Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Geografia ekonomiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
The legal regulations concerning the development of the alternative fuel vehicles market introduced by individual European countries are designed to minimize the impact of transport on the environment and to increase the independence from oil. Tax concessions are an important factor of electromobility development in Europe. The aim of the publication is to analyze the differentiation of electromobility development level in selected European countries in the context of tax concessions. The applied research methods are: critical analysis of the literature on the subject (theoretical approach to issues related to low-emission economy and electromobility), secondary analysis of documents (desk research) involving the interpretation of sales data and tax concessions in selected countries and the method of logical reasoning contributing to the presentation of applications and implementation of the purpose of publication. The conclusions included in the final part of the article concern the identification of the interaction planes of tax concessions impact on the EV's (Electric Vechicles) market development.(author's abstract)
Ewolucyjna geografia ekonomiczna zyskała popularność pod koniec lat 90. XX wieku. Kierunek ten wyrósł z ekonomii ewolucyjnej. Ekonomia ewolucyjna osiąga większe sukcesy przy wyjaśnianiu zjawisk na poziomie mikroekonomicznym niż makroekonomicznym oraz ma charakter aprzestrzenny. Ewolucyjna geografia ekonomiczna jest alternatywą w geografii ekonomicznej i gospodarce przestrzennej dla badań statycznych lub pseudodynamicznych. Zwolennicy ewolucyjnej geografii ekonomicznej, krytykując m.in. Nową Geografię Ekonomiczną P. Krugmana, prowadzą badania z wykorzystaniem uogólnionego darwinizmu, zależności od ścieżki oraz teorii zależności. W artykule autor omawia podstawowe podejścia i założenia ewolucyjnej geografii ekonomicznej oraz jej zastosowanie w gospodarce regionalnej, w szczególności jako odpowiedź na poszukiwanie dróg wyjścia z kryzysu gospodarczego regionów i miast.(abstrakt oryginalny)
Geografia ekonomiczna analizuje nierówną dystrybucję działalności gospodarczej w przestrzeni, natomiast ekonomia ewolucyjna koncentruje się na procesach historycznych dotyczących zmiany gospodarczej. Ewolucyjna geografia ekonomiczna łączy dorobek tych dwóch dziedzin, wyjaśniając zjawiska związane z ewolucją firm, gałęzi przemysłu, sieci, miast i regionów. Celem niniejszego opracowania, które ma charakter teoretyczny, jest krytyczna analiza literatury ewolucyjnej geografii ekonomicznej odnoszącej się do systemów przestrzennych. Analiza ta ma wskazać determinanty rozwoju regionalnego oraz wskazówki prowadzenia polityki gospodarczej na poziomie regionalnym. Rozważania te są wkładem do dyskusji na temat kształtowania polityki regionalnej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Metoda wskaźnikowa w geografii społeczno-ekonomicznej
80%
W niniejszym artykule głównym zadaniem badawczym jest przedstawienie roli wskaźników o charakterze poznawczym, stosowanych w geografii społeczno-ekonomicznej, w ramach realistycznej konceptualizacji rzeczywistości. Podstawą tej konceptualizacji jest ujmowanie nieobserwowalnych własności konceptualnych za pośrednictwem obserwowalnych własności realnych. W postępowaniu wskaźnikowym przeprowadza się analizę wskaźników poznawczych w podziale na kategorie i na rodzaje, wyróżnione ze względu na charakter własności (cech). Konstrukcję, interpretację i zasady doboru wskaźników prezentuje się na przykładzie wybranych wskaźników poznawczych, używanych w geografii społeczno-ekonomicznej(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ położenia geograficznego spółek na korelację stóp zwrotu z akcji
80%
