Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalization of financial market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Determinants of the Evolution of Asian Financial Centres
100%
Centra finansowe to miejsca o wysokiej koncentracji kapitału oraz dynamicznej aktywności instytucji finansowych. Celem artykułu jest analiza rozwoju azjatyckich centrów finansowych w kontekście ich pozycji w globalnym systemie finansowym na podstawie badania struktury rankingowej największych centrów finansowych na świecie. W związku z tak postawionym celem, analizie poddano kryteria i wskaźniki ekonomiczne pozyskane przez Z/Yen Institute w ramach tworzenia rankingu centrów finansowych na świecie - Global Financial Centres Index (GFCI). Teza artykułu stanowi, że współczesne zmiany zachodzące w globalnym systemie finansowym pod wpływem globalizacji i liberalizacji przepływów kapitałowych dotyczą krajów, które nie były centrami finansowymi w wymiarze globalnym, ale odkąd doświadczają wzmożonego wzrostu ekonomicznego, odgrywają coraz bardziej istotną rolę jako miejsca akumulacji i transferu kapitału oraz handlu. Wyniki analizy wskazują, że dotyczy to zwłaszcza takich centrów finansowych, jak Hongkong, Singapur oraz Chiny (Szanghaj, Pekin oraz Shenzhen), których znaczenie wzrasta dzięki aktywnej roli Chin na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze nie tak dawno temu chińskie banki były celem inwestycji dla zagranicznych korporacji finansowych. Jednak ostatnimi czasy sytuacja się odwróciła. W wyniku przeprowadzenia reform umacniających sektor finansowy, położenie banków Państwa Środka znacznie się poprawiło. Do niedawna tonące w niespłaconych kredytach wielkie komercyjne banki państwowe oraz mniejsze banki regionalne zaczęły nie tylko pozyskiwać zagranicznych inwestorów i przeprowadzać IPO na giełdach poza granicami kraju, ale również zajęły się rozbudowywaniem sieci oddziałów i przedstawicielstw na całym świecie oraz kupnem i przejmowaniem zagranicznych instytucji finansowych. Dysponując potężnymi kapitałami oraz korzystając ze spadku koniunktury na światowych rynkach finansowych, chińskie banki rozpoczęły wielki skok na zagraniczne instytucje działające w sektorze finansowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono siły napędowe procesu globalizacji rynków finansowych, efekty globalizacji oraz korzyści i zagrożenia. Przedstawiono globalizację jako czynnik zwiększający ryzyko kryzysów finansowych. Zwrócono uwagę na konieczość współpracy międzynarodowej.
|
|
nr 3
11-18
Globalizacja rynków finansowych jest elementem szerszego zjawiska, którym jest globalizacja gospodarek narodowych. Jako cechy globalizacji rynków autor wymienia formowanie się światowej sieci obrotu dobrami i usługami, intensywny rozwój międzynarodowych obrotów kapitałowych, rozwój sieci światowego systemu transportowego oraz utworzenie światowego systemu informacyjnego. Kwestiami poruszonymi w artykule są ponadto: integracja rynków finansowych w krajach strefy euro oraz konsekwencje globalizacji rynków finansowych.
|
2011
|
nr 11
41-45
Z uwagi na problemy w eurolandzie warto pokusić się o ocenę regionalnego i ogólnoświatowego wpływu globalizacji na ekonomię. Autor przedstawia cząstkowy bilans globalizacji finansowej, analizuje jej wpływ na wzrost gospodarczy.
