Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Fundusze nieruchomości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł zawiera analizę działających w Polsce funduszy nieruchomości. Poruszono w nim problem identyfikacji klasycznych funduszy nieruchomości oraz quasi-funduszy nieruchomości. W analizie uwzględniono politykę inwestycyjną prowadzoną przez fundusze. Ponadto wskazano na istotne różnice między działającymi na rynku funduszami nieruchomości. Najważniejszym wnioskiem nasuwającym się z przeprowadzonej analizy jest wykazanie problemu identyfikacji klasycznych funduszy nieruchomości na rynku, kierując się wyłącznie nazwą funduszu.(abstrakt oryginalny)
Fundusze Inwestycyjne Zamknięte Nieruchomości zostały stworzone jako źródło pewnych i bezpiecznych inwestycji. Niestety z uwagi na niekorzystne czynniki mające bezpośredni wpływ na zyski firm zarządzających powierzonym kapitałem FIZ Nieruchomości w warunkach polskich nie sprawdziły się i wykazały w większości niekorzystne wyniki finansowe na dzień zamknięcia (działających w latach 2004-2016). Powodem takiego stanu rzeczy jest szereg złych decyzji inwestycyjnych wynikających bezpośrednio z dekoniunktury, która pojawia się na rynku wraz z kryzysem ekonomicznym roku 2008. Spadki na giełdach i rynku nieruchomości wsparte błędnie określonymi założeniami zarządzających funduszami spotęgowały straty poniesione przez fundusze. Negatywne doświadczenia inwestorów z funduszami zarejestrowanymi w latach 2004-2016 mają wciąż negatywny wpływ na tworzenie nowych, lepiej zarządzanych i właściwie zabezpieczonych FIZ Nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Fundusze nieruchomości pojawiły się w Polsce w 2004 roku, jednak to lata 2007-2008 zostaną zapamiętane jako okres prosperity tych funduszy. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z pewnymi niedogodnościami, np. koniecznością posiadania dużego kapitału początkowego, którym przeciętny inwestor często nie dysponuje. Dodatkowo atrakcyjność tego typu inwestycji może spaść w oczach potencjalnego inwestora w związku z jej małą płynnością oraz wiążącymi się z nią niewielkimi dochodami bieżącymi. (abstrakt oryginalny)
W połowie 2016 r. podjęto pierwszą, nieudaną próbę wprowadzenia funduszy REITs do Polski. Kilka miesięcy później (maj 2017 r.) Ministerstwo Finansów przedstawiło poprawiony projekt ustawy o spółkach wynajmu rynku nieruchomości (SWRN), których konstrukcja jest zbliżona do REITs. Zdaniem podmiotów opiniujących projekt ustawy o SWRN i zdaniem autora przyjęcie ustawy w proponowanej formie może przynieść inne rezultaty, niż są zakładane przez projektodawcę. Zamiast zwiększenia zaangażowania krajowego kapitału na rynku nieruchomości, można spodziewać się wykorzystywania SWRN do optymalizacji podatkowej i zahamowania rozwoju rynku funduszy nieruchomości w Polsce. Dlatego też w celu wyeliminowania tych zagrożeń w artykule przedstawiono potencjalne bariery rozwoju rynku SWRN. Zaproponowano także zmiany w konstrukcji SWRN z uwzględnieniem zasady działalności istniejących do tej pory funduszy nieruchomości i rozwiązań stosowanych w różnych krajach europejskich, co może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności inwestycji pośrednich na rynku nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Badanie efektywności polskich funduszy nieruchomości w latach 2005-2011
75%