W ramach finansów behawioralnych często można spotkać się z tezą, że inwestorzy w swych decyzjach inwestycyjnych kierują się przywiązaniem do miejsca zamieszkania, co wyraża się relatywnie dużym zainteresowaniem akcjami spółek, których siedziby znajdują się w pobliżu tego miejsca. Jedną z implikacji tego zjawiska jest to, że jeśli zdarzenia w otoczeniu lokalnym wspólnie oddziałują na lokalnych inwestorów, skłaniając ich do podejmowania podobnych decyzji inwestycyjnych, wówczas korelacja stóp zwrotu z akcji pomiędzy parami spółek powinna zmniejszać się wraz ze zwiększaniem się odległości pomiędzy siedzibami tych spółek. Artykuł poświęcony jest testowaniu tej hipotezy na danych pochodzących z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Uzyskane wyniki nie potwierdzają jednak tego, że badana zależność zachodzi w warunkach polskiego rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest ocena współczesnej pozycji geografii w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Tego typu spostrzeżenia nasuwają się z racji obchodów 50-lecia utworzenia Zakładu Geografii Ekonomicznej, funkcjonującego w najstarszej krakowskiej uczelni ekonomicznej – Uniwersytecie Ekonomicznym. (fragment tekstu)
W całej historii obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie geografie ekonomiczna zajmowała znaczące miejsce jako dyscyplina dydaktyczna i przedmiot dociekań naukowych. Okazją do opracowania niniejszego artykułu stał się – obchodzony w 2008 r. – jubileusz 50-lecia Zakładu Geografii Ekonomicznej. Należy jednak zaznaczyć, że geografia, jako przedmiot wykładowy i jednostka organizacyjna istniejąca pod innymi nazwami, funkcjonowała od samego początku działalności Wyższego Studium Handlowego – obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego. W opracowaniu wykorzystano nieliczne artykuły dotyczące historii geografii w minionych okresach Uniwersytetu Ekonomicznego, materiały archiwalne Uniwersytetu Ekonomicznego, opracowania ogólne dotyczące historii UEK oraz wspomnienia osób zatrudnionych na Uczelni. (fragment tekstu)
8
Content available remote Przedsiębiorstwo jako aktywny podmiot kształtujący przestrzeń
80%
Współczesne przemiany sprawiły, że inaczej pojmujemy dzisiaj czas i przestrzeń, co rzutuje na proces badawczy zjawisk zachodzących w gospodarce. Zgodnie z podstawowymi założeniami metodologicznymi geografii społeczno-ekonomicznej rzeczywistość należy badać w sposób całościowy, z uwzględnieniem jej zróżnicowań przestrzennych oraz ich zmienności w czasie. Analizowanie zjawisk na poziomie branż, gałęzi i działów gospodarki czy przemysłu w ujęciu jednostek terytorialnych - co określano strukturą przestrzenną - nie w pełni obrazuje złożoność współczesnych zależności występujących w przestrzeni. Przedmiotem mego zainteresowania jest badanie przedsiębiorstw - organizacji prowadzących działalność gospodarczą. Nurt badawczy geografii przedsiębiorstw (geography of enterprise, corporate geography), za prekursora której uznaje się powszechnie Roberta McNee, zaczął traktować przedsiębiorstwo jako aktywny podmiot funkcjonujący w przestrzeni. Wielkość i struktura przedsiębiorstwa sprawia, że przestrzeń ta może być kształtowana i nie ogranicza się jedynie do użytkowanego terytorium. Powiązania oraz wzajemne relacje firmy z otoczeniem zewnętrznym: ekonomicznym, technologicznym, prawnym, politycznym, kulturowym czy przyrodniczym, wpływają na wymiary i zasięg przestrzenny przedsiębiorstwa. Określenie wymiarów przedsiębiorstwa (wytwarzanej przez nie przestrzeni) i miary ich badania to problemy, z którym przyszło mi się zmierzyć.(fragment tekstu)
9
Content available remote Biogram: Professor Teofil Lijewski
80%
