Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gender gap
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
This study aims to discern and quantify the personal and labour market characteristics, which are most relevant to the persistence of a gender wage gap in Lithuania. The Oaxaca-Blinder model, employed in this study, revealed the largest explained gender wage gap to be attributable to the characteristics of occupation and industry. These contribute to the gap mainly by the horizontal and vertical segregation effects, as women are more concentrated in typically 'feminine' jobs, which pay less. The educational attainment of women is slightly higher than that of men, and this reduces the gender wage gap in the Lithuanian labour market. The analysis also revealed that work in the public sector entails an increase in the gap despite greater wage transparency and a more regulated remuneration mechanism. This is due to the 'glass ceiling' effect or the pervasive resistance to the efforts of female workers to reach the top rank positions, which we find to be stronger in the public sector. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja wybranych badań związanych z różnorodnością na poziomie gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet w Polsce na tle wskaźników międzynarodowych i europejskich. Również pokazanie analiz dotyczących podejścia kobiet do produktów inwestycyjnych. Pomiaru równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym w tle światowym i europejskim można dokonać aktualnie za pomocą dwóch najbardziej znanych indeksów, a mianowicie: Global Gender Gap Index (GGG), Gender Equality Index (GEI) czy Gender Balance Index. Polska w rankingu globalnym w 2017 r. (na 144 kraje) znalazła się na 39 pozycji, natomiast wyniki pomiarów GEI pokazują, iż wśród 27 krajów europejskich, Polska jest w grupie państw o najniższym poziomie równości - nasz kraj wyprzedziły Litwa, Bułgaria i Białoruś. (abstrakt oryginalny)
Pomimo przemian w sferze życia małżeńsko-rodzinnego oraz intymnych relacji osoby samotne nadal często pytane są o powody pozostawania w stanie wolnym. Od dorosłej osoby wciąż oczekuje się, że wyjdzie za mąż/ożeni się. Niniejszy tekst przedstawia rezultaty brazylijskich badań poświęconych problematyce "singielstwa". Autorki pracy skupiają się zwłaszcza na głównych powodach pozostawania w stanie wolnym przez osoby dorosłe z klasy średniej, zamieszkujące stan Bahia, miasto Salvador. Do analizy omawianego w tekście zjawiska zastosowano perspektywę feministyczną oraz kategorię gender. Zastosowano podejście intersekcjonalne, biorąc pod uwagę zarówno klasę społeczną, rasę, pokolenie, seksualność, jak i miejsce zamieszkania respondentów-singli. Zastosowano metody mieszane z wykorzystaniem takich technik badawczych jak: kwestionariusz ankiety, zogniskowane wywiady grupowe (FGI), wywiady biograficzne oraz obserwacje terenowe. Wyniki badań pozwoliły na zaobserwowanie różnic i podobieństw w kwestii przyczyn pozostawania singlem między kategoriami płci. W przypadku kobiet główną przyczyną pozostawania w stanie wolnym są problemy w relacjach z innymi (partnerami), natomiast główną przyczyną bycia singlem w przypadku mężczyzn jest dobrowolny wybór takiego stanu.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Gender Gap in the Religiosity of Polish Society
75%
A gender gap in the religiosity of men and women is one of the classical topic of sociology and psychology of religion. Until recently, however, most of the researcher were conducted in Western European and the USA, which calls into question the thesis about the universality of this phenomenon. Hitherto no systematic analysis of gender gap in the religiosity was conducted for Poland. The following text has one descriptive and one explanatory purpose. It seeks to provide answers to the following questions: (1) Does the GGR exist in Poland, and, if so, to which extent and in which dimension of religiosity? Which GGR is persistent, and which changes over time?; and (2) Do structural variables or ideology explain the observed GGR change in time and in which dimension of religiosity? Do we observe the same trend across all dimensions of religiosity? (original abstract)