6
Content available remote Globalizacja rynków finansowych a problem bezpieczeństwa finansowego w Europie
75%
|
|
nr 31/1
413-431
Celem opracowania jest przedstawienie istoty globalizacji międzynarodowych rynków finansowych, stabilności/braku stabilności światowego systemu finansowego oraz regulacji w tym zakresie, jak również bezpieczeństwa finansowego w Europie. Najważniejszymi konsekwencjami niestabilności rynków finansowych są: eskalacja zjawiska "zarażania" między instytucjami finansowymi oraz rynkami finansowymi w wymiarze lokalnym i międzynarodowym, wzrost krótkoterminowych i portfelowych przepływów kapitałowych, nasilenie się destrukcji i niedoskonałości globalnego rynku finansowego. Poprawę bezpieczeństwa finansowego w Europie określają następujące działania, realizowane w ramach nowej architektury bezpieczeństwa: wprowadzenie nadzoru makroostrożnościowego, obejmującego monitorowanie ogólnego poziomu ryzyka w gospodarce światowej; wzmocnienie Rady Stabilności Finansowej działającej przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych, wprowadzenie systemu gwarantowania depozytów, uściślenie współpracy między nadzorcami poszczególnych segmentów rynku finansowego, rozwój nowej międzynarodowej polityki gospodarczej, która będzie się opierać na regulacjach ponadnarodowych oraz rekonstrukcja instytucji powstałych po upadku systemu z Bretton Woods. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Giełdy papierów wartościowych w warunkach globalizacji rynków finansowych
75%
|
|
nr 2
485-498
Artykuł omawia wybrane aspekty funkcjonowania giełd papierów wartościowych w warunkach globalizacji rynków finansowych. Postęp technologiczny w dziedzinie informatyki i telekomunikacji umożliwił skrócenie czasu i obniżenie kosztów przesyłania informacji, co przyspieszyło rozwój rynków giełdowych. Znoszenie ograniczeń w przepływie kapitału na rynkach międzynarodowych nasiliło walkę konkurencyjną giełd, na których pojawiły się nowe tendencje rozwojowe. Jedną z nich są procesy zacieśniania współpracy oraz łączenia giełd. Fuzja giełd w Paryżu, Amsterdamie i Brukseli w 2000 roku doprowadziła do utworzenia giełdy Euronext, która stała się drugą co do wielkości giełdą w Europie. W 2006 roku rozpoczęto proces jej łączenia z NYSE. Powstały tą drogą rynek stał się największym pod względem kapitalizacji i liczby notowanych spółek rynkiem akcji na świecie i jest powszechnie określany jako pierwsza prawdziwie globalna giełda. (abstrakt oryginalny)
Niepewność na rynkach kapitałowych i duże zmiany w poziomie głównych indeksów giełdowych zwiększają zainteresowanie wskaźnikami, które mierzą takie tendencje. Dynamiczne zmiany na rynku implikują duże wzrosty wartości wskaźników zmienności. Większa zmienność oznacza podwyższoną niepewność co do przyszłych ruchów kursów. Badanie zmienności pozwala jednocześnie przewidywać przyszłe trendy rynkowe. W warunkach globalizacji rynków finansowych następuje szybkie przenoszenie impulsów z jednych rynków na inne oraz ich rozprzestrzenianie się na kolejne giełdy. Oznacza to, że ruchy indeksów giełdowych na różnych giełdach są ze sobą skorelowane, a wzrost zmienności kursów giełdowych staje się dodatkowym źródłem ryzyka. Celem artykułu jest określenie stopnia zależności między głównymi indeksami Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz wybranymi indeksami giełd europejskich i giełd amerykańskich, jak również między ich zmiennością. Czy rzeczywiście polskie indeksy giełdowe podążają ściśle za amerykańskimi i jaki jest stopień tej korelacji? Jaka jest zależność pomiędzy samą zmiennością tych indeksów? (fragment tekstu)
|
2009
|
nr 3
22-23
W ostatnich kilkunastu latach tempo światowego wzrostu uległo znacznemu zróżnicowaniu, a rozprzestrzeniający się kryzys jeszcze je pogłębi. Należało oczekiwać, iż kraje rozwijające się, takie jak np. Chiny, Indie, Rosja i Brazylia - określane akronimem BIRC - wykazywać będą najwyższą dynamikę gospodarczą, chociażby z powodu niskiej bazy wyjściowej. Kraje rozwijające się jednak w coraz większym stopniu stawały się wierzycielami krajów bogatych, z USA na czele. Sytuacja ta to jeden z paradoksów współczesnej fali globalizacji, a z drugiej strony, dowód na pogłębianie się światowych współzależności. Najnowsza fala globalizacji finansowej cechuje się dużym zróżnicowaniem tworzących się więzi między krajami i centrami finansowymi.