Celem artykułu jest zbadanie efektywności polskich funduszy nieruchomości w latach 2005-2011. Drugim celem jest zweryfikowanie hipotezy badawczej: polskie fundusze nieruchomości były efektywne w latach 2005-2011. W badaniu uwzględniono 9 funduszy, które upubliczniły kwartalne dane finansowe. Do określenia ich efektywności wykorzystano wskaźnik Sharpe'a, Jensena i Alfę Jen-sena. Wzorcami odniesienia był indeks WIG, indeks WIG-Budowlany i indeks funduszy nieruchomości. Jako stopę wolną od ryzyka przyjęto rentowność 52-tygodniowych bonów skarbowych. Ważną częścią opracowania jest prezentacja badań efektywności polskich i zagranicznych funduszy nieruchomości oraz historii powstania polskiego rynku funduszy lokujących aktywa na rynku nieruchomości. Rezultatami badania było wykazanie efektywności dwóch funduszy nieruchomości (w stosunku do wszystkich przyjętych wzorców odniesienia). Stosowane strategie inwestycyjne przez fundusze nieruchomości (inwestowanie w obiekty, a nie w akcje spółek notowanych na giełdzie), pozwalają na wykorzystanie jako benchmarku tylko indeksu funduszy nieruchomości. W stosunku do tego wzorca odniesienia efektywność wykazało 6 funduszy. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ocena sprawności zarządzania funduszami nieruchomości przez zarządzających i dochodowość funduszy. Metodyka badań: W badaniu wykorzystano elementy analizy finansowej i studia wybranych przypadków. Wnioski: Rezultaty badania wskazują na niską dochodowość badanych funduszy nieruchomości (tylko 1 fundusz przyniósł inwestorom zysk, natomiast pozostałe 5 stratę) oraz niską sprawność zarządzających i wysoką kosztochłonność prowadzonej działalności przez fundusze nieruchomości. Przeprowadzone badania wskazują na niską skuteczność stosowanych strategii inwestycyjnych i modeli biznesowych, które wymagają zmian i zastosowania innych rozwiązań. Wartość artykułu: Badaniem objęto fundusze nieruchomości, które zostały zlikwidowane lub likwidację rozpoczęto w przyjętym przez zarządzających terminie, co pozwala na ocenę sprawności zarządzających na każdym etapie życia funduszy. Badania stanowią kontynuację wcześniejszych badań autora. Według wiedzy autora nie opublikowano do tej pory zbliżonych badań.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na nieruchomość, jako osobną klasę nisko ryzykownych aktywów, efektywnie dywersyfikującą portfel inwestycyjny. Poprzez przegląd poszczególnych form inwestycji w nieruchomości, uzależnionych od charakteru inwestora, szczegółowej analizie, pod względem dywersyfikacji portfela oraz rentowności, poddano zamknięte fundusze nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przygląda się strukturze niemieckiego rynku pod kątem funduszy inwestycyjnych nieruchomości. Koncentruje się on na zmianach, które rozpoczęły się niedawno wraz z implementacją europejskiej Dyrektywy AIFM. Rozpatruje on główne segmenty rynku, czyli otwarte, zamknięte i Fundusze Specjalne. Autor bada rozwój kryzysu płynności niemieckich funduszy otwartych, mających swe korzenie w czynnikach, które można odnaleźć w poprzednim ustawodawstwie - niemieckiej ustawie o funduszach inwestycyjnych, zanim wprowadzono Dyrektywę AIFM. Ponadto, artykuł bada znaczące zmiany rynkowe dla niemieckiego rynku zamkniętego. Prognoza czerpie z teorii konkurencji, aby znaleźć drogę na przyszłość dla niemieckiej branży funduszy nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wysokość opłat za zarządzanie a efektywność polskich funduszy nieruchomości
75%
Dynamiczny rozwój rynków finansowych oraz poszukiwanie alternatywnych możliwości alokacji kapitału sprawiają, że rosnącym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych cieszą się pośrednie inwestycje w nieruchomości, dokonywane w drodze nabycia certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez zamknięte fundusze nieruchomości. Podstawowym celem inwestycyjnym tego typu funduszy jest zwiększanie wartości ich aktywów poprzez wzrost wartości lokat (portfela inwestycji płynnych oraz portfela inwestycji docelowych - głównie akcji oraz udziałów w spółkach celowych tworzonych na potrzeby realizacji i/lub eksploatacji komercyjnych obiektów biurowych, magazynowych, handlowych czy mieszkaniowych) oraz osiąganie okresowych przychodów z tych lokat (odsetek, dywidend etc.). (fragment tekstu)
