Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje konsumpcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Oszacowano skłonność do konsumpcji w Polsce przy założeniu różnych postaci funkcji konsumpcji: keynesowskiej funkcji konsumpcji, funkcji konsumpcji wynikającej z teorii cyklu życia Modiglianiego oraz funkcji konsumpcji zgodnej z teorią dochodu permanentnego Friedmana. Oszacowania dokonano metodą najmniejszych kwadratów na podstawie danych makroekonomicznych za lata 1995-2008. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie keynesowskich funkcji konsumpcji z modelem konsumpcji permanentnej M. Friedmana na przykładzie danych charakteryzujących dochody rozporządzalne i konsumpcję gospodarstw domowych w Polsce w latach 1997-2011. Posługując się metodą najmniejszych kwadratów, dokonano estymacji keynesowskich funkcji konsumpcji z wyrazem wolnym oraz bez wyrazu wolnego, a następnie trzech funkcji konsumpcji szacowanych na podstawie teorii dochodu permanentnego M. Friedmana. Pozwoliło to na obiektywną empiryczną weryfikację stopnia dopasowania obu analizowanych teorii na przykładzie Polski.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie konsumpcji, jej rolę i miejsce w społeczeństwie informacyjnym, a także ideę hiperrzeczywistości. Zdaniem autora społeczeństwo informacyjne wzmacnia rozwój kultury konsumpcyjnej, która prowadzi do nieracjonalnego zużywania zasobów.
4
Content available remote Przemiany społecznego znaczenia konsumpcji we współczesnym społeczeństwie
100%
Konsumpcja we współczesnym społeczeństwie jest ważnym procesem społecznym wynikającym z określonej formy stosunków społecznych. Większość opracowań naukowych dotyczących konsumpcji zwraca uwagę na stronę ekonomiczną stosunków społecznych, pomijając aspekty społeczne i kulturowe. Takie podejście badawcze nie pozwala w pełni odkryć wszystkich prawidłowości występujących w sferze konsumpcji. Nie jest ona bowiem tylko zjawiskiem ekonomicznym, lecz również socjologicznym. Wymiar socjologiczny pozwala widzieć konsumpcje jako proces osadzony w społecznym kontekście, który wynika z dwóch przesłanek: 1) powstaje ona w wyniku społecznego formowania - zauważmy że zachowania konsumpcyjne i wzory konsumpcji ukształtowane zostały poprzez wpływ społecznych warunków. Specyficzne wzory konsumpcji i style życia są postrzegane jako ukształtowane formy pochodne od określonych warunków społeczno-kulturowych i systemów wartości. 2) nastawienia konsumpcji mają charakter społeczny - zachowania konsumpcyjne, jako pojedyncze zdarzenia są w znacznej części ukierunkowane na reakcję prawdziwą lub wyobrażeniową innych osób. Można powiedzieć, że nasze zachowania konsumpcyjne są komparatywnie i normatywnie zorientowane na inną osobę lub grupę społeczną. (fragment tekstu)
W gospodarstwach rolników dostarczających środki dla domowników, realizowany jest dochód w ramach różnych czynności produkcyjnych gospodarstw domowych, których głównym źródłem utrzymania jest praca w gospodarstwie rolnym. Źródłem utrzymania mogą być również środki finansowe z innych źródeł, takich jak podejmowanie zatrudnienia poza własnym gospodarstwem. Niezależnie od typu gospodarstwa domowego kwota dochodu uzyskanego przez gospodarstwo domowe jest głównym czynnikiem wpływającym, na jakość życia oraz stopień zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych swoich członków. Gospodarstwa domowe, których głównym źródłem utrzymania jest praca w rolnictwie to grupa konsumentów o ogromnym potencjale. Zmiany, jakie zaszły w rolnictwie w analizowanym okresie związanym ze zmianą kierunku, specjalizacji i intensyfikacji produkcji przyczyniły się do wzrostu dochodów. Analizując strukturę dochodów i wydatków gospodarstw domowych rolników w latach 1993-2013, możemy zauważyć, że wraz ze wzrostem dochodów do dyspozycji udział wydatków na podstawowe dobra konsumpcyjne (takie jak żywność, ubrania, mieszkania) maleje w całkowitych wydatkach. Zaobserwowano w tym samym czasie zwiększenie odsetka wydatków na rekreację i kulturę oraz hoteli i restauracji, a także wydatków na zdrowie. W roku 2013, który był określany jako rok spowolnienia gospodarczego, w rolniczych gospodarstwach domowych wstąpiła nadwyżka dochodów nad wydatkami tych gospodarstw wynosząca 47,3%. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu są rozważania na temat funkcji konsumpcji (funkcji gospodarczej i społeczno-kulturowej) i ich znaczenia dla rozwoju gospodarki. W obszarze zainteresowań znajdują się efekty konsumpcji, relacje między celem i efektami konsumpcji. W toku prowadzonych rozważań wskazano, że warunkiem rozwoju gospodarki jest monistyczne podejście do celu i efektów konsumpcji. Podejście to zawiera aspekt aplikacyjny. Stwarza bowiem warunki do odtwarzania i rozwoju sił wytwórczych, elastyczności w dostosowywaniu się do zmian zachodzących w otoczeniu i aktywności rynkowej podmiotów gospodarczych, opartej na założeniach koncepcji sustainable (tj. holistycznym, stale rozwijającym się spojrzeniu na rzeczywistość). Rozważania prowadzone są na podstawie polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu. Stanowią one asumpt do pogłębionych rozważań i krytycznego spojrzenia na proponowane podejście. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Funkcje konsumpcji w krajach Unii Europejskiej