Kryzysy finansowe są ważnym zjawiskiem dla całej gospodarki, ponieważ podczas kryzysu zwiększają się koszty pośrednictwa oraz koszty kredytów, trudniejszy jest również dostęp do kredytów. Powoduje to ograniczenia działalności sektora realnego, co może prowadzić do kryzysu również i w tym sektorze. Dosyć duża częstość występowania kryzysów finansowych może prowadzić do wniosku, że sektor finansowy jest szczególnie wrażliwy na różnego rodzaju zaburzenia. Jedną z teorii, która to tłumaczy jest teoria zarażania rynków finansowych (contagion in financial markets). W tej teorii małe zaburzenia, które początkowo dotyczą jedynie kilku instytucji lub wybranego regionu, rozprzestrzeniają się jak epidemia na cały sektor finansowy, a potem na całą gospodarkę. Jak na razie brak jest ogólnie przyjętej definicji zarażania rynków finansowych, najczęściej jednak przyjmuje się, że zarażanie występuje wtedy, kiedy podczas kryzysu obserwuje się znacząco zwiększoną zależność między ruchami cen na różnych rynkach. (fragment tekstu)
11
Content available remote Globalizacja rynków finansowych
75%
Jednym z czynników implikujących przeobrażenia na światowych rynkach finansowych jest proces globalizacji i związany z tym proces integracji krajowych rynków finansowych. U podłoża tych zjawisk leży liberalizacja i deregulacja oraz postęp techniczny, które w zasadniczy sposób wpływają na zmianę charakteru działania instytucji finansowych. W artykule podjęto próbę krótkiego, syntetycznego scharakteryzowania zjawisk kształtujących współczesny system finansowy ze szczególnym uwzględnieniem problemów definicyjnych. Zasygnalizowano też niektóre skutki opisywanych procesów dla konkurencji na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie obecnej globalnej architektury finansowej na tle architektury globalnej oraz kierunków niezbędnych reform w kontekście ochrony gospodarki światowej przed globalnymi kryzysami finansowymi i ekonomicznymi. Przyszła globalna architektura finansowa powinna z jednej strony opierać się na szerszej legitymizacji, a z drugiej - zapewniać większą efektywność zapobiegania i walki z kryzysami. Podstawową przyczyną niepowodzeń obecnej globalnej architektury finansowej w tym obszarze jest jej nienadążanie za rozwojem procesów globalizacyjnych, będących źródłem zarówno globalnej nierównowagi makroekonomicznej, jak i nowych ryzyk zagrażających stabilności światowego systemu finansowego. Konieczne są zmiany liberalizacyjnej i regulacyjnej globalnej architektury finansowej w kierunku modelu koordynowanej gospodarki rynkowej - także w skali globalnej. W nowej architekturze większą rolę powinny odgrywać kraje o najszybciej rosnącym potencjale gospodarczym: tzw. kraje o wschodzącej gospodarce rynkowej, jak np. ChRL, Indie, Brazylia. Realizowane obecnie reformy w światowych instytucjach finansowych - MFW i Banku Światowym - zmierzają właśnie w tym kierunku. Ponadto rozważyć należy utworzenie globalnej instytucji finansowej łączącej kompetencje zarówno liberalizacyjne, jak i regulacyjne. Liberalizację finansową instytucja ta powinna warunkować przyjmowaniem przez państwa członkowskie odpowiednich rozwiązań regulacyjnych przyjętych w jej ramach. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2 (21)
91-97
System rekompensat dla inwestorów giełdowych jest jednym z ogniw sieci bezpieczeństwa chroniących konsumenta usług finansowych i stanowi dopełnienie systemu ochrony deponentów. W artykule opisano przyczyny powstania systemu rekompensat dla inwestorów w USA. Administrowanie tym systemem należy do organizacji o nazwie Securities Investor Protection Corporation (SIPC). Omówiono wielkość i zakres gwarancji oraz pozyskiwanie funduszy przez SIPC.
Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest wskazanie potencjalnych zagrożeń dla rozwoju sektora bankowego w Polska w kontekście obecnego kryzysu gospodarczego. Przedstawiono teoretyczne aspekty związane z globalizacją rynków, jak również wystąpienie "efektu zarażenia ". Omówiono kluczowe kwestie związane z obecnym kryzysem. Wskazano na zagrożenia dla sektora bankowego w Polska w kontekście jego dalszej ekspansji.
