Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Garbarstwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przetwórstwo skór zwierzęcych ma długą i bogatą tradycję, także na ziemiach polskich. Wiek XX przyniósł wiele istotnych nowinek technicznych w tej branży. Współcześnie największym problemem jest pozyskiwanie skór odpowiedniej ilości i jakości w celu wykorzystania mocy przetwórczych oraz zaspokojenia potrzeb przemysłu obuwniczego i tekstylnego. Wiele przyczyn niewystarczającej podaży skór surowych oraz ich zlej jakości można usunąć poprzez modernizację zabiegów organizacyjnych i technologicznych w ubojniach zwierząt. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki wykorzystania ekologicznej oceny cyklu życia (life-cycle assessment - LCA) do oceny presji środowiskowych, jakie są wywierane w procesie garbowania skóry. Jak potwierdzają liczne badania, proces garbarski jest jednym z bardziej obciążających środowisko procesów w cyklu życia wyrobów skórzanych. Celem artykułu jest uzupełnienie szeroko rozbudowanej wiedzy w tym zakresie o środowiskowe parametry jego prowadzenia w warunkach polskich. Typ przeprowadzonego badania odpowiada zakresowi badania LCA screening, w którym wykorzystuje się tylko standardowe dane i uproszczoną metodologię oceny oddziaływania. Ocenę LCA poprzedzono przedstawieniem całego cyklu życia wyrobów skórzanych oraz identyfikacją podstawowych przepływów materiałowych, energetycznych i emisji. Następnie zaprezentowano zakres procesów technologicznych realizowanych przez analizowane przedsiębiorstwo. Do wykonania oceny LCA posłużono się metodami Ecological Scarcity 2006 oraz Eco-indicator 99(H). W wyniku oceny zidentyfikowano najważniejsze kategorie presji środowiskowych oraz udział w ich kształtowaniu podstawowych procesów technologicznych. Na zakończenie przedstawiono rekomendacje w zakresie poprawy parametrów ekologicznych ocenianych procesów. (abstrakt autora)
Garbarska Spółdzielnia Pracy "Asko" w Nysie produkuje skóry bydlęce i świńskie garbowania chromowego i kombinowanego z przeznaczeniem głównie na obuwie, a także na galanterię skórzaną. Treść artykułu rozpoczyna omówienie procesu technologicznego produkcji skór bydlęcych wyprawy chromowej. Zasadnicza część pracy dotyczy bazy surowcowej i sytuacji ekonomicznej garbarni. Okazuje się, że garbarnia "Asko" ma trudności w stałym zaopatrzeniu w surowce, co jest konsekwencją spadku pogłowia zwierząt gospodarskich, w tym głównie bydła. Pogorszeniu uległa też sytuacja ekonomiczna spółdzielni, na skutek spadku w 1999 roku wartości kapitału własnego. Zdaniem autora, konieczne jest, dla poprawienia sytuacji firmy odbudowanie jej kapitału własnego oraz energiczna działalność marketingowa w zakresie zarówno zakupów skór, jaki i sprzedaży produktów garbarskich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.