100%
Celem badania było oszacowanie funkcji konsumpcji uzależniających poziom konsumpcji od wysokości dochodu rozporządzalnego dla krajów Unii Europejskiej. Wykorzystano trzy postacie funkcji konsumpcji: keynesowską funkcję konsumpcji, funkcję konsumpcji wynikającą z hipotezy cyklu życia Modiglianiego oraz funkcję konsumpcji zgodną z teorią dochodu permanentnego Friedmana. Oszacowań dokonano na podstawie danych makroekonomicznych Eurostatu dotyczących lat 1995-2007. (fragment tekstu)
Badając procesy kształtowania konsumpcji trzeba wyraźnie wskazać, że są to procesy oddziaływania nie tylko na spożycie, z myślą jego kształtowania zgodnie z Intencjami podmiotu sterującego, ale też procesy pośredniego oddziaływania na konsumpcję - poprzez jej uwarunkowania, wreszcie procesy autoregulacji konsumpcji, tj. wzajemnego na siebie oddziaływania podmiotu konsumpcyjnego będącego jednocześnie podmiotem kształtującym (sterującym). Mówiąc o procesach kształtowania konsumpcji nie można zapominać, że suma konsumpcja nie tylko była poddawana kształtowaniu /sterowania/, lecz może i spełnia funkcje regulacyjne w procesach gospodarowania (obok funkcji, jakie spełnia jako proces realny) Wspomniane odniesienia, ważne dla identyfikacji obszaru badawczego, ą potem w fazie uogólniania wyników badań w postaci weryfikowanych tez teoretycznych, skłaniają do przypomnienia roli i funkcji konsumpcji w gospodarowaniu, z uwzględnieniem jej aspektów realnych i regulacyjnych (kształtowania) Przypomnienie to spełnić ma istotne zadanie w procesie badawczym: pomóc zidentyfikować zasady teoretyczne dotychczasowych teorii konsumpcji w gospodarce polskiej (ściślej reformowanej gospodarce socjalistycznej), po to, by poprzez ich weryfikację logiczną, i empiryczną zasady te: a) albo w całości odrzucić i w ich miejsce wprowadzić nowe, b) albo je w części zachować uzupełniając nowymi, (pod warunkiem ich niesprzeczności z tymi pierwszymi), с) albo próbować bronić "starych" zasad teorio twórczych w całości.(fragment tekstu)
Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza J.M, Keynesa ukazała się w czasie, gdy świat borykał się z nie notowanymi dotąd rozmiarami bezrobocia, Sam tytuł pracy wskazuje, iż problematyka zatrudnienia znalazła się w centrum uwagi autora. Wystąpienie J.M, Keynesa zbiegło się również w czasie z apogeum sporu między neoklasykami a reprezentantami teorii siły nabywczej, u podłoża którego leżała problematyka bezrobocia. Teoria J.M. Keynesa, zdaniem jego zwolenników, stanowiła rewolucję w ekonomii, skierowaną przeciwko tradycji neoklasycznej. Teoria zatrudnienia stanowi element całościowego ujęcia przez J.M. Keynesa funkcjonowania systemu gospodarczego wysoko ówcześnie rozwiniętych państw kapitalistycznych. Dlatego prezentacja keynesowskiej teorii zatrudnienia możliwa jest tylko w ramach tego całościowego ujęcia, odzwierciedlonego w postaci modelu. (...) Podejmując zaniedbany przez ekonomię ortodoksyjną (neoklasyczną) problem efektywnego popytu, J.M. Keynes rozwinął popytową teorię dochodu narodowego. Wykazał, iż wynikająca z "prawa Say'a" główna teza ekonomii ortodoksyjnej, że wielkość produkcji rocznej (dochód realny) wyznaczona jest przez ogólną ilość rozporządzalnych czynników naturalnych, pracy i kapitału, jest błędna. J.M. Keynes dowodzi, że chociaż dochód realny nie może nigdy przekroczyć naturalnych barier wyznaczonych przez te obiektywne czynniki, to może być i w rzeczywistości zazwyczaj jest niższy od tego maksimum, ponieważ jest zdeterminowany rozmiarami globalnymi popytu efektywnego. Oznacza to, iż w danym okresie poziom zatrudnienia i stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych gospodarki zależy od strumieni wydatków w niej dokonanych, tj. na konsumpcję i na inwestycje.(fragment tekstu)
Zaprezentowano sześć różnych modeli, opisujących dynamikę produktu krajowego. Wszystkie modele stanowią oryginalny wkład autora i wpisują się w główny nurt badań ekonomii matematycznej w zakresie opisu dynamiki produktu krajowego. Celem pracy jest zbadanie wpływu opóźnień w procesie inwestycyjnym na dynamikę produktu krajowego hipotetycznego systemu ekonomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki chaotycznej. (fragment tekstu)
11
Content available remote Niewidzialny stolik - konsumpcja odczarowana
80%
Celem artykułu jest przedstawienie potencjału konsumpcji z socjologicznej perspektywy. Bazując na koncepcji praktyk społecznych i teorii Aktora-Sieci oraz wykorzystując przykład żywności, autor przedstawia paletę nieklasycznych funkcji, które może pełnić konsumpcja w procesie zarządzania procesem zmiany społecznej i ekonomicznej. Artykuł prezentuje dwa modele i dostosowane do nich dwa typy postaw konsumenckich, wskazując, że modelowaniu mogą podlegać zarówno przemysłowe, jak i alternatywne systemy produkcji i dystrybucji. (abstrakt oryginalny)
Autorzy starają się wskazać pewne próby ekonomistów radykalnych w dziedzinie reorientacji teorii konsumpcji, które zmierzają do odmistyfikowania teorii ekonomii ortodoksyjnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.