Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcje rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Klasyfikacyjna funkcja rachunkowości
100%
Artykuł jest poświęcony jednej z funkcji pełnionych przez rachunkowość, jaką jest funkcja klasyfikacyjna. Na początku omówiono istotę funkcji rachunkowości oraz wskazano nadrzędną funkcję informacyjną oraz funkcje szczegółowe jej podporządkowane. Na tym tle wyróżniono funkcję klasyfikacyjną, która jest związana z realizacją metody bilansowej w procesie informacyjnym rachunkowości. Funkcja ta wyraża się grupowaniem danych i informacji w systemie rachunkowości w przyjętych przekrojach klasyfikacyjnych. W artykule ukazano klasyfikację na różnych etapach przetwarzania danych finansowo-księgowych: dokumentowania zdarzeń gospodarczych, ewidencji w księgach rachunkowych i prezentowania informacji w sprawozdaniach finansowych. Przy tym wyróżniono klasyfikację informacji w rachunkowości narzuconą przez normy rachunkowości oraz przeprowadzaną według kryteriów merytorycznych. Artykuł dowodzi, że dzięki funkcji informacyjnej rachunkowość jest źródłem uporządkowanych informacji spełniających zapotrzebowanie różnych interesariuszy jednostki gospodarczej(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 305
77-96
W artykule omówiono system rachunkowości oraz jego warunki zewnętrzne i wewnętrzne, które mają znaczenie dla prawidłowej realizacji jej funkcji i zadań.
|
|
nr 305
61-76
Przedstawiono przydatność rachunkowości jako przestrzeni identyfikacji jej zadań. Omówiono typologię zadań rachunkowości oraz prospektywne ujęcie zadań rachunkowości.
|
2012
|
nr 233
19-26
Artykuł jest poświęcony zmianie roli rachunkowości, która z kwestii stricte technicznej stała się narzędziem kreowania wizerunku przedsiębiorstwa. W opracowaniu poruszono problemy potrzeby poszerzenia pola działalności osób zajmujących się rachunkowością, konieczności podejmowania przez nich decyzji z uwzględnieniem kwestii etycznych. Rozważano także implikacje dla zmian w rachunkowości wynikające z komputeryzacji procesów księgowych i wdrażania systemów komputerowych wspomagających funkcjonowanie jednostek gospodarczych. W pracy wykorzystano metodę analizy opisowej oraz metodę dedukcyjną.
|
|
nr 785
135-145
Jednym z warunków przydatności informacji jest jej porównywalność. Analiza sprawozdań finansowych pozwala wyciągnąć wnioski z przeszłości, ale również stanowi punkt wyjścia do oceny przyszłości. Prognostyczna funkcja rachunkowości wynika bezpośrednio z jej istoty. Z wielu względów rachunek zmian zysków i strat może być interesującą propozycją do prezentacji i objaśnienia danych porównawczych. Rachunek ten pozwala ocenić dynamikę struktury przychodów i zysków, kosztów i strat w porównywalnych ze sobą okresach. Rachunek zmian porównuje strumienie przychodów i kosztów, stanowiąc zestawienie wartości różnicowych.
|
|
nr 829
21-33
Celem artykułu jest omówienie funkcji pełnionych przez współczesną rachunkowość wobec zmian zachodzących w strukturze funkcji przedsiębiorstwa, zwłaszcza wobec rozdzielenia funkcji właścicielskich i zarządczych. W niniejszym artykule uznano, że zasadniczą cechą systemu tak złożonego, jak przedsiębiorstwo, jest to, że powstało ono w celu pomnożenia kapitału wniesionego przez różnych interesariuszy. Omówiono pojęcie przedsiębiorstwa, przyczyny jego powstania oraz ewolucję jego celów, zwłaszcza wobec teorii agencji i kontraktów oraz przedyskutowano problematykę istnienia oraz zmian zachodzących w ujęciu funkcji rachunkowości. (fragment tekstu)
|
2010
|
nr 12
151-167
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie przejawów podziału pionowego kont w nawiązaniu do funkcji współczesnej rachunkowości, z uwzględnieniem zasad wyceny bilansowej danego składnika, będącego przedmiotem ewidencji dzielonego konta. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość w XXI wieku staje w obliczu wielu wyzwań. Niezależnie od koniunktury gospodarczej zawsze musiała dostosować się do regulacji prawnych i oczekiwań użytkowników. Globalizacja, rewolucja cyfrowa, rozwój technologiczny, ekonomiczny i społeczny to główne czynniki, które mają wpływ na współczesną rachunkowość. Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza ewolucji raportów finansowych na przestrzeni ostatnich 5 lat na przykładzie wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokonano przeglądu rocznych raportów biznesowych, na które składają się sprawozdania finansowe i niefinansowe, raporty zarządu z działalności jednostki oraz raporty odnośnie do ładu korporacyjnego. Sprawdzono również strony internetowe spółek pod względem publikowanych informacji dla inwestorów. Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych pod kątem ilości, jakości oraz sposobu prezentacji informacji odbiorcom. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono pojęcie wartości godziwej w rachunkowości i jego znaczenie dla systemu informacyjnego jednostki. Wskazano zarówno zasadnicze zalety, jak również istotne wady wykorzystywania koncepcji wartości godziwej. Wskazano szereg zalet, np. uwzględnianie warunków rynkowych czy przydatność dla dostawców kapitału, jak również szereg wad, np. trudności ustalania obiektywnych wycen czy wykazywanie niezrealizowanych zysków. Problematyka wartości godziwej została również ujęta w kontekście kryzysów finansowych, tzn. dokonano analizy możliwego wpływu wykorzystania wartości godziwej w diagnozowaniu sytuacji kryzysowych bądź też jej wpływu na pojawianie się kryzysów finansowych. Wskazano, że wykorzystanie wartości godziwych w sektorze finansów publicznych może być zasadne, choć obecnie ma ono ograniczony zakres. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najczęściej poruszanych ostatnio tematów w świecie księgowości są kwestie związane z kierunkami zmian w rachunkowości. Teoretycy zastanawiają się, dokąd zmierza ten zawód oraz jakim modyfikacjom jeszcze ulegnie, a co najciekawsze: jak technologia na to wpłynie. W refleksji nad przyszłością słuszną drogą, którą może obrać badacz, jest równoczesna analiza przeszłości oraz teraźniejszości, poprzedzająca rozważania nad tym, co nadejdzie. Celami niniejszych rozważań są przedstawienie zmian technologicznych, które mogą nastąpić w przyszłości, poprzez przegląd historii rachunkowości na świecie i w Polsce oraz ukazanie tego, do czego już obecnie doprowadziła technologia. Praca składa się z czterech części. Pierwsza dotyczy przeszłości, druga charakteryzuje obecne czasy, trzecia porusza kierunki zmian w przyszłości, z kolei czwarta, ostatnia, przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej w celu uzyskania opinii praktykujących księgowych na temat zmian w rachunkowości. W rozważaniach wykorzystano literaturę fachową oraz wiedzę zawartą w artykułach i wywiadach udostępnionych online. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.