Fundusze inwestycyjne, nazywane również funduszami wspólnego inwestowania łub funduszami zbiorowego inwestowania, to instytucje finansowe, których działalność polega na gromadzeniu rozproszonych kapitałów różnych inwestorów (uczestników funduszy) w celu ich alokacji, pozwalającej właścicielom tych środków osiągać korzyści finansowe (por. [10, s. 9]). Istota funduszy inwestycyjnych opiera się zatem na założeniu połączenia środków (zasobów kapitałowych) indywidualnych inwestorów w celu wspólnego ich inwestowania. Fundusze inwestycyjne tworzą pieniądze, powierzone przez inwestorów, które są zarządzane w ich imieniu przez specjalistów (por. [13, s. 10 - 11]). Prawne podstawy funkcjonowania funduszy inwestycyjnych w Polsce wyznaczyły cztery ustawy (por. [10, s. 129]). Obowiązująca aktualnie ustawa tak definiuje fundusz inwestycyjny: "Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe". (fragment tekstu)
Artykuł przybliża zagadnienie funduszy nieruchomości. Ich istotą jest gromadzenie środków pieniężnych od indywidualnych inwestorów i lokowanie ich głównie w nieruchomości komercyjne przy uwzględnieniu długiego horyzontu czasowego inwestycji i ograniczeniu związanego z tym ryzyka. Omówiono zasady na jakich funkcjonują niemieckie otwarte fundusze nieruchomości. Podkreślono, że w Polsce możliwość inwestowania w nieruchomości stworzyła nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych dokonana przez Sejm pod koniec 2000 r.
Żadna inna forma wspólnego inwestowania nie cieszy się w Niemczech taka dużą popularnością, jak otwarte fundusze nieruchomości. Autor definiuje pojęcie otwartego funduszu inwestycyjnego, przedstawia wymogi prawne, cechy charakterystyczne inwestowania w fundusze nieruchomości i listę ryzyk związanych z inwestowaniem w fundusze nieruchomości.
Przestawiono funkcjonowanie funduszy rynku nieruchomości w Polsce i scharakteryzowano ten rodzaj inwestycji. Zamieszczono informację o stopie wzrostu ważniejszych funduszy.
Real Estate Investment Trusts (REITs) są funduszami inwestycyjnymi, które umożliwiają transfer kapitałów pomiędzy rynkami finansowym i nieruchomości. Ich podstawową cechą jest korzystanie z przywilejów podatkowych, które polegają na braku lub znaczącym obniżeniu podatków od osób prawnych. Celem artykułu jest analiza wpływu czynników prawno-podatkowych na funkcjonowanie REITs w krajach europejskich. W pierwszej części artykułu przedstawiono historie powstania REITs i zasad funkcjonowania funduszy tego typu w krajach europejskich. To pozwoliło z kolei na stworzenie dwóch schematów funkcjonowania REITs, które określone zostały jako modele amerykański i europejski. Podstawowa różnica między tymi modelami związana jest z poziomem restrykcji zawartych w krajowych regulacjach prawnych. Europejskie przepisy legislacyjne mają na celu ochronę interesów i środków inwestorów. To powoduje, że fundusze REITs nie mogą swobodnie kształtować swoich strategii inwestycyjnych i w pełni wykorzystywać potencjału lokalnych i regionalnych rynków nieruchomości.
Fundusze z gwarancją osiągnięcia minimalnej kwoty zainwestowanego kapitału są w Polsce coraz bardziej popularne. Okazały się dobrym sposobem pozyskania nowych klientów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Głównymi dostarczycielami tego typu produktów na rynek są KBC TFI i BPH TFI. Są one adresowane do klientów, którzy posiadają depozyty złotowe lub walutowe i którzy nie chcą podejmować ryzyka.
Omówiono trzy kategorie inwestycji w nieruchomości: inwestycje bezpośrednie, inwestycje semibezpośrednie (wykorzystywane przez podmioty inwestujące bezpośrednio i pośrednio) oraz inwestycje pośrednie. Przybliżono historię polskich funduszy inwestycyjnych rynku nieruchomości.
