Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Genetic engineering
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Obawy respondentów przed nową żywnością wiążą się z brakiem ogólnej wiedzy na jej temat, a także z brakiem informacji o możliwym wpływie tej żywności na organizm ludzki. Badanie empiryczne potwierdziło negatywne nastawienie badanych do żywności modyfikowanej genetycznie. Jeśli żywność tego typu byłaby w przeszłości dostępna na rynku, konsumenci zdecydowaliby się na jej kupno pod warunkiem, że posiadałaby ona wiele nowych cech niespotykanych w żywności tradycyjnej.
Można przyjąć, iż zagadnienia z zakresu biotechnologii, zwłaszcza dotyczące inżynierii genetycznej, stanowią polityczne wyzwanie dzisiejszych czasów. Ze względu na różnice światopoglądowe oraz różne podejścia filozoficzne mamy do czynienia z głębokimi podziałami uzasadniającymi sprzeczne decyzje podejmowane w ramach polityki społecznej w tej dziedzinie. Celem przedstawionych tu rozważań jest ocena, czy, i jeżeli tak, to w jakiej mierze możliwa jest debata dotykająca sedna problemu. Jak się wydaje, pomimo prezentowanych, odmiennych stanowisk światopoglądowych, taka debata w dzisiejszych warunkach ma nikłe szanse powodzenia, a to z powodu dwóch dominujących tendencji: technokratycznej (dążenie wielu naukowców, aby dać im wolną rękę w ich pracy) i libertariańskiej (aby wszelkie regulacje pozostawić prawom wolnego rynku). Te tendencje sprawiają, iż decyzje dotyczące sfery zagadnień biotechnologicznych oparte są na czysto formalnych, racjonalnych kalkulacjach, bardziej na środkach niż celach. Aczkolwiek, mimo iż praxis ma na ogół pierwszeństwo w stosunku do teorii, istotne, polityczno-społeczne decyzje w dziedzinie biotechnologii niekoniecznie muszą stanowić wynik konsensusu w tych sprawach, lecz, jak to jest postulowane w dalszej części rozważań, wydaje się możliwe, a nawet wysoce wskazane odejście od wąsko rozumianej, dominującej obecnie, racjonalistycznej debaty. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Genetyka zachowania a osobowość
100%
Przedmiotem badań przedstawionych w tym artykule była odziedziczalność cech temperamentu w populacji polskiej szacowana w oparciu o badania bliźniąt. Oczekiwaliśmy, że udział czynników genetycznych w zmienności badanych cech wyjaśni nie więcej niż 40 procent ich wariancji, a spośród czynników środowiskowych istotne znaczenie będzie mieć środowisko specyficzne.(fragment tekstu)
4
100%
Celem badań było określenie poziomu wiedzy i postaw rolników województwa opolskiego odnośnie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Na podstawie badań przeprowadzonych w roku 2017 można stwierdzić, że pojęcie GMO znane było zdecydowanej większości ankietowanych rolników (92%), którzy jednocześnie potrafili podjąć próbę wyjaśnienia, co oznacza ten skrót. Wyższym poziomem wiedzy na ten temat wykazywali się rolnicy młodsi, ze średnim i wyższym poziomem wykształcenia. Najczęściej wiedza na temat GMO pochodziła z mediów, rzadziej z prasy specjalistycznej. Jednak większość badanych (ponad 70%) uznała, że jest ona niewystarczająca. Rolnicy nie byli pozytywnie nastawieni do wprowadzania tego rodzaju upraw i żywności (73,9% mężczyzn i 57,1% kobiet). Tylko nieznaczny odsetek ankietowanych przyznał się do uprawiania roślin GM, natomiast większy procent badanych deklarował stosowanie pasz GM w żywieniu zwierząt. Prawie 1/3 respondentów uważała, że z upraw roślin GM nie płyną żadne korzyści, pozostali wskazali m.in. większą wydajność takich upraw i zmniejszenie ilości stosowanych środków ochrony roślin. Taki sam odsetek badanych uważał, że uprawy GM nie są zagrożeniem dla środowiska. Ponad 80% rolników było otwartych na szkolenia i kursy, które miałyby uzupełnić ich wiedzę na temat inżynierii genetycznej. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote The Risk of Innovative Genetic Engineering Techniques