15
Content available remote Perspektywy regulacji rynku finansowego w warunkach globalizacji
75%
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, iż ostatni kryzys finansowy, który zdemaskował niewydolność dotychczasowych regulacji na rynkach finansowych, powinien stał się zalążkiem budowy nowego ładu instytucjonalnego w sferze globalnych finansów. (fragment tekstu)
Globalizacja procesów gospodarowania powoduje, iż coraz więcej państw jest obecnych na międzynarodowym rynku finansowym. Dzięki niej następuje uruchomienie tego samego mechanizmu ekonomicznego, który wymusza wzrost produktywności w skali rynku lokalnego czy krajowego, również w skali globalnej, wychodzącej poza dwa wymienione rynki. Narzędziem wzrostu jest przepływ kapitałów z gospodarek mniej do bardziej konkurencyjnych i odpowiednio z przedsięwzięć i przedsiębiorstw, które gwarantują lepsze od innych wykorzystanie powierzonych im kapitałów. Globalizacja umożliwia, zatem posługiwanie się rachunkiem ekonomicznym w skali globalnej i taką też alokację zasobów. Gospodarki, które włączyły się w proces globalizacji rynków finansowych, są narażone na ryzyko występowania szoków zewnętrznych. Wydaje się, iż najpoważniejszym niebezpieczeństwem jest kryzys walutowy. Istnienie ryzyka niejako wymusza na władzach państwowych większą odpowiedzialność za prowadzoną politykę gospodarczą. Inwestorzy zagraniczni poprzez swoje decyzje dokonują oceny polityki gospodarczej i jej autorów. Globalny rynek finansowy staje się, zatem surowym recenzentem posunięć władz fiskalnych i monetarnych danego państwa. Zatem globalizacja jest wielką szansą dla krajów, które posiadają dobrą strategię gospodarczą, mają przejrzyste finanse, dobre prawo, a przedsiębiorstwa są oddzielone od bieżącej polityki. W gruncie rzeczy globalizacja sprawia, że jeszcze bardziej premiowana jest dobra i szybciej karana zła polityka gospodarcza. Jednocześnie pojawiają się opinie, że odpowiedzialna polityka nie jest wystarczająca. Bowiem daleko idąca liberalizacja w okresie rozwoju globalnej gospodarki naraża kraje na liczne niebezpieczeństwa wynikające ze zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej na świecie. Postępująca liberalizacja obrotów kapitałowych, powstawanie nowych instrumentów rynku finansowego i zmieniające się dostępne technologie informatyczne przyczyniają się do znacznego wzrostu mobilności kapitałów w skali międzynarodowej. W rezultacie kumulujący się kapitał może być w bardzo krótkim czasie wycofany z kraju, powodując kryzys walutowy. Jeśli przyczyny wycofania kapitałów nie wynikały z analizy mikro- bądź makroekonomicznej danej gospodarki, a związane były z sytuacją na międzynarodowych rynkach finansowych, to można stwierdzić, że za kłopoty danego państwa odpowiada globalizacja. (fragment tekstu)
|
|
z. 5
119-124
Określono rolę banków lokalnych w kredytowaniu rolnictwa w Polsce, w kontekście procesów towarzyszących globalizacji rynków finansowych. Jako przykład banków lokalnych przyjęto banki spółdzielcze. Wyniki badań potwierdzają tezę, że funkcjonowanie banków lokalnych ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania rolnikom dostępu do kredytów i innych usług finansowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
32-35
Omówiono wpływ przemian w funkcjonowaniu rynków finansowych na świecie na przeobrażenia systemu bankowego w Polsce. Zwrócono uwagę na takie zagadnienia jak: globalizacja, powstawanie nowych podmiotów finansowych oraz rosnące znaczenie nowych technologii.
W artykule poruszono zagadnienie umiędzynarodowienia przestępczości zorganizowanej i związanej z tym internacjonalizacji prania pieniędzy. Omówiono wykorzystanie tzw. nowych technologii płatniczych w procederze prania pieniędzy.
Omówiono wpływ procesów globalizacji i integracji na rynek akcji i obligacji. Scharakteryzowano rynek akcji i rynek obligacji pod kątem inwestowania i pozyskiwania kapitału. Przedstawiono zmiany zachodzące na rynkach akcji w strefie euro, USA oraz Japonii oraz na rynku obligacji w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.