5
Content available remote The Gender Gap In Pensions in Italy and Poland
75%
Artykuł poświęcony został luce emerytalnej, rozumianej jako różnica między wysokością emerytur otrzymywanych przez mężczyzn i kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem Włoch i Polski. W artykule dokonano analizy nierówności i zmian w emeryturach mężczyzn i kobiet oraz podjęto próbę identyfikacji przyczyn tych nierówności. W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, że poza nierównościami w wysokości wynagrodzeń, różnica w wieku przejścia na emeryturę mężczyzn i kobiet oraz długość czasu pracy mają znaczący wpływ na lukę emerytalną. Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na wysokość luki emerytalnej są oczekiwana długość życia oraz struktura ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym. Przeprowadzona analiza porównawcza luki emerytalnej we Włoszech oraz w Polsce pozwala także na stwierdzenie, że poza faktem istnienia luki emerytalnej w obu krajach, w Polsce jest ona wyższa. Ponadto działania podjęte we Włoszech dają szansę na zmniejszenie luki emerytalnej w przyszłości w przeciwieństwie do Polski, gdzie luka emerytalna może się zwiększać, co zwiększa ryzyko wykluczenia społecznego kobiet na emeryturze w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się wokół jednego fachowego terminu, a mianowicie - "gender". Termin ten zostanie najpierw zdefiniowany w części teoretycznej artykułu, a następnie, w oparciu o przegląd odpowiednich źródeł literaturowych, przedstawione zostaną wyniki badań odnośnie problematyki płci w miejscu pracy, z naciskiem na możliwe korzyści płynące z tego rodzaju różnorodności w życiu zawodowym człowieka, czyli w ramach wykonywania obowiązków zawodowych w przedsiębiorstwie lub ogólnie w organizacji, w której ma miejsce zatrudnienie. Następnie praktyczna część tego artykułu będzie opierać się na ustaleniach z części teoretycznej oraz na badaniach empirycznych przeprowadzonych przez autora artykułu. Badania przeprowadzone zostaną za pomocą ankiety wśród pracowników łącznie czterech różnych firm z branży IT, w ramach której respondenci odpowiedzą indywidualnie na pytania, w jaki sposób (lub czy w ogóle) różnorodność płci jest wspierana i pożytkowana w ich miejscach pracy (jak się to objawia, itp.). Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji płci w odniesieniu do życia zawodowego danej osoby oraz opisanie aktualnej sytuacji w firmach działających w obszarze różnorodności płci na terenie Republiki Czeskiej. Oprócz tak sformułowanego powyżej celu artykułu, w jego części empirycznej zostaną określone cele związane z badaniami eksploracyjnymi przeprowadzonymi przez autora. Na podstawie wyżej wymienionej ankiety przetwarzane będą dane z wylosowanej próby respondentów. Wyniki wyrażone w oparciu o te dane będą stanowiły uzupełnienie dla części teoretycznej artykułu, która będzie dotyczyła głównie wiedzy, opinii i wyników badań innych osób, profesjonalistów z różnych dziedzin, którzy interesują się problematyką płci ogólnie lub z uwzględnieniem życia zawodowego dorosłej populacji lub bezpośrednio w odniesieniu do wspomnianej już różnorodności płciowej. W części teoretycznej artykułu wykorzystane zostaną publikacje, z których korzystał autor w trakcie prowadzonych badań na podstawie wybranych słów kluczowych (m.in. płeć, różnorodność płciowa, stereotypy płciowe, dyskryminacja i inne).(abstrakt oryginalny)
Jedną z eksponowanych wartości w dobie neoliberalizmu jest równość płci, stanowiąca niezbędny warunek osiągnięcia celów wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i spójności społecznej. Region Morza Bałtyckiego (BSR - od ang. Baltic Sea Region) jest regionem niejednorodnym. Badając sytuację gospodarczą regionu, państwa BSR tradycyjnie dzielą się na dwie grupy: (1) o wysokim dochodzie, wśród których możemy wymienić Finlandię, Szwecję, Danię, Norwegię, Niemcy, Islandię, oraz (2) takie, które posiadają średni dochód: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Rosja. Te ostatnie są klasyfikowane jako gospodarki postsocjalistyczne lub przejściowe. Celem artykułu jest analiza podobieństw i różnic między tymi dwiema grupami państw w latach 2006-2016 (dziesięć lat). W artykule porównano różnicę płci przy użyciu takich narzędzi, jak udział w życiu gospodarczym, osiągnięcia edukacyjne i wzmocnienie pozycji politycznej. (abstrakt oryginalny)