100%
Najnowsze osiągnięcia biotechnologii pozwalają na znaczną ingerencję w kod genetyczny organizmów w celu zmiany ich cech. Powstałe organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są na szeroką skalę wykorzystywane m.in. w przemyśle, rolnictwie czy medycynie. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z zastosowania inżynierii genetycznej należy również pamiętać o zagrożeniach z nią związanych. Celem opracowania jest próba przybliżenia tematyki inżynierii genetycznej w aspekcie grupy działań prorozwojowych (na wielu obszarach oddziaływania) stanowiących awangardę badań nad kształtowaniem przyszłości. Autor rozważania oraz badania oparł na podstawie kwerendy krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono cele inżynierii genetycznej w zakresie uprawy roślin oraz opisano zielone, czerwone i niebieskie technologie inżynierii genetycznej. Omówiono protokół z Cartageny o bezpieczeństwie biologicznym oraz problemy regulacji zastosowania inżynierii genetycznej w gospodarce żywnościowej UE.
Biotechnologia należy do najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, o coraz większych możliwościach aplikacyjnych. Autor omówił najważniejsze osiągnięcia biotechnologii medycznej, biotechnologii przemysłowej i biotechnologii rolniczej, przedstawiając jednocześnie możliwości i kierunki ich rozwoju. Zwrócił także uwagę na aspekty społeczne i zagrożenia wynikające z wprowadzenia do praktyki rolniczej roślin modyfikowanych genetycznie.
Bioetyka stanowi dział etyki szczegółowej, która ustala oceny i normy moralne ważne w dziedzinie działań ludzkich polegających na ingerencji w granicznych sytuacjach związanych z zapoczątkowaniem życia, jego trwaniem i śmiercią. Bioetyka jest nauką interdyscyplinarną, łączy wiedzę przyrodniczą i wiedzę o wartościach ludzkich, aby chronić i promować wszelkie życie: roślin, zwierząt i ludzi. W dobie szybkiego rozwoju inżynierii genetycznej etyczna ocena działań w zakresie tworzenia i wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych w medycynie i rolnictwie jest zadaniem koniecznym i odpowiedzialnym. (abstrakt oryginalny)
Biofortyfikacja polega na wytwarzaniu żywności (owoce, warzywa, inne produkty żywnościowe), bogatej w mikroskładniki odżywcze, które w diecie są obecne w niewystarczającym stopniu (żelazo, cynk, miedz, wapń, magnez, selen, jod). Żywność taka może w sposób naturalny redukować rożnego rodzaju problemy zdrowotne. Bioremediacja odgrywa ważną rolę w tworzeniu specjalnych produktów spożywczych, szczególnie korzystnych dla zdrowia. Autor omawia badania pracowników Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin we współpracy z Katedrą Uprawy Roślin i Nawożenia Roślin Ogrodniczych Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nad biofortyfikacją wybranych gatunków warzyw w jod. (abstrakt oryginalny)
Rolnictwo stanowi podstawowe źródło surowców dla całej gospodarki żywnościowej. Głównym czynnikiem kontrowersji dotyczących wprowadzenia genetycznie zmodyfikowanych roślin w świat upraw polowych jest obawa przed uszczupleniem różnorodności biologicznej ekosystemu Ziemi.
