Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Globalne zarządzanie utrzymaniem ruchu (TPM)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Omówiono pierwszy etap wdrażania TPM: budowanie katalogu usterek, czyszczenie początkowe, klasyfikację, kryteria i priorytety w usuwaniu usterek oraz klasyfikację maszyn i urządzeń.
2
75%
Wydajność maszyn i urządzeń produkcyjnych jest jednym z istotnych czynników decydujących o sukcesie przedsiębiorstwa. Przygotowanie procesu ukierunkowanego na zwiększenie stopnia wykorzystania parku maszynowego należy do zakresu zadań koncepcji kompleksowego utrzymania ruchu (TPM). W artykule przedstawiono wyniki badań własnych dotyczące barier wdrażania koncepcji Total Productive Maintenance w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Artykuł prezentuje niektóre wyniki badań przedsiębiorstw produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski, z różnych sektorów gospodarki. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Maintenance in Sustainable Manufacturing
75%
Wstęp: Zrównoważony rozwój opiera się osiąganiu równowagi pomiędzy celami ekonomicznymi, społecznymi i ekologicznymi i na udziale ludzi w planowanie procesu tak, by zdobyć ich zaangażowanie i wsparcie. Dla przedsiębiorstwa, zrównoważony rozwój oznacza przyjęcie takiej strategii biznesowej i realizacja takich działań, które przyczyniają się do zaspokajania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa i stron zainteresowanych, przy jednoczesnej ochronie, utrzymaniu i wzmacnianiu potencjału ludzkiego i środowiskowego, który potrzebny będzie w przyszłości. To nowe podejście zmusza przedsiębiorstwa produkcyjne do zmiany uprzednio stosowanych przez nie paradygmatów zarządzania. Nowy paradygmat produkcji musi uwzględnić nowe zagadnienia i rozwijać innowacyjne metody, praktyki i technologie, na rzecz rozwiązania światowych niedoborów zasobów i złagodzenia nadmiernego obciążenia środowiska, umożliwiając przyjazny środowisku cykl życia produktów. Jego realizacja natomiast, wymaga aktualizacji obecnych modeli produkcji, opartych na starym paradygmacie nieograniczonych zasobów i nieograniczonej zdolności do regeneracji. Utrzymanie ruchu odgrywa kluczową rolę ze względu na swój wpływ na dostępność, niezawodność, jakość i koszt w całym cyklu życia wyrobu, zatem powinno być jednym z głównych filarów nowego modelu prowadzenia biznesu. Wyniki i wnioski: głównym przesłaniem niniejszego artykułu jest stwierdzenie, że aby rozważać koncepcję zrównoważonej produkcji musimy znacznie rozszerzyć granicę analiz i skierować uwagę na procesy wsparcia. Utrzymanie ruchu oferuje wiele możliwości zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Celem bowiem procesów utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie realizującym strategię zrównoważonego rozwoju jest zwiększenie efektywności eksploatacji i optymalizacja całkowitego kosztu cyklu życia wyrobu bez naruszania bezpieczeństwa i kwestii dotyczących środowiska. (abstrakt oryginalny)
One of the concepts decreasing the variability of the production processes is the Total Productive Maintenance. The aim of the article is to examine the impact of the TPM implementation on the reduction of process variation on the example of the production company. In the first part of the paper a short literature review in the context of the variability of processes and the characteristics of the TPM concept has been performed. Also a way of implementation of the concept in the production company has been presented. The second part contains the description of the applied research tools, it also presents research results and shows the final conclusions regarding the impact of TPM on the process variation in the studied company.(original abstract)
5
Content available remote Procesy zarządzania służbami utrzymania ruchu
75%