Równość płci jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej (UE). Wiele wysiłków włożono w obronę tego prawa i promowanie równości płci w państwach członkowskich i na całym świecie, jednak nadal obserwuje się znaczne różnice między mężczyznami i kobietami, które dotyczą między innymi dochodów. Wciąż dyskutowana jest także kwestia badawcza dotycząca metodologii pomiaru zjawiska tzw. luki dochodowej - tradycyjne metody oparte na porównywaniu średnich i median wydają się niezadowalające, ponieważ nie uwzględniają całego rozkładu dochodów. Celem artykułu jest analiza rozkładów dochodów obserwowanych w czterech krajach Europy Środkowej: Polsce, Słowacji, Czechach i na Węgrzech, należących do Grupy Wyszehradzkiej (V4). Kraje te mają podobną historię, podobny rozwój gospodarczy, ale istniały i wciąż istnieją znaczne różnice między ich podejściami do reform gospodarczych, w tym do polityki rynku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w odmiennych rozkładach dochodów i ich nierównomierności. W artykule proponujemy parametryczne podejście oparte na rozkładzie relatywnym, które umożliwia porównanie i wizualizację "luki" między grupami płci dla każdego kwantyla rozkładu. To nowe podejście wykracza więc poza typowe analizy oparte na średnich lub medianach, w kierunku porównania całego rozkładu dochodów kobiet z rozkładem dochodów mężczyzn. Podstawą obliczeń były mikrodane pochodzące z LIS (Luxembourg Income Study). Zastosowane w badaniu metody statystyczne okazały się odpowiednie do opisu luki między mężczyznami a kobietami w całym przedziale dochodów. Wyniki analizy empirycznej pozwoliły ujawnić zarówno podobieństwa, jak i istotne różnice między krajami. (abstrakt oryginalny)
This article seeks to identify the relationships between fatherhood, masculinities, and the welfare state. The paper is based on fifty-two interviews conducted with Polish and Swedish fathers living with their biological children and their partners. A comparison of Polish and Swedish fathers enables us to comprehend how everyday practices and men's thinking about parenthood and gender roles are connected to hegemonic masculinities models and family policy systems. The study shows how definitions of parental roles adopted in family policy influence men's engagement in caring activities and the domestic sphere, as well as how they can help in the reconstruction of hegemonic masculinity and traditional gender order within family life. (original abstract)
10
75%
Celem badania było sprawdzenie zależności między zaangażowaniem w pracę personelu a chęcią do odejścia z pracy w kontekście płci pracowników. W tym celu przeprowadzono badanie ilościowe (N = 123) w grupie młodych respondentów z różnorodnych przedsiębiorstw w Polsce. Przeprowadzono analizę korelacji i moderacji. Zastosowano ramy koncepcyjne modelu planowanych zachowań. Ustalono, że płeć jest moderatorem wpływu zaangażowania w pracę na chęć odejścia z niej. Dla kobiet większe zaangażowanie w pracę przekłada się na mniejszą chęć odejścia niż dla mężczyzn. Próba nie była statystycznie reprezentatywna. Artykuł pogłębia poznanie uwarunkowań chęci odejścia z pracy. Przeanalizowano zaangażowanie w pracę jako poprzednik odejścia z pracy i wskazano na rolę płci w tym procesie. Praktyczne implikacje: budowanie narzędzi do zwiększania zaangażowania w pracę u młodych pracowników, z uwzględnieniem różnic między kobietami a mężczyznami.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Equal Rights for Women : Nordic Solutions
63%
