wspólnot Europejskich (NATURA 2000).
Znajomość metodologii analizy i oceny projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej jest szczególnie ważna po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w UE i wobec możliwości korzystania ze znacznych środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. W artykule przedstawiono niektóre aspekty analizy i oceny projektów, w tym m.in. systemowe ujęcie projektu jako układu logicznego, miejsce analizy i oceny projektu w cyklu jego życia oraz podstawowe mierniki oceny rentowności projektu.
Scharakteryzowano politykę strukturalną i politykę spójności w kontekście podziału funduszy na poszczególne kraje Wspólnoty.
18
Content available remote Moment rozliczenia projektu inwestycyjnego i jego wymiar finansowy
63%
Projekty inwestycyjne finansowane z Funduszu Spójności to najczęściej duże projekty inwestycyjne, realizowane w ciągu kilku lat i pochłaniające średnio kwoty rzędu kilkaset milionów złotych. Realizując tak duże projekty inwestycyjne, napotykamy na wiele problemów związanych z prawidłowym i efektywnym prowadzeniem prac realizacyjnych oraz rozliczeniowych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie jednego z takich problemów, a jest nim ustalenie momentu przyjęcia do użytkowania środków trwałych, powstałych w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego w branży wodno- kanalizacyjnej i jego wpływu na wynik finansowy. (fragment tekstu)
Ryzyko jest nieodłącznym elementem związanym z realizacją projektów, również projektów współfinansowanych ze środków unijnych. W związku z niestabilnym otoczeniem prawnym, projekty realizowane przy współfinansowaniu ze środków zarówno z funduszu ISPA, jak i Funduszu Spójności obciążone są szczególnie wysokim ryzykiem wewnętrznym i zewnętrznym. Należy podkreślić zagrożenia wynikające ze zmian w przepisach prawnych oraz niespójnych interpretacjach przepisów publikowanych przez różne instytucje zaangażowane we wdrażanie i zarządzanie projektami. Artykuł przedstawia główne problemy związane z ryzykiem zewnętrznym oraz możliwości zarządzania tym ryzykiem w kolejnych etapach realizacji projektów. (fragment tekstu)
Jednym z rodzajów środków finansowych Unii Europejskiej, z którego Polska może korzystać po akcesji do Unii Europejskiej, jest Fundusz Spójności. Fundusz Spójności jest instrumentem polityki społecznej i gospodarczej, a współfinansuje projekty w ramach dwóch obszarów tematycznych: transport i środowisko. W ramach Funduszu Spójności są kontynuowane zatwierdzone projekty z przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej - ISPA, w których Polska uczestniczyła od 2000 r. Fundusz Spójności jest rodzajem programu finansowego Unii Europejskiej o zasięgu krajowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.