Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Geological and mining law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Aktualne prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi węglowodorów stwarzają znakomitą okazję do dyskusji nad polityką państwa dotyczącą działalności geologicznej i górniczej. Działalność ta wiąże się z szeregiem finansowych i operacyjnych ryzyk. Prawo może być tworzone tak, aby ryzyka te minimalizować, może jednak samo stać się czynnikiem ryzyka. Ilustrują to ostatnie zmiany Prawa geologicznego i górniczego. Zmiany, których celem było wzmocnienie nadzoru państwowego, spowodowały nowe i nieoczekiwane trudności dla przedsiębiorców. Szereg kwestii wymaga analizy, w tym tytuł prawny koncesjonariusza do kopalin, możliwość współpracy z partnerami i kontraktowe formy takiej współpracy, jak również uczestnictwo państwa we wspólnych operacjach. Przykłady możliwego rozwiązania wielu z tych dylematów przynoszą inne jurysdykcje. Ostateczny kształt regulacji prawnych wpłynie bez wątpienia na sposób i możliwość prowadzenia działalności geologicznej i górniczej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił obszerny komentarz dotyczący Ustawy z dn.4 lutego 1994 roku - prawo geoloczne i górnicze (Dz.U. nr 27, poz. 96). Szczególnie interesują go przepisy przejściowe odnoszące się do koncesji na wydobywanie kopalin.
Celem niniejszego artykułu jest próba rekonstrukcji zasady racjonalnej gospodarki złożami kopalin, jej zdefiniowanie i określenie jej miejsca w systemie prawa. Pozwoli to następnie prześledzić normy prawa polskiego, które odwołują się do niej. Ustalenie treści zasady racjonalnej gospodarki złożem jako zasady prawnej może być przydatne jako wskazówka interpretacyjna dla praktyki administracyjnej i orzeczniczej oraz pomocne w przypadku konieczności rozstrzygnięcia sporów pomiędzy różnymi wartościami prawnymi.(abstrakt oryginalny)
Pomimo licznych zmian prawo dotyczące geologii i górnictwa nie odpowiada aktualnym potrzebom. Ocena ta odnosi się do niemal całości problematyki regulowanej ustawą - Prawo geologiczne i górnicze z 2011 r. (dalej: pr.g.g.), a także do niektórych rozwiązań znajdujących się poza tą ustawą. Przede wszystkim uwagę zwraca nieuzasadniony rygoryzm wielu rozwiązań tego prawa, co zarówno zachęca do ich omijania, jak i zniechęca do podejmowania inwestycji w omawianym zakresie. Polski system ocen oddziaływania przedsięwzięć w zakresie geologii i górnictwa jest z jednej strony bardziej rygorystyczny niż wymagania stawiane przez Unię Europejską, a z drugiej strony nie spełnia wszystkich jej wymagań. Pięć lat temu wpłynęła do Trybunału Konstytucyjnego skarga konstytucyjna na art. 41 pr.g.g. definiujący pojęcie strony postępowań dotyczących koncesji. Nadmierną złożonością charakteryzują się ponadto wymagania dotyczące koncesjonowania węglowodorów. Problemy te (oraz wiele innych) są doskonale znane zarówno tym, których dotyczą omawiane przepisy, jak i władzom publicznym odpowiedzialnym za ich stosowanie. Brak natomiast informacji o inicjatywach zmierzających do zmian prawa w tym zakresie. Celem artykułu jest sygnalizacja kluczowych niedomagań wspomnianego stanu prawnego oraz pilnej potrzeby jego radykalnej zmiany.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zmiany prawa geologicznego i górniczego (tzw. nowela węglowodorowa)
75%
Najważniejsze zmiany prawa geologicznego i górniczego wprowadzone ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. odnoszą się do węglowodorów. Przewiduje się wprowadzenie całkiem nowego modelu koncesjonowania, przede wszystkim w drodze wykluczenia takich przedsiębiorców, których powiązania mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, jak również takich, którzy nie dysponują dostatecznym doświadczeniem w zakresie poszukiwań oraz wydobywania węglowodorów (tzw. postępowanie kwalifikacyjne). Uczestnikiem przetargu o koncesję na omawianą działalność może być tylko "kwalifikowany podmiot". Utrata przez przedsiębiorcę charakteru "kwalifikowanego" powoduje cofnięcie koncesji. Wprowadzone zostają nowe obowiązki przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów. Podwyższeniu ulegają opłaty z tego tytułu.(abstrakt oryginalny)
