Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 303

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalizacja gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Przełom polityczny, który w 1989 r. przyniósł Polsce po raz drugi w XX stuleciu odzyskanie suwerenności oraz powstanie warunków do samodzielnego stanowienia o kształtach bytu państwowego, umożliwił także przywrócenie w naszym kraju instytucji i mechanizmów opartych na zasadach demokracji i wolności gospodarczej. Przemiany te spowodowały jednocześnie włączenie Polski, a także i innych krajów Europy Środkowej uwolnionych od dominacji sowieckiej, do procesów europejskiej integracji i globalizacji. Polska stanęła w obliczu związanych z nimi trudnych problemów i wyzwań. Nasze uwagi na ten temat musimy rozpocząć od interpretacji podstawowych pojęć i od ogólnego zarysowania omawianych w tym opracowaniu zagadnień. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
25
Irlandia już drugi rok z kolei jest najbardziej zglobalizowanym krajem świata - tak wynika z trzeciego dorocznego raportu na temat globalizacji, opracowanego przez A.T.Kearey, firmę doradztwa strategicznego, i magazyn "Foreign Policy".
Artykuł omawia uwarunkowania procesów globalizacyjnych w gospodarce światowej. Charakteryzuje współczesny etap globalizacji ekonomicznej.
W artykule omówiono siły napędowe procesu globalizacji rynków finansowych, efekty globalizacji oraz korzyści i zagrożenia. Przedstawiono globalizację jako czynnik zwiększający ryzyko kryzysów finansowych. Zwrócono uwagę na konieczość współpracy międzynarodowej.
Aby zobrazować wpływ globalizacji na sytuację państw rozwijających się, uczestniczących w światowym systemie gospodarczym, artykuł przybliża pojęcie globalizacji, a następnie zagrożenia i korzyści z niej wynikające. Należy podkreślić, że autorka skupia się głównie na aspektach gospodarczych, gdyż rozwój ekonomiczny wpływa na wszystkie inne płaszczyzny funkcjonowania społeczeństwa i państwa.(fragment artykułu)
|
|
24
|
nr 1
7-24
Celem artykułu jest zbadanie efektów finansowej globalizacji w odniesieniu do gospodarki Nigerii. Do analizy wykorzystano dane za lata 1992-2017 dostępne w biuletynach statystycznych Centralnego Banku Nigerii oraz sprawozdaniach Urzędu Statystycznego Nigerii. Za pomocą opisowej i dedukcyjnej analizy statystycznej pokazano, że globalizacja pomogła w mobilizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych w lokalnej gospodarce, ukazano także pozytywny wpływ transferów osobistych wynagrodzeń z zagranicy na dochód per capita w Nigerii. Badania dowiodły, że w rozwoju państw afrykańskich kluczową rolę odgrywają pozyskiwanie zagranicznych inwestycji bezpośrednich oraz prywatne transfery dochodów z krajów rozwiniętych. Równocześnie rządy państw powinny brać pod uwagę interesy wszystkich uczestników. Powinny też zapewnić sprawiedliwy i uczciwy system finansowy i handlowy, aby wyeliminować trwałe ubóstwo, eksploatacyjną politykę handlową i narastanie ekonomicznych nierówności w Afryce.(abstrakt oryginalny)
|
|
50
|
nr 1
7-26
Teorie globalizacji mają ograniczone odniesienie do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, głównie z powodu ostrożnego zaangażowania kapitału zachodniego i strategii słabego udziału krajów wysoko uprzemysłowionych.
|
|
nr 8-9
45-54
W artykule sformułowano tezę, że rozwój krajowego rynku ubezpieczeń w nadchodzących latach znajduje się pod wpływem trzech podstawowych czynników: * procesów zachodzących w gospodarce światowej, * uniwersalnych tendencji rozwojowych w działalności ubezpieczeniowej, * specyficznych uwarunkowań występujących w krajowym systemie finansowym w tym zwłaszcza w ubezpieczeniowym.