Według Global Gender Gap Report z 2012 roku kraje skandynawskie mają najwyższe współczynniki równości płci na świecie. Państwa Europy Północnej stworzyły szereg regulacji prawnych, a także instytucji, które mają na celu promowanie i wzmacnianie równości pomiędzy kobietami a mężczyznami. Ponadto w państwach nordyckich istnieje ogólnospołeczna aprobata dla wdrażania wszelkich mechanizmów zapobiegających i usuwających nierówności pomiędzy płciami. Dzięki temu rola kobiet jest bardzo znacząca w życiu społecznym i politycznym tych państw. Celem pracy jest ukazanie, jakie rozwiązania prawne i instytucjonalne wprowadziły państwa, które uznawane są za pionierów w realizacji równości płci. W każdym z pięciu krajów skandynawskich stworzone zostały odrębne rozwiązania, dlatego w pracy każdy z tych krajów został omówiony oddzielnie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote A Gender Gap in Opinionation in Times of Crises and Political Stability
63%
In the 70s and 80s, a number of analyses of nonresponses in questionnaires was conducted with the assumption that nonresponses carry much important information. The share of expressed nonresponses can be an indicator of apathy, ignorance and lack of information. Studies revealed a higher share of nonresponses being expressed by women in comparison to men. Changing social conditions, such as the period of transition after the change of political system, the emancipation of women and financial and economic crises, can have an impact on the gender inequality expressed in nonresponses. This article will analyse the differences in nonresponse answers between men and women to some socioeconomic questions for three periods: 1) 2000-2003, the period after the transition and before accession to the European Union (EU); 2) 2004-2008, the period after accession to the EU and the presidency of the Council of the EU, as well as a period of economic growth; and 3) 2009-2013, the beginning of economic, financial and political crises in Slovenia. The number of nonresponses between men and women is different in the three observed periods. In opposition to our assumption, the gap was higher in the first two periods and lower in the period of economic, financial and political crises. (original abstract)
Wyniki badania potwierdzają, że to głównie kobiety dokonują zakupów. Istnieje jednak zauważalny podział w podejmowaniu decyzji o zakupie określonych kategorii produktowych. Do męskich obszarów decyzyjnych należą kategorie o wysokim stopniu złożoności technologicznej (motoryzacyjne, RTV i artykuły gospodarstwa domowego). Kobiety zaś są wciąż kojarzone z zajęciami domowymi i podejmowaniem decyzji o zakupie produktów spożywczych oraz środków czystości. Finanse są tym obszarem, gdzie dysproporcje w podejmowaniu decyzji o wyborze produktu nie są duże między kobietami i mężczyznami. W branży fi nansowej widać też świeży powiew nowych trendów - tworzone są produkty i przekazy marketingowe dedykowane kobietom. Firmy z tej branży najszybciej zauważają potrzeby kobiet oraz rosnący w siłę segment rynku. Wyniki części badań poświęconej zachowaniom kobiet i mężczyzn jako konsumentów jednoznacznie wskazują na świadomość wpływu różnic płciowych na zachowania konsumenckie. Według badanych kobiety są dużo bardziej wymagającymi klientami. W tym kontekście zastanawiające są częste deklaracje, że kobiety zbierają mniej niż mężczyźni informacji o produkcie/usłudze zanim podejmą decyzję o zakupie. Opinie te mogą mieć związek z nieuświadomionym a częstszym obcowaniem kobiet z produktem czy wybraną marką już na etapie zbierania informacji. Być może dlatego nie przypisuje się im w tak dużym stopniu jak mężczyznom zaangażowania w rozpoznanie rynku. Zaskakujące jest również to, że kobiety są uważane za konsumentów mniej lojalnych wobec marki. Takie deklaracje mogą wypływać z przekonań respondentów, a nie z faktycznych zachowań konsumenckich. Z części badania dotyczącej marketingu ukierunkowanego na płeć oraz marketingu kobiecego wnioskować można, że w Polsce konsumenci nie mają jeszcze świadomości, że produkty mogą być lepiej dopasowane do ich potrzeb warunkowanych płcią. Dziwne jest to, że dzieje się to na rynku rozwiniętym pod względem oferty produktowej, różnorodności marek oraz komunikacji