Coraz to częściej przedsiębiorcy ubiegają się o koncesję na działalność regulowaną prawem geologicznym i górniczym w stosunku do tego samego bądź częściowo takiego samego obszaru, przedstawiając zróżnicowane co do zakresu zamierzonych prac oraz czasu ich trwania wnioski koncesyjne. W aktualnym stanie prawnym brak rozwiązań odnoszących się do takich przypadków, pozwalających na jednoznaczne rozstrzygnięcie, który z takich wnioskodawców powinien otrzymać koncesję. Co prawda w orzecznictwie sądowo administracyjnym reprezentowany jest pogląd, że wyrazem interesu publicznego przemawiającego za udzieleniem koncesji jest dokładność rozpoznania złoża kopaliny, tyle że czynniki pozwalające ustalić miarę tego interesu mogą być niezwykle ocenne i trudne do porównania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd wybranych zagadnień dotyczących aspektów prawnych podziemnego składowania CO2. Wskazano, że podziemne składowanie CO2 w kontekście prawnym jest problemem międzynarodowym, przedstawiono tło prawne geologicznej sekwestracji CO2. W oparciu o wybrane zagadnienia scharakteryzowano wymagania prawne związane z podziemnym składowaniem tego gazu. Nie istnieją międzynarodowe, europejskie lub krajowe ramy prawne, które obejmowałyby wszystkie, a przynajmniej większość zagadnień dotyczących podziemnego składowania dwutlenku węgla. Zaakceptowanie podziemnego składowania dwutlenku węgla jako opcji redukcji tego gazu do atmosfery w celu zapobieżenia zmianom klimatu będzie wymagało od społeczności międzynarodowej ustanowienia nowych i odwołania się do istniejących regulacji prawnych związanych z tym przedsięwzięciem. (abstrakt oryginalny)
Dla niektórych przedsięwzięć przyznawanie koncesji wymaga spełnienia wielu dodatkowych warunków. Tak jest w przypadku postępowania koncesyjnego prowadzonego na podstawie prawa geologicznego i górniczego. Autor analizuje tryb i przesłanki koncesjonowania zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nawiązując do zmian przewidzianych w prawie geologicznym i górniczym.
Wydarzenia, które miały miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 roku na Zatoce Meksykańskiej rozpoczęły międzynarodową debatę w zakresie minimalizacji, jak i materializacji ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i wypadków podczas eksploatacji podmorskich złóż surowców energetycznych. Po tym wydarzeniu, dla zapewnienia prowadzenia bezpiecznej działalności na obszarach morskich, Unia Europejska postanowiła wprowadzić regulacje na terenie całej Wspólnoty. W dniu 12 czerwca 2013 roku została wydana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/30/UE w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich. W artykule przedstawiono implementację jej postanowień na obszarach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem polskich obszarów morskich. Przedstawiono główne postanowienia tego dokumentu, krajowe regulacje prawne wprowadzające na grunt polski postanowienia Dyrektywy oraz rozwiązania w zakresie wdrożenia wymogów do 19 lipca 2018 roku w przedsiębiorstwach zajmujących się prowadzeniem działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich. (abstrakt oryginalny)
Rachunek wspólny jest rachunkiem bankowym otwieranym i prowadzonym dla stron umowy o współpracy, które uzyskały koncesję na wspólne prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złoża węglowodorów oraz wydobywania węglowodorów ze złoża. W imieniu wszystkich stron umowy o współpracy rachunek wspólny otwiera operator, który wraz z pozostałymi stronami tej umowy jest współposiadaczem tego rachunku. Wszelkie płatności i rozliczenia, tzn. publicznoprawne i prywatnoprawne związane z wykonywaniem umowy o współpracy oraz koncesji mogą być dokonywane wyłącznie przez rachunek wspólny. Wyłącznie uprawnionym do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku wspólnym jest operator, a pozostali współposiadacze rachunku mogą żądać bieżących informacji o saldzie, okresowych wyciągów bankowych oraz historii rachunku i subkont.(abstrakt oryginalny)
Cel: Ocena spójności przepisów prawa dotyczących obszarów górniczych w odniesieniu do dokumentowania geologiczno-inżynierskiego. Materiały i metody: Przeanalizowano przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze, komentarze do tej ustawy oraz wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyniki: Niewłaściwa interpretacja prawnej definicji obszaru górniczego dla kopalin wydobywanych metodą robót podziemnych lub otworów wiertniczych powoduje konieczność sporządzania planu ruchu zakładu górniczego przy płytkich wierceniach geologiczno-inżynierskich. Wnioski: Wykonywanie robót geologicznych w ramach dokumentowania geologiczno-inżynierskiego dla potrzeb posadawiania obiektów budowlanych na nieruchomościach, pod którymi w głębi górotworu prowadzona jest eksploatacja podziemna lub otworowa w przestrzeni obszarów górniczych, nie wymaga sporządzania planu ruchu zakładu górniczego. (abstrakt oryginalny)