11
84%
W ostatnich dwóch dekadach inżynieria genetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Wywołała jednocześnie burzliwą dyskusję wśród ekspertów z dziedziny ekologii, prawa, ekonomii, etyki i świata polityki. Zdaniem autora niezwykle dynamiczny postęp inżynierii genetycznej sprawia, że obowiązujące ramy prawne nie regulują precyzyjnie istotnych dla społeczeństwa zagadnień dotyczących GMO. W istniejących uwarunkowaniach pojawiają się zatem nowe wyzwania, do których należą: prowadzenie systematycznych i rzetelnych badań w zakresie wpływu GMO na człowieka i środowisko przyrodnicze oraz przyjęcie regulacji prawnych gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, a także wysoką jakość środowiska. W żadnym wypadku nie należy też ograniczać dostępu społeczeństwa do pełnej informacji o korzyściach i ewentualnych zagrożeniach stosowania GMO, ani zawężać swobody wyboru czy to produktów tradycyjnych czy też zmodyfikowanych.(abstrakt oryginalny)
W przeciwieństwie do sytuacji ogólnoświatowej, gdzie kukurydza stanowi główne źródło skrobi, w europejskim przemyśle skrobiowym pszenica zajmuje istotną pozycję. Chociaż wydajność techniczna tej skrobi nie może konkurować cenowo z innymi skrobiami, to gluten pszenny jest wartościowym produktem ubocznym pozwalającym skrobi pszennej zająć ważną pozycję. Nowe instalacje o dużej wydajności ostatnio zainstalowane w krajach europejskich są dowodem wzrostu zainteresowania tym surowcem. Jednak że sytuacja ekonomiczna produkcji skrobi pszennej ulega nieuniknionym wahaniom na rynku glutenu pszennego. Ważną rolę odgrywają też decyzje polityczne. Konkurencyjna sytuacja, związana z pszenicą jako substrátem skrobi, wynika z unowocześnień aparaturowych i zmian w technologii. Najważniejszą jest tutaj zmiana ilości wody na daną ilość mąki potrzebna do wydzielenia glutenu i skrobi oraz ich oczyszczenia. Osiągnięto postęp przede wszystkim przez unowocześnienie sposobu oddzielania skrobi w wirówkach. Z uwagi na brak wody oraz konieczne ograniczenie objętości ścieków ten problem wciąż znajduje się w centrum uwagi. Opublikowane standardy ograniczają się do wytycznych zorientowanych na proces Martina. Lecz z powodu unowocześnień proponuje się obecnie nowe metody standaryzacji. Wśród tych metod należy zauważyć metodę mikserową, postępowanie stosowane do mieszanek wody z mąką poddawanych wirowaniu. Jednak że jest to metoda czasochłonna, co ogranicza jej powszechne stosowanie. Omawiane są też techniki mielenia w połączeniu z wybranymi właściwościami ziarna. W końcu omówiono postępy w konwencjonalnej hodowli i inżynierii genetycznej, pozwalające uzyskać substraty o większej przydatności do produkcji skrobi. (abstrakt oryginalny)
Możliwości postępu genetycznego na drodze naturalnych zmian są ograniczone. Przyspieszenie tego procesu wymaga ingerencji człowieka w organizm zwierząt z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć biologii i hodowli. Możliwości biotechnologii w tej dziedzinie są znaczne. Budzą jednak również wiele kontrowersji, dotyczących bezpieczeństwa środowiska. Istnieje ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzenienia się transgenicznych zwierząt w naturze, zagrożenie ludzkiego zdrowia, wynikające ze spożywania genetycznie modyfikowanych produktów, a także obawa о naruszenie integralności ludzkiego genomu. (abstrakt oryginalny)
Postęp w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej wywarł w ostatnich latach ogromny wpływ na rolnictwo i hodowlę roślin. Ponad dwudziestoletnie doświadczenia badawczo-rozwojowe na całym świecie zaowocowały wyhodowaniem i wprowadzeniem na rynek wielu nowych, cennych roślin uprawnych. Pomimo kontrowersji, jakie budzi uprawa GMO, także w Polsce stosowanie biotechnologii jest szansą na ożywienie rynku rolnego.