marketingowej. Warto odnotować, że kobiety najczęściej deklarują, że bez znaczenia jest fakt, czy marka lub produkt są dedykowane ich płci, pomimo że są one bardzo wymagającymi klientkami. Są świadome, że mają wysokie oczekiwania, ale przy niewystarczającej ofercie kierowanej do nich nie wiedzą, że mogłyby dostać coś lepszego, gdyby rynek rozumiał ich potrzeby. To może mieć związek z realizowanymi od lat działaniami marketingowymi ukierunkowanymi na męskiego odbiorcę. Wieloletnie doświadczanie tego przez mężczyzn sprawiło, że dużo bardziej niż kobiety są świadomi jak rynek może spełniać ich oczekiwania. Wśród konsumentów rodzi się jednak oczekiwanie co do działań marketingowych dedykowanych kobietom. Marketing kobiecy ma duże szanse rozwoju w Polsce pod warunkiem, że się nie zbagatelizuje sygnałów wysyłanych przez konsumentki. To daje marketerom duże pole do zagospodarowania, o ile będą chcieli zgłębiać prawdziwe potrzeby, oczekiwania i wartości kobiet. Sprzyjającym warunkiem rozwoju tej dziedziny marketingu jest również brak utożsamiania go z feminizmem, mającym wciąż w Polsce pejoratywne skojarzenia. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja kobiet na rynku pracy jest odmienna od sytuacji mężczyzn we wszystkich krajach europejskich, również w Polsce. Spośród licznych przejawów nierównej sytuacji płci na rynku pracy w niniejszym artykule skoncentrowano się na dysproporcjach w poziomie aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn. Celem opracowania jest przedstawienie niejednakowej sytuacji kobiet i mężczyzn, w zakresie aktywności zawodowej, występującej w poszczególnych generacjach hipotetycznych i rzeczywistych. Przeprowadzona analiza wykazała, iż aktywność zawodowa mężczyzn jest większa od aktywności zawodowej kobiet w przypadku każdej generacji. Mniejsze dysproporcje występują w młodszych generacjach. Poza sytuacją w Polsce, przeanalizowano różnice płci w poziomie aktywności zawodowej występujące w innych krajach europejskich. Państwa te charakteryzują się zróżnicowanym poziomem nierówności płci. Najmniejsze różnice występują w państwach, dla których charakterystyczny jest socjaldemokratyczny model polityki społecznej, natomiast największe dysproporcje występują w krajach należących do modelu południowoeuropejskiego. W Polsce obserwuje się dość niskie różnice pomiędzy poziomem aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w świetle doświadczeń UE rozwój atypowego zatrudnienia i organizacji pracy stanowi warunek konieczny: wzrost zatrudnienia dzięki obniżce kosztów pracy z nim związanej zmniejszenia luki zatrudnienia kobiet względem mężczyzn i poprawy dostępu do pracy grup niedostatecznie reprezentowanych na rynku pracy (grup szczególnego ryzyka) poprawy jakości pracy. (fragment tekstu)
16
63%
Badacze przedsiębiorczości od długiego czasu próbują odpowiedzieć na pytanie dotyczące istnienia indywidualnych właściwości, cech i postaw, które mogą być uznane za szczególnie predysponujące jednostkę do tego, by postrzegać karierę przedsiębiorcy za atrakcyjną i zdecydować się nią podążać [Rauch, Frese 2007, ss. 353-385; Łaguna 2010, ss. 16-52]. Modelem teoretycznym, który w największym stopniu wydaje się zgodny z takim podejściem, jest model dopasowania między osobą a jej środowiskiem (person -environment fit). W badaniach dotyczących tego podejścia analizuje się stopień, w jakim właściwości jednostki oraz cechy środowiska, w którym jednostka funkcjonuje, pasują do siebie nawzajem [Caplan, 1987, ss. 248-267]. Z jednej strony ludzie są bardziej skłonni do tego, by wybierać dla siebie środowisko, w którym ich cechy osobowościowe, postawy czy wartości mogą być przejawiane w działaniu. Dodatkowo w takim środowisku odczuwają większą satysfakcję i mniejszy stres. Model ten był używany między innymi w celu wyjaśnienia przyczyn i efektów wyboru przez jednostkę określonej ścieżki kariery oraz osiągniętych rezultatów i poziomu satysfakcji [Kristof-Brown, Zimmerman, Johnson 2005, ss. 281-342; Verquer, Beehr, Wagner 2003, ss. 473-489]. [...] Celem niniejszego artykułu jest analiza związku tej zmiennej indywidualnej z siłą intencji przedsiębiorczych wśród kobiet i mężczyzn. W artykule zostaną zaprezentowane wyniki badań, które przeprowadzono w sposób mogący zapewnić wyższy poziom rzetelności niż te, które stanowiły podstawę rozważań wspomnianych autorów.(fragment tekstu)