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnej charakterystyki systemu produkcji klasy światowej (WCM). Podjęto próbę przybliżenia możliwości zastosowania metodologii WCM, a w szczególności filaru technicznego Professional Maintenance (PM) w wybranych obszarach przedsiębiorstwa związanych z utrzymaniem ruchu. Dla potrzeb realizacji celów artykułu przeprowadzono badania desk research, czyli badania źródeł zastanych, uzupełnione przykładem zastosowania systemu WCM w zarządzaniu utrzymaniem ruchu w przedsiębiorstwie branży motoryzacyjnej. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę oceny polityki eksploatacyjnej systemów technicznych. Po przeprowadzonej dyskusji nad modelami matematycznymi możliwymi do zastosowania w ocenie funkcjonowania służb technicznych przedsiębiorstw, przedstawiono koncepcję analityczną opartą na wypadkowej trzech wielkości: czasu, kosztów i liczby prac obsługowo-naprawczych, odniesionej do czterech kategorii prac. Zaproponowaną koncepcję poddano weryfikacji dla wybranych sieciowych systemów technicznych. Ostatnim aspektem podejmowanym w artykule jest analiza i interpretacja uzyskanych wyników w kontekście oceny polityki eksploatacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W publikacji dokonano prześledzenia rozwoju służb utrzymania ruchu (UR) w przedsiębiorstwach hutniczych. Sięgając do historii scharakteryzowano reorganizację wydziałów i remontowych w hutach w drugiej połowie ubiegłego wieku. Z kolei analizując współczesne formy organizacji wydziałów , utrzymania ruchu uzyskano materiał porównawczy, pozwalający nakreślić ewolucję zmian w funkcjonowaniu służb obsługujących park maszynowy hut dawniej i dziś.(abstrakt oryginalny)
Nowoczesne zarządzanie utrzymaniem stanu zdatności i obsługiwaniem eksploatacyjnym maszyn to o wiele więcej niż tradycyjne dokonywanie napraw i konserwacji sprzętu. Zdolność przetrwania całej organizacji zależy często od efektywnych strategii utrzymania zdatności i obsługiwania technicznego maszyn, od których często zależy kondycja finansowa przedsiębiorstwa. System TPM staje się nowoczesnym narzędziem utrzymania zdatności maszyn w wielu przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote TPM Indicators as Performance Measures of an Upgraded Manufacturing Process
75%
Wytwarzanie koncentratu tlenku cynku następuje w tzw. procesie przewałowym z wykorzystaniem pieców obrotowych. Jest to skomplikowany proces technologiczny w którym jako surowiec wykorzystuje się szkodliwe dla środowiska odpady cynkonośne. Nieprawidłowa realizacja procesu powoduje występowanie dużej liczby nieplanowanych postojów. Analizie poddano trzy zmodernizowane linie technologiczne do wytwarzania koncentratu tlenku cynku w przedsiębiorstwie B. Recycling sp. z o o. Celem opracowania było określenie efektywności procesu produkcyjnego po wprowadzeniu zmian. W badaniach wykorzystano metodę Total Productive Maintenance. Sporządzono histogramy przestojów planowanych i awarii dla poszczególnych linii technologicznych dla okresu jednego roku i wyznaczono wskaźniki MTTF, MTBF i OEE. Analiza wyników umożliwiła zaproponowanie rozwiązania pozwalającego skrócić czas trwania awarii. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Instrumenty wsparcia utrzymania ruchu w małych i średnich przedsiębiorstwach
75%
Artykuł porusza problematykę zarządzania utrzymaniem ruchu w niewielkich firmach. Funkcje utrzymania ruchu są w takich przedsiębiorstwach marginalizowane, co w konsekwencji owocuje awaryjnością maszyn i urządzeń i generuje poważne straty. Intencją autorów jest zwrócenie uwagi na zagadnienia utrzymania ruchu i wskazanie podstawowych zaniedbań w tym obszarze. Autorzy proponują wykorzystanie dostępnych narzędzi informatycznych do monitorowania i oceny skuteczności działań UR. Istotnym aspektem wspierającym małe firmy jest bezpłatne udostępnianie aplikacji zaprojektowanych na podstawie arkusza kalkulacyjnego do wykorzystania w praktyce działań zarządczych w małych firmach.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Działania logistyczne i proekologiczne w zarządzaniu gospodarką smarowniczą
75%
W artykule opisano funkcję gospodarki smarowniczej w zakładzie przemysłu kruszywowego. Przedstawiono rolę systemów centralnego smarowania maszyn i urządzeń. Omówiono działania logistyczne mające wpływ na zmniejszenie kosztów utrzymania parku maszynowego. Opisano rolę środków smarowych i ich wpływ na środowisko. (abstrakt oryginalny)