Artykuł omawia dwa charakterystyczne, obecnie stosowane modele zarządzania finansami dużych związków gospodarczych, prowadzących działalność deweloperską. Rolą artykułu jest również przybliżenie coraz powszechniej stosowanego wykorzystania funduszy inwestycyjnych w inwestowaniu i działalności na rynku przekształcania deweloperskiego nieruchomości gruntowych, z uwzględnieniem modelu organizacji zarządzania finansami w tego typu strukturach. Opracowanie wskazuje również na rolę i cele zarządzania finansami w dużych strukturach gospodarczych oraz na zagrożenia podatkowo-prawne, związane ze wspólnym prowadzeniem procesu zarządzania finansami. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zamknięte fundusze nieruchomości jako nowoczesna forma inwestowania
63%
Rozwój rynku kapitałowego związany jest z kreowaniem i wykorzystywaniem nowych form instrumentów inwestycyjnych. Fundusze inwestycyjne nieruchomości powstały i zyskały popularność dzięki stworzeniu możliwości korzystania z zalet inwestycji w nieruchomości przy znacznie niższych wymaganiach kapitałowych, znacznie większej podzielności i wyższym poziomie płynności w porównaniu z lokatami w nieruchomości. W Polsce dopiero od kilku lat możliwe jest tworzenie zamkniętych funduszy inwestycyjnych nieruchomości, dlatego autorzy podjęli próbę zarysowania zasad i efektów działalności takich podmiotów na przykładzie w Niemczech, gdzie fundusze tego typu funkcjonują od 1963 r. Celem autorów było porównanie strategii inwestycyjnych polskich zamkniętych funduszy inwestycyjnych nieruchomości oraz wskazanie podobieństw i różnic istniejących między doświadczeniami polskimi i niemieckimi. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The article looks at the geographical allocation of real estate investments from German open-ended funds over the recent years. The purpose is to identify changes in geographical allocation within four main European target countries. The main focus is to investigate whether German open-ended real estate funds really located investments from the UK to other countries due to the expectations of the exit from the European Union as triggered by the poll in the United Kingdom in the year 2016. Therefore, the main target of the study is to examine if the preemptive "BREXIT-expectation-effect" can be found in data. Methods: Based on the theoretical framework considering the role of expectations as found in economic theory, the realised changes in the country-specific portfolio allocations of German open-ended funds are compared to investor sentiment voiced in the immediate Brexit-poll-phase. Findings: The article finds that, contrary to common belief, the Brexit poll from 2016 has not caused fund and portfolio managers from German open-ended real estate funds to significantly diminish holdings in the United Kingdom in favor of holdings in other European countries that may appear beneficiaries of Brexit. It furthermore shows that allocations to the United Kingdom have increased at the time after the Brexit poll in the year 2016. The time span of the research cannot grasp the post-Brexit execution period, as this is too early to research, given the current postponement of BREXIT execution till January 2020. Research implications: The research shows that fund and portfolio managers adapt their allocations much more cautiously compared to expectations, more relying on actual fundamental economic data and investment opportunities in business cycles than on common sentiment. (original abstract)
Amerykańskie REITs odniosły sukces po piknięciu bańki IT. Niniejsze badanie ma na celu ukazanie sytuacji na rynku RETls po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości. Poza rynkiem amerykańskim badaniu poddane zostały REITs na rynku australijskim, kanadyjskim i brytyjskim. Jakkolwiek na każdym z tych rynków pęknięcie bańki na rynku nieruchomości miało negatywny wpływ na REITs, jednak zarówno amerykańskie, jak i kanadyjskie REITs pokonały to załamanie. Natomiast zarówno australijskie, jak i brytyjskie REITs nadal borykają się z negatywnymi skutkami po pęknięciu bańki. Jednocześnie badanie ukazuje niezwykle wysokie obroty i możliwą kreację kolejnej bańki na rynku amerykańskim. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.