Stany Zjednoczone i kraje z nimi współpracujące w maju 2003 r. złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko UE w sprawie moratorium na genetycznie modyfikowane zboża i żywność, wychodząc z założenia, iż jest ono nielegalne, nie poparte naukowo oraz szkodliwe dla rolnictwa i krajów rozwijających się. Jest to spór o charakterze decydującym o przyszłości GMO. Bez europejskiego rynku bowiem rozwój biotechnologii w rolnictwie może zostać zahamowany.
W opracowaniu podjęto problem ryzyka zastosowania nowoczesnych technologii w rolnictwie. Rozważania odnoszą się przede wszystkim do wykorzystywania inżynierii genetycznej w rolnictwie. Inżynieria genetyczna stanowi także ogromne wyzwanie dla dziedziny ubezpieczeń. (fragm. tekstu)
Naukowcy chcą zapobiec temu, by genetycznie zmodyfikowane rośliny lub zwierzęta mieszały się z żyjącymi na wolności. Jednak ich niektóre propozycje budzą kontrowersje: geny terminatora (ziarna zawierających je rośli nie kiełkują); bezpłodna ryba ("superłosoś" rośnie znacznie szybciej niż normalny); czy systemy ochrony genów (wszczepione geny zapobiegają krzyżowaniu się zmodyfikowanych upraw z naturalnymi).
Amerykanie już od ponad 10 lat kupują produkty mutowane genetycznie. Europejczycy jednak ich nie chcą. 2 lipca Parlament Europejski zdecydował, że genetycznie modyfikowane artykuły spożywcze będą dopuszczone do sprzedaży w UE, pod warunkiem ich wyraźnego oznakowania. Amerykański Departament Stanu oświadczył, iż nowe zasady znakowania żywności "mogą doprowadzić do pojawienia się nowych barier niecelnych".
19
Content available remote Wybrane aspekty biotechnologicznej produkcji karotenoidów
84%
Przez ostatnie kilkanaście lat obserwuje się rosnące zainteresowanie alternatywnymi metodami pozyskiwania witamin. Jest to odpowiedź na produkcję żywności wysoko przetworzonej, często pozbawionej tych niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników, jak również poszukiwanie możliwości rozwiązania problemu niedoborów żywności w krajach rozwijających się. Zagadnienie dotyczy szczególnie witaminy A oraz jej prekursorów, których deficyt w diecie może skutkować wadami wzroku, a nawet prowadzić do śmierci. Celem pracy było przybliżenie strategii związanych z mikrobiologiczną syntezą karotenoidów m.in. w komórkach Escherichia coli oraz wybranych gatunkach mikroalg i grzybów. Zastosowanie metod mikrobiologicznej produkcji tych nutraceutyków powoduje obniżenie kosztów, zmniejszenie ilości odpadów, wydatkowanej energii, jak również pozwala na wykorzystanie nowych surowców, takich jak nietypowe cukry pochodzące z odpadów przemysłu owocowo-warzywnego czy oleje roślinne. W artykule przedstawiono też strategie inżynierii genetycznej stosowane w modyfikacji ścieżki biosyntezy karotenoidów w tkankach roślinnych zmierzające do akumulacji wybranych związków oraz zagadnienia związane z ich biodostępnością w uzyskanych produktach. Omówienie procesów produkcji karotenoidów poprzedzono charakterystyką najważniejszych właściwości i walorów żywieniowych witaminy A oraz jej karotenoidowych prekursorów. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia dotyczące selekcji szczepów oraz warunków hodowli mikroalg jako nadproducentów karotenoidów, jak również procesów transformacji komórek roślinnych w celu uzyskania bogatych w prowitaminę A odmian roślin, na przykładzie projektu "Złoty ryż" oraz perspektyw jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej przyczynia się do konieczności zmiany przepisów prawnych w zakresie bezpieczeństwa żywności transgenicznej i biotechnologii. Autorka omawia szanse i zagrożenia żywności zmodyfikowanej genetycznie. Analizuje przepisy prawne dotyczące organizmów i żywności zmodyfikowanej genetycznie, które zostały w ostatnich latach wcielone do prawodawstwa polskiego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.