Większość nowoczesnych przedsiębiorstw wprowadza do zarządzania zasady znane jako lean - odchudzanie, wyszczuplanie. Obecnie istnieje bardzo wiele metod i narzędzi umożliwiających poprawę efektywności prowadzonej działalności. Warto jednak zwrócić uwagę, że dość powszechnie proponowane zastosowania (np. SMED warto wdrażać tam, gdzie produkcja jest wieloasortymentowa, a przezbrojenia maszyn lub linii produkcyjnych są częste, np. kilka razy w ciągu zmiany). Zróżnicowanie systemów produkcyjnych sprawia, że każdy system poprawy efektywności wymaga poważnych analiz. Do ważniejszych zadań stawianych tym systemom należy zapewnienie ciągłości przepływu materiałów w procesach wytwarzania. Jedną z metod możliwych do wykorzystania w tym zakresie jest metoda TPM (Total Productive Maintenance), która dodatkowo może być podstawą do innych analiz, np. zastosowania elementu pojemnościowego w układzie przepływu materiałów. (fragment tekstu)
Zmieniająca się struktura bazy surowcowej grona wydobywczego na wskutek wyeksploatowania terenów bogatych w złoża rud miedzi pociąga za sobą szereg zmian m.in. warunków i rodzajów eksploatacji czy charakteru procesu wydobywczego. Nowo pozyskane tereny i miejsca wydobycia mogą kształtować się w układzie poziomym (kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda) lub układzie pionowym, czyli w głąb ziemi. W KGHM Polska Miedź S.A. ważny jest proces utrzymania ruchu, który nie stanowi w sobie samej "wartości dodanej", ale jest ważnym komponentem w procesie wydobywczym. Wybór odpowiedniej koncepcji utrzymania ruchu, np. TPMi uwzględnienie turbulentności warunków eksploatacyjno-wydobywczych wynikających np. z wyższych temperatur środowiska pracy maszyn decyduje o ich niezawodności. Diagnoza i prognostyka niezawodności oraz wpływy warunków na awaryjność maszyn dołowych powinny być poddawane czynnościom pomiarowo-badawczym w skali równie częstej, jak zmieniające się warunki eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Strategie obsługiwania maszyn spożywczych
75%
W artykule scharakteryzowano stosowane w przemyśle strategie obsługiwania maszyn. Przedstawiono wyniki badań dotyczące efektów wprowadzenia strategii obsługiwania TPM (Total Productive Maintenance) w jednej z fabryk przemysłu spożywczego. Stosowanie strategii napraw poawaryjnych urządzeń technologicznych w tej fabryce w latach 1996-2003 implikowało małą ich efektywność i wydajność - wskaźnik OEE (Overall Equipment Effectiveness) wynosił w tym okresie średnio 46%. Wprowadzenie TPM przyczyniło się do zwiększenia w latach 2004-2015 wskaźnika efektywności wyposażenia OEE średnio o 28%. Wskaźnik MTBF, będący miarą czasu między awariami, został wydłużony do 142 minut, czyli awaria w fabryce występuje średnio co 2-2,5 godziny. Wskaźnik MTTR, określający czas potrzebny do usunięcia awarii która już wystąpiła, został skrócony w całej fabryce do 67 minut. Należy uznać to za dobry wynik zważywszy, iż wcześniej usunięcie awarii zajmowało przeciętnie 4 godziny. Wskaźnik OEE linii najbardziej awaryjnej w latach 1996-2003, wynoszący 38%, po modernizacji w trakcie wprowadzania TPM jej najbardziej zawodnego podzespołu (podajnika tac) zwiększył się do wartości około 80%. Dużo mniejsza awaryjność urządzeń technologicz-nych spowodowała znaczący wzrost wydajności fabryki bez konieczności inwestowania w nowe linie produkcyjne. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono działania organizacyjne przedsiębiorstw w zakresie realizacji programów TPM (Total Productive Maintenance), czyli totalnej wydajności pracy maszyn i urządzeń. Nowa koncepcja zarządzania opiera się na działaniach prewencyjnych w odniesieniu do funkcjonowania parku maszynowego (zapobieganie awariom urządzeń) w celu zapewnienia ciągłości produkcji i uzyskania poprawy efektywności logistyki wewnętrznej poprzez eliminację strat (niepożądane przestoje) i ciągłe doskonalenie organizacji przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki wdrożenia koncepcji Kompleksowego Utrzymania Ruchu (TPM) w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie Polski, będącym filią międzynarodowej korporacji działającej w branży elektrotechnicznej. Celem badania było po-twierdzenie korzyści uzyskiwanych z programu TPM, jednakże na poziomie całego zakładu. Było to zadanie złożone dla tego studium przypadku z uwagi na różnorodność i ilość wyposażenia produkcyjnego. Zebrane dane na przestrzeni ostatnich kilku lat poddano analizie, a jej wynik potwierdza nie tylko słuszność postawionej tezy o skuteczności koncepcji TPM do obniżenia poziomu awarii, ale również daje rekomendacje dla dalszego rozwoju koncepcji w tej firmie i wskazówki dla zarządu. W artykule podkreślono również efekt współdziałania koncepcji TPM z innymi programami ciągłego doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
(...) artykuł jest początkiem cyklu, w którym chce pokazać , jak wykorzystać potencjał działów jakości w procesie wdrażania TPM, jak spożytkować ukrytą w "jakościowcach" wiedzę oraz wyeksponować obszary, w których mogą się jeszcze bardziej wykazać. (fragment tekstu)
Total Productive Management to kompleksowy system utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie realizowany przy współpracy pracowników na różnych szczeblach w organizacji. Celem TPM jest eliminacja błędów, awarii, braków oraz wypadków przy pracy. Sprawne przeprowadzanie zmian wymaga opracowania i wdrożenia standardów pozwalających na usprawnienie komunikacji, podniesienie dostępności maszyn a także ograniczenie nieplanowanych zatrzymań instalacji. W referacie zaprezentowana zostanie metodyka wdrożenia TPM dla przedsiębiorstwa branży chemicznej realizującego procesy ciągłe. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Statistical Process Control in the Maintenance
75%
Doskonalenie procesów związanych z utrzymaniem ruchu jest istotne z punktu widzenia produktywności przedsiębiorstwa. Od sprawnie działających służb odpowiedzialnych za utrzymanie w sprawności środków technicznych zależy wydajność produkcji, bezpieczeństwo obsługujących, jakość wyrobów oraz skuteczność realizacji planów produkcyjnych. Jednym z najważniejszych zadań utrzymania ruchu jest minimalizowanie długości trwania przestojów spowodowanymi awariami. W artykule zaprezentowano propozycję zastosowania narzędzi SPC do ciągłego doskonalenia procesu utrzymania ruchu. Implementacja statystycznej kontroli procesu umożliwiła identyfikację najważniejszych problemów wpływających na przedłużanie czasu usuwania awarii oraz stały monitoring procesu usuwania awarii. Opracowanie opiera się na danych o awariach zbieranych w jednym z przedsiębiorstw produkcyjnych w okresie trzech lat. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wyznaczenie efektywności wykorzystania kombajnu ścianowego
75%
Jednym z istotnych problemów polskiego górnictwa jest słabe wykorzystanie posiadanych urządzeń, a w szczególności maszyn górniczych. Dla poprawy tego stanu konieczne jest podejmowanie działań mających na celu rzeczywistą ocenę stopnia wykorzystania tych maszyn. Uzyskane wyniki powinny stać się podstawą działań odpowiednich służb w celu poprawy tej sytuacji. Przedstawione w artykule badania i ich wyniki powinny stanowić istotne źródło informacji w zakresie analizy i oceny wykorzystania kombajnu ścianowego w procesie podziemnej eksploatacji węgla kamiennego. W artykule skoncentrowano się na kombajnie ścianowym, który stanowi pierwsze ogniwo zestawu maszyn wykorzystywanego w podziemnej eksploatacji. Efektywność jego pracy, rozpatrywana w obszarze dostępności, wydajności oraz jakości urobku ma podstawowe znaczenie dla oceny całego procesu eksploatacyjnego. Wykorzystując dane pozyskane z urządzeń automatyki przemysłowej, dla każdego z tych obszarów wyznaczono odpowiednie wskaźniki, które następnie umożliwiły wyznaczanie wskaźnika efektywności całkowitej (OEE) kombajnu. Analizę przeprowadzono dla 66 zmian roboczych, a uzyskane wyniki wskazują na duże rezerwy w zakresie wykorzystania tej maszyny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.