10
Content available remote Determinants of Escalating Financial Instability in the Global Economy
80%
Zaburzenia cyklu koniunkturalnego, eskalacja napięć na międzynarodowych rynkach finansowych oraz rosnąca liczba zjawisk kryzysowych spowodowała zwrócenie uwagi ekonomistów na zagadnienie niestabilności finansowej w gospodarce globalnej. Dotychczas bowiem skupiano się wyłącznie na pojęciu stabilności finansowej oraz sposobach jej utrzymania. Wraz z rozwojem systemu finansowego zauważa się systematycznie rosnącą liczbę czynników, będących albo pierwotnymi przyczynami niestabilności, albo też czynnikami wtórnymi - towarzyszącymi warunkom destabilizacji, których występowanie warunkowane jest zaistnieniem wcześniejszych. Celem opracowania jest identyfikacja pierwotnych i wtórnych determinant eskalacji niestabilności współczesnej gospodarki światowej. Ekspozycja przebiegać będzie w płaszczyźnie kryzysów azjatyckich, kryzysów Ameryki Łacińskiej oraz globalnego kryzysu finansowego. (oryginalny abstrakt)
Artykuł omawia raport amerykańskiej firmy konsultingowej A.T.Kearney, zatytułowany "Globalization Ledger". W raporcie tym rozważa się, jak można mierzyć globalizację oraz jaki kraj należy uznać za bardziej czy mniej poddany temu zjawisku. Podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie, czy zachodzące procesy globalizacyjne przyniosły światu więcej kosztów czy korzyści.
|
|
nr 35
33-35
Artykuł omawia poziom poparcia społeczeństwa niemieckiego dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
13
Content available remote Cykliczność fuzji i przejęć na świecie i w Polsce
80%
|
|
nr 54
67-86
Postępujące procesy globalizacji coraz silniej łączą ze sobą nie tylko rynki finansowe poszczególnych krajów, ale także ich gospodarki. Zjawiska, które niegdyś ograniczały się obszarem jedynie do danego kraju, dziś oddziałują niemalże równocześnie na kraje położone na różnych kontynentach. Jednym z takich zjawisk są fuzje i przejęcia (ang. Mergers and Acquisitions, dalej zwane M&A). Są one istotne nie tylko ze względu na ilość i wartość dokonywanych transakcji, lecz również na ich zasięg, który obejmuje obecnie cały świat...(fragment tekstu)
Przybliżono sytuację gospodarczą i polityczną Chin. Pokazano perspektywy rozwoju ekonomicznego Chin i ich uwarunkowania.
Antyglobalizm należy do ruchów społecznych negujących potrzebę globalizacji. W artykule zawarto podstawowe założenia tego nurtu, który za cel postawił sobie przeciwstawianie się kumulacji finansów i władzy przez korporacje oraz przez "czwartą władzę" czyli media. Poglądy te dotyczą także rozwarstwienia społeczeństw, zagrożeń ekologicznych i zmian kulturowych.
Tom VII serii Słowników Społecznych pt. Globalizacja i współzależność pod redakcją Alicji Malewskiej oraz Mateusza Filarego-Szczepanika został opracowany przez zespół ekspertów - badaczy z różnych dziedzin nauk społecznych i humanistyki. Ten słownik skupia się na tematyce globalizacji, jej rozmaitych aspektach i ich znaczeniu dla dzisiejszego świata. Przedstawia on szerokie spektrum procesów globalizacyjnych, takich jak ekonomia, polityka, kultura, technologia, bezpieczeństwo i sprawiedliwość społeczna. Zrozumienie tych perspektyw globalizacji jest ważne dla pełniejszego zrozumienia współczesnych wyzwań i możliwości wynikających ze zmian, jakie procesy globalizacyjne niosą dla współczesnych społeczeństw, gospodarek i obywateli. Celem publikacji jest zaprezentowanie wielowymiarowej i skomplikowanej tematyki globalizacji w sposób systematyczny i przystępny. Pomysłodawcy i redaktorzy serii, wydawca, redaktorzy tomu i autorzy starają się stworzyć spójną panoramę zagadnień związanych z globalizacją, jednocześnie zachęcając do krytycznej i pogłębionej refleksji nad poszczególnymi jej hasłami szczegółowymi. (fragment tekstu)