17
Content available remote Female entrepreneurship in Poland
63%
The aim of this paper is to present the issues connected with female entrepreneurship and in particular to analyse the changes in the rates of female entrepreneurship in Poland between the years 1993 and 2010 against the background of the job market situation, as well as identifying the factors which determine the entrepreneurship of women. The dynamics of female entrepreneurship will be contrasted with entrepreneurship among men. The entrepreneurship gender gap in Poland only slightly decreased during the studied period even though the situation of women in the job market is more difficult than that of men, which could engender a negative entrepreneurial motivation. The results of the research show that female entrepreneurship is significantly more susceptible to the influences of the general market situation, measured by GDP, than the entrepreneurship of men. This means that the entrepreneurship gender gap can decrease only when there is long-term economic growth. (original abstract)
18
63%
Proces dostosowania gospodarki Polski i innych krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej po okresie transformacji systemowej będzie długi i obejmować musi wiele obszarów. Jednym z warunków niezbędnych dla procesu konwergencji z krajami Unii będzie sytuacja na rynku pracy, a szczególnie poziom i struktura wynagrodzeń za pracę. Przez pryzmat rynku pracy ocenić można dystans dzielący Polskę od pozostałych krajów Unii Europejskiej. Artykuł prezentuje zagadnienie nierówności dochodowych, poziomu płacy minimalnej oraz dysproporcji płac według płci.(abstrakt oryginalny)
Tło badań. Raporty dotyczące Oszacowania Wpływu Płci (GIE) są idealnym narzędziem do oceny europejskiej polityki dotyczącej badań i rozwoju oraz innowacyjności w Hiszpanii z perspektywy płci. Cel badań. Podstawowym celem tego badania jest dalsze korzystanie z raportów GIE jako narzędzia do diagnozowania, czy dany środek lub polityka wpłynie na kobiety i mężczyzn w równym stopniu. Nasze cele drugorzędne są następujące: a) przedstawienie diagnostyki płci; b) zaproponowanie środków i strategii, które pomogą zamknąć istniejące rozbieżności między płciami, i promowanie równych szans dla kobiet i mężczyzn. Metodologia. Metodologicznie narzędzie to zostanie wykorzystane do analizy działań podjętych w ramach Siódmego Programu Ramowego oraz Pierwszego Programu Horyzont 2020. Zaczynamy, analizując rozwój prawodawstwa w dziedzinie równości płci w Hiszpanii. Druga część naszej pracy dostosowuje raporty GIE jako narzędzie do oceny i diagnozowania europejskich projektów badawczych i innowacyjnych. Kluczowe wnioski. To dostosowanie to najważniejszy wkład naszej pracy, ponieważ pozwala na analizę polityki dotyczącej publicznych badań i rozwoju oraz innowacji z perspektywy płci. System ten może przyczynić się do tworzenia bogactwa i wzrostu gospodarczego, ponieważ pozwala na to, aby wkład mężczyzn i kobiet był odpowiednio ceniony z perspektywy równości szans. (abstrakt oryginalny)
This research investigates the level of the gender pay gap and gender parity in the Visegrad Group countries in light of the changes that took place in the whole EU during the last decade. The following hypotheses accompany the research objective: (1) the level of the gender pay gap diminished significantly over the last decade in the V4 economies; (2) the V4 countries are following a path to achieve gender parity. Data were taken from Eurostat. The pay gap and the managerial occupations indicators were used to verify the research hypotheses. The empirical investigation did not let us reject the first hypothesis for Poland only. However, it should be rejected for the other V4 economies. In addition, the second hypothesis should be rejected. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.