Cel: Analiza przepisów prawa w zakresie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Materiały i metody: Przeanalizowano przepisy w zakresie prawa budowlanego i prawa geologicznego i górniczego oraz rozporządzenia wykonawcze wydane z delegacji tych ustaw i porównano z interpretacjami prawa dotyczącymi procedur przy ustalaniu geotechnicznych warunków posadawiania dokonanymi przez różnych autorów. Wyniki: Różne interpretacje przepisów prawa dotyczą w szczególności specjalistycznych robót geotechnicznych, zakresu stosowania normy PN-EN Eurokod 7 oraz kwalifikacji do ustalania geotechnicznych warunków posadawiania. Wnioski: Specjalistyczne roboty geotechniczne są robotami budowlanymi i ich projektowanie i kierowanie wymaga uprawnień budowlanych. Norma PN-EN Eurokod 7 powinna być stosowana w zakresie w jakim została powołana w przepisach. Polskie prawo nie wskazuje kto jest uprawniony do ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zmian wprowadzonych w przepisach ustawy z 9.06.2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze ustawami nowelizującymi z 7.07.2023 r. oraz 16.06.2023 r., które objęły m.in. kwestie ujawniania złóż kopalin w dokumentach planistycznych gminy i województwa w celu zapewnienia ich należytej ochrony. W artykule podjęta została próba oceny nowelizacji pod kątem jej wpływu na usprawnienie procedury aktualizowania dokumentów planistycznych, a przez to zabezpieczenie interesów podmiotów zainteresowanych uzyskaniem koncesji na wydobycie. Problematyka poruszana w artykule jest tematem powszechnym, dotykającym nie tylko ochrony złóż kopalin o znaczeniu strategicznym, ale także kopalin pospolitych. Artykuł nie zawiera dogłębnej analizy tematyki złóż strategicznych oraz zakazu trwałej zabudowy lub zagospodarowywania obszarów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę określania przez organy administracji publicznej adresatów decyzji administracyjnych na przykładzie decyzji zezwalających na prowadzenie działalności polegającej na wydobywaniu kopalin ze złóż, koncentrując się na kwestii błędnego wskazywania tychże adresatów, zawiera analizę decyzji koncesyjnych wydanych na obszarze właściwości miejscowej Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu oraz podejmuje próbę ustalenia prawnych implikacji takich błędnie wydanych decyzji. Wskazuje tym samym na trudności w zakresie stwierdzenia nieważności takich decyzji oraz wznowienia postępowania w celu ich uchylenia. Zawiera także propozycję rozwiązań, którymi powinny kierować się organy administracji publicznej prowadzące postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji, których adresatem miałby być podmiot wadliwie określony w decyzji organu koncesyjnego.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skupiono się na problematyce związanej z ochroną powierzchni terenu przed szkodami górniczymi w świetle unormowań prawnych w Polsce. W zarysie przedstawiony został stan przepisów obowiązujących w latach 1918-2011. Przedstawiono regulacje formalno-prawne podstawy ochrony terenów górniczych przed ujemnymi wpływami działalności górniczej oraz proces zmian, jaki zachodził w przepisach na przestrzeni ubiegłego wieku do aktualnie obowiązujących. Skupiono się w szczególności chronologicznym omówieniu ważnych przepisów regulujących ochronę powierzchni przed skutkami podziemnej eksploatacji górniczej. (abstrakt oryginalny)
Dyrektywa 94/22/WE została przyjęta, aby ułatwić i zintensyfikować prowadzenie poszukiwań oraz wydobycia węglowodorów na obszarze Wspólnoty, poprzez zapewnienie równego i swobodnego dostępu do tej działalności w państwach członkowskich. Dyrektywa 94/22/WE określa:procedury i kryteria udzielania zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów,zasady udziału państw członkowskich w tego rodzaju działalności, środki służące zagwarantowaniu porównywalnego traktowania podmiotów państw członkowskich prowadzących działalność regulowaną dyrektywą w państwach trzecich do traktowania podmiotów państw trzecich w przedmiotowym zakresie we Wspólnocie. Celem publikacji jest prześledzenie zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, które spowodowane zostały dostosowywaniem do wymagań dyrektywy 94/22/WE. Analizie poddano ponadto sposób wdrożenia do prawa polskiego wybranych przepisów dyrektywy. Szczególną uwagę poświęcono problematyce wyłączeń od stosowania procedury udzielania zezwoleń i przesłanek uzasadniających odmowę udzielenia zezwolenia.(abstrakt oryginalny)