Teoria i praktyka restrukturyzacji wyrosła na gruncie wieloletnich doświadczeń rozwiniętych gospodarek rynkowych została z powodzeniem zaadaptowana dla celów związanych z procesem transformacji polskiej gospodarki, który został zapoczątkowany w 1989 roku. W ten sposób została ona ukształtowana jako restrukturyzacja transformacyjna, której podstawę stanowiła prywatyzacja i radykalna zmiana mechanizmów funkcjonowania rodzimych przedsiębiorstw. Współczesne realia gospodarcze, związane z powolnym przechodzeniem gospodarki naszego kraju w etap posttransformacyjny, wywołują potrzebę redefinicji sposobu postrzegania restrukturyzacji. Nowe podejście do restrukturyzacji jest przy tym silnie zdeterminowane procesami postępującej globalizacji i umiędzynaradawiania działalności przedsiębiorstw. Z nową perspektywą posttransformacyjnego postrzegania restrukturyzacji wiąże się także uznanie permanentnej restrukturyzacji jako nowego paradygmatu współczesnego zarządzania. Stąd celem artykułu jest przeprowadzenie analizy zakresu, celów oraz ewolucji wykorzystania restrukturyzacji w procesie przekształceń i rozwoju polskiej gospodarki po 1989 roku. (abstrakt oryginalny)
Krajowy Fundusz Kapitałowy otwiera możliwości rozwoju rodzimych funduszy wysokiego ryzyka z wykorzystaniem powiązań w ramach regionalnych i globalnych sieci innowacyjnych. Zasady jego działalności prowadzą jednak wyłącznie do absorpcji środków pomocowych, a skala realizowanych z ich udziałem inwestycji bezpośrednich (wspieranie funduszy kapitałowych - FK) i pośrednich (finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć poprzez FK) nie wydaje się zawężać krajowej luki kapitałowej. Jej wypełnienie może nastąpić z udziałem KFK, ale podmiot ten musi podnieść efektywność dotychczasowej działalności, co wiąże się m.in. z rozwojem sieci FK, usprawnieniem identyfikacji kręgu innowatorów i krzewieniem idei finansowania udziałowego. Ponadto publiczną sferę aktywności Krajowego Funduszu Kapitałowego powinna uzupełnić działalność komercyjna. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie stanowi kontynuację artykułu pt. "Stabilność finansowa - pojęcie, cechy i sposoby jej zapewnienia". Przedstawiono konsekwencje braku stabilności finansowej, za najważniejsze uznając kryzysy finansowe. Szczególną uwagę zwrócono na działania na rzecz zapewnienia stabilności finansowej. Wyróżniono dwie grupy tych działań, a mianowicie środki prewencyjne, mające zapobiegać powstawaniu niestabilności oraz sposoby jej eliminowania. Z obu części opracowania wynika, że zapewnienie stabilności finansowej jest szczególnie ważne dla krajów wschodzących. Stanowi ono warunek utrwalenia dokonanych przemian oraz ważny czynnik zwiększający zaufanie do danego kraju. Niezakłócone funkcjonowanie systemu finansowego wymaga jednak działań podmiotów prywatnych, rządów poszczególnych krajów oraz instytucji ponadnarodowych.
20
Content available remote Economic Globalisation vs. Cultural Diversity
61%
|
|
nr 11
113-124
Celem podjętych badań jest analiza wpływu ekonomicznej globalizacji na przemiany kulturowe i próba rozstrzygnięcia problemu skutków tego procesu - czy wpływa on w większym stopniu na unifikację czy też na dywersyfikację społeczno-ekonomiczną. Coraz więcej zwolenników zyskuje pogląd, że na poziomie globalnym zacierają się różnice kulturowe, a ludzie reprezentujący różne kultury stopniowo upodabniają się do siebie, przede wszystkim na skutek dominacji Zachodu i powszechnej fascynacji jego wytworami, a w mniejszym stopniu dzięki kontaktom i wymieszaniu wzajemnych wpływów kulturowych. Dominujące tendencje we współczesnym zglobalizowanym świecie to komercjalizacja, konsumpcjonizm, liberalizacja, prywatyzacja, deregulacja, indywidualizm, konkurencja. Jednak pomimo ogromnych możliwości tzw. sił globalnych wpływania na zmiany kulturowe i wielość kanałów oddziaływania przez nie na ludzi, nie są one w stanie narzucić światu jednej globalnej kultury. Margines różnorodności jest jeszcze bardzo szeroki. Ponadto ze spotkań różnych kultur powstają nowe odmiany kulturowe. Tak więc współczesny świat z jednej strony podlega procesom unifikacji kulturowej, z drugiej natomiast stanowi mozaikę coraz większych zróżnicowań kulturowych. W środowisku wielokulturowym może się wykształcić pozytywny kapitał społeczny, charakteryzujący się większym potencjałem rozwojowym, elastycznością, kreatywnością, produktywnością i innowacyjnością. Różnorodność kulturowa, w której funkcjonuje współczesny człowiek, może być zatem atutem i źródłem przewagi nad organizacjami monokulturowymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.