Geograf transportu i komunikacji, przemysłu, turyzmu. Należał do pokolenia, które bezpośrednio doświadczyło wojny, okupacji i okresu powojennego. Urodzony w 1930 r. w Poznaniu w rodzinie kolejarskiej, do wybuchu II wojny światowej zdołał ukończyć zaledwie dwie klasy szkoły powszechnej. W okresie okupacji kształcił się w domu, a w wieku 14 lat został przymusowo zatrudniony jako robotnik na poczcie. Zimą 1944/1945 r. musiał, podobnie jak inni polscy robotnicy, kopać na przedpolach Poznania rowy przeciwczołgowe, mające powstrzymać nacierającą Armię Czerwoną. Przeżył miesięczne oblężenie miasta (22 stycznia-23 lutego 1945) i zniszczenie rodzinnego domu. Przed zakończeniem wojny zdołał jednak ukończyć pierwszą klasę gimnazjum. W latach 1945-1950 mieszkał w Jeleniej Górze, dokąd rodzina Lijewskich przeniosła się w poszukiwaniu nowego mieszkania. Tam w Liceum im. S. Żeromskiego w 1950 r. uzyskał maturę jako prymus wśród 104 abiturientów. Jednak wobec sprzeciwu ZMP (nie był członkiem tej organizacji) nie otrzymał nagrody(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano obecny stan badań dotyczących problemu peryferyjności na Ukrainie. Określono trzy główne czynniki mające wpływ na intensywność prowadzonych badań: wpływ sowieckich i rosyjskich nauk geograficznych, powiązania pomiędzy badaniami peryferyjności a naukami dotyczącymi problemów depresji ekonomicznej i specyficzne cechy współczesnego rozwoju ukraińskiej geografii społeczno-ekonomicznej. Przedstawiono główne cechy tych badań na poziomie globalnym i lokalnym oraz podejście do tych zagadnień naukowców ukraińskich. (abstrakt oryginalny)
Kazimierz Dziewoński formalnie przedstawił teorię regionu ekonomicznego, faktycznie jednak jego rozważania dotyczyły regionu społeczno-ekonomicznego. W artykule zaprezentowano główne kategorie pojęciowe i założenia koncepcyjne tej teorii. Należy ją rozpatrywać na tle innych koncepcji regionu. Koncepcje te omawiano w ramach różnych wzorców wyjaśniania w polskiej geografii społeczno-ekonomicznej; niektóre z nich były paradygmatami. Te różne koncepcje regionu cechowały się nie tylko rozbieżnościami, ale i sprzecznościami, będącymi punktem wyjścia do wzajemnej krytyki. W tym kontekście warto zauważyć ogromny potencjał intelektualny koncepcji Kazimierza Dziewońskiego, wciąż - mimo upływu dziesięcioleci - niewykorzystany, a w literaturze anglojęzycznej nieznany. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera pogłębioną refleksją nad kwestią badań funkcjonalnych w geograficznych badaniach wsi oraz dyscyplin pokrewnych, głównie gospodarka przestrzenna. W geografii społeczno-ekonomicznej oraz gospodarce przestrzennej koncepcja funkcjonalna odegrała istotną rolę w opisie i wyjaśnianiu rzeczywistości, stwarzając podstawy dla programów badawczych miast i wsi. Najważniejszym celem artykułu jest próba określenia podstawowych dylematów poznawczych i praktycznych w badaniach funkcjonalnych wsi. Przemyślenia zawarte w artykule dotyczą problemu wyborów, przed którymi stają badacze w projektowaniu i prowadzeniu studiów funkcjonalnych oraz pokrewnych im kierunków. Poruszono takie kwestie, jak relacyjność i desygnaty funkcji, problem czasu i skali badań oraz dylemat porządku przestrzennego i spójności. Autorzy postulują rozwój koncepcji krytycznych opartych na neofunkcjonalizmie. Stwarza to możliwość rozwoju badań, które zwracają uwagę na lokalne wymiary życia społecznego i gospodarczego. Podejście to może być bardzo twórcze dla planowania przestrzeni lokalnych i podstaw społecznego zaangażowania w proces podnoszenia warunków życia, wzmacniania tożsamości kulturowej oraz kreowania samych miejsc.(abstrakt oryginalny)
Wraz ze wzrostem dobrobytu Polaków i poprawą sytuacji ekonomicznej na rynku zaczęły się pojawiać nowe obiekty handlowe posiadające ofertę coraz bogatszą niż hipermarkety. Działalność tych obiektów skupia się nie tylko na handlu detalicznym, ale na oferowaniu klientom różnorodnych usług i form rozrywki, a ich znaczenie w sferze ekonomicznej i społecznej w przestrzeni miast polskich jest coraz większe. Z punktu widzenia geografii ekonomicznej najciekawszym zagadnieniem jest określenie przestrzennego zasięgu oddziaływania centrów handlowych, wyrażonego liczbą i miejscem pochodzenia klientów. W niniejszym opracowaniu, na przykładzie największego centrum handlowego w Krakowie - Bonarka City Center (BCC). przedstawiono niektóre aspekty funkcjonowania tego typu obiektu. (fragmenty tekstu)