Przemysł górniczy w Polce cechują rozbudowane rozwiązania prawnoorganizacyjne. Niektóre z nich poddano analizie w niniejszym artykule. Obszar badawczy wyznaczają wybrane rozwiązania prawne zawarte w Ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 1420 z późn. zm.) oraz Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jednolity: Dz.U. 2021 poz. 162). W artykule zastosowano metodę analizy rozwiązań normatywnych. Artykuł ma dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest sprawdzenie, czy wymogi zawarte w art. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców (przepis ten stanowi o tym, że każdy może podejmować, wykonywać i kończyć działalność gospodarczą w sposób wolny i na równych prawach) zostały spełnione przez obowiązek uzyskania koncesji na działalność górniczą (zob. art. 21 ust. 1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze). Sformułowano hipotezę, że ten obowiązek spełnia wymogi z art. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, ale w ograniczonym zakresie, co nie wykracza jednak poza ramy ustalone regulacjami zawartym w ustawie Prawo przedsiębiorców. Drugi cel artykułu polega na ocenie prawnych warunków dotyczących kompetencji organów nadzoru górniczego oraz ocenie prawnego statusu tych organów, w szczególności Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (wszystkie te organy zostały wskazane w art. 164 ust. 1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze). Regulacje te oceniono pod kątem tego, czy zapewniają właściwy poziom fachowości i niezależności nadzoru nad działalnością górniczą. Postawiono hipotezę o odpowiednim poziomie profesjonalizmu i autonomii, jaki jest w tym zakresie gwarantowany przez ustawę Prawo geologiczne i górnicze. Trafność obu hipotez została w artykule potwierdzona.(abstrakt oryginalny)
Komentarz i wykładnia prawna odnośnie do opłat eksploatacyjnych w prawie geologicznym i górniczym.
Autor przedstawia w pracy ocenę wybranych przepisów prawa geologicznego i górniczego z punktu widzenia efektywności wykorzystania zasobów surowcowych. Między innymi zgłasza zastrzeżenia do definicji niektórych pojęć, treści i procedur koncesjonowania, użytkowania górniczego, rozstrzygnięć własnościowych oraz ochrony złóż i planowania. W pracy przywołuje i cytuje orzecznictwo sądowe uwzględniając też szeroko literaturę przedmiotu. Uwagi mają być przyczynkiem do prac nad nowymi rozwiązaniami regulacji działalności geologicznej i górniczej. (abstrakt oryginalny)
Obowiązki policyjne związane z występowaniem zagrożeń górniczych nakładane na przedsiębiorców łączy wspólny cel, który sprowadza się do wytworzenia i utrzymania stanu bezpieczeństwa w toku wykonywanej przez przedsiębiorców działalności wydobywczej. Ich szczegółowa analiza wskazuje jednak na niebagatelne różnice odnoszące się do funkcji spełnianych przez ustanowione w tym celu normy. Należy również pamiętać, że wraz ze zmianą poziomu zagrożenia zmienia się odpowiednio zakres kompetencji władczych przysługujących właściwym organom administracyjnym w celu przeciwdziałania jego wystąpieniu. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy wybranych obowiązków policyjnych nałożonych na przedsiębiorców, które wiążą się z występowaniem zagrożeń górniczych, oraz dokonanie ich systematyzacji. Z uwagi na fakt, że obowiązki te w różny sposób kształtują sytuację prawną przedsiębiorców w zależności od typu zakładu górniczego, prezentowana tutaj analiza uwidacznia różnice pomiędzy podziemnymi, odkrywkowymi oraz otworowymi zakładami górniczymi (wydobywający- mi kopaliny otworami wiertniczymi). Niebagatelne znaczenie dla treści przepisów prawnych analizowanych w niniejszym artykule ma wpływ takich czynników jak typ zakładu górniczego oraz rodzaj wydobywanych w nim kopalin. W celu przedstawienia wyżej opisanej problematyki wykorzystano metodę dogmatyczną oraz w ograniczonym zakresie także analizę historyczną prawa.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.