Prace Krugmana publikowane na przestrzeni ostatnich 30 lat wywarły ogromny wpływ na rozwój teorii handlu i geografii ekonomicznej. Teorie sformułowane przez Krugmana pozwoliły znacząco poszerzyć wiedzę na temat takich zjawisk ekonomicznych jak handel i umiejscowienie aktywności ekonomicznej. Są to zagadnienia bardzo interesujące zwłaszcza w dobie postępującej globalizacji. Dorobek naukowy P. Krugmana jest świadectwem poszukiwania nowych dróg lepszego zrozumienia otaczającej ludzkość rzeczywistości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w podejściu do lokalizacji produkcji rolniczej na terenach podlegających oddziaływaniu miast. Omówione zostały najważniejsze teorie, począwszy od poglądów badaczy tworzących bezpośrednio przed powstaniem właściwych klasycznych teorii lokalizacji, następnie przedstawicieli tej teorii (np. Thünena), naukowców z nurtu geografii ekonomicznej i jego odświeżonego podejścia, czyli nowej geografii ekonomicznej. Początkowo głównym czynnikiem decydującym o lokalizacji działalności były koszty transportu, związane z odległością od rynków zbytu. W działalności rolniczej zwracano uwagę oczywiście na naturalny czynnik produkcji, jakim była ziemia i jej zasobność. Wraz z rozwojem gospodarczym świata znaczenie rolnictwa systematycznie zmniejszało się, pojawiły się też inne czynniki wpływające na jego lokalizację. Kolejni badacze próbowali opracować modele, które wyjaśniałyby rzeczywistość. W XXI w. naukowcy tworzą rozbudowane i skomplikowane modele zawierające bardzo wiele zmiennych objaśniających produkcję rolniczą. W pracy źródłem materiałów jest literatura krajowa i zagraniczna. Zastosowano metody opisową i tabelaryczną. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Wspomnienie o Profesorze Zbyszku Chojnickim
61%
Osiągnięcia naukowe Profesora w dziedzinie kwantyfikacji geografii znalazły uznanie w Międzynarodowej Unii Geograficznej - dowodem było powierzenie Mu organizacji w Poznaniu Konferencji Komisji Metod Ilościowych MUG w 1972 r. Dorobek naukowy Profesora oraz Jego uczniów i współpracowników w dziedzinie metod ilościowych stanowił o powstaniu poznańskiej szkoły naukowej nowoczesnej geografii społeczno-ekonomicznej, nawiązującej do nurtów geografii światowej. Oddziaływanie tej szkoły miało zasięg ogólnopolski i międzynarodowy i odbywało się poprzez liczne publikacje oraz organizowane w Poznaniu - z inicjatywy i pod kierunkiem Profesora, we współpracy z Komitetem Nauk Geograficznych PAN - sympozja metodologiczne. (fragment tekstu)
Artykuł porusza metodologiczne problemy, przed którymi stają współczesne nauki społeczne, a wraz z nimi geografia społeczno-ekonomiczna. Kryzys pozytywistycznej metodologii w naukach społecznych zmusił je do weryfikacji sposobów opisu rzeczywistości społecznej. W artykule podjęto próbę omówienia tych zmian w kontekście najważniejszych zagadnień metodologicznych.(abstrakt oryginalny)
Wielkie zbiory danych typu Big Data są obecnie nieodłącznym elementem badań w wielu dziedzinach nauki - w tym w geografii społeczno-ekonomicznej. Znajdują one szereg zastosowań, zarówno wnosząc możliwość analizy nowych danych w klasycznych problemach badawczych, jak i same w sobie będąc nowym przedmiotem badań oraz pozwalając na badanie cyfrowych geografii. Jednocześnie Big Data krytykuje się za niejednorodność, brak reprezentatywności, nierówność reprezentacji czy też problemy etyczne. Z tego powodu zwracamy uwagę na szereg dylematów związanych z obecnością Big Data w praktyce badawczej, sugerując istotną rolę krytycznego podejścia do ich zastosowania w praktyce badawczej(abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto rozważania dotyczące potrzeby uwzględnienia ekonomii przestrzennej - wywodzącej się z geograficznej tradycji badań w kształceniu ekonomistów. Określono rolę, jaką odgrywa w wykształceniu ekonomistów postrzeganie przestrzeni w analizie zjawisk i procesów gospodarczych. Przeprowadzona analiza wskazuje, jakie problemy naukowe oraz jakie zagadnienia mogą i powinny być przedmiotem nauczania akademickiego. Ponadto w pracy określono zakres zainteresowań ekonomii przestrzennej i jej stosunek do dyscyplin pokrewnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.